ثبت بیوگرافی در گوگل
ثبت بیوگرافی در ویکی پدیا
تبلیغات

در این مطلب جدید در سال 1403 و سال 2024 ، بیشتر خانم ها تصور میکنند که ماشین لباسشویی قادر است تمام قارچ ها و باکتری های لباس ها را از بین ببرد ولی از این موضوع غافلند که اگر از ماشین لباسشویی درست استفاده نشود خود باعث تکثیر باکتری ها خواهد شد.

27 اشتباه رایج هنگام استفاده از ماشین لباسشویی

شاید تصور کنید که ماشین های لباسشویی به دلیل قدرت بالایی که در شست و شو و آبکشی لباس ها دارند قادرند هرگونه قارچ یا باکتری را به طور کامل از بین ببرند اما باید بدانید که استفاده نادرست از این وسیله ، امکان تولیدو تکثیر قارچ ها و میکروب های خطرناکی را ایجاد می کند که می تواند موجب بروز بیماری های پوستی یا آلرژیک بشوند.27 اشتباه رایج هنگام استفاده از ماشین لباسشویی27 اشتباه رایج هنگام استفاده از ماشین لباسشویی

ماشین لباسشویی

نکات مهم در استفاده از ماشین لباسشویی

موارد زیر خطاهایی هستند که گاه خانم ها در زمان استفاده از ماشین مرتکب می شوند.

1) بسیاری از افراد در زمان شستن لباس ها و ملحفه ها ، لباس های زیر را نیز داخل ماشین لباسشویی می اندازند. این در حالی است که یکی از اصلی ترین منابع انتشار میکروب ها در محیط های مرطوب و بسته ، لباس های زیر هستند. بنابراین بهتر است که این لباس ها را همراه با باقی شستنی ها داخل محفظه ماشین قرار ندهند. علاوه بر این احتمال دارد که آلودگی لباس های دیگر به لباس های زیر سرایت کند و موجبات تحریک پوستی یا حتی عفونت دستگاه تناسلی را فراهم بیاورد. بنابراین بهتر است لباس های زیر را با آب داغ و مواد شوینده ملایم بشویید و زیر نور مستقیم آفتاب خشک کنید.

2) بسیاری از خانم ها برای اینکه رنگ و کیفیت ملحفه ها ، روبالشی ها و روتختی را حفظ کنند ، آنها را با آب ولرم و دور کند ماشین لباسشویی می شویند. در حالی که روبالشی ها و روتختی ها ، یکی از بهترین مناطق برای ایجاد آلرژی و حفظ گرد و غبار هستند. بنابراین باید تمامی کالاهای خواب را دست کم هر دو هفته یک بار با دور تند ماشین و یا آب کاملا داغ بشویید وبرای اینکه از آلرژی زا شدن آنها جلوگیری کنید باید این کالاها را به دور از گرد و غبار محیط بیرون و در داخل خانه خشک کنید.

ماشین لباسشویی

چگونه از ماشین لباسشویی استفاده کنیم؟

3) به ندرت پیش می آید که کپک ها در محیط های خشک تولید و تکثیر شوند اما همواره فضاهای مرطوب ، محل مناسبی برای تعولید و تکثیر انواع مختلفی از کپک ها هستند. برخورد این کپک ها با بدن نیز موجب بروز خارش چشم ها ، خس خس سینه و احتقان در افراد می شود. این حالت به خصوص در افراد مبتلا به آلرژی گسترده تر خواهد بود. بنابراین برای پیشگیری از تکثیر و تولید کپک ها در ماشین لباسشویی ، پس از پایان شست و شو ، در آن را به طور کامل باز بگذارید تا بخار و هوای داخلی ماشین به طور کامل خارج شود. علاوه بر آن باید قسمت لاستیکی دور در را هم با دستمال خشک کنید.

4) اگر ماشین لباسشویی را داخل رختکن حمام قرار داده اید ، باید بدانید که در معرض ابتلا به بیماری های پوستی هستید. عوامل آلرژی زا به پرده حمام ، لباس های داخلی حمام و لوازمی مانند لیف منتقل می شوند و نتیجه آن چیزی جز ابتلا به بیماری های پوستی نیست.

ماشین لباسشویی

راهکار استفاده درست از ماشین لباسشویی

ماشین لباسشویی را باید در محیطی باز مانند آشپزخانه قرار دهید تا بتوانید بعد از پایان کار شست و شو ، پنجره را برای خروج هوا و بخار متصاعد شده از لباس ها باز بگذارید. به این ترتیب از تکثیر کپک ها و قارچ ها جلوگیری می کنید.

5) پوست دست بعضی از خانم ها به برخی از شوینده ها حساسیت دارد. بنابراین ممکن است که تصورکنند اگر لباس ها با همان مواد در ماشین لباسشویی شسته شوند ، آسیبی به آنها نمی رسد اما در صورت حساس بودن پوست دست ، نبایداز آن در ماشین لباسشویی هم استفاده کرد چرا که از این طریق حساسیت پوستی به تمام بدن منتقل می شود.

6) یکی از اشتباهاتی که بیشتر خانم های خانه دار به دلیل مشغله زیاد مرتکب آن می شوند ، رها کردن لباس های شسته شده در ماشین بعد از پایان کار شست و شو است. البته این افراد حتما نمی دانند که بیش از 30 دقیقه ماندن لباس های خیس داخل ماشین مساوی است با تولید کپک ها و بسیاری از باکتری های آلرژی زا. بنابراین زمانی که در خانه هستید و فرصت دارید ، ماشین لباسشویی را روشن کنید و بعد از پایان شست و شو بدون فاصله ، لباس ها را پهن کنید.

7) رطوبت ، عرق و آلودگی لباس های کثیف موجب تولید میکروب ها و نفوذ آنها داخل لباس ها می شود. بنابراین لباس های نشسته را برای آخر هفته داخل فضای بسته ماشین انباشته نکنید. پر کردن ماشین با لباس های کثیف از خطاهای شایعی است که خانم ها به خصوص آنها که شاغلند بسیار مرتکب می شوند. میکروب ها در محفظه های ریز لباس ها رخنه می کنند و در فرصتی مناسب فعالیتشان را آغاز می کنند و بی آنکه شما ببینید و متوجه شوید ، زمینه ساز ایجاد بیماری در شما و خانواده تان می شوند.


27 اشتباه هنگام استفاده از ماشین لباسشویی

1. جدا نکردن رنگ های مختلف

حتما می دانید که بهره وری ماشین لباسشویی زمانی بالا می رود که دسته بندی های مشخص برای لباس ها داشته باشید . همیشه لباس های تیره و روشن و نازک و کلفت را از یکدیگر جدا کنید ، مثلا لباس کاموایی را با تی شرت داخل لباسشویی نیاندازید و جداگانه این کار را انجام دهید.

جدا کردن لباس های رنگی

2. نزدن شوینده به لباس

بهترین راه برای توزیع شوینده و یا پودر لباسشویی این است که کمی از آن را خودتان مستقیم به لباس ها بزنید و سپس آب بریزید اما مراقب باشید که در مورد سفید کننده این کار را انجام ندهید . آب ریختن را فراموش نکنید زیرا باعث پخش مناسب مایع یا پودر شوینده می شود .

3. استفاده از شوینده به مقدار زیاد

استفاده از میزان بالای شوینده باعث حساسیت پوست و همچنین زبری لباس ها می شود . اگر حس کردید که لباس ها به خوبی و دلخواه شما تمیز نمی شوند ، به جای افزایش میزان شوینده ، نوع آن را تغییر دهید .

4. ذخیره نکردن انرژی و استفاده از خشک کننده

قطعا یک خشک کننده رایگان به نام خورشید وجود دارد . هوای آزاد بهترین و سالم ترین راه برای خشک کردن لباس ها است که هم باعث ذخیره انرژی و هم هزینه می شود . لباس های شما نیز با خشک شدن در آفتاب ، عطر و بوی بهتری دارند .

5. باز بودن زیپ های لباس

قبل از شستشو حتما هرگونه زیپی را در هر لباسی بالا بکشید تا به داخل ماشین لباسشویی شما آسیب و خراشی وارد نشود .

6. فراموش کردن دکمه های لباس

شستن لباسی که دکمه های آن بسته است ، باعث می شود که بافت لباس در قسمت دکمه ها کشیده شود و ظاهر خوبی پیدا نکند . سوراخ دکمه ها نیز کاملا باز می شوند .

پس همیشه دکمه های لباس را باز کنید ، مخصوصا دکمه آستین ها .

7. تمیز کردن دریچه لباسشویی

تمیز کردن دریچه لباسشویی از خرابی خشک کن ها جلوگیری می کند اما می دانستید که باید داکت خشک کن را حداقل یک بار در سال بشویید؟ چندوقت یک بار نیز باید دریچه لباسشویی را خارج کنید و داخل آن را تمیز کنید و اجازه دهید در معرض هوا خشک شود .

8. اسکراب نکردن لکه ها

بهترین راه برای از بین بردن لکه های جامد و ضخیم روی لباس ، اسکراب کردن آن است . می توانید به جای اسکراب کردن ، سشوار را نیز امتخان کنید و لکه های ضخیم و برجسته را قبل از انداختن داخل ماشین لباسشویی از بین ببرید.

از بین بردن لکه لباس قبل از شستن

9. استفاده نکردن از شوینده های برند مطمئن

خرید محصولات غذایی برند به نوعی اسراف در پول است اما در مورد شوینده لباس در ماشین لباس شویی باید قیمت بالایی بپردازید و از برندهای معروف خریداری کنید . شوینده های ارزان اغلب توانایی تمیز کردن لباس ها را ندارند .

پوست دست برخی از خانم ها به بعضی از شوینده ها حساسیت دارد. بنابراین استفاده آن در ماشین لباسشویی نیز حساسیت پوستی را به تمام بدن منتقل می شود.

10. نادیده گرفتن برچسب (خشک شویی ) روی لباس

بعضی از افراد عقیده دارند لباس هایی که در قدیم نیاز به خشکشویی داشتند را می توان در لباسشویی های جدید و پیشرفته شستشو داد اما هرچقدر بیشتر این کار را انجام دهید ، احتمال آسیب به لباس شما بیشتر می شود . پس لباس های ابریشم ، چرم و مخمل را هرگز در ماشین لباسشویی نیاندازید .

11. نادیده گرفتن بافت شل شده جوراب ها

جوراب ها را نباید به صورت تک تک در لباسشویی بیاندازید زیرا بافت آن سریعا شل می شود و تخریب می شود . حتما آن ها را در محفظه مخصوص بیاندازید و سپس داخل ماشین لباسشویی بگذارید .

12. استفاده کردن از شیت های خشک کن

این شیت های خشک کن با سرطان رابطه مستقیم دارند و علت آن اجزای شیمیایی آن ها می باشد . پس برای جلوگیری از خطر ابتلا به بیماری و اسراف پول از این کار صرف نظر کنید .

13. تلاش برای شستن همه لباس ها در یک روز

هیچ کس دوست ندارد که یک روز کامل را مدام در حال شستشوی لباس ها و خشک کردن آن ها باشد. پس برای استفاده از ماشین لباسشویی حتما یک برنامه ریزی داشته باشید و سه روز در هفته را به این کار اختصاص دهید و در نتیجه عملکرد ماشین لباسشویی شما نیز بهبود پیدا می کند .

شستن حجم زیادی لباس

14. تمیز نکردن ماشین لباسشویی

درست است که این دستگاه مخصوص تمیز کردن است اما خودش هم نیاز به تمیز کردن دارد . لباسشویی در معرض کپک زدگی است و حداقل باید چند ماه یک بار داخل و بیرون آن را تمیز کنید تا دچار مشکل نشود و پس از شستشو نیز باید درب آن تا زمان خشک شدن کامل باز بماند .

15. استفاده بیش از حد از خشک کن

هرچقدر که بیشتر لباس خود را داخل خشک کن نگه دارید ، بیشتر آن را در معرض چروک شدن قرار می دهید . این کار همچنین فیبرهای لباس را از بین می برد و عمر آن را کوتاه می کند و در نتیجه بیش از حد از خشک کن لباسشویی استفاده نکنید .

16. استفاده از تنظیمات غلط ماشین لباسشویی

حتما تنظیمات صحیح را مخصوصا برای ماشین لباسشویی های جدید یاد بگیرید و هر تنظیم را مطابق با لباس مخصوص انجام دهید . در نتیجه لباس شما نیز عمر طولانی تری خواهد داشت و همچنین دستور العمل یا برچسب لباس های خاص را حتما مورد مطالعه قرار دهید و مطابق با آن رفتار کنید .

17. نادیده گرفتن لباس های خیس و آب دار در داخل ماشین لباسشویی

شاید تنبلی تان بیاید که لباس های شسته شده را از داخل ماشین لباسشویی خارج کنید اما نگه داشتن این لباس های خیس باعث بوی بد لباس و ماشین لباسشویی می شود .بیش از 30 دقیقه ماندن لباس های خیس داخل ماشین مساوی است با تولید کپک ها و بسیاری از باکتری های آلرژی زا . پس اگر این کار را فراموش می کنید ، حتما یک آلارم تنظیم کنید .

18. توجه نکردن به عدم تعادل ماشین لباسشویی

اگر ماشین لباسشویی شما صداهای خاصی دارد که نشان دهنده بهم خوردن تعادل می باشد ، هرگز از کنار آن بی تفاوت عبور نکیند و در اسرع وقت آن را به یک تعمیر کار نشان دهید و مشکل را برطرف کنید . اگر این مشکل در اسرع وقت برطرف نشود ، ممکن است باعث شکستگی و یا پارگی قطعات درون ماشین لباسشویی بشود که تعمیر آن قطعا هزینه ای چند برابری خواهد داشت .

19. ترکیب لباس زیر با سایر لباس ها

بسیاری از افراد لباس ها و ملحفه ها را به همراه لباس های زیر به داخل ماشین لباسشویی می اندازند. لباس های زیر یکی از منابع اصلی انتشار میکروب در محیط های مرطوب و بسته هستند. علاوه برآن ممکن است آلودگی لباس های دیگر به لباس های زیر سرایت کند و موجب تحریک پوستی یا حتی عفونت دستگاه تناسلی شود .بنابراین بهتر است لباس های زیر را جداگانه و با آب داغ و مواد شوینده ملایم شستشو دهید و از نور مستقیم آفتاب برای خشک کردن آنها استفاده کنید.

20. استفاده از دور کند لباسشویی

اغلب خانمها برای حفظ رنگ و کیفیت ملحفه ها ، روبالشی ها و روتختی از آب ولرم و دور کند ماشین لباسشویی استفاده می کنند. روبالشی ها و روتختی ها ، یکی از مناطق مهم در ایجاد آلرژی و حفظ گرد و غبار هستند. بنابراین باید تمام آنها را حداقل هر دو هفته یک بار با دور تند ماشین و یا آب کاملا داغ بشویید وبرای جلوگیری از ایجاد آلرژی ، به دور از گرد و غبار محیط بیرون و در داخل خانه خشک کنید.

شستن لباس در دور کند

21. عدم تهویه مناسب در اطراف ماشین لباسشویی

با گذاشتن ماشین لباسشویی در داخل رختکن حمام خود را در معرض ابتلا به بیماری های پوستی قرار می دهید. عوامل آلرژی زا به پرده حمام ، لباس های داخلی حمام و لوازمی مانند لیف منتقل می شوندو در نتیجه منجر به بیماری های پوست می گردد .

ماشین لباسشویی باید در محیطی باز مانند آشپزخانه قرار داده شود تا بعد از پایان کار شست و شو ، بتوان پنجره را برای خروج هوا و بخار متصاعد شده از لباس ها باز گذاشت و از تکثیر کپک ها و قارچ ها جلوگیری می کنید.

22. انباشته نکردن لباس به مدت طولانی

رطوبت و آلودگی لباس های کثیف باعث تولید میکروب و نفوذ آنها به داخل لباس می شود و زمینه ساز بیماری در خانواده می گردد .بنابراین از انباشته کردن لباسها به مدت طولانی در ماشین لباسشویی جلوگیری کنید .

23. استفاده بیش از حد از مواد شوینده

اولین اشتباهی که مردم پس از قرار دادن لباس هایشان درون ماشین لباسشویی انجام می دهند؛ این است که از مقدار زیادی شوینده استفاده می کنند. این امر باعث می شود که چرخه شستشو در ماشین لباس شویی ، دچار اشکال شود و جرم اضافی حاصل از شوینده ها روی لباس باقی بماند و عملا لباس ها نمای بسیار زشتی به خود بگیرند. علاوه بر این موارد وقتی مواد شوینده بیش از مقدار لازم استفاده شود ، مواد اضافی آن درون واشرهای ماشین لباسشویی جا خوش می کنند و در دراز مدت ممکن است به آن آسیب برساند.

استفاده بیش از حد از مواد شوینده در ماشین لباسشویی

استفاده اشتباه از ماشین لباسشویی

راه حل : امروز شوینده ها به حدی قوی و کارآمد هستند که نیازی به استفاده بیش از حد از آن ها نیست. سعی کنید پیش از استفاده از انواع شوینده های خشک و تر دستوالعمل هایشان را مطالعه کنید تا با مقدار مصرف آن ها بیشتر آشنا شوید. این کار علاوه بر اینکه به نفع لباس ها و ماشین تان است همچنین باعث می شود در دراز مدت پس انداز خوبی داشته باشید ، یادتان نرود هر چقدر مواد شوینده کمتری مصرف کنید ، در نتیجه هزینه کمتری را متحمل خواهید شد.

24. شستن بیش از حد لباس ها در بیشتر موارد

دیده شده است که افراد لباس هایی را که یک بار بر تن کرده اند ، بدون داشتن دلیلی خاصی فقط برای پر کردن ماشین لباسشویی درون آن قرار می دهند. این کار علاوه بر بالا بردن مصرف برق به خاطر پرشدن بیش از حد ماشین لباسشویی عمر مفید آن را نیز کم می کند و همچنین بافت پارچه را تحت تاثیرات نامطلوبی قرار می دهد.

استفاده بیش از ظرفیت ماشین لباسشویی

استفاده بیش از ظرفیت ماشین لباسشویی

راه حل : شلوار را دو بار در طول تابستان بشویید. البته اگر بنا به هر دلیلی لباستان کثیف شد ، دو بار شستن در طول یک فصل نمی تواند جواب گو باشد. اما این مطلب درباره لباس زیر ، جوراب و لباس هایی که بچه ها با آن بازی می کنند ، صدق نمی کند. چرا که این گونه لباس ها با توجه به کارایی که دارند همواره باید تمیز شوند تا از انتشار آلودگی جلوگیری شود. لباس هایی که مستقیما با پوست بدن تماس دارند باید همواره تمیز نگه داشته شوند تا شخص ، در هنگام استفاده از آن ها دچار مشکل پوستی و آلرژیکی نشود.

25. پر کردن بیش از حد لباس در خشک کن

مردم فکر می کنند هر چقدر خشک کن لباسشویی شان پر تر باشد ، بهتر است.

راه حل : دانستن این نکته بسیار مهم است که خشک کن ها با استفاده از جریان هوا لباس ها را خشک می کنند. اگر شما بیش از اندازه مجاز خشک کن ها را پر کنید ، جریان هوا در خشک کن به خوبی صورت نمی گیرد. این بدان معنا است که لباس ها به خوبی رطوبت گیری نمی شوند. این کار ممکن است ، باعث شود ، شما چند بار از خشک کن برای خشک کردن لباس ها استفاده کنید. استفاده بیش از حد از خشک کن سبب می شود ، کارایی آن به نحو چشمگیری کاهش یابد.

26. شستشوی لباس های ظریف و گران بها با ماشین لباسشویی

بی شک ماشین لباسشویی برای تمیز کردن لباس ها بسیار پر کاربرد است. اما شما باید دقت کنید که از شستن برخی لباس های تزئینی که دارای پولک و یا دیگر تزئینات فلزی هستند و همچنین لباس های خیلی گران بها و ظریف در ماشین لباسشویی خودداری کنید.

راه حل : اگر به شستن این گونه لباس ها اصرار دارید ، سعی کنید آن ها را درون کیسه های تمیز قرار دهید و پس از بستن ، آن ها را درون ماشین لباس شویی قرار دهید. در حد امکان این کار را نکنید ، چرا که آویزهای این گونه لباس ها ممکن است به جداره داخلی و رزین های آب بندی ماشین لباسشویی آسیب جدی وارد کنند. در ضمن لباس های ظریف ممکن است ، پس از شستشو در ماشین لباسشویی لطافت و یا کارایی اولیه خود را از دست بدهند. بهترین راه شستن این لباس ها با استفاده از دست است. چرا که می توانید دقت بیشتری برای شستن آن ها اعمال کنید و ترجیحا مکان هایی از لباس را که بیشتر از سایر نقاط ، کثیف شده را به راحتی تمیز کنید.

27. تمیز کردن فیلتر ماشین لباسشویی

همه ماشین های لباسشویی دارای فیلتر هستند. اولین جایی که باید دنبال اجسام سخت باشید ، فیلتر ماشین های لباس شویی است. شما باید در هر چند بار شستشوی لباس ها ، فیلتر را باز کنید و درون آن را چک کنید و در صورت وجود اجسام سخت آن ها را از درونش خارج کنید. در ضمن برای اینکه ماشین لباسشویی تان بعد از شستشوی لباس ها بو نگیرد ، سعی کنید مخزن خروجی آن را از وجود آب های مانده درون مخزن خالی کنید و همچنین درون رزین های آب بندی را به خوبی نگاه کنید و آن ها را از وجود اجسام خارجی و آب پاک کنید.

ترفندهای خوشبو شدن لباس پس از شستن با ماشین لباسشویی

خوشبو شدن لباس پس از شستن با ماشین لباسشویی

سعی کنید چند ساعت پس از استفاده از ماشین لباسشویی درب آن را باز بگذارید تا بخارات اضافی از آن خارج شود. این بخارات در دراز مدت می تواند روی سیستم لباسشویی تاثیرات نامطلوب ایجاد کند. در مورد خشک کن ها دقت کنید که دریچه خنک کننده آن ها هر سال عوض شود تا از بروز آتش سوزی جلوگیری شود.

نکته

با پیشرفت علم ماشین های لباسشویی در بازار ارئه شده اند که می توانند با استفاده از موبایل روشن شوند و حتی شما می توانید برخی تنظیمات را به وسیله موبایل انجام دهید. اما یادتان باشد چک و بررسی کردن و شیوه انتخاب لباس در حال حاضر بر عهده شما است. از این رو هر چقدرعلم پیشرفت کند ، ممکن است کار ما راحت تر شود. اما این کار دلیلی نمی شود که ما استفاده درست از وسایل ماشینی و غیر ماشینی را یاد نگیریم.

بیوگرافی

پیج اینستاگرام نم نمک

این مطلب مفید بود؟
(1 رای)
100%

نظر دادن