ثبت بیوگرافی در گوگل
ثبت بیوگرافی در ویکی پدیا
تبلیغات

در این مطلب جدید در سال 1403 و سال 2024 ، امروزه گرایش مردان به ازدواج با زنانی بزرگتر از خودشان بیشتر شده است که این ازدواج پیامد های مثبت و منفی را به همراه دارد.

این روز ها برخی از جوانان با شعارهایی مانند " ازدواج که سن نمی شناسد " ، " تناسبات فرهنگی مهم است " و " تفاوت سنی مهم نیست " به ازدواج هایی تن می دهند که پس از گذشت چند وقت به علت رواج نداشتن در فرهنگ عمومی کشور دچار مشکل می شوند.آیا ازدواج پسر با دختر بزرگتر از خود صحیح است؟آیا ازدواج پسر با دختر بزرگتر از خود صحیح است؟

ازدواج دختران با پسران کوچکتر از خودشان جزء پدیده هایی است که این روز ها زیاد در جامعه آن را می بینیم؛ ازدواج هایی عجیب و متفاوت که دختران گاهی تا 15 سال از شریک زندگیشان بزرگتر هستند؛ کارشناسان و روانشناسان زیادی ازدواج پسران با دختران بزرگتر از خود را معضلی فرهنگی می دانند به همین جهت درباره این مشکل اجتماعی به سراغ لاله شهیدی دکترای روانشناسی عمومی و مشاور نوجوان و خانواده و اعظم السادات مرتضایی درمانگر و روانشناس زوجین رفتیم و با آنها درباره  «ازدواج معکوس» گفت وگو کردیم.

ازدواج پسر با دختر بزرگتر؛ خوب یا بد؟

چرا پسران سراغ دخترهای بزرگتراز خود برای ازدواج می روند؟

لاله شهیدی دکترای روانشناسی عمومی و مشاور نوجوان و خانواده

درباره مهم ترین علل گرایش مردان به ازدواج با زنانی بزرگتر از خودشان ، اظهار کرد : امروزه پسران به علت اینکه دختران وضعیت شغلی و مالی بهتری دارند ، به ازدواج با زنانی تمایل پیدا می کنند که بزرگتر از خودشان هستند تا در ابتدای ازدواج مشکلات اقتصادی کمتری داشته باشند.

وی درباره علل دیگر گرایش پسران به ازدواج با زنان بزرگتر از خود ، بیان کرد : در گذشته اعضای خانواده ها با همدیگر تعامل خوبی داشتند و والدین بیشتر به فرزندان محبت می کردند ، ولی امروزه مهر و محبت بین اعضای خانواده ها کمتر شده و تکنولوژی و شهر نشینی پیشرفت کرده است بنابراین پسران دنبال زنانی هستند که محبت بیشتری از خود بروز می دهند؛ گاهی هم پسران محبت مادرانه را از دخترانی که بزرگتر از سن آنها هستند ، دریافت می کنند.

ازدواج معکوس ریشه در این مشکلات روحی دارد

 اعظم السادات مرتضایی درمانگر و روانشناس زوجین درباره علل گرایش پسران به ازدواج با دختران بزرگتر از خودشان اظهار کرد : پسران به دلیل کمبودهای عاطفی که دارند به سمت زنانی بزرگتر از خودشان گرایش پیدا می کنند تا با آنها ازدواج کنند؛ این زنان به پسران توجه و محبت و از آن ها حمایت می کنند.

وی بیان کرد : عزت نفس پایین پسران یکی از علل اصلی گرایش آنها به ازدواج با دخترانی بزرگتر از خودشان است؛ وضعیت مالی و اقتصادی خوب دختران هم برای پسران بسیار مهم است به طوری که پسران تمایل دارند با دخترانی بزرگتر از خودشان که وضعیت مالی و اقتصادی خوبی دارند ، ازدواج کنند.

پول و مسکن در ازدواج معکوس حرف اول را می زند

شهیدی تأکید کرد : ازدواج معکوس فرصت زندگی مشترک را برای زنانی که در سنین بالا هستند ، فراهم می کند؛ وقتی که پسران با دخترانی که وضعیت مالی و اقتصادی خوبی دارند ، ازدواج می کنند دیگر دغدغه مسکن و مسائل اقتصادی را ندارند؛ زنان در سنین بالاتر پختگی بیشتری دارند و دیگر احساسات و عواطف زودگذر بر آنها حاکم نیست بنابراین آن ها بهتر زندگی را اداره و کمتر احساساتی رفتار می کنند.

ازدواج پسر با دختر بزرگتر؛ خوب یا بد؟

وی تصریح کرد : عرف جامعه ازدواج های معکوس را کمتر می پذیرد؛ پسران به علت اینکه دیرتر به بلوغ سنی و فکری می رسند بهتر است برای ازدواج چند سال بزرگتر از دختران باشند و اغلب خانواده پسر راضی نمی شوند که فرزندشان چند سال کوچکتر از دختر باشد؛ اختلاف سنی زیاد در ازدواج های معکوس باعث افزایش طلاق در این ازدواج ها می شود.

این مشاور نوجوان و خانواده اظهار کرد : زنان پس از زایمان و پا به سن گذاشتن جذابیت جسمانی خود را از دست می دهند و جسم آنها زودتر از مردان فرسوده می شود بنابراین از دست دادن جذابیت جسمانی زنان با افزایش سن خطری است که ازدواج های معکوس را تهدید می کند؛ اگر زنان 2 تا سه سال بزرگتر از مردان باشند این ازدواج ها معمولا مشکلی ایجاد نمی کنند ، اما در صورتی که زنان خیلی بزرگتر از مردان باشند این ازدواج ها ممکن است به طلاق منجر شوند.

بهترین اختلاف سنی دختر و پسر برای ازدواج

شهیدی بیان کرد : اگر پسر زیر 25 سال با خانمی  خیلی بزرگتر از خود ازدواج کند ، این احتمال وجود دارد که این ازدواج به طلاق منجر شوند؛ در ازدواج های معکوس زوجین با گذشت زمان به پختگی عقلانی و عاطفی می رسند و این پختگی باعث می شود که مقبولیت و صمیمیت بین زوجین کاهش پیدا کند؛ معیارها ، توقعات و انتظارات آنها با یکدیگر متفاوت باشد و بینش و نگرش آنها نسبت به ازدواج تغییر پیدا کند.

وی درباره مناسب ترین فاصله سنی بین دختر و پسر برای ازدواج افزود : بهتر است که مردان سه تا پنج سال از زنان بزرگتر باشند؛ وقتی زن در سن بالاتر است قدرت و کنترل بیشتری را بر مرد اعمال می کند و احترام کمتری را به مرد می گذارد پس اگر مرد از طرف همسرش تأیید ، محبت و احترام را دریافت نکند زندگی زناشویی آنها به مخاطره می افتد.شهیدی یادآور شد : در دستورات دینی گفته نشده است که در ازدواج کدام یک از زوجین باید بزرگتر باشند؛ به طور کلی ازدواج باید با آگاهی و شناخت صورت بگیرد و مهارت های زندگی را زن و مرد پیش از ازدواج فرا گرفته باشند؛ در چنین ازدواجی زن و مرد رشد و تعالی پیدا می کنند.

مشکلاتی که در پس ازدواج معکوس نهفته است

وی گفت : اگر خانواده پسر با ازدواج فرزندشان با دختر بزرگتر موافق نباشند نپذیرفتن ازدواج معکوس از طرف خانواده شوهر باعث می شود که این ازدواج آسیب زا باشد هر چند زن و شوهر همدیگر را دوست داشته و این تفاوت سنی را پذیرفته باشند.

این درمانگر و روانشناس زوجین افزود : زنان تفاوت های زیادی از نظر شخصیتی با مردان دارند به طور مثال آنها زودتر از مردان به رشد عقلانی می رسند همچنین زنان نگاهی مو شکافانه به مسائل دارند ، ولی مردان کلی نگر هستند بنابراین آنها در ارتباط با مردان دچار مشکل می شوند.

این دکترای روانشناسی عمومی تأکید کرد : از نظر زیستی مردان قدرتمندتر از زنان هستند و دوست دارند که قدرت و اقتدار را در خانواده داشته باشند؛ اگر آنها این قدرت و اقتدار را نداشته باشند احساس خشنودی و رضایت خاطر را در زندگی ندارند.

شهیدی تصریح کرد : اگر زن به علت اینکه زودتر به بلوغ جسمی ، فکری و اجتماعی می رسد نگاه تحکم آمیز به همسرش داشته باشد ، اقتدار مرد  زیر سئوال می رود و در این صورت مرد دچار پرخاشگری و نارضایتی از زندگی می شود و این پرخاشگری و نارضایتی زمینه را برای جدایی فراهم می کند.

مرتضایی تأکید کرد : زنانی که بزرگتر از مردان هستند به طور مداوم همسرشان را کنترل می کنند که پس از مدتی این کنترل کردن برای پسران سخت می شود و ارتباط آنها با همسرشان را دچار مشکل می کند.

وی یادآور شد : زن و مردی که ازدواج معکوس کرده اند و اکنون دچار مشکل شده اند باید برای رفع این مشکل به مشاوره مراجعه کنند؛ زن و شوهر باید در مسیری حرکت کنند که به رشد و شکوفایی رابطه بین خودشان کمک کند.

بیوگرافی

پیج اینستاگرام نم نمک

این مطلب مفید بود؟
(2 رای)
100%

نظر دادن