ثبت بیوگرافی در گوگل
ثبت بیوگرافی در ویکی پدیا
تبلیغات

در این مطلب جدید در سال 1403 و سال 2024 ، آداب خواستگاری ایرانی و باید و نبایدهای جلسه خواستگاری و خانواده داماد در خواستگاری چه بگویند و آداب خواستگاری برای خانواده دختر و جلسه اول خواستگاری چی ببریم نی نی سایت و آداب خواستگاری برای خانواده پسر و در مراسم خواستگاری چه بگوییم و گل خواستگاری رو به کی بدیم و رفتار دختر در جلسه خواستگاری و خانواده داماد در خواستگاری چه بگویند نی نی سایت در نم نمک.

آداب خواستگاری در جلسه اول و جلسه های بعدی

خواستگاری رفتن همراه خانواده یکی از رسومات نیکو در بین ایرانیان است که اهمیت خانواده و نقش آنان را در ازدواج نشان می دهد. بعد از آشنایی اولیه دختر و پسر زمان مراسم خواستگاری برای شناخت بیشتر خانواده ها و آشنایی آنان با یکدیگر برگزار می شود . خواستگاری رفتن به همراه خانواده وموافقت آنان با ازدواج دو جوان این وصلت را پایدارتر می سازد. اگر می خواهید به خواستگاری بروید و یا خواستگار برایتان می آید این بخش از نم نمک را که اطلاعاتی درباره آداب خواستگاریست از دست ندهید.آداب خواستگاری ایرانی برای دختر و پسر + باید و نبایدهاآداب خواستگاری ایرانی برای دختر و پسر + باید و نبایدها

آداب خواستگاری رفتن با خانواده

زمان خواستگاری از قبل تعیین شود

خانواده پسر قبل از رفتن به خواستگاری باید ساعت آن را تلفنی با خانواده دختر هماهنگ کنند تا آن ها آمادگی لازم برای آمدن مهمان ها را داشته باشند . خواستگاری اگر بدون هماهنگی انجام گیرد ممکن است خانواده عروس آماده پذیرایی نباشند و برای آماده کردن منزلشان خانواده پسر را جلوی در معطل کنند که این امر سبب بروز سوء تفاهم می شود . بهتر است خواستگاری بعداز ظهر یا ساعات اولیه شب انجام شود که همه اعضاء خانواده در آن حضور داشته باشند.

زمان مناسب برای خواستگاری

آداب خواستگاری برای خانواده دختر و پسر

فواید شناخت در خواستگاری جمعی

وقتی که فرد با همه افراد خانواده اش به خواستگاری می رود به یک شناخت جمعی دست می یابد زیرا افراد زیادی در این جمع فرد را از جوانب گوناگون می سنجند و هرکس از زاویه خاصی به او می نگرد. بنابراین ، شناخت دقیق تری صورت می گیرد زیرا هدف همه حاضران شناخت طرف مقابل است.

در انتخاب جمعی ، هنگامی که افراد با تجربه فرد مورد نظر را تایید می کنند زندگی استحکام بیشتری پیدا می کند تا زمانی که فرد خودش به تنهایی دست به انتخاب همسر می زند. هنگامی که شخص از جانب بزرگترها انتخاب می شود و آن ها بر خوب بودن اوصحه می گذارند دختر یا پسر از آرامش روانی برخوردار می شود و زندگی خود را با آرامش بیشتری می سازد.اما هنگامی که خود دختر و پسر به تنهایی دست به انتخاب همسر آینده می زنند ، مدام نگران این هستند که مبادا طرف مقابل از شایستگی های لازم برخوردار نباشد و آرامش روانی خویش را از دست می دهند.

یکی از دیگر از فواید شناخت جمعی سبب کاهش تردید در انتخاب می شود زیرا در آن نه تنها خودتان به شناخت کافی از همسر آینده تان می رسید بلکه شناخت دیگران نیز از تردیدهایتان می کاهد و موجب می شود به انتخاب صحیح برسید.در شناخت فردی برخلاف شناخت جمعی فرد دچار تردید می شود و نگران است که مبادا به میزان کافی از شناخت نرسیده باشد. شناخت جمعی موجب می شد فرد در ازدواج تاخیر نکند و از درگیری های فکری او می کاهد و سبب می شود او کمتر دچار کشش های درونی شود.

آداب خواستگاری برای خانواده پسر

آداب خواستگاری برای ازدواج موفق

چرا خواستگاری پسر از دختر؟

در جامعه ما پسرها به خواستگاری خانم ها می روند و این امر یک عرف محسوب می شود . خواستگاری مرد به دلیل بالا بودن زیرا مرد خواهان است و زن خوانده؛ مرد طالب است و زن مطلوب؛ فطرت مرد طلب و نیاز است و فطرت زن جلوه وناز.

دختران مانند گوهری هستند که در موزه می مانند تا طالبانشان به دیدارشان آیند . برای مرد تحمل پذیر است که هنگامی که از خانمی خواستگاری می کند ، آن خانم بهانه بیاورد ، نازکند ، شرط بگذارد و نهایتا جواب منفی بدهد. اما اگر زنی از مردی خواستگاری کند و جواب منفی بشندو برای او قابل تحمل نیست بنابراین خلاف فطرت ، احترام و شخصیت زن است که به خواستگاری مرد برود. خواستگاری از جنس ماده درمیان انسان ها فطری است به این معنا که جذب شدن آدم ها ازعواطف عالی انسانی سرچشمه می گیرد و نه تمایلات جنسی.

پوشش مناسب خواستگاری

لباس هر کس نشان دهنده شخصیت اوست بنابراین خانواده ها و دختر و پسر در مراسم خواستگاری باید پوششی را انتخاب کنند که از لحاظ رنگ و مدل ، ارزشهای دینی و جامعه مناسب باشند و چشم و هم چشمی را در پوشش خود کنار بگذارند .

برخی به اشتباه می پندارند لباس روز خواستگاری باید لباس روزانه باشد اما برخی دیگر استفاده از لباسهای مجلسی شیک با آرایش های تندرا مناسب می دانند . اما باید بدانید هیچ یک از این لباس ها مناسب مراسم خواستگاری نیست و بهتر است در این جلسه خانواده ها و دو جوان لباس متناسب پوشند زیرا نادیده گرفتن این اصل از سوی دختر و پسر صدمات جبران ناپذیری را برای آنان به همراه دارد.

رفتار دختر در خواستگاری

در جلسات خواستگاری چگونه لباس بپوشیم؟

آراستگی در خواستگاری

آراستگی و مرتب کردن سر و صورت ، لباس و ... تا اندازهای مناسب است که عیب را نپوشاند که این نشان دهنده رشد اجتماعی افراد می باشد اما اگر آرایش به قصد پنهان کردن عیب خود باشد ، نشان دهنده عدم صداقت است و موجب بر هم خوردن نامزدی و یا جدایی طرفین در زندگی مشترک می شود. بهتر است اگر دختر یا پسر عیبی دارند از هم نپوشانند تا در آینده با مشکل روبرو نشوند.

آداب گل و شیرینی خواستگاری

خانواده پسر در همان اولین جلسه خواستگاری لازم است گل و شیرینی تهیه کنند زیرا اگر خانواده عروس انتظار آوردن گل را داشته باشند این امر را نشانه بی احترامی به خود می دانند و اینکه اگر در جلسه اول خواستگاری گل آورده شود اثر روانی خوبی بر روی خانواده دختر خواهد داشت.

همچنین تهیه گل و شیرینی برای خواستگاری نمایانگر حسن سلیقه ، مهر و محبت داماد و نیز توجه ویژه خانواده داماد به عروس و خانواده است بنابراین باید به زیبایی آن بیشتر اهمیت داد تا قیمت آن . تهیه گل و شیرینی برای خواستگاری کمی مشکل است زیرا سلیقه افراد متفاوت است و برخی گل گلایل ، داوودی یا شببو را برای مراسم خواsتگاری نمی پسندند و رنگ زرد گل را نشانه نفرت می دانند در حالی که رنگ زرد نشاط آور و نماد زندگی است و برخی دیگرتهیه شیرینی های بزرگ را نشانه بی سلیقه گی می دانند پس باید در انتخاب گل و شیرینی از افراد با تجربه کمک گرفت.

نکاتی در مورد آداب خواستگاری

تهیه گل و شیرینی برای جلسات خواستگاری

ورود میهمانان و نحوه برخورد با آنها در خواستگاری

هنگامی که خانواده پسر به خواستگاری خانواده دختر می آیند خانواده دختر باید به استقبال آن ها بروند و آن ها را به داخل خانه راهنمایی کنند و آن ها را در بالای مجلس بنشانند و سپس به تعارفات معمول بپردازند .

در فرهنگ برخی از خانواده ها هم استقبال دخترهمراه خانواده اش از خانواده پسر نوعی ادب محسوب می شود در گذشته دختران در خواستگاریشان پس از احوال پرسی مختصری جمع را ترک می کردند و بعد از مدتی با سینی چای یا شربت از مهمانان پذیرایی می کردند اما امروزه دختران همراه با خانواده خود در مراسم خواستگاری می نشیند و فرد دیگری از خانواده پسر پذیرایی می کند. در این مراسم ، یکی از اعضای خانواده پسر که بزرگتر و با تجربه تر است باید صحبت های اصلی خواستگاری را مطرح کند.

نحوه گرفتن گل از پسر در خواستگاری

نحوه گرفتن گل گرفتن از پسر به خانواده فرد بستگی دارد ، برخی از خانواده ها دسته گل را به دختر خانم و برخی به پدر یا مادر میدهند.

رفتار پسر در خواستگاری

دادن دسته گل به دختر خانم در خواستگاری

رفتار دختر و پسر در مراسم خواستگاری

دختر و پسر در مراسم خواستگاری باید رفتاری مودبانه داشته باشند و مواظب رفتار خود باشند و از زیاد حرف زدن و خنده بی جا و ترش رویی و سکوت مطلق بپرهیزند همچنین احوال پرسی گرم و خودمانی با یکدیگر نداشته باشند زیرا ممکن است دیگران برداشت های نادرست از این رفتار آن ها داشته باشند .

پذیرایی در خواستگاری

در قدیم خواستگاران دختر را موقعی می دیدند و ارزیابی می کردند که با سینی چای وارد مجلس خواستگاری می شد و نحوه پذیرایی کردن او با چای نشان دهنده حسن سلیقه آن ها بود.

اما امروزه دیگر این سنت جایی ندارد و دختر از همان بدو ورود مهمانها به استقبال آ ن ها می آید و کار پذیرایی را کسی دیگر انجام می دهد . اما هنوز هم در برخی از خانواده ها دختر خانم سینی چای را می گرداند و این امر گاهی خاطره ساز می شود .

پذیرایی در مراسم خواستگاری توسط خانواده عروس نشان دهنده رفتار و فرهنگ آنان است بنابراین باید پذیرایی و در حد اعتدال باشد و به تعارف زیاد یا کم ، زمان پذیرایی ، آغاز پذیرایی از مهمانان توجه کنیم.

نحوه برخورد در جلسه خواستگاری

پذیرایی کردن از خواستگاران با چای

نکات ریز در پذیرایی از خواستگاران

هنگام آوردن چای برای نشان دادن حسن سلیقه تان یک شاخه گل کنار سینی پذیرایی قرار دهید.

پذیرایی را از افراد مسن تر خانواده داماد آغاز کنید ، این امر نشان دهنده احترام شما به افراد بزرگتر است.

دقت کنید نه دسته گل های گران قیمت به پسر بها می دهد و نه پذیرایی های غیرعادی و پرخرج ، ارزش دختر را بالا می بردو ممکن است برداشت های خوبی از این رفتارها نشود پس از تشریفات خواستگاری بکاهید.

خوردن و نوشیدن در مراسم خواستگاری ، برای کم کردن اضطراب ، استرس و آرام شدن بسیار مفید هستند.

بدرقه خانواده پسر در خواستگاری

هنگام خداحافظی خواستگاران خانواده دختر باید آن ها را تا آستانه در ورودی ، بدرقه کنند ، این کار نشان دهنده شخصیت و احترام شما به آنهاست.

بیوگرافی

پیج اینستاگرام نم نمک

این مطلب مفید بود؟
(2 رای)
60%

نظر دادن