ثبت بیوگرافی در گوگل
ثبت بیوگرافی در ویکی پدیا
تبلیغات

در این مطلب جدید در سال 1403 و سال 2024 ، گیاه کالانکوئه کریسمس و گل کالانکوئه کریسمس و نحوه پرورش گیاه کالانکوئه کریسمس و تفاوت گل قاشقی با کالانکوئه و روش کاشت گل کالانکوئه کریسمس و گیاه آپارتمانی کالانکوئه کریسمس و شیوه تکثیر گیاه کالانکوئه کریسمس و آموزش نگهداری گل کالانکوئه کریسمس و راهنمای مراقبت از گیاه کالانکوئه کریسمس و مشکلات گیاه کالانکوئه کریسمس و آفات گل کالانکوئه کریسمس و رسیدگی به گل کالانکوئه کریسمس و میزان آب دادن کالانکوئه کریسمس و میزان نور مورد نیاز کالانکوئه کریسمس در نم نمک.

نحوه مراقبت و پرورش گل کالانکوئه کریسمس

کالانکوئه کریسمس با نام علمی Kalanchoe blossfeldiana با نامهای دیگر کالانچو بلوسفلدیانا یا گلبولیفرا کوکسینه آ نیز شناخته می شود.نحوه مراقبت گل کالانکوئه کریسمس با تکثیر و پرورش + آفاتنحوه مراقبت گل کالانکوئه کریسمس با تکثیر و پرورش + آفات

نام متداول این گیاه زیبا کالانکوئه کریسمس و از خانواده کراسولاسه ها است و زادگاهش جزیره ماداگاسکار است و بیشتر از سایر کالانچو ها کاشته میشود.

از بین هیبرید های بیشمار آن که ار گیاهان کوتاه قد هستند ولکان را میتوان نام برد.

شاخ و برگ های این گیاه گرد و مدور و سبز رنگ است و مجموعه جالبی از گلهای کوچک و بیشمار به رنگ قرمز روشن آن را زینت می بخشد.

گیاهیست قانع و مقداری خاک شن دار همراه با مقداری خاکبرگ برایش کافی است.

حرارتی در حدود 13 درجه سانتیگراد برای رشد و گل دادن آن مناسب است اما حرارتی معتدل تر موجب پر رنگ تر شدن بیشتر گلهایش میشود.

نحوه مراقبت ، تکثیر و پرورش گل کالانکوئه کریسمس

به آب فراوان نیازی ندارد و خاک آن را مخصوصا در زمستان نباید زیاد خیس نگه داشت.

موقع گل دادن آن زمستان است و معمولا آن را برای تزیین باغچه ها و باغهای ژاپنی و در کنار سایر گیاهان فضای باز و گلهای فصلی زینتی به کار میبرند.

کالانچو گراولندز رام از انواع گونه های زیبای آن است.

کالانکوئه چگونه رشد می کند؟

گیاه کالانکوئه به راحتی رشد می کند. فصل گلدهی این گیاه در زمستان می باشد و به همین دلیل بین مردم ، محبوب است و به عنوان یک گیاه کریسمس شناخته شده است این در حالی است که گیاهان دیگر در این فصل استراحت می کنند.

کالانکوئه دارای یک برگ ضخیم کوچک و آبدار (شاداب) می باشد که قد آن حدود 30 سانتی متر رشد می کند.

کالانکوئه از خانواده کراسولا می باشد که محیط خانه محل مناسبی برای رشد آن است.

این گیاه دارای گل های خوشه ای می باشد ، این خوشه ها از بسیاری از گل های کوچک زرد ، قرمز و نارنجی روشن ، صورتی و گلهای سفید جذابی که بالای برگ های گیاه قرار گرفته اند می رویند. در طول زمستان شاخه های جدیدی به طور منظم رشد می کنند.

کالانکوئه در گلدان به خوبی رشد می کند و همچنین در مناطقی که فضای باز دارد ، مانند سرزمین بومی خود ماداگاسکار به خوبی رشد می کنند.

از کالانکوئه چگونه مراقبت کنیم؟

کالانکوئه مراقبت کمی نیاز دارد و رطوبت کمی برای آن مناسب است و در زمستان رشد خوبی دارد. برای اینکه گیاهی قوی و سالم داشته باشید از راهنمایی های زیر استفاده کنید.

خاک کالانکوئه

کالانکوئه در خاک با زهکشی خوب و مناسب به خوبی رشد می کند. برای زهکشی خوب ، مقدار زیادی از مخلوط شن و ماسه یا پرلایت و برخی از خزه تورب (خزه سیاه رنگ و قهوه ای) مناسب می باشند.

نور مورد نیاز کالانکوئه کریسمس

کالانکوئه در شرایط سخت با دوام است و نور های مختلفی را تحمل می کند ، اما کنار پنجره از نور روشن لذت می برد. گیاه را دور از نور مستقیم خورشید نگهداری کنید مخصوصا در تابستان.

یک گیاه نازک و با ساقه بلند نشان می دهد که به اندازه کافی نور دریافت نمی کند.

آبیاری و تغذیه کالانکوئه

اگر فکر می کنید با آبیاری زیاد ، گیاه رشد خوبی خواهد داشت ، باور غلطی است ، در واقع آب زیاد منجر به نابودی کالانکوئه می شود.

اجازه دهید سطح خاک گلدان خشک شود سپس آب دهید. آب را به طور کامل پخش کنید و آب داخل سینی زیر گلدان را خالی کنید. هرگز اجازه ندهید سینی پر از آب باشد.

لازم نیست گیاه تغذیه ثابتی داشته باشد ، با این حال ، در طی رشد دوره جدید ، گیاه را تغذیه کنید به این صورت که با استفاده از نصف یا یک چهارم با کود مایع متعادل هر دو هفته یکبار تغذیه کنید.

دما و رطوبت مورد نیاز

کالانکوئه کریسمس در دمای بین 10 تا 22 درجه سانتیگراد رشد خوبی خواهد داشت. اگر درجه حرارت خارج از این حالت باشد باز هم به خوبی رشد میکند اما بیشتر از این محدوده در معرض یخ زدگی قرار می گیرد و از آن اجتناب کنید.

کالانکوئه به طور طبیعی در منزل با رطوبت نرمال ، رشد خوبی دارد و نیاز به مرطوب نگه داشتن منزل نیست.

مراقبت های تابستان

در تابستان گیاه می تواند خارج از خانه رشد کند. محلی را انتخاب کنید که از باران ایمن باشد.

در گلدان بزرگتر گذاشتن

این گیاهان کوچک بومی ماداگاسکار هر چند سال یکبار نیاز به تعویض گلدان دارند. جابه جایی گلدان را در بهار با یک زهکشی خوب ، خاک سبک و مناسب برای کاکتوس ها انجام دهید.

از مقداری شن و ماسه درشت به میزان مساوی ، خاک گلدان خوب یا کمپوست (کود) استفاده کنید.

نحوه مراقبت ، تکثیر و پرورش گل کالانکوئه کریسمس

هنگامی که گلدان را جابه جا کردید

گلدان رُسی برای کاشت کالانکوئه کریسمس بسیار مناسب است. با استفاده از این گلدان ، مطمئن هستید که آب داخل آن به راحتی تخلیه می شود. بعد از کاشتن ، به طور کامل آن را آب دهید تا محفظه های خالی خاک پر شود.

پس از آن گیاه را در محل خشک نگهداری کنید تا رشد کند و مداوم شکوفه دهد.

قلمه زدن کالانکوئه کریسمس

بهترین روش تکثیر گیاه کالانکوئه با قلمه زدن می باشد ، ساقه خیلی زود ریشه دار می شود.

5 تا 7 سانتی متر از ساقه را ببرید ، برگ های پایینی را جدا کنید و در محلی گرم قرار دهید تا انتهای ساقه خشک و سفت شود.

قبل از آبیاری گیاه ، قلمه را ببرید. تورب را با برگهای کنده شده از گیاه مخلوط کنید.

گلدان را داخل یک پوشش پلاستیکی قرار دهید ، شبیه گلخانه کوچک بسازید تا رطوبت حفظ شود.

محل گلدان کنار یک پنجره روشن باشد ، اما دور از نور مستقیم خورشید قرار گیرد.

ریشه ها بعد از 14 تا 21 روز رشد می کنند و برای پیوند زدن آماده می شوند.

همچنین ، در بسیاری از گونه های کالانکوئه جوانه های کوچکی از حاشیه قلمه رشد می کند و برگ های زیادی می دهند که می توانید به صورت جدا در گلدانی قرار دهید.

بیماری و آفت

در مورد آفات مشترک خانگی برای گیاهان از قبیل کنه های عنکبوتی ، شته و حشرات ریز مواظب باشید. حشراتی که در قسمتی از گیاه تجمع کرده اند را می توانید با یک پارچه مرطوب از بین ببرید ، اما در مواردی که بیشتر هستند با استفاده از آفت کش های سازگار با محیط زیست آن ها را از بین ببرید.

آبدهی زیاد باعث بیماری سفیدک پودری می شود. همچنین گردش هوای خوب برای جلوگیری اساسی از پوسیدگی ساقه و قارچی شدن بسیار مهم است.

در زمان گلدهی برای طولانی کردن دوره گلدهی ، محل نگهداری خنک و دور از نور شدید آفتاب و گرمای زیاد را انتخاب کنید.

هشدار

کالانکوئه برای گربه ها و سگ ها سمی می باشد. انجمن حمایت از حیوانات برای جلوگیری از آسیب به آن ها ، به صاحبان حیوانات خانگی توصیه می کند اگر حیوانات پس از خوردن گیاه اسهال یا استفراغ داشتند آنها را به درمانگاه منتقل کنند.

بیوگرافی

پیج اینستاگرام نم نمک

این مطلب مفید بود؟
(3 رای)
93.4%

نظر دادن