ثبت بیوگرافی در گوگل
ثبت بیوگرافی در ویکی پدیا
تبلیغات

با فرارسیدن سال تحصیلی یکی از دغدغه های مادران مهربان ایرانی ، تهیه میان وعده سالم و مقوی برای فرزندان دانش آموز خود است که در زنگ تفریح مدرسه آن را مصرف کنند. از مشـکلات عادت دادن دانش آموزان به خوردن تنقلات سالم ، رقابت با خوراکی های رنگارنگ بوفه مدرسه است!

لقمه های مقوی برای میان وعده دانش آموزان

با فرارسیدن سال تحصیلی یکی از دغدغه های مادران مهربان ایرانی ، تهیه میان وعده سالم و مقوی برای فرزندان دانش آموز خود است که در زنگ تفریح مدرسه آن را مصرف کنند. از مشـکلات عادت دادن دانش آموزان به خوردن تنقلات سالم ، رقابت با خوراکی های رنگارنگ بوفه مدرسه است! چه کنیم که فرزندمان به جای ساندویچ های پر سس کالـباس و سـوسیس یا کیک و آبمیوه های کارخانه ای میان وعده های سالم خانگی را برای تغذیه خود در مدرسه برگزیند؟لقمه های مقوی برای میان وعده دانش آموزلقمه های مقوی برای میان وعده دانش آموز

لقمه های مقوی برای میان­وعده دانش آموزان

پیشنهاد ما به کارگیری خلاقیت و تنوع در تهیه لقمه های مدرسه فرزندان و مقوی کردن آن ها با به کارگیری مواد دارای ارزش غذایی بالا است. در ادامه چند نمونه از این لقمه های سالم و مقوی دانش آموزی را برایتان شرح می دهیم.

نان و پنیـر و گردو و خـیار گوجه! - لقمه ساده مدرسه­ای

حتماً با خود می گویید این را که خودمان هم می دانستیم! درست است که این لقمه ساده نمی تواند با هله هوله های رنگارنگ مغازه ها و بوفه های مدرسه رقابت کند اما ما برای شما راهکاری داریم که خوب است آن را امتحان کنید.

توصیه میکنیم از پنیـر خامه ای برای تهیه این لقمه استفاده کنید. به این ترتیب که پنیـر خامه ای را در ظرفی ریخته و مغز گـردوی تازه و خرد شده را به آن اضافه کنید و خوب هم بزنید. همچنین مقداری سبزی خـوردن تازه را خرد کرده و به ترکیب پنیـر و گردوی خرد شده اضافه کنید و به خوبی هم بزنید. اکثر کودکان و نوجوانان وجود سبزی خـوردن در لقمه های خود را دوست ندارند! همچنین ممکن است در روزهایی که هوا گرم تر است سبزی ها طراوت خود را زود از دست بدهند؛ در نتیجه اضافه کردن سبزی تازه به صورت خرد شده به پنیـر خامه­ای می­تواند راهکار مناسبی باشد.

حال نان دلخواه فرزندتان را انتخاب کنید و مقدار مناسبی پنیـر به آن اضافه کرده و مغز پسته خام و بدون افزودنی را در لقمه بچینید. اکنون وقت آن است که در صورت تمایل دانش آموزتان گوجه و خـیار را نیز به لقمه اضافه کنید یا در ظرف غذای کوچکی به صورت جدا قرار دهید و کمی کاهو هم کنار آن بگذارید.

فکر نمی کنیم فرزندتان به این ترکیب جذاب و لذیذ نه بگوید!

لقمه مرغ و نخـود فرنگـی پخته

لقمه های مقوی برای میان­وعده دانش آموزان

ترکیبات مختلفی را می توان به این ساندویچ اضافه کرد اما هدف ما تهیه سالم ترین و مقوی ترین لقمه ها برای دانش آموزان است. در نتیجه مقداری مرغ را پخته و ریش ریش یا تکه تکه کنید و با سیب زمینـی و نخـودفرنگی پخته شده به همراه مقداری ماست کم چـرب خوب هم بزنید و در نان دلخواه بریزید. از بکار گیری مغز گردو و پیـازچـه تازه و خرد شده در این ترکیب غافل نشوید.

لقمه سیرکننده­ی سیب زمینـی و تخم مـرغ پخته!

ازآنجایی که سالاد الـویه غذایی پر سس و پر کالری محسوب می شود توصیه می کنیم زیاد برای میان وعده مدرسه از آن استفاده نکنید. ترکیب سیب زمینـی پخته و تخم مـرغ با مقدار مناسبی نمک و فلفل می­تواند جایگزین بهتری برای آن باشد. از یاد نبرید که این لقمه­ی مقوی و سیرکننده­ی دانش آموزی را به همراه مغز گردوی فراوان و خـیار و گوجه تهیه کنید. همچنین در صورت عدم تمایل فرزندتان به لقمه­ی سیب زمینـی تخم مـرغ ، می توانید این ترکیب را در ظرف غذای کوچکی بریزید تا آن را بدون نان به عنوان تغذیه زنگ تفریح نوش جان کنند.

لقمه انواع کوکوهای خانگی برای مدرسه

بهتر است به دلیل سرخ کردن کوکوها با روغن فراوان ، در استفاده از این نوع لقمه برای دانش آموزان خود زیاده روی نکنید. انواع کوکوهای سبزی ، مرغ ، گوشت ، عـدس و... می توانند یک ساندویچ مدرسه­ی بسیار دوست داشتنی و لذیذ باشند. بهتر است از نان باگت برای این لقمه ها استفاده کنید یا آن ها را به شکل اسنک تهیه کنید تا حداکثر جذابیت را برای دانش آموزانتان داشته باشد.

لقمه فلافـل سالم و خانگی

نمی توان علاقه زیاد کودکان و نوجوانان به ساندویچ فلافـل را کتمان کرد. توصیه می کنیم که حتماً تهیه فلافـل خوشمزه خانگی را یاد بگیرید و با خـیار و گوجه و کلم یا کاهو در کنار سس کچـاپ ، لقمه ای اشتها برانگیز و سیر کننده برای مدرسه دانش آموزان خود لحاظ کنید. در ادامه آسان ترین روش تهیه فلافـل خانگی را برایتان شرح داده ایم.

لقمه های مقوی برای میان­وعده دانش آموزان

برای تهیه فلافـل خانگی ابتدا نیاز به خیساندن نخـودها برای نرم شدنشان است. بعد از آن ، نخـود خیس شده را به همراه جعفری ، پیـاز و ادویه های باکیفیت مورد نیاز در میکسر مخلوط کنید البته توجه داشته باشید که مواد زیادی له نشوند. سپس مواد تهیه شده را برای استراحت در یخچال قرار دهید و در نهایت با حرارت ملایم سرخ کنید ، فراموش نکنید که در نهایت روغن اضافی فلافـل ها را حتما بگیرید. می توانید به دلخواه از یک الی دو عدد سیب زمینـی پخته نیز در این ترکیب بهره گیرید. پیشنهاد می کنیم یک بار مواد فلافـل را به مقدار زیاد تهیه کنید و سپس آن ها را فریز کنید تا به راحتی برای هفته های آینده نیز لقمه فلافـل دانش آموز خود را به راحتی آماده کنید.

لقمه سـویا و سیب زمینـی - میان وعده سالم مدرسه

توصیه می کنیم این ساندویچ لذیذ و دوست داشتنی را حتماً امتحان کنید. کافی است سیب زمینـی­ها را بپزید و پوره کنید ، مقدار مناسبی سـویا را با پیـاز سرخ شده آماده کرده و رب گوجه را به آن ها اضافه کنید. در نهایت مواد سـویا را لای مقدار مناسبی از پوره سیب زمینـی ریخته و شکل دهید و با نان دلخواه آن را لقمه کنید.

لقمه کره بادام زمینـی و مربا و گردو

اگر فرزندتان به غذاهای شیرین علاقه زیادی نشان می دهند پیشنهاد می کنم هفته ای یکبار هم از این ترکیبات خوشمزه برای لقمه مدرسه آن ها استفاده کنید. کره بادام زمینـی طبیعی در کنار انواع مربای خانگی و مغز گردو ، می تواند لقمه مدرسه بی نظیری محسوب شود.

لقمه خرما و گردو و خامه

لقمه های مقوی برای میان­وعده دانش آموزان

این لقمه نیز در دسته تنقلات شیرین و مقوی مدرسه قرار می گیرد. هرچند اکثر بچه ها به لقمه نان و خرما علاقه چندانی نشان نمی دهند اما اگر این ترکیب را با نان­های شکل دار و کنجـدی یا نان مخصوص اسنک به شکل لقمه های مثلثی جذاب درآورده و مقداری هم خامه به آن اضافه کنید مطمئن باشید نتیجه چیز دیگری خواهد بود! با توجه به ذائقه فرزندتان می توانید مغز گردوهای مقوی را در داخل خرما ، خرد و ترکیب شده درون مواد لقمه و یا به صورت کامل در بین نان قرار دهید.

سخن پایانی

زیاده روی در مصرف کیک و آبمیوه های کارخانه ای و انواع شـکلات ، به مرور زمان باعث خرابی دندان های فرزندتان می شود و جدا از آن این تنقلات چندان سیر کننده نبوده و فاقد ویتامین و مواد مغذی برای دانش آموزان هستند. دانش آموزان برای تغذیه در مدرسه به خوراکی هایی نیاز دارند که برایشان تأمین انرژی کرده و به تقویت حافظـه آن ها کمک کند. هم چنین استفاده مداوم از ساندویچ های فست فـودی و پر سس آماده ، اضافه وزن و چاقی را برای فرزندان دلبندتان به همراه خواهد داشت؛ بنابراین توصیه می کنیم تهیه میان وعده مقوی و جذاب برای دانش آموزان را جدی گرفته و برای تحقق این امر وقت بگذارید.

بیوگرافی

پیج اینستاگرام نم نمک

این مطلب مفید بود؟
(3 رای)
100%

نظر دادن