ثبت بیوگرافی در گوگل
ثبت بیوگرافی در ویکی پدیا
تبلیغات

در این مطلب جدید در سال 1402 و سال 2023 ، در هفته 11 بارداری شکم شروع به ایجاد یک سر و صدا کامل کودک می کند. به ویژه اگر اولین بارداری شما باشد.

در هفته 11 بارداری چه اتفاقی می افتد؟

توصیه های بارداری در هفته یازدهم

هرچه به پایان سه ماهه اول نزدیک میشوید متوجه تغییراتی به خصوص در شکم خود میشوید ، رحمتان آماده بزرگ شدن و ورود به شکمتان میباشد.هرچه به پایان سه ماهه اول نزدیک میشوید علائم شما مخصوصا تهوع و استفراغ شما بهتر شود.با حل شدن مشکل تهوع و استفراغتان ممکن است میل به غذا در شما افزایش یابد و وزنتان افزایش یابد.هفته یازدهم بارداری + وضعیت مادر و جنینهفته یازدهم بارداری + وضعیت مادر و جنین

 • ممکن است رشد موها و ناخن هایتان به علت افزایش هورمون ها و جریان خون افزایش یا کاهش داشته باشد.
 • بند ناف نیز به صورت چرخشی ، از یک رگ اصلی و دو رگ فرعی تشکیل شده است. بند ناف وظیفه تغذیه کودک را بر عهده دارد و عملکرد آن با پرده دور جنین کامل هماهنگ است تا جنین محافظت شود.

تغییرات شکم در این هفته

در هفته 11 بارداری شکم شروع به ایجاد یک سر و صدا کامل کودک می کند. به ویژه اگر اولین بارداری شما باشد. در حالی که شکم ممکن است تغییر کند یا خیر ، ممکن است شگفت زده شوید که سینه های شما تغییر قابل توجهی دارد. توصیه می کنیم در این مرحله از سوتین های راحت و کشی استفاده کنید. اگر در حال برنامه ریزی برای شیردهی هستید ، سوتین شیردهی را می توانید در حال حاضر و پس از زایمان استفاده کنید.

در هفته یازدهم احتمال بروز سقط جنین وجود دارد. اما با شنیدن صدای ضربان قلب جنین ، خطر سقط جنین فقط 3% است. این احتمال در ماه آینده کمتر خواهد شد.

هفته یارده بارداری

هفته یارده بارداری

 

شما چگونه تغییر می کنید؟

شما ممکن است در این دوره عوارض عجیبی را مشاهده کنید ، همانند افزایش بیش از حد بزاق دهان. سعی کنید یاد بگیرید که کدام یک از این عوارض طبیعی هستند و کدام یک ممکن است نشانه یک مشکل احتمالی باشند. همچنین ممکن است سوالاتی در زمینه فعالیتها یا خوردن غذا ها و داروها داشته باشید. به دنبال پاسخ این سوالات بروید تا بدانید در دوران حاملگی چه کارهایی ایمن و بی خطر هستند و چه کارهایی ممکن است خطرناک باشند.

اگر تهوع به شما اجازه نمی دهد که غذاهای متنوع بخورید ، یا هنوز هم خیلی وزن اضافه نکرده اید (بسیاری از خانمهای حامله در سه ماهه اول بین 1 تا 2.5 کیلوگرم وزن اضافه می کنند) نگران نباشید. اشتهای شما به زودی باز می گردد و شما هر هفته حدود نیم کیلوگرم وزن اضافه خواهید کرد.

حقایقی در مورد شما در این هفته
 1. پاهای شما در طول بارداری یک سایز کامل رشد می کنند.
 • ممکن است بوی عجیب و غریب و همچنین مواد غذایی عجیبی هوس کنید.
هفته 11 بارداری چند ماهگی بارداری است؟

در هفته 11، شما 2 ماه و دو هفته باردار هستید. دو هفته دیگر سه ماهه دوم بارداری شروع می شود.


وضعیت جنین درهفته یازدهم بارداری

در هفته یازدهم بارداری سر کودکتان تقریبا نصف اندازه بدن است و این مساله کاملا طبیعی است حتی بعد از تولد ممکن است سر او بخش بزرگی از بدنش باشد چون مغز در حال رشد است.در این هفته ناخن ها به رشد جنین اضافه میشود و در این هفته با سونوگرافی داپلر صدای قلب کودک دلبندتان را بشنوید.

حقایقی در مورد فرزند شما در هفته 11 بارداری
 • سر نوزاد شما در حال حاضر به خوبی رشد کرده است و استخوان های صورت او در حال حاضر وجود دارد.
 • فرزند شما به طور پیوسته مایع تنفس می کند و تا زمان تولد این کار را ادامه خواهد داد.
 • فرزند شما اندازه زردآلو است.
 • چشم های فرزند شما بسته باقی می ماند.

وضعیت جنین درهفته یازدهم بارداری

وضعیت جنین درهفته یازدهم بارداری


توصیه ها درهفته یازدهم بارداری

یکی از سوالات رایج در این هفته این است که در دوران بارداری چگونه باید خوابید؟

بهترین حالت خواب در دوران بارداری خوابیدن به پهلوی چپ است زیرا خونرسانی جفت و جنین را افزایش می دهد. بالش ها و کوسن های مخصوصی وجود دارند که می توان با استفاده از آن ها بسیار راحت تر خوابید و آنقدر راحت هستند که حتی بعد از زایمان هم ممکن است بدون آن ها خواب به چشم تان نیاید (طرز خوابیدن در دوران بارداری).

* در صورت سرماخوردگی حتما پیش از هر کاری با پزشک خود تماس بگیرید. در زمان سرماخوردگی شربت سینه و داروهای آرام بخش می تواند برای جنین شما خطرناک باشد.


علائم طبیعی درهفته یازدهم بارداری

1. افزایش رشد موها و ناخن ها
2. درخشان شدن پوست


عفونت مجاری ادراری در هفته یازدهم بارداری

عفونت مجاری ادراری جزو علائم بارداری نیست اما بر زندگی شما تاثیر می گذارد. شما در طول بارداری نسبت به بیماری عفونت مجاری ادراری آسیب پذیرتر هستید زیرا رحم دقیقا بالای مثانه قرار دارد. با رشد رحم ، رحم به مثانه فشار می آورد و از خروج ادرار از مثانه جلوگیری می کند. ادراری که پشت مثانه می ماند باعث عفونت می شود.

دلیل دیگر عفونت مجاری ادراری در بارداری ، ترشح هورمون ها در این دوره است که باعث تغییراتی در مجاری ادراری می شود که باعث عفونت می شود. اگر عفونت مجاری ادراری به سرعت درمان نشود به کلیه ها نیز منتقل می شود. عفونت مجاری ادراری باعث کم وزن بودن نوزاد در هنگام تولد و زایمان زودرس می شود. اگر عفونت به سرعت هنگامی که در مثانه است با مصرف قرص درمان شود ، به جنین آسیبی وارد نمی کند.

بدن در هفته یازدهم بارداری

بدن در هفته یازدهم بارداری

در ادامه علائم و نشانه های عفونت مجاری ادراری در بارداری ذکر شده است :

 • تکرر ادرار
 • احساس سوزش در هنگام ادرار
 • گرفتگی و درد عضلات پشت یا شکم
 • دشوار بودن آرام کردن خود
 • ادرار با بوی بد
 • ادرار مات و همراه با بخار

این نکات به شما کمک می کند چرخش رحم را متوجه شوید. این شرایط به دلیل بزرگ شدن قسمت راست رحم و افزایش فشار می باشد. از آنجایی که احتمال عفونت کلیه در قسمت راست بدن بیشتر است ، هنگامی که سمت راست پشت یا سمت راست شکم درد می کند نادیده نگیرید.


هشدارها درهفته یازدهم بارداری

1. برخی از زنانی که از میگرن رنج می برند ممکن است که در هفته یازدهم بارداری دوران بیشتر احساس سردرد کنند. تنها قرصی که می توانید استفاده کنید قرص استامینوفن است. بهتر است به جای مصرف قرص به فکر راه های جایگزین باشید. برای کاهش سردرد می توانید از کمپرس آب سرد استفاده کنید (سردرد در بارداری و 29 راه درمان و پیشگیری).

2. در صورتی که سرما خورده اید یا به آنفولانزا دچار شده اید قبل از مصرف دارو ابتدا با پزشک خود مشورت کنید. استامینوفن و آنتی اسیدهای دیگر عموما مشکلی ندارند ولی شربت های سینه و سرفه و آرام بخش های سرما خوردگی ممکن است حاوی موادی باشند که برای رشد جنین در این مقطع مناسب نباشند. در زمان بارداری هرگز از بروفن (Ibuprofen) استفاده نکنید. با رعایت این نکات سعی کنید از سرماخوردگی و آنفولانزا در امان بمانید.


تغذیه درهفته یازدهم بارداری

1. شما در این دوره باید به مصرف آهن و پروتئین خود اهمیت دهید. برای این منظور از سبزیجات برگ سبز و میوه استفاده کنید.
2. برای سالم ماندن اسنک های مقوی و سالمی که خودتان درست میکنید بخورید.
3. به مقدار کافی آب بنوشید تا دچار یبوست نشوید (سوپ اسفناج و برنج ، مناسب برای ماه اول بارداری).


ورزش درهفته یازدهم بارداری

1. انجام دادن ورزش های مخصوص ماهیچه های لگن می تواند به قوی شدن عضلات این ناحیه منجر شود و قوی بودن این عضلات در آینده به شما بسیار کمک خواهد کرد. از همین ابتدا بهتر است از اضافه وزن مجاز در دوران بارداری مطلع باشید تا با تغذیه صحیح و فعالیت درست وزن خود را متناسب نگه دارید.

2. فعالیت داشته باشید. ممکن است فعالیت در این دوران برای شما سخت باشد اما به یاد داشته باشید که ورزش منظم به شما انرژی بیشتری می دهد.

3. اگر در هنگام ورزش علائم زیر را مشاهده کردید حتما با پزشک خود تماس بگیرید. علائمی نظیر خونریزی واژینال ، تنگی نفس ، سردرد ، درد قفسه سینه ، ترشح واژن ، سرگیجه و از هوش رفتن و ضعف عضلانی.


نکاتی برای پدرها در هفته یازدهم بارداری :

- اکنون زمانی مناسب برای کار کردن شما است. سعی کنید به همسرتان در امور منزل ، بلند کردن و حمل کردن وسایل کمک کنید.

- پشت او را ماساژ دهید تا درد عضلاتش کم شود.

- سعی کنید بر ارتباط برقرار کردن تمرکز کنید و بدانید به او چه بگویید. این مسئله برای آینده رابطه شما نیز خوب است. اگر به او بگویید خسته نیست فکر می کند نمی توانید حال او را درک کنید. اگر به او بگویید خسته به نظر می رسد نیز درست نیست. باید یاد بگیرید آن چه او می خواهد بگویید.

- هیچ گاه او را به تمسخر نگیرید به خصوص در جمع دیگران. بیشتر ناراحتی ها در اثر این شوخی ها ایجاد می شود و باعث مشکل در رابطه می شود. بارداری زمانی مناسب برای دعوا کردن نیست.

بیوگرافی

این مطلب مفید بود؟
(1 رای)
100%

نظر دادن