ثبت بیوگرافی در گوگل
ثبت بیوگرافی در ویکی پدیا
تبلیغات

در این مطلب جدید در سال 1403 و سال 2024 ، علائم جنین مرده در شکم مادر و علائم جنین مرده در شکم در سه ماه اول و علائم جنین مرده در ماه نهم و علائم جنین مرده در ماه چهارم و علائم جنین مرده در هفته 21 نی نی سایت و ایا جنین مرده در شکم حرکت می کند و علائم مردن جنین در شکم در سه ماه دوم و اگر جنین در شکم بمیرد مادر خونریزی میکند و عوارض کورتاژ جنین مرده در نم نمک.

علائم جنین مرده در شکم چیست؟

مهمترین علائمی که هنگام سقط دیده می شود ، خونریزی از رحم و درد است.علائم جنین مرده در شکم مادر چیست؟علائم جنین مرده در شکم مادر چیست؟

علائم جنین مرده در شکم چیست؟

1- خونریزی رحمی :

در شروع سقط ، خونریزی اغلب اوقات به صورت لک بینی آغاز می شود ولی طولی نمی کشد که زیادتر می شود و لخته های بزرگ نیز تشکیل می گردد. علت خونریزی ، باقی ماندن تکه ای از جفت و یا قسمتی از جنین در داخل رحم است و تا زمانی که این تکه ها خارج نشده اند ، رحم روی خود جمع نمی شود و خونریزی ادامه می یابد.

2- درد در ناحیه زیر شکم :

در موقع سقط جنین ، اکثر خانمها از دردهای خفیف زیر شکم شکایت می کنند و این دردها اغلب متناوب است و گاهی از اوقات قولنجی می شود. علت این دردها ، انقباض عضله رحم برای خارج ساختن خون و یا لخته داخل آن است و تا زمانی که رحم خالی نشده درد نیز ادامه خواهد داشت.سرنوشت جنین در حال سقط شدن بستگی به زنده بودن و مقاومت آن دارد. تا زمانی که جنین داخل شکم زنده است امید قطع شدن خونریزی و ادامه یافتن آبستنی وجود دارد ولی اگر جنین مرده باشد ، هرگونه کوشش برای نگاهداشتن آبستنی بی ثمر خواهد بود ، زیرا اگر جنین مرده خود به خود سقط نشود باید آن را با عمل کورتاژخارج کرد. جنین وقتی تهدید به سقط است که دهانه رحم بسته شده وخونریزی رحمی ، مختصر و جزئی باشد و مسلما جنین داخل رحم زنده بوده و خونریزی ممکن است با استراحت بیمار و درمان طبی قطع گردد. سقط جنین وقتی قریب الوقوع و حتمی است که جنین مرده و دهانه رحم کاملا باز وخونریزی شدید و غیر قابل کنترل باشد.

گاهی بی اطلاعی مادر از آنچه در بدنش می گذرد و بی توجهی اش به مراقبت هایی که باید انجام دهد ، می تواند به راه 9ماهه بارداری زودتر از آنچه انتظارش می رود پایان دهد. امامتخصصان می گویند ، از دست رفتن جنین ، همیشه نتیجه کاهلی مادر باردار نیست. از نظر آنها ، کودک درون شما ممکن است به دلایلی که کنترل شان توسط مادر ممکن نیست یا بسیار دشوار است ، هرگز متولد نشود. این موضوع را با دکتر شیرین نیرومنش ، متخصص زنان و زایمان ، در میان گذاشتیم. او به شما می گوید که به چه دلایلی ممکن است جنین شما سقط شود و چه تهدیدهایی پیش روی شما و جنین تان در 9ماه بارداری قرار دارد.

سقط جنین یعنی(Abortion means)

ابتدا باید تعریفی از سقط و زایمان زودرس داشته باشیم چون این دو با هم متفاوتند. اگر جنین قبل از 20 هفته یا به عبارتی قبل از 5 ماهگی یعنی زمانی که جنین امکان زنده ماندن در خارج از رحم مادر را ندارد از بین برود ، به آن سقط جنین می گوییم که البته تعداد زیادی از بارداری ها به سقط ختم می شوند.

علل سقط های خود به خودی

علت سقط های خود به خودی بسیار متنوع است و علت بسیاری از این سقط ها مشخص نمی شود. شایع ترین علت سقط ها در 3 ماه نخست بارداری ، ناهنجاری های کروموزومی می باشد. بیشتر ناهنجاری های کروموزومی به علت آسیب سلول تخمک یا اسپرم است یا در فرایند تقسیم شدن تخم لقاح یافته مشکلاتی به وجود می آید.

زایمان زودرس یعنی (Early delivery means)

اگر جنین بعد از هفته 20 و قبل از 37 هفته بارداری (جنین کامل) به دنیا بیاید زایمان زودرس محسوب می شود. اگر خیلی زود قبل از هفته 27 یا 28 باشد نوزاد قابلیت زندگی ندارد و میزان مرگ و میر بسیار بالاست. اگر هم بعد از 28 هفته باشد نیاز به مراقبت ویژه و کامل با مدتی طولانی دارد تا نوزاد زنده بماند.

مراقب لثه های تان باشید

تغییرات هورمونی (پروژسترون) زنان باردار ، مصرف بیشتر مواد قندی و اسیدی شدن بزاق بر اثر حالت تهوع و استفراغ منجر به تشدید پلاک های میکروبی می شود و حتی درصد کمی از خانم های باردار پس از ماه سوم دچار تومور بارداری لثه می شوند. اگر این مشکلات بسیار دردناک باشند و مادر در 3ماهه اول اقدام به درمان دندانپزشکی کند میزان خطر سقط جنین به علت دارو و تزریق و اضطراب تا حد زیادی بالا می رود پس حل چنین مشکلاتی یا باید در 3ماهه دوم بارداری انجام گیرد یا به بعد از بارداری موکول شود.

سیگار کشیدن ممنوع

برخی رفتارهای مادران سبب بروز نقایص مادرزادی در سیستم عصبی مرکزی و نخاع ، قلب و کلیه جنین و درنتیجه سقط آن می شود حتی اگر سن مادر پایین باشد. به عنوان مثال سیگار کشیدن مادر یا استفاده از سایر مواد مخدر همچنین مشروبات الکلی از مواردی است که احتمال سقط را در سه ماهه اول بارداری در نتیجه مشکلات و نقایص مادرزادی بیشتر می کند پس زنان باردار باید به شدت از چنین موادی پرهیز کنند. همچنین حداقل 3 ماه قبل از بارداری از اسیدفولیک یک میلی گرمی استفاده کنند تا میزان نقایص مادرزادی در قلب و نخاع جنین کاهش یابد.

خودسرانه دارو مصرف نکنید

برخی داروها نیز باعث نقص جنین و سقط می شوند ، هرچند تعداد آنها کم است. مثلا وارفارین که برای اختلالات انعقادی مورد استفاده قرار می گیرد سبب نقایص جنینی و درنتیجه سقط می شود. لیتیوم که برای بیماری های اعصاب به کار می رود نیز خطرناک است. برخی داروهای ضدتشنج ، برخی داروهای ضدسرطان همچنین ترکیبات مختلف ویتامین A هم سبب ناهنجاری جنین و سقط می شوند. بانوان باید تا حد امکان از مصرف دارو بدون تجویز پزشک خودداری کنند و اگر هم نیاز مبرم به دارو دارند ، حتما باید مشاوره قبل از بارداری داشته باشند. ممکن است دارویی که مصرف می کنند برای جنین خطرناک باشد و پزشک آن را به نوع بی خطر تغییر دهد.

چرا دوباره سقط می شود؟

اگر حداقل سه بار پشت هم سقط اتفاق بیفتد حتما باید بررسی شود و پزشک دلیل آن را مشخص کند. این زنان حتما باید مشاوره قبل از بارداری داشته باشند تا آماده بارداری شوند. البته بعضی هم بعد از دوبار سقط متوالی ، این بررسی را پیشنهاد می کنند. یکی از دلایل سقط مکرر می تواند نقایص ساختمانی رحم باشد. به عنوان مثال اگر رحم تک شاخ ، دوشاخ یا دیواره و سپتوم دار باشد ممکن است سبب سقط مکرر شود که البته با جراحی درمان می شوند.

مرگ جنین چه نشانه هایی دارد؟ (What signs of fetal death)

لکه بینی در 3 ماهه اول بارداری تهدیدی برای سقط به حساب می آید ، اما هر گونه لکه بینی دلیل بر سقط نیست و باید به پزشک مراجعه کرد ولی به طور کلی لکه بینی ، خونریزی کم یا زیاد ، دردهای انقباضی رحم که از درد عادت ماهانه شدیدترند ، آبریزش ، دفع کامل جنین و جفت یا دفع مقداری بافت از نشانه های سقط جنین هستند. گاهی از وقوع مرگ جنین مدتی می گذرد و مادر متوجه آن نمی شود که در این حالت علائم بارداری مانند تهوع ، استفراغ و سفتی پستان از بین می رود.

علائم جنین مرده در شکم چیست؟

تهدیدهای سه ماهه دوم بارداری (Threats second trimester of pregnancy)

در سه ماهه دوم بارداری (بین 12 تا 20 هفتگی بارداری) نیز امکان سقط جنین وجود دارد که شایع ترین علل سقط های دیررس ، شکل غیرطبیعی رحم ، نارسایی دهانه رحم و شل بودن آن است چون دهانه رحم باید تا به دنیا آمدن نوزاد بسته بماند ولی در این افراد دهانه رحم دچار مشکل می شود و بدون احساس درد ، یک توده از بدن آنها خارج می شود که این موضوع یعنی پارگی کیسه آب و سقط جنین. مادر دچار دل دردی می شود که می گیرد و ول می کند ، دهانه رحم بازشده و خونریزی شدید و سقط جنین اتفاق می افتد. گاهی نیز در سقط های دیررس جفت توانایی فراهم کردن غذا و اکسیژن کافی برای جنین را ندارد و سبب مرگ او می شود.

خطر پارگی کیسه آب از هفته 18 تا زمان زایمان (The risk from week 18 until delivery prom)

پارگی کیسه آب از هفته 18 تا 20 بارداری تا زمان زایمان جنین را تهدید می کند. دهانه رحم برخی نیز در ماه 4 تا 6 بارداری شل می شود و به محض اینکه جنین مقداری بزرگ شد ، تحمل نگهداری او را ندارد پس کیسه آب و جنین شروع به دفع شدن می کند و جنین به بیرون از بدن مادر هدایت می شود. گاهی اوقات نمی توان جلوی برخی مشکلات را گرفت اما در مواردی که مشکلات دهانه رحمی وجود دارد ، می توان با دوختن دهانه رحم و برخی اقدام های دیگر ، مانع از پارگی زودرس کیسه آب شد. خوشبختانه اکثر پارگی های کیسه آب در اواخر بارداری اتفاق می افتد ولی در هر شرایطی ممکن است ایجاد شود.

نیمی از بارداری ها منجر به سقط می شوند (Half of pregnancies are aborted)

در بسیاری ، حتی قبل از اینکه متوجه باردار بودن شوند ، جنین سقط می شود یعنی عادت ماهانه چند روزی عقب می افتد سپس خونریزی که از عادت ماهانه معمولی شدیدتر است ، رخ می دهد که به این ترتیب ، جنین به طور کامل دفع شده و حتی نیازی به استفاده از کورتاژ نیز نیست. سالم بودن پدر و مادر ، دلیلی بر این نیست که جنین دچار مشکلات کروموزومی و ژنتیک نشود. گاهی نیز از همان ابتدا ، تخم تشکیل شده ، پوچ بوده و این تخم ، سرانجامی به جز سقط شدن نخواهد داشت.

نقص در لانه گزینی

اگر در کاشت جنین در رحم مشکلی ایجاد شود یعنی به طور مناسب درون بافت مخاط رحم جایگزین نشده یا رحم فرم غیرطبیعی داشته باشد هم جنین سقط می شود. در این شرایط ساختار رحم پس از نخستین سقط مورد بررسی و معاینه قرار می گیرد تا اگر دچار مشکلاتی بود با اقداماتی مانند جراحی بتوان مشکل را حل کرد و پس از پایان درمان ها ، بارداری مجدد با خطر کمتری امکان پذیر می شود. شاید تا پیش از چنین اتفاقی نتوان احتمال سقط شدن جنین را چندان پیش بینی کرد.

40 سالگی دردسرساز است

بررسی ها نشان داده در زنان جوان (25-24ساله) احتمال سقط جنین 12درصد است درحالی که این رقم در زنان بالای 35 سال افزایش چشمگیری دارد و بعد از 45سالگی نیز احتمال سقط جنین به 50درصد می رسد. ازدواج در سن مناسب25-24سالگی و پیشگیری نکردن طولانی بهترین راه برای مقابله با سقط جنین است. در مادرانی با سن بالای 35 و 40 سال همچنین زیر 17 سال نه تنها خطر سقط جنین بالا می رود بلکه خطر زایمان زودرس و سایر عوارض مامایی نیز وجود دارد.

عفونت ها را جدی بگیرید

برخی عفونت ها و بیماری های عفونی مادر بر جنین تاثیر دارد و اگر این عفونت ها در 3ماهه اول بارداری باشد سبب ناهنجاری جنین و مرگ آن در داخل رحم می شود. درد و سوزش ادرار در 3ماهه اول بارداری نیز علامتی از عفونت دستگاه ادراری یا مثانه است و اگر بدون درمان رها شود ، می تواند منجر به بیماری های جدی عفونت ، زایمان زودرس و تولد نوزاد نارس شود. البته همه عفونت های دوران بارداری خطرساز نیستند و گاهی به دلیل نوسان هورمون ها ایجاد می شوند.

این دو مشکل را جدی بگیرید!

نوسان های خطرساز فشار خون و بالا رفتن قند خون از شایع ترین مشکلاتی هستند که برای مادران باردار دردسرساز می شوند.اگر زن باردار بعد از هفته بیستم بارداری دچار افزایش فشار خون شدید ولی بدون دفع پروتئین در ادرار باشد ، افزایش فشار خون به علت بارداری خوانده می شود. 30درصد فشار خون ها به دلیل فشار خون مزمن است و باید به آن توجه کرد به همین دلیل باید فشار خون زن باردار حداقل دوبار به فاصله 6ساعت اندازه گیری شود ، اگر 14 روی 9 یا بالاتر بود یعنی فشار خون دارد و بارداری پرخطر برای مادر و جنین محسوب می شود. بر اثر فشار خون بالا ، خون رسانی به جنین مناسب نیست و سبب عقب افتادن رشد داخل رحم و تولد نوزاد کم وزن ، جداشدگی جفت و مرده زایی و زایمان زودرس می شود.

مادران مسموم در خطرند

افزایش فشار خون بالا همراه با دفع پروتئین از طریق ادرار مسمومیت بارداری محسوب می شود و بیماری سیستیک تمام بدن مادر را درگیر می کند. چنین اتفاقی بسیار خطرناک است و سبب خطر جانی و حتی مرگ برای مادر ، زایمان زودرس ، مرگ جنین داخل رحم و وزن گیری نامناسب جنین می شود. این مورد معمولا در سه ماهه سوم بارداری روی می دهد و روی کلیه ، قلب ، کبد و عروق تاثیر می گذارد و مشکل مغز و تشنج برای مادر ایجاد می کند. حدود 50درصد موارد پزشک برای کمک به مادر ، جنین نارس را خارج می کند چون این بیماری تا وقتی که جنین و جفت وجود دارد ، ادامه می یابد. بیمار باید بستری شود و در هر ویزیت فشار خونش کنترل شود و به علائم مسمومیت بارداری توجه شود. ورم ، سردرد ، تاری دید و دردهای شکمی می تواند مشکلی جدی ایجاد کند. دفع پروتئین معمولا در ماه های آخر بارداری رخ می دهد ولی ممکن است در ماه های اولیه بارداری (پنجمین ماه بارداری) نیز اتفاق بیفتد که اگر این بیماری در ماه های اول این دوران بروز کند ، به طور معمول شدیدتر است و بیمار سریع تر به مرحله تشنج می رسد. پس به زنان باردار توصیه می شود برای کاهش فشارخون ، مصرف نمک را کاهش دهند.

قند خون تان را کنترل کنید

بیماری دیابت که پیش از بارداری ایجاد شده باشد ، در صورتی که کنترل نشده باشد ، درست مثل سم عمل می کند و سبب سقط جنین می شود. این افراد حتما مشاوره قبل از بارداری را باید انجام دهند و پس از کنترل قند خون تنها با اجازه پزشک اقدام به بارداری کنند. این زنان در طول بارداری هم اجازه مصرف انسولین را دارند ولی به هرحال همه چیز باید زیرنظر پزشک باشد. بیماری های خودایمنی مادر ، ابتلا به برخی عفونت ها ، کم کاری تیروئید و داشتن چندقلو هم می تواند زمینه ساز سقط جنین در سه ماهه اول بارداری شود.

بارداری های معمولی

خانم ها باید غربالگری دیابت انجام دهند اگر بارداری در 25-24 سالگی اتفاق افتاده و سابقه دیابت در خود یا فامیل نزدیک وجود ندارد همچنین زن باردار سابقه زایمان نوزاد بیش از 4کیلویی را ندارد باید در هفته 24 بارداری ، آزمایش غربالگری و تست تحمل گلوکز را انجام دهد ، یعنی به آزمایشگاه مراجعه کند. در آنجا 50گرم گلوکز را در آب حل کرده و می خورد بعد از یک ساعت قند خون وی اندازه گیری می شود ، اگر از 140 پایین تر باشد که طبیعی است ولی بالاتر احتمال ابتلا به دیابت وجود دارد و باید آزمایش های تکمیلی را انجام دهد.

علائم جنین مرده در شکم چیست؟

بارداری پرخطر

اگر کسی جزو گروه های پرخطر است یعنی سابقه مایع دور جنین داشته است ، سن مادر بالای30-25 سال است ، اضافه وزن دارد ، سابقه زایمان نوزاد بالای 4کیلویی دارد یا یکی از خویشاوندان درجه یک وی دارای دیابت بزرگسالی است باید در نخستین فرصت وقتی فهمید باردار است این تست را انجام دهد یعنی همان ماه اول. حتی اگر هم میزان قند خون طبیعی بود دوباره باید در هفته 24 این تست را انجام دهد که اگر غیرطبیعی بود حالا باید سراغ تست های تکمیلی تر برود.

پارگی کیسه آب و زایمان زودرس؟(PROM and preterm delivery?)

یکی از دلایل پارگی کیسه آب عفونت هاست ، یعنی عفونت وارد خون می شود و افزایش درجه حرارت مادر ممکن است به پارگی کیسه آب منجر شود. عفونت های موضعی نیز می تواند سبب پارگی زودرس شود. مادرانی که عفونت رحمی دارند و درمان نمی شوند یا در طول بارداری به طور مکرر دچار عفونت می شوند ، عفونت کلیه و مثانه طی بارداری یا قبل از آن ، تب و لرز و عفونت ادراری بسیار خطرناک است و حتما باید تحت درمان آنتی بیوتیک قرار بگیرند. اگر درمان ناکافی باشد دچار زایمان زودرس می شوند و احتمال پارگی کیسه آب وجود دارد. بارداری همراه با ای یودی ، ضربه ناشی از حوادث ، تصادفات و زمین خوردن شدید نیز سبب پارگی کیسه آب می شود.

چندقلوها زودتر می آیند

حدود 50درصد خانم هایی که دوقلو دارند دچار زایمان زودرس می شوند و نوزاد قبل از هفته 35 و 37 متولد می شود. هرقدر هم تعداد جنین بیشتر باشد مثلا 3قلو و 4قلو ، این احتمال بالاتر می رود.

با ترازو آشتی کنید

گاهی مادر کم وزن است و به دلیل تهوع زیاد و تغذیه نامناسب در این دوران وزن هم نمی گیرد پس احتمال زایمان زودرس با تولد نوزاد کم وزن وجود دارد. به طور طبیعی مادر باید در 9 ماه بارداری ، تا 11کیلوگرم وزن اضافه کند که در چنین زنانی این اتفاق نمی افتد. در کمبودهای تغذیه ای ، مراقبت ناکافی ، ویزیت کم دوران بارداری و وزن خیلی پایین نیز احتمال زایمان زودرس بیشتر است.

خسته نباشید!

اگر مادر کار سنگین داشته باشد ، ساعات کار طولانی ، ایستادن زیاد و کار پراسترس طی بارداری همه سبب زایمان زودرس می شوند. سیگار ، تریاک و مواد مخدر نیز سبب زایمان زودرس ، مرگ داخل رحمی نوزاد و تولد نوزاد کم وزن می شود.

اگر سابقه سقط مکرر دارید (If you RPL)

کم خونی مادر قبل و طی بارداری هم یکی از مواردی است که می تواند سبب افزایش زایمان زودرس شود. برای کسانی که سابقه چندبار سقط دارند یا سابقه زایمان زودرس در فامیل درجه یک مثل مادر ، خواهر یا خاله دارند نیز احتمال زایمان زودرس می رود. کسانی که سابقه دوبار سقط 4تا 5 ماهه یا زایمان زودرس داشته اند حتما با گرفتن عکس رنگی باید این مشکل آنها مورد توجه قرار بگیرد. همچنین باید سونوگرافی انجام شود که نشان می دهد دهانه رحم کوتاه است.

این تاریخ ها را به خاطر بسپارید!

در تمام ماه های بارداری ، مراقبت هایی که توسط مادران انجام می شود باید مرتب باشد و زن باردار در بارداری های معمولی تا هفته 28 هر ماه یک بار به پزشک مراجعه کند که این ویزیت ها از هفته 28 تا 36 فاصله به هر 2 هفته یک بار می رسد و از هفته 36 تا آخر هم هفته ای یک بار می شود. ولی اگر بارداری پرخطر تشخیص داده شده یا بارداری 2قلو و بیشتر دارند فاصله مراقبت ها کمتر می شود همچنین آزمایش های غربالگری انجام می شود تا درصورت تشخیص ، درمان هایی مناسب پیشنهاد شود. پس سهل انگاری را کنار بگذارید و در این فواصل به متخصص مراجعه کنید.

هر ترشح مایع را یک علامت تلقی کنید(Any liquid discharge to Treat a mark)

از آنجا که جنین می تواند از هفته 26 تا 28 هفتگی زنده بماند و قبل از آن معمولا قادر به زنده ماندن نیست ، اگر پارگی قبل از هفته 26 باشد ، متاسفانه نمی توان جنین را زنده نگه داشت و مادر باید بستری شود و تحت نظر قرار بگیرد ، اما در ماه های بالاتر ، یعنی حدود 34 تا 36 هفتگی ترجیح داده می شود که جنین داخل رحم بماند. اگر این اتفاق در ماه آخر بارداری و زیر 34 هفتگی اتفاق بیفتد ، مادر باید تحت مراقبت و کنترل شدید در مراکز درمانی قرار بگیرد چراکه ریه و دستگاه تنفسی جنین تا 34 هفتگی تکامل پیدا می کند. حتی در مواردی که پارگی اندک است ، گاهی حتی دیده شده که استراحت مادر می تواند سبب تشکیل مجدد مایع آمنیوتیک شود.

پس از مرگ جنین در رحم چه اتفاقی می افتد؟

واقعیت غم انگیز این است که مادر پس از مرگ جنین در رحم باز هم باید رنج زایمان را تحمل کند ، چون وضع حمل برای سلامتی مادر و بهبود جسمی وی بهتر است. جنین مرده در شکم مادر به ندرت با سزارین به دنیا آورده می شود. گروه پزشکی مراحل بعدی را ضمن رعایت کردن حال مادر و درک روحیه شکننده وی توضیح می دهد. زایمان در اکثر موارد به صورت مصنوعی (القایی) شروع می شود. متخصص زنان و زایمان روند زایمان را توضیح می دهد و به مادر زمان می دهد تا گفته های وی را قبل از شروع زایمان درک کند. زایمان چه طبیعی باشد چه القایی ، ماما یا متخصص زنان و زایمان مسکن بسیار قوی از مشتقات مورفین را به مادر ارائه می دهد. مادر می تواند میزان مورفین دریافتی را از طریق پمپ قابل کنترل با دست کم یا زیاد کند. اگر مادر دوقلو یا چندقلو باردار باشد و مرگ یکی از نوزادها تشخیص داده شده باشد ، متخصص توصیه می کند که زایمان از نوع القایی نباشد. ادامه درمان به شرایط خاص موجود بستگی دارد؛ این که آیا جفت نوزادها مشترک است یا خیر و این که مرگ جنین در چه مرحله ای از بارداری رخ داده است. پزشک گاهی توصیه می کند که بهتر است به قل(های) دیگر مدت کوتاهی فرصت رشد کردن و بالغ شدن داخل رحم داده شود.

اثر مرده زایی بر بارداری های بعدی

مادری که تجربه مرده زایی را پشت سر گذاشته است ، به سختی می تواند برای بارداری مجدد تصمیم بگیرد و آبستنی مجدد تا مدت ها آخرین فکری است که به ذهن مادر داغدیده خطور می کند. بااین حال برای برخی مادران ضروری است که در اولین فرصت ممکن دوباره باردار شوند. مادر شش تا هشت هفته پس از مرده زایی باید توسط متخصص زنان و زایمان معاینه شود. این ویزیت فرصت مناسبی است تا مادر سوال هایی را که در این مدت برایش پیش آمده است از متخصص بپرسد و اگر آماده است درباره تلاش برای بارداری بعدی نیز با متخصص مشورت کند. برخی والدین می خواهند شانس خود برای داشتن فرزند را بلافاصله پس از مرده زایی امتحان کنند ، حال آن که عده دیگری ترجیح می دهند بارداری بعدی را زمان بندی کنند تا هیچ یک از تاریخ های مهم مربوط به فرزند بعدی با مناسبت های جنین از دست رفته متقارن نباشد.

اگر نتوان علت مشخصی را برای مرده زایی پیدا کرد ، والدین این آسودگی خاطر را می یابند که دلیلی ندارد این اتفاق ناگوار دوباره رخ دهد. اگر جنین مرده ناهنجاری ژنتیکی داشته باشد ، والدین برای مشاوره ژنتیک معرفی می شوند تا درباره روش های مختلف بارداری بعدی با متخصص ژنتیک مشورت کنند. اما اگر دلیل مرده زایی مشخص باشد ، متخصص زنان و زایمان با همکاری والدین تلاش می کند تا احتمال بروز مجدد این اتفاق را کاهش دهد. به ویژه اگر مشکل مربوط به جفت یا رشد جنین باشد. بارداری مجدد برای مادرانی که چنین تجربه ناگواری را پشت سر گذاشته اند ، بسیار اضطراب آور خواهد بود و خاطرات ناخوشایندی را در ذهن شان زنده خواهد کرد.

علائم جنین مرده در شکم چیست؟

پیشگیری از مرده زایی

تمام مرده زایی ها قابل پیشگیری نیست. بااین حال با رعایت توصیه های زیر می توان احتمال مرگ جنین در رحم را کاهش داد :

  • ترک دخانیات
  • خودداری از مصرف الکل و مواد در دوران بارداری
  • در وقت های تعیین شده به متخصص زنان و زایمان یا ماما مراجعه کنید تا رشد و سلامت جنین بررسی شود.
  • وزن خود را پیش از اقدام برای بارداری به حد مطلوب برسانید.
  • از خود در مقابل عفونت محافظت کنید و از خوردن بعضی خوراکی ها خودداری کنید.
  • درد زیر شکم یا خونریزی واژینال را بلافاصله به متخصص زنان و زایمان اطلاع دهید.
  • به حرکت ها و تکان خوردن جنین توجه کنید و هر گونه نگرانی و مشکل را به سرعت با متخصص زنان و زایمان در میان بگذارید.
  • خارش واژن را به متخصص اطلاع دهید.

بیوگرافی

پیج اینستاگرام نم نمک

این مطلب مفید بود؟
(1 رای)
100%

نظر دادن