ثبت بیوگرافی در گوگل
ثبت بیوگرافی در ویکی پدیا
تبلیغات

در این مطلب جدید در سال 1402 و سال 2024 ، علت سکسکه نوزاد و دلیل سکسکه نوزاد و سکسکه در نوزادان و دلایل اصلی سکسکه نوزادان و روش های متوقف کردن سکسکه نوزاد و پیشگیری سکسکه نوزاد و عواملی که باعث سکسکه نوزاد و کودک می شود.

علت سکسکه نوزاد و کودک و روشهای پیشگیری و درمان آن

بزرگسالان به دلایل مختلفی از جمله؛ خوردن بیش از حد یا خیلی سریع غذا ، جویدن آدامس ، نوشیدن نوشابه و غیره سکسکه می کنند. سکسکه امری غیر ارادی است زیرا با سیستم عصبی خودمختار تنظیم می شود که ضربان قلب و سایر فعالیت های غیر قابل کنترل بدن را تنظیم خواهد کرد. درست همان طور که سکسکه کردن در بزرگسالان طبیعی است نوزادان نیز غالبا دچار سکسکه می شوند. نه تنها سکسکه کردن در نوزادان نیز طبیعی است بلکه کودکان یک سال به بالا هم دچار سکسکه می شوند بنابراین ، به عنوان والدین جدید ، مهم است که در مورد چگونگی سکسکه ، چگونگی پیشگیری و تسکین آن ها و این که در چه صورت و چه زمانی به پزشک مراجعه کنید آگاهی داشته باشید.علت سکسکه نوزاد و کودک و درمان آن + روشهای پیشگیریعلت سکسکه نوزاد و کودک و درمان آن + روشهای پیشگیری

آیا سکسکه کردن در نوزاد اتفاقی معمولی است؟

سکسکه های نوزاد تازه متولد شده توسط اسپاسم های انعکاسی عضله دیافراگم ایجاد می شود که پایه قفسه دنده را تشکیل می دهد و به تنفس او کمک خواهند کرد. سکسکه آن ها معمولا حدود یک دقیقه تا چند ساعت ادامه دارند اما کاملا بی ضرر و همچنین بدون درد هستند. هنگامی که سیستم اندام کودک به بلوغ برسد ، سکسکه های او نیز به طور طبیعی کاهش می یابد. دلایل مختلفی وجود دارد که کودکان سکسکه می کنند.

عوامل متعددی که باعث می شود نوزاد و کودکتان سکسکه کند

در حالی که سکسکه در اکثر اوقات سبب نگرانی نمی شود اما گاهی اوقات ممکن است به دلیل برخی شرایط ایجاد شود. سکسکه کردن چندین عامل محرک دارد که می توان آن را متوقف کرد. هنگامی که نوزاد در رحم مادر نیز است با بلعیدن بیش از حد مایع آمنیوتیک سکسکه می کند ، اما سکسکه بعد از تولد ، به احتمال زیاد توسط یکی از موارد زیر ایجاد می شود:

1- تغذیه بیش از حد و پرخوری از دلایل سکسکه نوزاد :

اگر نوزاد و کودک بیش از حد غذا ، شیر مادر یا هر چیز دیگری را بخورد نفخ شکم را تجربه خواهد کرد. این تورم باعث می شود تا دیافراگم داخل حفره شکمی گسترش یافته و آن را مجبور به انقباضات ناگهانی کند. این انقباضات خود را به صورت سکسکه نشان می دهند.

2- بلع بیش از حد هوا به یکباره :

نوزادانی که از طریق شیشه شیر ، شیر می نوشند به علت بلع هوای زیاد دچار سکسکه می شوند. هجوم هوای اضافی باعث نفخ شکم شده و دیافراگم را همانند پرخوری مجبور به اسپاسم می کند.

علت سکسکه نوزاد

3- وجود عوامل تحریک کننده در محیط :

بدان دلیل که نوزادان دارای نای ظریفی هستند مواد شیمیایی موجود در هوا مانند گرد و غبار ، آلاینده ها ، بوی غلیظ و اگزوز وسایل نقلیه می توانند سبب سرفه شوند. اگر سرفه بیش از حد طولانی شود فشار وارد شده به دیافراگم منجر به انقباضات و به تبع آن سکسکه خواهد شد.

4- آسم از دلایل ایجاد سکسکه در کودک:

عوارض آسم در نوزاد و کودک همچنین می تواند باعث سکسکه شود. این امر به این دلیل است که نایژه های موجود در ریه می توانند به دلیل التهاب متورم شده و جریان هوا را به ریه ها کاهش دهند. این امر منجر به خس خس ، ایجاد اسپاسم دیافراگم و در نتیجه سکسکه می شود.

5- واکنش های آلرژیک از علت های سکسکه نوزاد :

واکنش آلرژیک می تواند باعث التهاب یا تورم نای شود. دیافراگم به این امر واکنش نشان داده اما به سرعت منقبض می شود و باعث سکسکه خواهد شد. ممکن است نوزاد به پروتئین های شیر حساسیت داشته باشد ، زیرا اگر مادر رژیم خود را تغییر دهد ممکن است آلرژی ایجاد شده و تعادل شیمیایی شیر مادر را تغییر دهد.

سکسکه کودک

6- تغییرات دما :

گاهی اوقات تغییر دما در ناحیه معده نوزاد و کودک می تواند باعث اسپاسم عضلات دیافراگمی شود. به عنوان مثال ، تغذیه با شیر سرد و به دنبال آن خوردن غذای گرم باعث ایجاد سکسکه خواهد شد.

7- ریفلاکس معده از دلایل سکسکه کردن نوزاد :

گاهی اوقات در شرایطی محتوای معده به داخل لوله غذایی برمی گردد و به عنوان ریفلاکس معده شناخته می شود و معمولا در نوزادانی که در جدا کردن عضله اسفنکتر معده از مری مشکل دارند مشاهده می شود. این جریان معکوس از مواد غذایی باعث تحریک انتهای عصب ازوفاژال و تحریک دیافراگم و انقباض آن درنتیجه باعث سکسکه خواهد شد. در حالی که سکسکه نشان دهنده ریفلاکس معده در دستگاه گوارش نیست ، سکسکه مداوم به همراه علائم دیگری مانند گریه ، لرز و تف کردن بیش از حد می تواند دلیلی برای مراجعه به پزشک باشد.

دلیل سکسکه نوزاد

چگونه سکسکه کودک را متوقف کنیم؟

سکسکه اغلب اتفاق میفتد و به طور همزمان بیش از ده دقیقه ادامه دارد. با این حال ، اگر احساس نگرانی دارید یا فکر می کنید کودک را آزار می دهد ادامه مطلب را برای روش های متوقف کردن سکسکه کودک از دست ندهید.

* نکته : با توجه به سن و شرایط تغذیه ای نوزادتان متوجه خواهید شد که روش های پیشنهادی برای نوزادان سنین پایین قابل اجرا نیست و بیشتر برای کودکان مورد استفاده قرار میگیرد.

1- اجازه دهید سکسکه به طور طبیعی متوقف شود:

تقریبا سکسکه های کودک به خودی خود متوقف می شود پس اگر به نظر نمی رسد سکسکه کودک را تحت فشار قرار داده ، به آن ها اجازه دهید تا به تنهایی متوقف شوند اما در صورت ادامه داشتن به مدت ساعت ها یا روزها ، به پزشک خود اطلاع دهید.

2- استفاده از آب گریپ فروت برای توقف سکسکه :

اگر احساس می کنید کودک از سکسکه کردن احساس راحتی ندارد می توانید به او کمی آب گریپ فروت بدهید. که ترکیبی از گیاهانی مانند رازیانه ، لیمو و زنجبیل است که تصور می شود مشکلات دستگاه گوارش را کاهش می دهد. توجه داشته باشید قبل از دادن آن به کودک آن را کمی رقیق کنید. همچنین از نام تجاری و محتویات محصول مورد استفاده اطمینان حاصل کنید.

سکسکه کردن در نوزاد

3- استفاده از پستانک برای متوقف کردن سکسکه کودک:

هنگامی که کودک شروع به سکسکه می کند ، می توانید به آن ها پستانک بدهید تا سکسکه را متوقف کند ، این امر باعث می شود دیافراگم آرام شده و اسپاسم بیش از حد را متوقف کند.

4- دادن قند به کودک برای درمان سکسکه:

خوردن قند یکی از قدیمی ترین درمان های سکسکه است. اگر کودک قادر به خوردن غذای جامد است ، مقداری قند/شکر را در دهان او قرار دهید. برای کودکانی که مایعات مصرف می کنند ، پستانک آن ها را می توانید در مقداری شربت قند فرو ببرید. شکر می تواند عضلات دیافراگم را شل کرده و آن را آرام کند و باعث توقف سکسکه شود.

5- استفاده از عوامل حواس پرتی برای توقف سکسکه کودک :

اگر کودک سکسکه می کند سعی کنید او را با چیزهای سرگرم کننده مانند یک فعالیت یا یک اسباب بازی متمرکز کنید. از آن جا که سکسکه به طور طبیعی نتیجه انقباضات عضلانی در ارتباط با سیستم عصبی است ، استفاده از روش های حواس پرتی حسی ؛ مانند نشان دادن چیزی جالب مثل اسباب بازی یا کارتون می تواند آن را متوقف کند.

جلوگیری از سکسکه نوزاد

روش های پیشگیری از سکسکه نوزادان

از آن جایی که سکسکه کودک محرک های مختلفی دارد ، اجتناب از آن ها بسیار مشکل است. با این حال ، چند راهکار وجود دارد که می توانید انجام دهید تا احتمال سکسکه کردن را کاهش دهید :

1- کودک را در هنگام تغذیه به حالت صحیح قرار دهید :

همیشه کودک را در حالت ایستاده قرار دهید و اطمینان حاصل کنید که حداقل 20-30 دقیقه او را در یک وضعیت نگه دارید. این باعث می شود عضله دیافراگم در موقعیت طبیعی خود قرار گرفته و حساسیت به اسپاسم یا انقباضات کاهش یابد. به آرامی پشت کودک را ماساژ دهید تا باعث آروغ زدن شود زیرا این امر می تواند هوای بلعیده شده در طول تغذیه را کاهش دهد. این امر علاوه بر کمک به دیافراگم آن را به حالت آرامش قرار می دهد و در نتیجه از بروز سکسکه جلوگیری خواهد شد.

2- تغذیه با شیر مادر برای پیشگیری از سکسکه نوزاد :

ورود هوای اضافی به معده از طریق شیر مادر نسبت به تغذیه از طریق شیشه شیر کمتر است. با این حال ، نوزادان شیرخوار باید بطور صحیح و ایمن نوک سینه را بمکند تا از ورود هوا جلوگیری شود که این کار و وظیفه بر عهده شما است.

3- ماساژ پشت برای پیشگیری از سکسکه کودک :

ماساژ دادن پشت کودک به طور مرتب در حالت ایستاده باعث می شود تنش روی عضلات دیافراگم کاهش یابد و آرام شود. پشت کودک را با حرکت دایره ای به آرامی ماساژ دهید تا به گردن آن ها برسید.

علت اصلی سکسکه نوزاد

4- آروغ کودک را بگیرید :

این یکی از بهترین روش های جلوگیری از سکسکه نوزاد است. در بین تغذیه ، حتما آروغ او را بگیرید تا از هوای جمع شده در شکم خلاص شود. توصیه می شود بعد از شیردهی ، کودک را در حالت عمودی قرار داده و فقط پشت او را مالش دهید.

5- تغذیه کودک هنگامی که آرام است :

کودک را هنگامی که شروع به گریه کردن کرده است تغذیه نکنید ، زیرا این امر می تواند منجر به بلع بیش از حد هوا در هنگام گریه شود.

6- فعالیت های سرگرم کننده انجام دهید :

به فعالیت هایی که نیاز به تحرک جسمی با کودک دارد بپردازید.

7- سعی کنید به یکباره کودک خود را زیاد تغذیه دهی نکنید :

در صورت لزوم ، وعده های غذایی کوچکتر را در فواصل زمانی مکرر به کودک خود بدهید. حداقل در طول هر وعده غذایی 2-3 ساعت فاصله دهید و آروغ کودک را بگیرید تا از تجمع هوا در شکم آنها جلوگیری کنید.

علت سکسکه نوزادان و راه جلوگیری از آن

کارهایی که باید از انجام آن ها خودداری کنید:

در هنگام سکسکه ، درمان و داروهای زیادی داریم با این حال در مقابل روش هایی وجود دارد که نباید روی کودک خود پیاده کنید زیرا ممکن است عوارض جدی داشته باشند که برخی از آن ها عبارتند از :

1- خوردن آب نبات ترش :

در حالی که خوردن برخی از آب نبات های ترش خوشمزه کمک می کند تا سکسکه نکنیم اما آن ها به هیچ وجه به بچه ها کمک نمی کنند. بعلاوه ، ترشح این شیرینی ها ، مواد اسیدی است که برای دندان کودک مضر خواهد بود.

2- ضربه زدن به پشت کودک :

این تکنیک بر روی بزرگسالان موثر است ، اما هرگز نباید روی کودک آزمایش شود. نوزادان از ساختار اسکلتی بسیار ظریفی برخوردار هستند و استفاده از فشار یا زور بر روی آن می تواند منجر به آسیب شدید شود. با این حال ، می توانید به آرامی به پشت آن ها ضربه زنید.

3- کشیدن زبان ، بازو یا پا :

این امر برای نوزادان بسیار خطرناک است زیرا رباط ها و تاندون های آن ها هنوز آمادگی لازم را برای اعمال این نیرو را ندارند.

4- ترساندن کودک :

صداهای بلند غیر منتظره به بزرگسالان در توقف سکسکه کمک می کند ، اما ممکن است کودک را وحشت زده کرده و یا حتی گوش های ظریف آن ها آسیب ببینند.

5- نگه داشتن نفس کودک :

کمبود اکسیژن برای کودک بسیار خطرناک است و این روش هرگز به دلایلی نباید استفاده شود.

علت سکسکه نوزاد و کودک و درمان آن + روشهای پیشگیری

چه موقع باید با پزشک تماس بگیرید؟

سکسکه ها کاملا طبیعی هستند با این وجود مواردی می باشند که ممکن است بخواهید برای مشاوره به پزشک مراجعه کنید :

1- اگر کودک دائما سکسکه می کند : این علامت می تواند نشانه ای از ریفلاکس معده باشد که یک بیماری شدید بوده و نیاز به دارو و یا جراحی دارد.

2- اگر کودک برای مدت طولانی یعنی چند ساعت تا چند روز ، سکسکه کرد : این یک وضعیت غیر طبیعی است و توصیه می شود که با پزشک خود مشورت کنید. به طور معمول ، نوزادان می توانند تا یک ساعت سکسکه کنند ، اما اگر مدت زمان بیشتری ادامه داشته باشد ، ممکن است علامت موردی جدی باشد ، به خصوص اگر کودک شما به طور همزمان سرفه و خس خس کند.

3-اگر سکسکه کودک فعالیت های برنامه ریزی شده او را مختل کند : بازی ، تغذیه و خوابیدن برای کودک است ، اگر سکسکه کردن او را از آن ها باز می دارد توصیه می شود که کودک را نزد متخصص اطفال ببرید. سکسکه مداوم نیز باعث تحریکات زیادی برای کودک شما خواهد شد و باید در اسرع وقت با آن ها برخورد شود.

سکسکه مداوم و غیر منتظره ، طبیعی است که کودک را عصبی کند.

آرامش خاطر و سلامتی او مهم است. سکسکه کاملا طبیعی و بی ضرر است.

مطمئن شوید که از اقدامات احتیاطی ویژه برای جلوگیری و درمان سکسکه در کودک استفاده کنید. اگر سکسکه مزمن شود یا در کنار سایر علائم ظاهر شود ، باید حتما به پزشک مراجعه کنید.

بیوگرافی

پیج اینستاگرام نم نمک

این مطلب مفید بود؟
(1 رای)
20%

نظر دادن