ثبت بیوگرافی در گوگل
ثبت بیوگرافی در ویکی پدیا
تبلیغات

در این مطلب جدید در سال 1402 و سال 2023 ، این هفته آغاز دوره رویانی در جنین است. از حالا تا ده هفته دیگر تقریبا تمام دستگاههای بدن جنین شما تکامل یافته و شروع به فعالیت می کند. 

در هفته چهارم بارداری چه اتفاقی می افتد؟

درهفته چهارم بارداری کودک شما سخت در تکاپوست تا وضعیت معلق خود را در رحم ثابت کند و به دیواره رحم بچسبد. از هفته چهارم حاملگی به احتمال زیاد متوجه بارداری خود با عقب افتادن پریودتان میشوید.هفته چهارم بارداری + وضعیت مادر و جنینهفته چهارم بارداری + وضعیت مادر و جنین

بدن شما درهفته چهارم بارداری

- در حالی که رویان تلاش می کند خودش را به دیواره رحم بچسباند ، بسیاری از زنان در هفته چهارم  درد خفیفی را در ناحیه شکم خود تجریه می کنند. این دردها طبیعی است چرا که بدن خودش را با هورمون های جدید بارداری هماهنگ می کند و رحم شما تبدیل به خونه جدید رویان کوچولو می شود.

-  برخی از زنان هم خونریزی را تجربه می کنند ، اما یادتان باشد به رنگ آن توجه کنید. خونی که از شما دفع می شود نباید قرمز پررنگ یا روشن مثل دوران قاعدگی باشد بلکه باید به رنگ صورتی یا قهوه ای باشد. خونریزی لانه گزینی  معمولا5 تا 12 روز پس از تخمک گذاری یعنی حدودا روز 22 سیکل ، اتفاق خواهد افتاد. درد شما نباید شدید باشد و اگر درد شدید ، تب ، لرز یا خونریزی واژینال سنگین دارید حتما با پزشک تماس بگیرید.

- در هفته چهارم بارداری کمی نفخ میکنید ، اما هنوز باردار به نظر نمی رسید. با این حال ، باید شبیه به یک مادر رفتار کنید. و این بدان معناست که به خودتان و جنین کوچکتان توجه کنید. به مرور زمان شلوار جین شما تنگ می شود. بنابراین سعی کنید شلوار استرچ ، ساپورت ، پیراهن گشاد و نازک استفاده کنید.  حقایقی در مورد شما در هفته 4 :

 •  تاریخ دقیق به وسیله شمارش از روز اول آخرین پریودی شما محاسبه می شود
 •  به محض اینکه حامله شوید ، جریان خون اطراف بدن افزایش می یابد
 •  فقط چند روز پس از بارداری ، سینه های شما برای تولید شیر آماده می شوند

4 week pregnant

اتفاقات روی داده در هفته چهارم بارداری بر جنین ومادر


وضعیت جنین درهفته چهارم بارداری

هفته چهارم اولین هفته ای است که شما از وجود نوزاد مطمئن هستید! ولی دیدن آن سخت است حتی با وسایل سونو گرافی با فن آوری بالا . اگر ساک حاملگی را ببینید خوش شانس هستید که از طریق سونوگرافی واژینال دیده میشود. در کیسه حاملگی کیسه زرده در حال تشکیل است که به تغذیه کودک شما تا شکل گیری جفت در اواخر سه ماهه اول کمک میکند. درپایان هفته چهارم پرزهای جفتی کاملا تشکیل شده اند که زائده های انگشتی بافت جفت میباشد که حاوی ماده ژنتیکی مشابه فرزندتان بوده و بعدا در تست ژنتیک کمک کننده هستند. 

مهم نیست آی کیو فرزند شما پس از تولد چقدر است ، در این مرحله فرزند شما در حال تغییر ژن ها می باشد. در این مرحله ، سلول های تخصصی وجود دارند که ژن هایی که لازم نیستند را غیرفعال کرده و ژن هایی که وظایف خاصی انجام می دهند را فعال می کنند.

سلول های ماهیچه تمام ژن ها را دارا هستند به جز ژنی که پروتئین های سلول ماهیچه را درست می کند. فعالیت های سلولی براساس زمان و مکان بر فاکتورهای رشد اثر می گذارد. این سیگنال ها از نطفه خارج می شود.

معجزه کوچک :

تصور کنید که نطفه در داخل رحم تشکیل شده و سیگنال های رشد را تنظیم می کند و پذیرش کننده ها براساس نیازهای موجود فعال یا غیرفعال می شوند. این بهترین معجزه رشد است که در رحم اتفاق می افتد. جنین هویت خود را داخل رحم نشان می دهد.از ابتدای بارداری ، خون بدن شما با خون جنین مخلوط نمی شود. جفت حکم دروازه بان دارد. سیستم رگ های جنین در حال تکامل است و عمل انتقال اکسیژن ، خون و مواد مغذی از طریق بند ناف انجام می شود.  حقایقی در مورد فرزند شما در هفته چهارم بارداری :  

 •  جنین از 4 هفته پس از بارداری شروع به خوابیدن می کنند
 • تخمک بارور به اندازه یک دانه سیب است
 •  قلب جنین فقط 3 هفته پس از بارداری شروع به زدن می کند
 •  قبل از ماه اول سه ماهه اول ، شنوایی جنین تشکیل می شود
 • در هفته 4 بارداری ، نوزاد کوچکتر از یک دانه خشخاش است.

 

جنین در هفته چهارم بارداری

4 week pregnant


توصیه ها درهفته چهارم بارداری

* نوشیدن مایعات به میزان کافی ، مهمترین چیزی است که در اوایل بارداری باید به آن عمل کنید. بدن در این دوره جریان خون را افزایش خواهد داد ، به همین دلیل شما به مایعات بیشتری احتیاج دارید. نوشیدن مایعات به رفع خستگی و یبوست شما نیز کمک می کند.


علائم حاملگی درهفته چهارم بارداری

1. دردخفیف :

بسیاری از زنان درد خفیفی را در ناحیه شکم خود تجریه می کنند. این دردها طبیعی است چرا که بدن خودش را با هورمون های جدید بارداری هماهنگ می کند تا رحم شما تبدیل به خونه جدید رویان کوچولو گردد. شما باید بابت این مساله خوشحال باشید ، تنها راه برطرف کردن آن استراحت میباشد.

لکه بینی خفیف :  

ممکن است لکه بینی خفیفی به خاطر لانه گزینی اتفاق بیفتد. این مسئله به خاطر کاشت تخمک بر پوشش رحم می باشد. این اتفاق در زمان پریودی می افتد و امری رایج است. ممکن است در هفته های اول بارداری گرفتگی عضلات مشابه زمان پریودی ببینید. اگر در زمان بارداری خونریزی مشاهده کردید با پزشک صحبت کنید.

3. تهوع و استفراغ :

تهوع و استفراغ جز جدا نشدنی ماه های اول بارداری است که خانم های باردار طی چهار ماه اول با آن دست به گریبانند. در مواقع استفراغ و تهوع به این فکر کنید که شما تنها نیستند و این اتفاق ممکن است هر روز صبح ، ظهر و شب برای 36 میلیون زن باردار مثل شما در جهان رخ دهد. این اولین نشانه حاملگی در شما است علت آن هم بالا رفتن هورمون های بارداری در بدن شماست. برای رفع این حالت یک بسته بیسکوییت پتی بور یا مقداری نان خشک در کنار رختخواب خود گذاشته صبح قبل از بلند شدن مقداری در دهان خود بگذارید تا کمی وضعیت شما را بهبود ببخشد.

بارداری

بدن در ماه های اولیه بارداری چه شرایطی دارد

4. سفت و دردناک شدن پستان :

به خاطر تغییرات هورمونی و آماده شدن پستان ها برای تولید شیر ممکن است پستان شما کمی سفت و دردناک شود برای رفع این حالت از کمپرس آب گرم استفاده کنید.

5. حساس شدن اندام ها

حساس شدن شکم و نفخ ، کمر درد و نرم شدن دهانه رحم از علائم طبیعی دیگر این دوره است.

6. تغییرات ناگهانی روحی :

یک روز ، خوب و سرحال هستید و روز بعد بداخلاق و بی حوصله. نگران این موضوع نباشید این علامت نیز به خاطر تغییرات هورمونی  و شرایط محیطی است که ناشی از استرس مادر شدن ، زایمان و. . میباشد. این تغییرات کاملا طبیعی هستند و جای نگرانی نداره. فقط به خودتان فرصت دهید تا با این تغییرات که ممکن است ماه ها با آن درگیر باشید ، آرام کنار بیایید و محیط اطراف خود را با تفکرات مثبت خود شاد نگه دارید و به این فکر کنید که چه قدر زایمان که همراه با تولد نی نی شماست فضای زیبا و شادی را برای شما و خوشبختی را برای خانواده شما رقم خواهد زد.

7. درد سینه ها :

در این هفته ، ترشح پروژسترون باعث درد سینه ها می شود. دردی مشابه پیش از پریودی. این هورمون های بارداری بدن را برای تولید شیر آماده می کند. این دردها در انتهای سه ماهه اول بارداری کاهش می یابد.


هشدارها درهفته چهارم بارداری

1. فقط در موارد زیر از نزدیکی پرهیز کنید :

 •    خونریزی دارید.
 •    شما یا همسرتان عفونت فعال منتقل شونده جنسی دارید.
 •    جفت سر راهی دارید که جفت نزدیک گردنه رحم است.

2. برای بار سوم به مادران باردار می گوئیم که به محض اطمینان از بارداری از کشیدن سیگار خودداری کنید. دود ناشی از آن رسیدن اکسیژن به رویان کوچک شما را دشوار می کند ، لذت بردن شما از کشیدن سیگار او را آزارده خاطر می کند (نزدیکی در سه ماه اول بارداری).

3. اگر دچار درد شدید ، تب ، لرز یا خونریزی واژینال سنگین شدید حتما با پزشک خود تماس بگیرید یا به بیمارستان مراجعه کنید.


تغذیه درهفته چهارم بارداری

1. خوردن ویتامین های طبیعی را شروع کنید. خوردن ویتامین های A ، B ، D در دوران بارداری ضروری است. ویتامین A یک ویتامین محلول در چربی است که در کبد ذخیره می شود. مقدار روزانه 200 واحد از این ویتامین در بارداری و قبل از آن توصیه می شود که بطور معمول در مواد غذایی موجود است و نباید از این مقدار تجاوز کند.

2. خوردن جیگر به علت فراوانی ویتامین A ممنوع است چون ویتامین A  به مقدار کافی در مکمل ها و غذاها یافت میشود  و بیشتر از 200 واحد از این ویتامین برای کودک شما ضرر دارد و همچنین جگر به علت اینکه ممکن است داخل آن انگل وجود داشته باشد و در حین پخت این انگل ها به طور کامل از بین نروند ، از خوردن آن خودداری کنید. 


ورزش درهفته چهارم بارداری

دیگر آن دوران که همه فکر می کردند خانم باردار باید تمام روز در تخت استراحت کند ، گذشته است. امروزه فواید ورزش کردن در دوران بارداری بر همه آشکار شده است. تحقیقات نشان داده است خانم هایی که ورزش می کنند و در وضعیت خوب جسمانی و آمادگی کامل به سر می برند ، در زمان وضع حمل بسیار راحت تر هستند ، احتمال سزارین اجباری و دوران نقاهت در مورد آنها بسیار کم تر خواهند داشت.

بیوگرافی

این مطلب مفید بود؟
(1 رای)
100%

نظر دادن