ترک زناشویی از طرف مرد و گناه ترک زناشویی از طرف مرد و شوهرم مرا نمیکند و حکم شرعی ترک زناشویی از طرف مرد و قانون ترک زناشویی از طرف مرد و حکم مردی که با زنش همبستر نمیشود نی نی سایت و عدم رابطه زناشویی از طرف زن نی نی سایت و مرد ناشزه کیست و برخورد قانون با مرد ناشز چیست؟ و زنی که از شوهرش دوری میکند و اثبات عدم تمکین مرد و اثبات نشوز مرد و ترک منزل توسط مرد در نم نمک.

حکم شرعی و قانونی ترک رابطه زناشویی از طرف مرد و گناه آن

خانواده ، نهاد بسیار مقدسی است که در شرع مقدس و دین مبین اسلام ، بسیار بر تشکیل و حفظ آن ، تاکید شده است. اهمیت این امر ، به اندازه ای بوده که پیامبر اسلام ، انجام آن را تکمیل نیمی از دین می داند. زمانی که زنان و مردان ، به واسطه عقد نکاح ، به زوجیت یکدیگر در می آیند ، در برابر یکدیگر ، دارای حقوق و تکالیفی می شوند. قانون مدنی نیز برگرفته از شرع مقدس ، حقوق و تکالیف زنان و مردان ، در برابر یکدیگر را مشخص کرده است و آنان را بر حسن اخلاق و تلاش برای استواری مبانی خانواده ملزم می کند.ترک زناشویی از طرف مرد و گناه آن [حکم شرعی و قانونی]ترک زناشویی از طرف مرد و گناه آن [حکم شرعی و قانونی]

ترک زناشویی از طرف مرد

ترک زناشویی از طرف مرد

به محض وقوع عقد نکاح ، هریک از زن و مرد ، دارای حقوق و تکالیفی در برابر یکدیگر می شوند که باید ، در راستای هرچه بهتر انجام تکالیف خود بکوشند. از جمله وظایفی که هر زن ، در مقابل مرد خود و هر مرد ، در مقابل زن خود دارد ، ایجاد رابطه زناشویی یا مقاربت است که گرچه در قانون ، در این خصوص ، برای زنان ، اشاره مستقیمی وجود ندارد ، اما در شرع ، این موضوع ، یکی از حقوق و یکی از نیازهای اساسی زنان شناخته شده و باید نسبت به آن ، توجه لازم از سمت مردان صورت گیرد.

اما ، در مواردی ، پیش می آید که علی رغم اینکه در شرع و در قانون مدنی ، بسیار بر داشتن رابطه زناشویی مرد و زن ، تاکید شده ، مرد و زن ، از انجام آن خودداری کرده و به دلایل مختلف ، اقدام به ترک زناشویی ، نسبت به یکدیگر می نمایند. این عمل ، آثار حقوقی خاص خود را برای هریک از زوجین ، به دنبال خواهد داشت. در این قسمت ، قصد داریم ، در خصوص ترک زناشویی از طرف مرد صحبت کنیم.

قبل از بررسی مساله ترک زناشویی از طرف مرد ، بهتر است بررسی کنیم که از منظر قانونی ، پس از انعقاد عقد نکاح ، تکالیفی که مردان در برابر همسران خود دارند ، چه می باشد و به عبارتی ، چه حقوقی برای زنان ، ایجاد می شود و سپس ، به بررسی ترک زناشویی از طرف مرد بپردازیم و بگوییم که از منظر قانون مدنی ، این عمل ، چه تبعاتی خواهد داشت.

مهریه ، نفقه ، اجرت المثل و تنصیف اموال ، در صورت پذیرش شرط آن از سوی مرد در عقد نامه ، از جمله حقوقی است که به محض وقوع عقد نکاح دائم ، برای زنان ایجاد می گردد. ایجاد رابطه زناشویی نیز ، یکی دیگر از حقوق زنان است که علی رغم اینکه در قانون ، اشاره ای به آن نشده ، با توجه به تاکید شرع بر آن و با توجه به اینکه قانون ما برگرفته از شرع است ، باید آن را به عنوان حق قانونی زنان ، لحاظ کرد.

ترک زناشویی از طرف مرد ، به این معنا است که شوهر از انجام مقاربت جنسی ، با همسر شرعی و قانونی خود ، خودداری کند. همانطور که گفتیم ، با توجه به شرع ، انجام زناشویی ، از حقوق زنان نیز می باشد و ترک زناشویی از طرف مرد ، می تواند از مصادیق عسر و حرج زن در قانون مدنی لحاظ شود و در صورت اثبات آن ، زن می تواند اقدام به درخواست صدور حکم طلاق ، به واسطه عسر و حرج ایجاد شده ، نماید. شایان ذکر است ، از آنجا که این ترک ، از جانب مرد صورت می گیرد ، در طول رابطه زوجیت ، نفقه زن ، همچنان بر عهده مرد است.

پس از توضیح ترک زناشویی از طرف مرد و ذکر حقوق ناشی از عقد نکاح دائم برای زنان ، در ادامه ، به بررسی ترک زناشویی از طرف زن و تبعات و آثار حقوقی آن خواهیم پرداخت.

ترک زناشویی از طرف مرد

آثار ترک زناشویی از طرف مرد

یکی از آثار ترک زناشویی از طرف مرد ، این است که زن ، در عسر و حرج قرار می گیرد و می تواند با اثبات آن ، از دادگاه ، تقاضای صدور حکم طلاق نماید. عسر و حرج ، به معنای هر وضعیتی است که زن را در مشقت و سختی قرار دهد و ادامه زندگی زناشویی را برای او دشوار سازد.

یکی دیگر از آثار ترک زناشویی از طرف مرد ، این است که علی رغم اینکه زن ، رابطه جنسی با مرد نداشته و به نوعی تمکین خاص که وظیفه زنان است ، انجام نمی شود ، چون این موضوع ، به علت ترک زناشویی از طرف مرد است ، همچنان باید ، نفقه زن را بپردازد و در غیر این صورت ، زن می تواند ، اقدام به شکایت ترک انفاق ، کند.

آثار ترک زناشویی از طرف مرد چیست؟

در صورت ترک زناشویی از طرف مرد زن می تواند با مراجعه به دادگاه و به موجب ایجاد عسر و حرج تقاضای طلاق کند.

این مطلب مفید بود؟
(2 رای)
100%

نوشتن نظرات

توجه : نظرات حاوی الفاظ نامناسب ، تهمت و افترا منتشر نخواهد شد.