ثبت بیوگرافی در گوگل
ثبت بیوگرافی در ویکی پدیا
تبلیغات

در این مطلب جدید در سال 1402 و سال 2023 ، علت ضربه زدن پشت سر هم جنین و خطرات ضربه زدن پشت سر هم جنین و علائم ضربه زدن پشت سر هم جنین و دلایل ضربه زدن پشت سر هم جنین و ضربه زدن پشت سر هم جنین در بارداری و ضربه زدن پشت سر هم جنین در حاملگی و چه حرکات از جنین خطرناک است و چه حرکات از جنین خطرناک است نی نی سایت و حرکت جنین در کدام قسمت شکم و حرکت جنین در پهلوها و حرکت زیاد جنین نشانه بیش فعالی است و علت زیاد تکان خوردن جنین در شب و حرکت جنین پسر و حرکات جنین دختر در نم نمک.

علت ضربه زدن پشت سر هم جنین و خطرات آن

چرا جنینم زیاد تکون می خوره اصلا شبها نمیزاره بخوابم و انگار مثه ماهی دور خودش میچرخه ، آیا مشکلی است؟علت ضربه زدن پشت سر هم جنین + خطراتعلت ضربه زدن پشت سر هم جنین + خطرات

ضربه زدن پشت سر هم جنین

پاسخ متخصصان زنان و زایمان چیست؟

جنین سیکل خواب و بیداری دارد. برای کنترل سیر حرکت اول از همه باید کاملا سیر باشید ، سپس یک ساعت روی دست چپ بخوابید ، چهار حرکت جنین نشانه سلامت اوست. اگر غیر از این بود حتما به پزشک مراجعه کنید.

توجه داشته باشید که روزانه باید بیش از 100 بار حرکات جنین حس شود و نرمال است. بهترین کار برای تعیین وضعیت حرکات جنین این است که بعد از صرف غذا یک ساعت به سمت پهلو چپ بخوابید. در این یک ساعت باید حداقل 5 بار حرکت جنین را احساس کنید که در این صورت نرمال است.

علت زیاد شدن حرکات جنین چیست؟ آیا خطرناک است؟

معمولا مادرانی که برای اولین بار باردار می شوند ، در مورد اینکه چه چیزی در طول بارداری طبیعی است و چه چیزی طبیعی نیست ، سوالاتی دارند. یکی از رایج ترین سوالات در مورد میزان و نحوه حرکات جنین در رحم است. اغلب مادران می توانند از 7 هفتگی ، حرکات آرام جنین را احساس کنند. با شروع هفته 20 ام شدت حرکات بیشتر می شود. اما حرکات زیاد جنین نشانه چیست؟ علت حرکات زیاد جنین در هفته های آخر چه چیزی است؟ آیا این مسئله جای نگرانی دارد؟

اصولا منظور از حرکات جنین ، حرکات عضلانی جنین در حال رشد در داخل رحم مادر است. این حرکات ممکن است در ابتدا نوعی انعکاس در پاسخ به نویز یا لمس باشند. جالب است بدانید که همه حرکات جنین شبیه به هم نیستند.

در ابتدا مادر ممکن است حرکات بال بال زدن را احساس کند که بعداً به لگدهای قوی تری تبدیل می شود و سپس متوجه می شود که کودک در حال چرخیدن ، غلت زدن یا تکان خوردن است.

از نظر پزشکان بیشتر از حرکت زیاد جنین ، کاهش حرکت جنین جای نگرانی دارد. در ادامه به دلایل احتمالی حرکت زیاد جنین اشاره خواهیم کرد.

ضربه زدن پشت سر هم جنین

نحوه تکامل حرکات طبیعی جنین در طول بارداری

اصولا شما باید از الگوی حرکات جنین خود آگاه باشید تا در صورت بروز هرگونه تغییر به پزشک یا ماما اطلاع دهید. از انواع حرکات طبیعی نوزاد در ماه های مختلف بارداری می توان به موارد زیر اشاره کرد :

 • معمولا قبل از هفته 9 ام تمام اندام ها با هم حرکت می کنند ، زیرا اعصاب هنوز در حال تکامل هستند. در این شرایط ، جنین سر و پشت خود را قوس می دهد.
 • در هفته 9 ام خمیازه کشیدن و کشش بدن در سونوگرافی قابل مشاهده است.
 • در هفته 10 ام پس از لقاح ، ممکن است اندام ها به طور جداگانه حرکت کنند.
 • در هفته 11 ام کودک می تواند دهان خود را باز کند و انگشتان خود را بمکد.
 • در 12 هفتگی ، می توان مشاهده کرد که نوزاد مایع آمنیوتیک را می بلعد.
 • در 13 هفتگی ، کودک به شدت دست ها و پاها را با لگد و ضربات تکان می دهد و همچنین می تواند به لمس پوست شکم توسط مادر پاسخ دهد.
 • در هفته 14 تا 20 ام دیگر مادر می تواند حرکات شدید جنین را در وجود خود احساس کند.
 • از هفته 20 ام تا 36 ام ، انواع حرکات ضعیف ، قوی و چرخشی جنین احساس می شوند. زیرا کودک تمام مفاصل و ستون فقرات را حرکت می دهد. معمولا الگوی حرکت در طول روز تغییر می کند. حرکات ضعیف به تدریج در طول زمان کاهش می یابند ، درحالی که حرکات قوی و چرخشی مدام تکرار می شوند.
 • در هفته 28 ام همه نوزادان در اثر احساس صدای بلند ، حرکت ناگهانی یا احساس افتادن دچار وحشت می شوند و هر دو دست و پای خود را به سمت قفسه سینه می آورند.
 • در سه ماهه سوم ، کودک حرکاتی مشابه با دوچرخه سواری از خود نشان می دهد که برای وارونه شدن به منظور زایمان طبیعی لازم است. در این زمان به دلیل فضای اندک و بزرگ تر شدن کودک ، حرکات اندکی محدود می شوند.

به طور کلی ، الگوی حرکات جنین در طول بارداری ثابت نیست. از هفته بیستم تا هفته سی و ششم یا سی و هفتم در ابتدا عمدتا حرکات ضعیفی وجود دارند. این ها به تدریج کاهش می یابند و حرکات قوی و چرخشی افزایش می یابند. از هفته سی و ششم یا سی و هفتم تا زایمان ، این حرکات قوی و چرخشی دوباره کاهش می یابد ، درحالی که حرکات ضعیف افزایش می یابند.

ضربه زدن پشت سر هم جنین

حرکات زیاد جنین نشانه چیست و آیا جای نگرانی وجود دارد؟

به گفته متخصصان ، حتی جنین در حال رشد نیز نیاز به ورزش کردن دارد. ممکن است مادران انتظار داشته باشند که فرزندشان فقط گهگاهی حرکت کند ، اما گاهی حرکت زیاد جنین نشانه روند طبیعی رشد سیستم اسکلتی-عضلانی او است.

تحقیقات نشان داده اند که حرکت مکرر جنین در رحم به استخوان ها ، مفاصل و عضلات کودک اجازه می دهد تا به درستی رشد کنند. به طور متوسط نوزادان در زمان های بیداری 10 بار در ساعت لگد می زنند. یعنی به طور کلی ، چیزی حدود 100 بار انواع حرکت در روز می شود. با این حال ، برخی از نوزادان فعال تر از بقیه هستند.

پزشکان اغلب به مادران باردار توصیه می کنند که اگر متوجه حرکت زیاد جنین ، ماه آخر بارداری می شوند ، خیلی نگران نباشند. زیرا با بزرگتر شدن جنین فضا برای او محدود می شود. از دیگر دلایل رایج که ممکن است مادر متوجه حرکت زیاد جنین شود ، می توان به موارد زیر اشاره کرد :

 • همانطورکه کودک رشد می کند ، شروع به فعال شدن می کند. خانم هایی که برای اولین بار است که مادر شده اند ، ممکن است در این شرایط احساس کنند که کودک بیش ازحد معمول لگد می زند. به خاطر داشته باشید که تعیین یک روند طبیعی فعالیت برای جنین در رحم ، کمی زمان می برد.
 • نوزادان بعد از خوردن غذا بیشترین تحرک را دارند. معمولا مادر با شکم پر بیشتر حرکات کودک را احساس می کند ، زیرا فضای کلی کمتری برای حرکت کودک وجود دارد.
 • گاهی افزایش اضطراب روانی مادر منجر به افزایش درک فعالیت جنین می شود.
 • در مورد حرکت زیاد جنین و جنسیت ، باید بدانید که معمولا پسران بیشتر از دختران حرکت می کنند.

اگر حرکات زیاد جنین شما به دلایل ذکر شده باشد ، جای نگرانی نیست و حتی نشانه سلامت جنین است.

ضربه زدن پشت سر هم جنین

علت حرکات زیاد جنین در شب چیست؟

اصولا حرکات جنین ریتم زمانی خاص خود را دارند. جنین اغلب بین ساعات 9 صبح تا 2 بعدازظهر و 7 بعد از ظهر تا 4 صبح بیشترین فعالیت را دارد. گاهی در ماه آخر بارداری ، کودک در طی خواب سبک خود بیشترین میزان لگد زدن را دارد.

جنین در چرخه های خواب کمتر حرکت می کند. هر چرخه خواب به طور کلی 20 تا 40 دقیقه طول می کشد ، اما ممکن است تا 90 دقیقه نیز طول بکشد. معمولا چرخه های استراحت جنین با مادر هماهنگ نیست.

علت افزایش ناگهانی حرکات جنین

در واقع شما زمانی باید از حرکت زیاد جنین خود نگران باشید که همه چیز تا حداقل ماه ششم بارداری تحت نظر پزشک طبیعی بوده است و مثلا ناگهان با حرکات زیاد جنین در هفته 25 ام یا حرکت زیاد جنین در هفته 39 ام مواجه شده اید.

بنابراین ، روی میزان و نوع حرکات جنین در ماه ششم بارداری و پس از آن دقت بیشتری کنید. بهترین کار برای تخمین تعداد حرکات جنین این است که بعد از صرف غذا یک ساعت به سمت پهلو چپ بخوابید. در مدت این یک ساعت باید حداقل 5 بار حرکت جنین را احساس کنید. اگر به بیش از ده حرکت برسد باید به پزشک مراجعه کنید.

تجربه نشان داده است که تغییرات در حرکت جنین ، با افزایش خطر مرده زایی بعد از هفته 28 ام بارداری همراه است. اگرچه پدیده مرده زایی اغلب با توقف یا کاهش حرکت جنین خود را نشان می دهد ، اما مطالعات اخیر ثابت کرده اند که ارتباطی بین حرکات بیش ازحد جنین و مرده زایی دیرهنگام وجود دارد.

زیرا در مواردی ، افزایش ناگهانی حرکات جنین نشانه سازش جنین با اختلالات زمینه ای در محیط داخل رحمی است که در صورت تداوم می تواند منجر به مرگ جنین شود. از این اختلالات زمینه ای که باعث حرکت زیاد جنین می شوند می توان به موارد زیر اشاره کرد :

 • تشنج جنین ناشی از خفگی یا عفونت
 • تلاش جنین برای رهایی از درهم تنیدگی بند ناف
 • مواجهه جنین با یک محرک مضر مانند دارو یا سم
 • وحشت و افزایش ناگهانی استرس بیش ازحد مادر که به جنین منتقل می شود

ضربه زدن پشت سر هم جنین

در این شرایط باید سریع به پزشک متخصص زنان و زایمان مراجعه کرد تا آزمایش های زیر انجام شوند :

 • وجود خفگی پری ناتال را می توان با استفاده از امتیاز آپگار ، ارزیابی اسیدمی جنین یا اندازه گیری عوامل مرتبط با استرس در خون بند ناف ارزیابی کرد.
 • وجود تشنج جنینی یا درهم تنیدگی بند ناف را می توان با کاردیوتوکوگرافی و سونوگرافی جنین و بند ناف ارزیابی کرد.
 • قرار گرفتن در معرض عفونت یا محرک های مضر را می توان با بررسی شرح حال مادر و آنالیز خون مادر برای یافتن نشانگرهای التهابی یا سموم ارزیابی کرد.
 • میزان اضطراب مادر را می توان با گرفتن شرح حال و آزمون های روانشناختی ارزیابی کرد.

اخیرا مطالعات ثابت کرده اند که در کنار بررسی علل کاهش حرکات جنین ، از ارزیابی دلایل ناگهانی حرکات زیاد جنین نیز می توان به عنوان ابزاری برای کاهش میزان مرگ ومیر پری ناتال استفاده کرد.

نتایج بعضی از تحقیقات نیز نشان داده اند که افزایش حرکت زیاد جنین ممکن است برای پیش بینی پیامدهای نامطلوب نوزادان LGA مفید باشد. این ها بچه هایی هستند که وزن تولدشان بیشتر از 90 درصد وزن سایر نوزادان نرمال در آن سن باروری است.

آیا حرکت زیاد جنین نشانه بیش فعالی است؟

تجربه نشان داده است که اغلب کودکان بیش فعال در دوران جنینی خود تحرک زیادی داشته اند. امروزه نیز ثابت شده است که نوع و میزان حرکات جنین با ویژگی های شخصیتی او مرتبط است.

بنابراین ، می توانید بخشی از حرکت زیاد جنین خود به خصوص در شب را به بیش فعالی او نسبت بدهید. البته تشخیص نهایی با پزشک است!

بنابراین در پاسخ به سوال تکان خوردن زیاد جنین نشانه چیست؟ می توان گفت که تعدادی دلایل طبیعی و غیر طبیعی دارد. در نهایت این پزشک است که می تواند با انجام سونوگرافی به موقع شما را از نگرانی خارج کنید. پس از هفته 7 ام به بعد به الگوی حرکات جنین خود دقت کنید و در صورت افزایش مکرر حرکات به پزشک مراجعه کنید.

بیوگرافی

این مطلب مفید بود؟
(4 رای)
80%

نظر دادن