در این قسمت از ورزش و تناسب اندام نم نمک قصد داریم که به مزایای این روش اشاره کنیم و هر چیزی را که در مورد این درمان مورد نیاز است را برایتان بازگو کنیم.

نحوه لاغری با کرایولیپولیز یا مجسمه سازی سرد و مراقبت های بعد آن

زیر شکم و قسمت داخلی ران ها دو تا از سخت ترین قسمت ها برای لاغر شدن می باشد. حتی زمان هایی که رژیم های سخت و تمرینات سنگین دارید ، باز هم نمی توانید به لاغری مد نظر خود در این قسمت ها دست پیدا کنید. یکی از روش های کار آمد برای لاغر کردن این قسمت بدون انجام عمل جراحی ، استفاده از روش مجسمه سازی سرد می باشد که به طور موثری سلول های چربی را ناگهان یخ می کند و باعث می شود که این سلول ها به یک باره از بین بروند. شاید با شنیدن این روش تعجب کرده باشید اما در این قسمت از ورزش و تناسب اندام نم نمک قصد داریم که به مزایای این روش اشاره کنیم و هر چیزی را که در مورد این درمان مورد نیاز است را برایتان بازگو کنیم.راهنمای لاغری با کرایولیپولیز و مراقبت های بعد آنراهنمای لاغری با کرایولیپولیز و مراقبت های بعد آن

روش لاغری به روش کرایو لیپولیز یا مجسمه سازی سرد چیست ؟

در این روش پزشک از لیزر و محصولات زیبایی در بیمارستان استفاده می کند. این درمان هرگز درمان وسیع و سختی نخواهد داشت اما در سراسر جهان شیوع زیادی نداشته است و توسط سازمان بهداشت جهانی مورد تایید قرار گرفته است و روش آن به این گونه است که با استفاده از یخ کردن سلول های چربی آن ها را به طور دائمی در ناحیه خاصی از بدن از بین می برد و برعکس لیپوساکشن هیچ ماده بی حس کننده ای در این نوع درمان مورد استفاده قرار نمی گیرد. کاسته می شود.

در هنگام انجام این روش لاغری ، یک دستگاه خنک کننده حدود یک ساعت به بدن شما متصل شده که مدت زمان آن به موضعی که نیاز به فریز کردن چربی نیاز دارد بستگی خواهد داشت. تقریباً طی هر درمان 20 درصد از چربی ها موجود در منطقه مورد نظر ، چانه یا شکم باشد یا بازوها ، باسن یا پشت ، فریز شده و از بین خواهد رفت. سپس در طی چند هفته آینده خودبخود از دست این سلول های مرده خلاص شده و بعد از این مدت شکل جدید بدن خود را خواهید دید.

کرایولیپولیز برای لاغری

لاغری به روش کرایولیپولیز یا مجسمه سازی سرد

ابداع روش Cool Sculpting

داستان ابداع روش لاغری CoolSculpting با تحقیقات دو پزشک دکتر راکس اندرسون و دکتر دیتر مانشتین ، در کالج پزشکی هاروارد و بیمارستان عمومی ماساچوست ، شروع شد. این دوپزشک از مفهوم «popsicle panniculitis» آگاه بودند ، حالتی که بعد از خوردن بستنی یخی باعث از بین رفتن سلول های چربی در گونه ها می شود. در آن زمان بود که زنی نیز ادعا می کرد در هوای سرد به شکل عریان چند ساعت اسب سواری نموده و بخشی از چربی های پهلوی خود را از دست داده است.

این دو پزشک این فرضیه را بیان کردند که با کنترل قدرت سرما می توان چربی را در مناطق خاصی از بدن کاهش داد. سپس روش CoolSculpting بعد از مشخص کردن بهترین دما برای از بین بردن سلول های چربی ، متولد شد. در سال 2010 سازمان غذا و داروی ایالات متحده این روش را تایید کرده است.

پروسه این درمان چه چیزهایی را شامل می شود ؟

طبق گفته های متخصصان زیبایی در این زمان قبل از هر چیزی عکسبرداری از قسمت مورد نظر انجام می شود و سپس تجهیزات مخصوص به آن قسمت از بدن فرد برای از بین بردن چربی های ناخواسته چسبانده می شود که این دستگاه بر اساس سایز ، شکل و نوع چربی ها برای هر فرد جداگانه ساخته می شود. بیشتر دستگاه ها درجه ای برای ساکشن دارند اما در واقع روش آن ها برای از بین بردن چربی ها با ساکشن و مکش متفاوت است. این دستگاه را طوری روی پوست می چسبانند که هیچ منفذی بین پوست و سطح دستگاه وجود نداشته باشد و سپس آن ماده سرد شده و ناگهان به سلول های فرد اعمال می شود.

پروسه این درمان حدود 35 دقیقه طول می کشد که این میزان زمان برای ناحیه زیر شکم است و برای ران ها حدود 75 دقیقه به طول می انجامد و زمانی که چربی ها یخ می زنند ، به اصطلاح پزشکی سلول ها کریستال می شوند. زمانی که دستگاه را از روی پوست برمی داریم ، با امواج رادیویی این قسمت را با دست ماساژ می دهیم تا کریستال ها شکسته شوند و همچنین این ماساژ دستی باعث می شود که التهاب و ورم در این قسمت کاهش پیدا کند. با این روش چربی آسیب دیده به تدریج کاهش خواهند داشت و از پوست خارج می شوند و هیچ تاثیر روی سطوح چربی در خون نخواهد داشت.

نقش کرایولیپولیز در لاغری

کرایولیپولیز

چه زمانی نتایج آن پدیدار می شود؟

تقریباً بعد از یک ماه بیماران می توانند نتایج این روش را مشاهده کنند اما سه ماه طول می کشد تا نتایج کامل پدیدار شود.

این درمان تا چه مدت باقی می ماند؟

طبق مطالعات و آزمایشات انجام شده مدت زمان پایداری این روش تقریباً بلند مدت است . نکته جالب اینجاست که سلول های چربی ما بعد از این دوره توانایی ساخت خود را دوباره پیدا می کنند اما مثل قبل روی این قسمت ها پدیدار نمی شوند و بنابراین تعداد سلول های چربی نسبت به قبل کاهش پیدا می کند. تنها در صورت کاهش و اضافه وزن ، چربی های آن قسمت کم و زیاد می شود. بعد از استفاده از این روش حدود 20 تا 25 درصد از چربی ها فریز می شوند و در طول درمان از بین می روند و تقریباً سه ماه طول می کشد تا بدن شما بتواند به طور کامل چربی های تحت تاثیر را از خود دفع کند.

علت این که می توان این روش را بدون صدمه دائمی به پوست ، عضلات ، اعصاب و دیگر سلول های منطقه فریز شده انجام داد این است که چربی نسبت به دیگر سلول های بدن حساسیت بیشتری به دما دارد. این بدان معناست که سلول های چربی زودتر دچار مرگ شده بدون این که آسیبی به دیگر سلول ها وارد شود.

چه کسی فرد مناسبی برای لاغری به روش کرایو لیپولیز یا مجسمه ی سرد می باشد ؟

اگر در این قسمت ها چربی زیادی را مشاهده می کنید و با هیچ نوع رژیمی و هیچ نوع ورزشی نمی توانید از مقدار این چربی ها بکاهید ، می توانید از این روش استفاده کنید. البته میزان چربی شما باید به قدری باشد که پوست شما کاملا خودش را انداخته باشد و دچار سلولیت شده باشید. معمولا برای قسمت های داخلی و بیرونی ران و زانو و چربی های کمر و زیر شکم از این درمان استفاده می کنند. هر کسی که می خواهد اندام خود را تغییر دهد ، می تواند از این روش استفاده کند و البته که قبل از انجام این درمان از شما آزمایش های لازم را از شما می گیرند.

کرایو لیپولیز برای لاغری شکم

فرد مناسب برای لاغری به روش کرایولیپولیز

مزایای روش Cool Sculpting

1. یکی از مزایای روش CoolSculpting ، غیرتهاجمی بودن آن است. این روش کمتر شبیه یک جراحی و بیشتر شبیه یک لایه برداری پوستی است و نیاز نیست برای انجام این روش درمانی از دارو های بیهوشی تزریقی یا حتی دارو های بی حس کننده موضعی برای جلوگیری از احساس درد استفاده شود. روش CoolSculpting یک تجربه آرامش بخش است با کمترین احساس ناراحتی و آماده سازی و انجام ساده. اما برخی از افراد با شروع این روش احساس درد دارند اما این درد بعد از زمان کمی کاهش می یابد زیرا بدن فرد بی حس می شود.

2. مزیت قابل توجه دیگر این روش سفت شدن پوست است . سرمای تولید شده توسط دستگاه باعث تولید کلاژن در افراد می شود و از آنجایی که کلاژن به پوست کمک می کند که سفت باقی مانده و ظاهری جوان داشته باشد ، این روش باعث سفت شدن پوست موضعی که طی سال ها شل شده خواهد شد. با توجه به اینکه از بین رفتن بافت های چربی با استفاده از این روش تدریجی بوده و تا 4 ماه به طول می انجامد ، این مدت زمان طولانی به پوست امکان می دهد که به شکل طبیعی بار دیگر ساختار خود را سروسامان داده و سفت شود.

3. از دیگر مزیت های این روش این است که نتیجه CoolSculpting دائمی است و به طور دائمی سلول های چربی را از بین می برد و دیگر باز نخواهند گشت تا مایه آزار و ناراحتی شما شوند. اما نباید انتظار معجزه از این روش را داشت ، زیرا در صورت کنترل نکردن وزن ، پرخوری و نداشتن تحرک چربی های جدید در موضع مورد نظر تجمع خواهند کرد.

افراد نتیجه متفاوتی از این روش می بینند

هر یک از افرا ویژگی های بدنی متفاوتی از لحاظ اندازه ، شکل ، فنوتیپ و ... دارند و واکنش آن ها به روش کرایو لیپولیز نیز متفاوت خواهد بود. در برخی افراد تفاوت چندانی قبل و بعد از انجام روش CoolSculptingایجاد نمی شود بنابراین در بهترین حالت در برخی از نقاط بدن با کاهش ملایم مقدار چربی ، کاهش مختصر قطر کمر و کاهش برآمدگی مواجه خواهید شد.برای گرفتن نتایج بهتر می توانید بار ها روی یک موضع از بدن خود از این روش چربی زدایی استفاده کنید.

با انجام روشCoolSculpting وزن شما کاهش نمی یابد و فقط چربی های موضع مورد نظر منجمد شده و از بین می روند اما بعد از انجام CoolSculpting سایز شما بدون اینکه وزن چندانی کم کرده باشید کاهش می یابد.

پس اگر در صدد کم کردن وزن خود هستید از طریق ورزش و رژیم غذایی اقدام کنید چرا که این روش درمانی برای چاقی و اضافه وزن نیست و بعد از انجام این روش و خلاص شدن از چربی های موضعی عادات غذایی و رژیم غذایی و حرکتی خود را بهبود بخشید تا چربی ها بر نگردند.

کرایو بهتر است یا لیپوساکشن!

در عمل لیپوساکشن برای تشدید فعالیت عروق خونی ، اپی نفرین و برای کاهش درد لیدو کادین و آب نمک تزریق می کنند سپس جراح از طریق برش هایی یک لوله مکش را وارد لایه زیرین پوست می کند تا بافت چربی را بیرون بکشد.

استفاده همزمان از لوله مکش سریع و دستگاه های ارتعاشی برای بیمار کمی دشوار است و در بهترین شرایط بهره گرفتن از لیزر کمی دقت کار در ناحیه موردنظر را بیشتر می کند. از اولیه ترین عوارض لیپوساکشندرد پس از عمل ، کبودی ، بی حسی و تورم است که معمولا تا چند هفته ادامه دارد. این روش دارای خطرات دیگر مانند عفونت ، خونریزی و مشکلات مربوط به بیهوشی است.

یکی از کم عارضه و بهترین روش ها برای حذف سلول های چربی که نیازی به برش و جراحی ندارد ، کرایو یا فریز کردن چربی ها است. متخصصان براین باورند که این روش در مقایسه با لیپوساکشن می تواند روش بهتر و مطمئن تری باشد.

مزایا و عوارض کرایو لیپولیز

کرایولیپولیز یا لیپوساکشن ، کدام یک بهتر است؟

خطرات این نوع روش چیست؟

اگرچه تحقیقات هنوز محدود است ، اما به طور کلی CoolSculpting نسبت به روشهای سنتی مانند لیپوساکشن به عنوان یک نوع عمل جراحی کاهش چربی مطمئن تر و غیر تهاجمی محسوب می شود.

گذشته از احساس سوزش در جایی که پوست بین دو پانل خنک کننده دستگاه وجود دارد ، بیشتر افراد در طول عمل چیزی احساس نمی کنند

از آنجا که این عمل شامل برش ، دستکاری بافت یا بی حسی نیست ، بیشتر افراد به هیچ زمان ریکاوری احتیاج ندارند و می توانند بلافاصله فعالیتهای عادی خود را از سر بگیرند.

تنها عوارض جانبی قابل توجه این روش کوچک بوده و فقط در ناحیه درمان مشاهده می شود. بیشتر عوارض جانبی جزئی طی چند روز تا چند هفته بعد از عمل کاهش می یابد یا از بین می رود.با این حال طبیعی است که حدود یک ماه بی حسی یا از بین رفتن احساس در منطقه درمان را تجربه کنید.

یکی از رایج ترین خطرات آن این است که ممکن است به طور کوتاه مدت در قسمت درمان شده ، التهاب ، قرمزی و ورم . کبودی یا خشکی داشته باشید که معمولا یک تا دو هفته طول می کشد. حساسیت های خاص نیز ممکن است در این قسمت به وجود بیاید که در صورت مشاهده این علائم می توانید برای برطرف کردن آن به پزشک مراجعه کنید .

عوارض جانبی فوری معمول CoolSculpting عبارتند از :

 • قرمزی
 • استحکام
 • احساس فشار
 • تورم جزئی
 • حساسیت
 • کبودی
 • نیش زدن
 • مور مور
 • بی حسی
 • حساسیت به پوست
 • درد خفیف تا متوسط
 • گرفتگی عضلات

ممکن است فرد برای چند هفته بعد از عمل این عوارض جانبی را تجربه کند. سایر عوارض جانبی رایج که یک فرد ممکن است در چند هفته اول پس از CoolSculpting تجربه کند شامل موارد زیر است :

خارش ، به خصوص چند روز پس از عمل

اسهال ، به عنوان سلول های چربی مرده از بدن خارج می شوند

احساس پر بودن در گلو بعد از درمان های مربوط به ناحیه گردن یا چانه

چه کسی باید از آن دوری کند؟

CoolSculpting روشی ایمن و موثر برای کاهش تعداد سلولهای چربی در یک منطقه هدف کوچک تلقی می شود. این نوعی کاهش وزن محسوب نمی شود و برای درمان چاقی توصیه نمی شود. این روش برای کمک به حل کردن سلولهای چربی سرسخت که معمولاً فقط در رژیم و ورزش کاهش می یابد طراحی شده است.

افراد دارای سیستم ایمنی ضعیف ، کاندیداهای ایده آل برای جراحی هایی نظیر CoolSculpting نیستند. افرادی که شرایط خاصی دارند و توانایی بدن در رفع سرماخوردگی را ضعیف یا تغییر می دهند نیز می توانند عوارض پزشکی جدی را تجربه کنند.

کدام افراد باید از کرایو لیپولیز دوری کنند؟

افرادی که باید از CoolSculpting دوری کنند

شرایطی که استفاده از CoolSculpting را رد می کند شامل موارد زیر است :

بارداری ، تلاش برای باردار شدن و شیردهی

کریوگلوبولینمی ، نوعی اختلال که پروتئینهایی که معمولاً فقط در پاسخ به سرماخوردگی افزایش می یابند در غلظت های غیر طبیعی بالایی قرار دارند.

بیماری آگلوتینین سرما ، یک بیماری خود ایمنی است که در آن تغییر دما گلبول های قرمز خون را می کشد.

هموگلوبینوریای سرما پاروکسیسمال ، شرایطی که گلبولهای قرمز در پاسخ به تغییر دما می میرند.

 • بیماری رینود
 • چیلوبلین
 • کاهش گردش خون یا احساس پوست در ناحیه درمان
 • شرایط عصبی مانند نوروپاتی دیابتی
 • شرایط پوستی مربوط به سیستم ایمنی بدن مانند اگزما و پسوریازیس
 • شرایط التهابی پوست مانند درماتیت و کهیر
 • آسیب دیدگی اخیر در ناحیه پوست که تحت درمان قرار می گیرد از جمله بافت اسکار
 • استفاده طولانی مدت از داروهای رقیق کننده خون
 • خونریزی که خون را نازک می کند
 • فتق در ناحیه درمان
 • دستگاههای پزشکی فعال ، کاشته شده مانند ضربان سازها
 • حساسیت به پروپیلن گلیکول یا ایزوپروپیل الکل
 • شرایط درد مزمن
 • اختلالات اضطراب شدید

چه کسی این درمان را انجام می دهد ؟

بسیاری از مراکز بدون مجوز این کار را انجام می دهند اما حتماً باید این روش را تحت نظر متخصص پوست انجام دهید.

نکات مهم درباره کرایولیپولیز :

توصیه به افرادی که قصد دارند از این شیوه استفاده کنند این است که دستگاه را از نظر داشتن قابلیت وکیوم یا مکش بررسی کنند. برخی دستگاه های دارای وکیوم و مکش بالا می توانند تا دمای منفی 10درجه سلول ها را به حالت انجماد برسانند و همزمان مکش هم انجام می شود تا این انجماد تثبیت شود اما اگر دستگاه از نظر داشتن قابلیت وکیوم یا مکش مناسب نباشد برای ناحیه مورد نظر باید جلسات متعدد را تکرار کنید که هم هزینه زیاد و هم درد و ناراحتی به همراه خواهد داشت.

دو جلسه درمان می تواند تاثیر کرایولیپولیز را افزایش دهد اما تکرار بیش از آن توصیه نمی شود.

بهترین زمان برای انجام این روش 6 تا 8 هفته قبل از یک مراسم خاص مانند عروسی است تا بدنتان متناسب تر و لاغرتر بنظر برسد.

این مطلب مفید بود؟
(3 رای)
73.4%

نوشتن نظرات

توجه : نظرات حاوی الفاظ نامناسب ، تهمت و افترا منتشر نخواهد شد.