ثبت بیوگرافی در گوگل
ثبت بیوگرافی در ویکی پدیا
تبلیغات

در این مطلب جدید در سال 1403 و سال 2024 ، طبق برنامه در هفته پنجم بارداری شما مستلزم به رعایتی نکاتی برای سلامت جنین و اطلاع از روز زایمان می باشید.

در هفته پنجم بارداری چه اتفاقی می افتد؟

در هفته پنجم بارداری دیگر با استفاده از یک تست حاملگی خانگی می توانید مطئمئن شوید که آیا باردار هستید یا خیر؟ اگر تست شما مثبت باشد خیلی خوب است که با پزشک خود تماس بگیرید و اگر تست بارداری شما منفی بوده است بهتر است آن را در آخر هفته مجددا تکرار نمایید.هفته پنجم بارداری + وضعیت مادر و جنینهفته پنجم بارداری + وضعیت مادر و جنین

بدن شما درهفته 5 بارداری

اگر در هفته گذشته نشانی از علائم بارداری در شما نبوده این هفته یعنی هفته پنجم بارداری حتما منتظرش باشید. اگر پستان شما درد می کند ، زود خسته می شوید یا مدام مجبورید به دست شویی بروید این علائم را جدی بگیرید. بدن شما در این هفته خون بیشتری تولید می کند تا بتواند اکسیژن و غذا را به کودک برساند. ضربان قلب برای حفظ تعادل خود افزایش می یابد و این افزایش ، خستگی ، گیجی و سردرد را به همراه دارد. در این هفته درد پستان ها یا حسی شبیه به سوزن سوزن شدن ، شما را آزار می دهد. احتمال بزرگ شدن پستان ها و تیره شدن هاله رنگی دور آن نیز وجود دارد.

ویار هم در این زمان بروز می کند و احتمالا حسابی شما را حساس کرده است. هر ماده غذایی که می بینید وسوسه می شوید که آن را بخورید. ویار به دلیل به هم خوردن تعادل بین انتقال دهنده های عصبی بدن مادر ، حالت روحی و روانی خاص و همچنین نیازهای تغذیه ای او به وجود می آید. ممکن است وقتی دلتان پنیر می خواهد ناشی از کمبود سدیم باشد یا هنگامی که حسابی هوس بستنی بزرگ کرده اید نشان از نیاز بدن شما به کلسیم و چربی باشد.

حقایق شگفت انگیز :

در هفته 5 بارداری ، شکم شما بدون تغییر باقی می ماند یا ممکن است کمی پف کرده یا احساس کنید کمی افزایش وزن داشته اید. ممکن است احساس کنید مریض هستید. همه این سناریوها کاملا طبیعی هستند! همه زنان باردار مثل هم نیستند و تغییرات بدن آنها در دوران بارداری متفاوت است.

احتمالا کم کم متوجه افزایش وزن بارداری می شود. پاسخ کوتاه این است : نیازی به نگرانی بیش از حد نیست. پزشکان توصیه می کنند در طول سه ماهه اول تنها یکی دو کیلو افزایش وزن داشته باشید. پاسخ طولانی این است که شما باید وزن خود را افزایش دهید.

 • شانس تولد چند قلو با اضافه وزن و قد مادر افزایش می یابد
 • سینه های شما دو یا سه برابر افزایش سایز خواهند داشت.
 • بعضی از زنان به علت تغییرات هورمونی ، لکه های مختلفی مانند آکنه مشاهده می کنند و معمولا بعد از سه ماهه اول از بین می روند
 • بیماری صبحگاهی اغلب در صبح اتفاق نمی افتد

در اینجا توصیه های کالج آمریکایی متخصص زنان و زایمان (ACOG) در خصوص افزایش وزن ذکر شده است :

اگر وزن قبل از بارداری شما کم باشد (BMI کمتر از 18.5) :

 • افزایش وزن 12.5 تا 18 کیلوگرم توصیه می شود.
 • در سه ماهه دوم و سوم ، هدف افزایش 500 گرم در هفته است.
 • چک کردن BMI

اگر وزن شما قبل از بارداری متوسط (BMI بین 18.5 تا 24.9) باشد :

 • وزن کلی توصیه شده 16 تا 11.5 کیلوگرم است.
 • در سه ماهه دوم و سوم ، هدف افزایش حدود 500 گرم یا کمی کمتر در هفته است.

اگر اضافه وزن داشته اید (BMI ا 25 تا 29.9) :

 • افزایش وزن بارداری 7 تا 11.5 کیلوگرم توصیه می شود.
 • در سه ماهه دوم و سوم ، هدف افزایش وزن حدود بیش از 200 گرم در هفته است.

اگر چاق بوده اید (BMI بالاتر از 30) :

 • وزن کلی توصیه شده 5 تا 9 کیلوگرم است.
 • در سه ماهه دوم و سوم ، هدف افزایش وزن حدود 200 گرم در هفته است.

هفته 5 بارداری چند ماهگی بارداری است؟

5 هفته بارداری حدود یک ماه بارداری است. بله ، شما تازه کشف کرده اید که باردار هستید. این مسئله به این دلیل است که اکثر پزشکان شمارش حاملگی را از روز اول از آخرین پریودی انجام می دهند.


وضعیت جنین درهفته پنجم بارداری

این نی نی کوچک باعث میشود مسائل زیادی در این هفته در حال رخ دهد :

در این هفته قلب کودکتان شروع به زدن میکند. چین های عصبی (چین بافتی که تبدیل به مغز و طناب نخاعی میشود) به هم متصل میشوند و این به معنای تمایز سر از دم میباشد. حتی با سونو گرافی جزئیات بیشتری را نمیتوانید ببینید.

حقایقی در مورد فرزند شما در هفته پنجم بارداری
 • فرزند شما اندازه دانه فلفل است
 • فرزند شما شش هفته پس از بارداری ضربان قلب دارد
 • قلب فرزند شما از یک لوله ساده به یک اندام چهار دریچه ای پیچیده تغییر می کند

در هفته پنجم حاملگی ، انتظار چه چیزی داشته باشیم؟

در هفته پنجم حاملگی ، انتظار چه چیزی داشته باشیم؟


روش استفاده از بی بی چک

هر بی بی چک دستورالعمل متفاوتی دارد. در واقع باید با استفاده از ادرار ، آزمایش بارداری با استفاده از بی بی چک انجام دهید و چند دقیقه صبر کنید تا نتیجه را ببینید (عکس بیبی چک مثبت). بهتر است دو بار تست را انجام دهید تا از نتیجه مطمئن شوید. برخی نکات گیج کننده در خصوص آزمایشات وجود دارد بنابراین بهتر است پیش از نتیجه گیری از این نکات گیج کننده آگاه شوید :

بی بی چک مثبت و منفی کاذب!

برخی بی بی چک ها به وجود هورمون گنادوتروپین در ادرار برای تشخیص بارداری بستگی دارد. مقدار هورمون گنادوتروپین پس از باردار شدن افزایش می یابد اما زمان می برد تا به مقداری برسد که با آزمایش ادرار قابل تشخیص باشد. بنابراین ، اگر باردار هستید ولی ابتدای بارداری است ، نتیجه آزمایش به وسیله بی بی چک ممکنه منفی کاذب باشه.

- احتمال نتیجه مثبت اشتباه در مقایسه با نتیجه منفی اشتباه بسیار کمتر است.

- نتایج مثبت اشتباه زمانی است که بی بی چک ، بارداری را نشان دهد اما شما باردار نباشید. این نتیجه اشتباه زمانی اعلام می شود که در ادرار خون یا پروتئین وجود دارد. بنابراین بهتر است آزمایش را دو بار انجام دهید تا نتیجه درست را دریافت کنید.

دلایل اشتباه بودن نتیجه آزمایش بارداری خانگی :

نتایج اشتباه بارداری زمانی اتفاق می افتد که شما :

 • قرص مصرف می کنید.
 • آزمایش بارداری را خیلی زود انجام داده اید.
 • نمی توانید مطابق با دستورالعمل نوشته شده روی بی بی چک عمل کنید.
 • از بی بی چکی استفاده کرده اید که منقضی شده است.
 • مقدار زیادی ادرار بر روی نوار بی بی چک جمع شده است.

بنابراین بهتر است به نتایج کیت بارداری اعتماد نکنید و با پزشک خود صحبت کنید. همچنین سریع به اطرافیان اعلام نکنید باردار هستید. بگذارید زمان بگذرد ، آزمایش بتا را انجام دهید و از بارداری مطمئن شوید.

آزمایش بارداری در کلینیک :

از آن جایی که شما نمی توانید به آزمایش بارداری خانگی اعتماد کنید بنابراین بهتر است برای اطمینان از آزمایش خون بارداری در کلینیک استفاده کنید. پزشک علاوه بر آزمایش ادرار ، آزمایش خون نیز انجام می دهد. این آزمایشات به شما نتیجه درست را اعلام می کند.

در کلینیک آزمایشات دیگر نیز انجام می شود. آزمایشی کمی برای بررسی مقدار هورمون های موجود در خون انجام می شود که هر بیماری که در بارداری وجود داشته باشد را به شما اعلام می کند. اطلاع داشتن در خصوص آن چه انتظار دارید کمک زیادی به شما می کند.

بارداری

نوزاد در هته پنجم بارداری چه می کند


توصیه ها درهفته پنجم بارداری

* چنانچه نگران هستید ممکن است در هفته پنجم شوق یک زن حامله را نداشته باشید. از حالا برخیزید و گونه های خود را سرخ کنید تا شبیه مادر سالم باشد علی رغم اینکه ممکن است نگران باشید.

 

علائم طبیعی درهفته پنجم بارداری

اگر در هفته گذشته نشانی از علائم بارداری در شما نبوده این هفته حتما منتظرش باشید. نشانه های بارداری به قرار زیر است :

1. درد پستان

2. تکرر ادرار :

تکرر ادرار یکی از علائم آزاردهنده بارداری است که هیچ ضرری برای جنین یا مادر ندارد. در واقع ادرار باعث خروج سموم از بدن می شود. تا زمانی که نشانه دیگری مشاهده نشود ، تکرر ادرار طبیعی است.

3. افزایش ضربان قلب :

بدن برای حفظ تعادل خودضربان خود را افزایش می یابد

4. افزایش خستگی ، گیجی و سردرد :

به علت افزایش ضربان قلب میباشد.

5. ویار

6. خستگی زود رس :

یاد بگیرید چگونه با خستگی زودرس کنار بیایید (خستگی در بارداری). برای این کار چرت زدن راه حل آن نمیباشد که برای این کار لازم است شب به اندازه کافی بخوابید لازم است قبل از خواب از ورزش کردن بپرهیزید. قبل از خوابیدن غذا نخورید. از چرت های بلند مدت بپرهیزید. زمان رفتن به خواب و بیدار شدن را تنظیم کنید.

5 Weeks Pregnant

5 Weeks Pregnant


هشدارها درهفته پنجم بارداری

1. مصرف داروها را کنار بگذارید :

هر دارویی می تواند بر روی رویان تأثیر مستقیم بگذارد. اگر نمی دانستید باردار هستید و دارو مصرف کرده اید حتما این مسئله را با پزشک متخصص در میان بگذارید. سرخود و بر اساس توصیه های بزرگترها داروهای گیاهی مصرف نکنید. در صورتی که پزشک خود مراجعه میکنید قبل از تجویز دارو حتما او را از باردار بودن خود مطلع کنید.

2. درد کمر :
 • درد کمر ممکن است نشانه ای از کرامپ رحمی و سقط بالقوه باشد یا حتی نشانه ای ازعفونت و کشیدگی رحم باشد ، آن را در هفته پنجم جدی بگیرید.
3. محو شدن ناگهانی علائم بارداری :
 • چنانچه یکی از علائم شایع بارداری در شما محو شد باید به پزشک خود اطلاع دهید.
4. درد یک طرفه :
 • درد یک طرفه مداوم ممکن است نشانه کیست تخمدانی یا حاملگی نابجا باشد.
5- خونریزی شدید و مداوم :
 • ممکن است علامت سقط یا حاملگی نابجا باشد.

تغذیه درهفته پنجم بارداری

* یک رژیم غذایی متعادل را در پیش گیرید.

* به خاطر بسپارید که رژیم غذایی متعادل به معنی خوردن یک نوع غذا نیست. شما باید غذاهای متفاوتی را برای دریافت مواد مورد نیاز بدنتان ، مصرف کنید. برای یک برنامه غذایی مناسب ، به خصوص در طول بارداری و شیر دهی ، با پزشک خود مشورت کنید.

* به محض آگاهی از بارداری خود ، باید مصرف روزانه ویتامین و مواد معدنی را آغاز کنید.

* به جای نان سفید ، نان سبوس دار مصرف کنید. با این روش فیبر بیشتر و به همان نسبت منیزیم و کروم بیشتری را به رژیم غذایی خود راه می دهید. به علاوه زینک ، روی ، ویتامین E و ویتامین B6 خود را فراهم می کنید.

* غلات سبوس دار مانند برنج قهوه ای ، ماکارونی و نان سبوس دار مصرف کنید.


ورزش درهفته پنجم بارداری

اگر تا پیش از این دارای سلامت جسمانی نبوده اید یا مشکلی داشته اید ، پیش از شروع به ورزش با پزشک خود مشورت کنید. ورزش کردن انرژی شما را بسیار افزایش می دهد و این برای خانم هایی که در سه ماهه اول بارداری خود هستند ، خبر خوشحال کننده ای است. زیرا به راحتی خسته می شوند و افزون بر آن ورزش ، بدن شما را برای فعالیت های فیزیکی دوره بارداری آماده میکند. فعالیت هایی که باید از آن ها اجتناب کنید را بشناسید.

بیوگرافی

پیج اینستاگرام نم نمک

این مطلب مفید بود؟
(2 رای)
100%

نظر دادن