مشخصات پدر بد و فیلم پدر بد و حدیث در مورد پدر مادر بد و دعا برای پدر بد اخلاق و پدر بد اخلاق در اسلام و مشخصات پدر نالایق و مشخصات پدر بداخلاق در نم نمک.

مشخصات پدر بد چیست؟

خانواده یعنی پدر ، مادر؛ خواهر و برادر ، جزء اولین افرادی هستند که فرزند در کنار آنها بزرگ شده و تربیت می شود. رفتار ، خصوصیت های اخلاقی و نوع رفتار افراد خانواده نسبت به فرزند ، بسیار زیاد در تربیت و اخلاق و رفتار او نقش دارد. به عنوان مثال اگر پدر ، بی رحم ، بی مسئولیت و بی محبت باشد ، قطعا این خصوصیت اخلاقی و رفتار ، بر سلامت روان و شخصیت فرزند تاثیر منفی خواهد گذاشت و یک سری مشکلات اخلاقی و رفتاری برای فرزند به وجود خواهد آمد که اثراتش را تا بزرگسالی خواهد دید. البته این آسیب ها ، قابل جبران و درمان هستند ، در صورتی که شخص به روانشناس مراجعه کند و در کنار مشاوره ، راهکارهایی که در این مقاله توضیح داده می شود را نیز انجام دهد. در این مقاله از نم نمک ، می خواهیم ابتدا به دلایل بی رحم و بی مسئولیت بودن برخی از پدران بپردازیم و سپس به آسیب های آن بر روی فرزند و نحوه برخورد با این نوع پدر بپردازیم.مشخصات پدر بد ، بی مسئولیت ، بی عاطفه و بی رحممشخصات پدر بد ، بی مسئولیت ، بی عاطفه و بی رحم

مشخصات پدر بد چیست؟

چرا پدرم ، بی رحم ، بی مسئولیت و بی عاطفه است؟

به صورت خلاصه ، خصلت های اشتباه و منفی هر فرد ، به سلامت روانی خود ، نحوه تربیت خود و اتفاقات و تجربیات تلخی که قبلا آنها را تجربه کرده است ، مربوط است. اگر چه رفتار فرزند و اطرافیان ، می تواند باعث تشدید یا کاهش رفتارهای اشتباه شخص شود اما این خصلت ها به شخصیت و تله های روانی خودِ آن فرد مربوط می شود که اگر تحت درمان قرار بگیرد یا اطرافیان او بدانند که چگونه باید با او رفتار کنند که این رفتارها تشدید نشود ، تا حدودی می توانند در ارتباط برقرار کردن با این افراد ، موفق عمل کنند و یا کمتر آسیب ببینند.

از پدر و مادر خودشان الگوبرداری کرده اند

یکی از دلایل بی رحم ، بی مسئولیت و بی عاطفه بودن پدر و مادر ، این است که خودشان هم همین رفتارها را از پدر و مادر خود دیده اند و از آنها الگوبرداری کرده اند. در نتیجه خودشان نیز فکر می کنند که این رفتارها درست است و یا به صلاح فرزندان شان است ، بنابراین همین رفتارها را تکرار می کنند و انجام می دهند. دلیل دیگر هم این است که برخی از این افراد نمی دانند که این رفتارها اشتباه و بی نتیجه است ، به همین دلیل آن را تکرار می کنند و انجام می دهند و یا برخی از افراد برای تسکین آسیب هایی که خودشان از این پدران دیده اند ، از این روش استفاده می کنند تا خشم شان تخلیه شود.

عدم داشتن مهارت کافی برای تربیت فرزند

برخی از افرادی که بدون داشتن آمادگی و دانش لازم ، بچه دار می شوند و آموزش های لازم را نمی بینند ، نمی دانند که چگونه باید فرزندشان را بزرگ کنند و شاید همین ناآگاهی ها باعث شود که افراد طبق اخلاق و رفتارهای اشتباه خود و یا با سبک فرزندپروری اشتباه ، فرزندشان را بزرگ کنند. بنابراین داشتن مهارت و آموزش دیدن در هر زمینه ای لازم و ضروری است.

مشکلات و یا اختلالات روانی دارند

مشخصات پدر بد چیست؟

اگر والدین ، دارای اختلالات و مشکلات روانی خفیف یا حاد باشند ، مثل افسردگی ، اضطراب شدید و یا اختلالات شخصیتی شدید مثل اختلال شخصیت مرزی ، دوقطبی و… قبل از بچه دار شدن و یا بعد از آن ، نمی توانند به خوبی افراد سالم رفتار کنند و فرزندشان را به خوبی تربیت کنند ، به همین دلیل ممکن است یکی از دلایل دیگر ، داشتن اختلالات و یا مشکلات روانی شدید یا خفیف باشد.

داشتن تجربه های منفی زیاد در زندگی

یکی از دلایل این که برخی از پدران ، این صفات شخصیتی منفی و بد را دارند ، این است که در زندگی شان در شرایط کنونی ، دچار مشغله های فکری زیاد از جمله مشغله های مالی ، اقتصادی و اجتماعی هستند و زمانی که شخص نتواند این فشارهای روانی را کنترل و مدیریت کند ، حتی ناخواسته رفتارهایش تغییر می کند و ممکن است رفتار پرخاشگرانه و یا ناسالمی را نشان دهد و با خانواده اش ، برخورد خوبی نداشته باشد.

آسیب های داشتن پدر بی رحم ، بی عاطفه و محبت

دلبستگی ناایمن و کمبود محبت

فرزندانی که پدران بی محبت و سردی دارند ، دچار کمبود محبت می شوند و در آنها دلبستگی ناایمن و یا وابستگی های ناسالم عاطفی نسبت به خانواده و یا دوستان ، ایجاد می شود. این افراد زمانی که بزرگ شوند ، به جنس مخالف و یا دوستان شان ممکن است به شدت وابسته و دلبسته شوند و آن میزان توجه و محبتی که پدر باید به آنها می کرده است را از دیگران انتظار دارند. از آن جایی که طبیعتا دیگران نمی توانند این میزان محبت و توجه را به آنها بدهند چون نقش پدر و مادر و عشق آنها هرگز مثل عشق های دیگر نیست ، این افراد در روابط خود معمولا ناکام می مانند و شکست می خورند. بنابراین یکی از عواقب داشتن چنین پدر یا مادری ، ایجاد شدن دلبستگی ناایمن و کمبود محبت است. از آسیب های دیگر کمبود محبت ، این است که برخی از افراد برای وابسته نشدن در روابط ، به طور کلی از برقرار کردن رابطه و یا عاشق شدن صرف نظر می کنند و نمی توانند ارتباط سالمی با دیگران برقرار کنند. سومین آسیب کمبود محبت این است که شخص برای تسکین کمبود محبت خود و عقده ای که دارد ، دوست دارد در رابطه ها ، دیگران را به خود وابسته کرده و آنها را ترک کند تا به دیگران هم همان آسیب هایی که خود دارد را وارد کند.

احساس بد نسبت به خود و نداشتن اعتماد به نفس کافی

مشخصات پدر بد چیست؟

عزت نفس و اعتماد به نفس در سه سال اول زندگی و توسط والدین در فرد شکل می گیرد ، وقتی پدر به عنوان یکی از والدین توجهی به موفقیت های کوچک ما نکند ، ما را تشویق نکند ، ما ا تحقیر کند و دائم مجبور باشیم برای جلب رضایتش تلاش کنیم (که برای کودکان خیلی مهم است) عزت نفس ما از بین می رود و این فکر در ما به وجود می آید که خوب و کافی نیستیم و بقیه عمر را صرف تلاش برای کافی بودن و رضایت دیگران می کنیم.

از بین رفتن اعتماد فرزند نسبت به جنس مخالف

اگر فرزند دختر باشد و از پدرش ، رفتار سرد و بدی را ببیند ، ممکن است این ذهنیت در او ایجاد شود که همه مردان جهان مانند پدرش بی مسئولیت و سرد هستند. بنابراین این دختر ، در انتخاب شریک عاطفی مناسب به مشکل برخواهد خورد و یا ممکن است اصلا دوست نداشته باشد هرگز وارد رابطه شود و همچنین اعتماد سالمش را نسبت به مردان جامعه ، از دست می دهد و ذهنش تبدیل به ذهن منفی و بدبین می شود. بنابراین رفتار پدر با دختر ، تا حد زیادی تعیین می کند که دختر درباره افراد هم جنس پدر خود ، چگونه فکر کند و چه ذهنیتی درباره شان داشته باشد.

از بین رفتن اعتماد نسبت به جنس موافق خود

اگر فرزند پسر باشد ، با دیدن رفتارها و خصوصیات شخصیتی و رفتاری پدرش ، قطعا دید منفی و بدی را نسبت به خود و هم جنس هایش پیدا خواهد کرد. گاهی این افراد تا حدی پیش می روند که سعی می کنند رفتار ، ظاهر ، شخصیت و جنسیت شان را تغییر دهند و تبدیل به دختر شوند تا از جنسیت واقعی خود فرار کنند. البته این موضوع ، شامل همه افرادی که خواهان جنسیت خود نیستند ، نمی شود.

الگوبرداری پسر از پدر

برخی از پسران نیز با دیدن رفتارهای پدر ، از او تاثیر می پذیرند و از او الگوبرداری می کنند. این موضوع باعث می شود در آینده خودشان نیز در ارتباط با جنس مخالف و یا در تربیت فرزند خود ، دچار مشکل شوند.

کاملا برعکس پدر رفتار کردن

برخی از پسران نیز با دیدن رفتارهای اشتباه پدر خود ، تصمیم می گیرند که کاملا برخلاف پدر خود عمل کنند که این کار هم آسیب های خاص خود را دارد چون از این طرف بام افتاده اند. به صورت کلی ، نتیجه هر افراط و تفریطی خوشایند نیست.

چگونه با پدر بی مسئولیت ، بی عاطفه و محبت رفتار کنم؟

حرف ها یا رفتارهایش را به خودتان نگیرید

اگر او نسبت به شما سرد و بی تفاوت است و طوری رفتار می کند یا صحبت می کند که مثل اینکه شما را دوست ندارد یا شما شخص ضعیف یا گناهکاری هستید ، سعی کنید به این حرف ها یا رفتارهایی که به شما احساس پوچی و بی ارزشی منتقل می کنند ، اعتنا نکنید و به حقیقت ماجرا بیشتر توجه داشته باشید. حقیقت این است که شما لایق رفتار یا حرف های اشتباه پدرتان نیستید ، بلکه شما یک شخص خوب و با ارزشی هستید مانند سایر انسان ها. رفتارها یا اخلاق پدرتان ، به خاطر آسیب ها ، تجارب منفی و یا الگوبرداری از والدین خود است و ربطی به شما ندارد. بنابراین هرگز خودتان را بابت رفتارهای پدرتان یا هر فرد دیگری ، مقصر ندانید چون درست است که شما شاید روی رفتارهای دیگران تاثیرگذار باشید اما اگر آن شخص همان رفتار را نسبت به همه یا اکثر افراد دارد و شخصیتش به این صورت است ، این موضوع دیگر به شما ربطی ندارد ، بلکه یک موضوع و مشکل درونی است که مربوط به خود شخص است. بنابراین سعی کنید تحت تاثیر حرف ها یا رفتارهای اشتباه پدرتان قرار نگیرید و او را هم مقصر ندانید چون گاهی افراد متوجه اشتباهات شان نیستند یا آگاهی و مهارت لازم برای درست برخورد کردن با دیگران را ندارند و نه اینکه خودشان عمدا بخواهند فرزند یا دیگران را اذیت کنند.

اشتباهات او را تکرار نکنید

تا به حال به این موضوع فکر کرده اید که چقدر شبیه پدرتان هستید؟ چه شباهت های رفتاری بین شما وجود دارد؟ اگر او اشتباهات رفتاری و یا شخصیتی دارد ، آنها را تکرار نکنید و الگوبرداری نکنید ، بلکه شما به سبک زندگی سالم خود ادامه دهید و برای مراقبت کردن از روان خود ، حتما از مشاور کمک بگیرید.

مرد سالم دیگری را الگوی خود قرار دهید

همانطور که توضیح دادیم ، فرزند دختر و پسر ، هر کدام به نحوی از پدر بی مسئولیت و بی محبت و عاطفه ، آسیب می بینند. بنابراین بسیار مهم است که دختر و پسر ، ویژگی های منفی پدرشان را به سایر مردان و پسران عمومیت ندهند ، بلکه یک مرد سالم تری را به عنوان الگو در نظر داشته باشند و درباره مردان اطلاعات درست و معتبر را کسب کنند تا بدبینی و بی اعتمادی یا نفرت از جنسیت خود (در پسران) ایجاد نشود.

فاصله تان را حفظ کنید

زمانی که از پدر خود رفتارهای اشتباهی را می بینید ، به جای اینکه تلاش کنید او را اصلاح کنید و تغییر دهید ، فاصله تان را از او حفظ کنید و سعی نکنید که با او بحث کنید و یا با اجبار کاری کنید که رفتارهای اشتباهش را کنار بگذارد ، چون افراد تا زمانی که خودشان نخواهند ، تغییر نخواهند کرد. فکر می کنید توان شما در ایجاد تغییر در پدرتان چقدر است؟ آیا پدرتان از شما حرف شنوی دارد؟ لازم است این نکته را بدانید که شما سوپرمن نیستید که توان هر چیزی را داشته باشید و یا هر چیزی را بتوانید کنترل کنید. توان هر انسانی محدود است.

برای پدرتان نامه بنویسید اما ارسال نکنید

مشخصات پدر بد چیست؟

در یک نامه ، درباره رفتارهای اشتباه و ناسالم پدرتان بنویسید و احساساتی که نسبت به او دارید ، اما این نامه را برای او ارسال نکنید. هدف از نوشتن این نامه ، صرفا تخلیه هیجانات و احساسات منفی است تا در آینده تبدیل به کینه و نفرت از پدر نشوند. بعد از نوشتن نامه ، آن را از بین ببرید تا بعدها اضطراب این را نداشته باشید که کسی نامه شما را بخواند.

توانمندی ها و علاقه مندی هایتان را دنبال کنید

درست است که پدر حمایت گری ندارید ، اما سعی کنید از سایر اعضای خانواده تان ، دوستان قابل اعتماد و مشاور حمایت های لازم را دریافت کنید و خودتان نیز اعتماد به نفس را تقویت کنید تا انگیزه درونی لازم برای ادامه توانمندی ها و علاقه مندی هایتان را داشته باشید.

مکان امنی برای پناه بردن داشته باشید

اگر دوست صمیمی و قابل اعتماد دارید یا یکی از بستگان تان بسیار قابل اعتماد و خوب است ، گاهی اوقات برای پناه بردن و خارج شدن از محیط ناسالم و بد خانه ، به خانه دیگری بروید و مدتی با آن شخص قابل اعتماد صحبت کنید و آنجا بمانید.

این مطلب مفید بود؟
(0 رای)
0%

نوشتن نظرات

توجه : نظرات حاوی الفاظ نامناسب ، تهمت و افترا منتشر نخواهد شد.