ثبت بیوگرافی در گوگل
ثبت بیوگرافی در ویکی پدیا
تبلیغات

در این مطلب جدید در سال 1403 و سال 2024 ، علائم افسردگی در مردان متاهل و علائم افسردگی در مردان نی نی سایت و نشانه های افسردگی در مردان متاهل و از بین بردن افسردگی در مردان و درمان افسردگی در مردان نی نی سایت و علائم افسردگی در مردان مجرد و درمان افسردگی در مردان بدون دارو و درمان افسردگی در مردان میانسال و علائم افسردگی شدید در مردان مسن در نم نمک.

علائم و نشانه های افسردگی در مردان متاهل

مردان متاهل مبتلا به افسردگی ممکن است ابتدا متوجه تأثیرات جسمی افسردگی شوند. در حالی که افسردگی به عنوان یک اختلال سلامت روان در نظر گرفته می شود ، همچنین می تواند در بدن سبب بروز علایم مختلف گردد . معمولا اکثر مردان متاهل بیشتر به دلیل مشکلات جسمی به پزشکان مراجعه می نمایند تا مشکلات روحی و عاطفی .علائم و نشانه های افسردگی در مردان متاهلعلائم و نشانه های افسردگی در مردان متاهل

علائم افسردگی در مردان متاهل

1. روحیه خوب و باانگیزه شما به شدت اُفت می کند

علائم و نشانه های افسردگی در مردان متاهل

اُفت روحیه خوب و با انگیزه ، یکی از شایع ترین علائم افسردگی در مردان است. تا به حال در چنین موقعیتی قرار گرفته اید : صبح روزی که قرار است در محل کارتان یک پروژه مهم ارائه دهید ، ناگهان ماشین تان پنچر می شود! این از همان روزهای بدی است که برای همه پیش می آید و طبیعی است که در چنین مواقعی ، ناراحت و افسرده شوید.

اما دکتر گریدن می گوید که اگر افسردگی بالینی داشته باشید ، ناراحتی و غم شما بسیار متفاوت خواهد بود.

اول اینکه غم و اندوه شما شدیدتر می شود ، چون با سایر علائم ناتوان کننده همراه است یا می تواند باعث بروز آنها شود؛ علائمی از قبیل تحریک پذیری ، خستگی ، ازدست دادن اشتها و حتی درد جسمی.

علاوه بر این ، احساس افسردگی و غمگینی شما بیشتر از یک روز طول می کشد. در حالت عادی وقتی یک شب با همسرتان مشاجره کنید ، احتمالا در بقیه شب احساس غم و اندوه خواهید کرد اما وقتی صبح از خواب بیدار می شوید ، حال تان بهتر است و کمتر ناراحت خواهید بود. درنهایت با همسرتان صحبت می کنید و پس از حل کردن مشکل احساس بهتری پیدا خواهید کرد.

اما وقتی افسرده هستید ، به خاطر روحیه منفی تان ممکن است تا هفته ها یا حتی ماه ها احساس بسیار بدی داشته باشید و این مسئله می تواند در همه کارها و برنامه هایتان اختلال ایجاد کند.

به گفته دانشکده پزشکی هاروارد ، افسردگی نمی تواند یک شبه رفع شود ، چون این وضعیت روی بسیاری از نواحی پیچیده مغزتان ازجمله آمیگدال ، تالاموس و هیپوکامپ تأثیر می گذارد. این بخش های مهم مغز به وسیله کنترل احساسات ، عواطف و حافظه یک نقش توأم (ترکیبی) در باثبات نگه داشتن روحیه شما ایفا می کنند.

2. به طور ناگهانی خشمگین می شوید

خشم ناگهانی ، یکی دیگر از شایع ترین علائم افسردگی در مردان است. دکتر گریدن می گوید افسردگی اغلب از طریق یک «کُد یا قانون مردانه» که آسیب پذیری را ننگ و عار می داند ، ظاهر می شود. بسیاری از مردان به علت این نوع تفکر ، علائم افسردگی را به عنوان نشانه های ضعف درنظر می گیرند و به آنها توجهی نمی کنند.

بنابراین شما با عصبانیت نسبت به آن واکنش نشان می دهید : وسایل را پرتاب می کنید ، فریاد می زنید ، سعی می کنید از نظر جسمی و احساسی به دیگران صدمه بزنید. شما از تمام این رفتارها به عنوان ابزارهایی برای مقابله با حس منفی تان استفاده می کنید.

اما این نوع خشم شدید و ناگهانی ، حالت عصبانیت معمول شما نیست. در حالت عادی هنگامی که از کوره درمی روید ، معمولا می توانید تشخیص دهید که چه چیزی باعث خشم تان شده است ، اما هنگامی که افسرده هستید ، ممکن است ناگهان خشم تان فوران کند و معمولا نمی توانید هیچ دلیلی برای توجیه این حالت تان پیدا کنید؛ شما فقط می دانید که عصبانی هستید.

دکتر گریدن می گوید : «اگر هیچ دلیل منطقی برای برانگیخته شدن شما وجود ندارد - مثلا هنگام شام در حال گفت وگو با خانواده تان هستید اما ناگهان از کوره درمی روید ، ظرف ها را پرتاب می کنید و دشنام می دهید - باید بدانید که این فقط یک واکنش احساسی نسبت به یک موقعیت یا مسئله نیست بلکه در مشکل درونی شما ریشه دارد.»

بسیاری از مردان احساس می کنند که اگر بپذیرند افسرده هستند ، ابهت و مردانگی شان را از دست می دهند ، اما دکتر گریدن می گوید : «قدرت واقعی آن است که بتوانید بگویید حالم خوب نیست و به کمک نیاز دارم.»

3. به کارهای احمقانه و خطرناک دست می زنید

علائم و نشانه های افسردگی در مردان متاهل

دکتر گریدن می گوید که بی پروایی در مردان افسرده ، بسیار شایع تر از زنان افسرده است. درواقع مردان به طور کلی ، بیشتر از زنان به کارهای خطرناک و احمقانه دست می زنند.

او می گوید این مسئله نیز ممکن است محصول جانبی «کُد مردانه» باشد. وقتی شما حس کنید که نمی توانید احساسات خود را بیان کنید ، درنهایت به روشی با افسردگی تان مقابله می کنید که می تواند برای شما یا سایر افراد خطرناک باشد؛ چون ممکن است در آن لحظه در مورد عواقب کارتان فکر نکنید.

به عنوان مثال ممکن است ناگهان حس کنید که باید با سرعت بسیار بالا در یک خیابان مسکونی رانندگی کنید تا ثابت کنید که از پسش برمی آیید ، با یک فرد بسیار قوی هیکل تر از خودتان دعوا کنید ، محض شوخی به 110 زنگ بزنید ، پس از مصرف الکل پشت فرمان بنشینید ، شرط بندی های احمقانه انجام دهید یا در یک موقعیت کاملا نامناسب با رئیس تان بحث کنید و… .

دکتر گریدن می گوید که اگر دائما تصمیمات ذهنی غلطی مانند موارد بالا می گیرید ، نشانه آن است که یک جای کار می لنگد. به علاوه این رفتارها ممکن است نشان دهنده نوع خاصی از افسردگی معروف به اختلال دوقطبی باشد؛ یک مشکل ذهنی که توسط تغییرات شدید خلق وخو - دوره های متناوب حالت های خُلقی بالا (مانیا) و پایین (بی حوصلگی) - مشخص می شود.

4. به الکل یا سایر مواد وابستگی پیدا می کنید

دکتر گریدن می گوید حدود 20 تا 25 درصد از مردانی که دچار افسردگی هستند ، به الکل وابستگی پیدا می کنند. این رقم در صورتی که شما اختلال دوقطبی داشته باشید ، سه برابر می شود.

همان طور که می دانید ، مصرف مشروبات الکلی باعث می شود که موقتا احساس بهتری داشته باشید : الکل ، مسیرهای دوپامین را در مغز شما مشتعل (فعال) می کند. دوپامین یکی از هورمون های شادی و یک انتقال دهنده عصبی است که به کنترل مراکز پاداش و لذت مغز شما کمک می کند. این سیگنال در هنگام افسردگی ، به خوبی عمل نمی کند.

هنگامی که شما به احساس خوب ناشی از مصرف الکل عادت کردید ، متوقف کردن آن چرخه خوددرمانی بسیار دشوار خواهد شد. اما الکل یک ماده ضدافسردگی بسیار مضر است. گریدن می گوید که الکل در اغلب اوقات ، بسیاری از علائم افسردگی شما - مانند مشکلات خواب و عصبانیت - را افزایش می دهد. به علاوه مصرف بیش از حد آن می تواند به عضلات ، قلب و سایر بخش های بدن تان آسیب برساند.

اما الکل تنها ماده ای نیست که ممکن است به آن وابستگی پیدا کنید.

گریدن توضیح می دهد : «در حال حاضر کشور ما درگیر بحران مصرف داروهای مُسکن است؛ وضعیتی که اغلب با افسردگی مرتبط می باشد.»

افراد مبتلا به افسردگی معمولا درد جسمی بیشتری را احساس می کنند. دلیلش این است که انتقال دهنده های عصبی که بر خلق وخو و روحیه شما تأثیر می گذارند - مانند سروتونین و نوراپی نفرین - در تنظیم میزان درد نیز نقش دارند. عدم تنظیم آن انتقال دهنده های عصبی می تواند باعث درد مفصل ، درد پشت و سردرد شود.

دکتر گریدن می گوید بنابراین پزشک تان ممکن است برای کاهش ناراحتی شما ، داروهای مُسکن تجویز نماید. اما وقتی به طور مداوم از این داروها استفاده کنید ، دیگر نمی توانید آنها را به راحتی کنار بگذارید ، چون بدن شما به سرعت به مواد شیمیایی که آنها در مغزتان تولید می کنند ، وابسته می شود.

همچنین ممکن است از نظر روحی نیز به آنها وابستگی پیدا کنید و به عنوان راهی برای خوددرمانی حالت خلقی پایین تان به آنها متوسل شوید؛ چون با توجه به مراکز اعتیاد آمریکا ، داروهای مُسکن نوعی احساس سرخوشی در شما ایجاد می کنند.

5. به شدت احساس خستگی می کنید

علائم و نشانه های افسردگی در مردان متاهل

نمی توانید به خواب بروید؟ در بیدار ماندن در روز بعد مشکل دارید؟ دکتر گریدن می گوید که اختلالات خواب یکی از اولین و رایج ترین علائم افسردگی در مردان هستند. با توجه به یک نظرسنجی که در Dialogues in Clinical Neuroscience منتشر شد ، در واقع سه چهارم بیماران افسرده دارای نشانه های بی خوابی هستند.

گریدن می گوید که ممکن است شما در به خواب رفتن مشکل داشته باشید ، در وسط شب از خواب بپرید یا در صبح خیلی زود قبل از به صدا درآمدن زنگ ساعت تان از خواب بیدار شوید.

خواه نشخوار فکری را سرزنش کنید یا تمایل ذاتی به فکر کردن عمیق در مورد چیزها را علت آن بدانید ، باید از این موضوع آگاه باشید که وقتی نمی توانید بخوابید ، معمولا به فکر تمام چیزهای بدی می افتید که در زندگی تان دارید. این مسئله به خصوص در افرادی متداول است که صبح خیلی زود از خواب می پرند و دیگر خواب شان نمی برد.

هنگامی که شما میلیون ها فکر وحشتناک در ذهن تان داشته باشید ، مغزتان شما را بیدار نگه می دارد که می تواند به خستگی بیش از حد در طول روز منجر شود. این مسئله ممکن است سایر نشانه های افسردگی مانند تحریک پذیری و نداشتن اشتها را بدتر کند.

گریدن می گوید که آن افکار معمولا به سرعت بزرگ تر و شدیدتر می شوند. وقتی شروع به فکر کردن در مورد تمام چیزهای وحشتناک زندگی تان می کنید ، ممکن است درنهایت هدف تان از زندگی را زیر سوال ببرید و اوضاع وقتی خطرناک می شود که افکار مربوط به خودکشی به سرتان بزند.

6. مردم را از خودتان می رانید

دکتر گریدن می گوید که افراد افسرده نسبت به خود ، جهان و آینده شان نگاهی منفی دارند. اگر افسرده باشید ، حس می کنید برای هیچ چیزی اشتیاق ندارید و تمایل دارید تمام بخش های مثبت زندگی مانند روابط تان با سایر افراد را نادیده بگیرید.

این بدان معناست که ممکن است خودتان را منزوی کنید و از دوستان و خانواده تان فاصله بگیرید. شما خودتان را درون یک حباب کوچک حبس می کنید و سعی می کنید از دنیای اطراف تان دوری کنید. چون وقتی افسرده هستید ، درواقع نمی توانید هیچ گونه لذت و شادی را احساس و درک کنید.

اما عزیزان تان اولین افرادی خواهند بود که متوجه تغییر در خلق وخوی شما می شوند. از آنجا که بسیاری از مردان در وهله اول حاضر نیستند بپذیرند که به کمک نیاز دارند ، دیواری دور خودشان می کشند و به جای گوش دادن به نگرانی های عزیزان شان ، آنها را از خودشان می رانند. حتی ممکن است به واسطه خشمی که احساس می کنند ، آنها را به خاطر مشکلات شان سرزنش کنند.

این مسئله بر نحوه ارتباط شما با عزیزان و افراد موردعلاقه تان تأثیر منفی می گذارد. مطالعه ای در سال 2011 دریافت افرادی که در سنین نوجوانی از افسردگی رنج می برند ، نسبت به نوجوانانی که به چنین اختلالی دچار نیستند ، در سنین بالاتر کشمکش های بیشتری را در روابط عاشقانه شان تجربه می کنند.

7. میل جنسی شما کاهش می یابد

علائم و نشانه های افسردگی در مردان متاهل

شاید فکر کنید که رابطه جنسی ، خلق وخوی شما را بهتر می کند اما دکتر گریدن می گوید وقتی افسرده باشید ، همیشه هم این طور نخواهد بود. با توجه به تحقیقات دانشگاه استنفورد ، مطالعات نشان می دهند که تا 75 درصد از بیماران افسرده دارای میل جنسی پایین هستند.

کاهش میل جنسی یکی از اولین علائم افسردگی در مردان است؛ به خصوص در مردان جوان. دکتر گریدن می گوید در بسیاری از اوقات ممکن است مردان با این تصور که به یک بیماری جدی مانند سرطان مبتلا هستند ، به پزشک مراجعه کنند - بدون آنکه فکر کنند ممکن است مشکل شان از یک اختلال روانی نشئت بگیرد.

او می گوید دلیلش این است که افسردگی می تواند به بخش هایی از سیستم لیمبیک شما آسیب برساند؛ ناحیه ای از مغزتان که اشتها ، خواب ، انرژی و میل جنسی شما را کنترل می کند.

علاوه بر این ، مصرف برخی از داروهای ضدافسردگی برای درمان افسردگی تان نیز می تواند میل جنسی شما را کاهش دهد؛ بازدارنده های بازجذب سروتونین (SSRIs) که شامل پروزاک و لکساپرو هستند ، می توانند انزال را به تأخیر بیندازند و ممکن است حتی سطوح تستوسترون شما را کاهش دهند. تحقیقات نشان می دهد که این امر باعث اختلال عملکرد جنسی در حدود سه چهارم از افرادی می شود که از این داروها استفاده می کنند.

اگر فکر می کنید که افسردگی دارید ، باید چه کار کنید

حال که با علائم افسردگی در مردان آشنا شدید ، بهتر است بدانید عوارض جانبی افسردگی در صورت ترکیب شدن با یکدیگر می توانند کُشنده باشند. با توجه به بنیاد آمریکایی پیشگیری از خودکشی ، مردان 3٫5 برابر بیشتر از زنان احتمال دارد که به خاطر خودکشی فوت کنند و خودکشی هفتمین عامل مرگ ومیر مردان محسوب می شود. متأسفانه اکثر افرادی که به خودکشی دست زده اند ، در زمان ارتکاب آن به نوعی به افسردگی مبتلا بودند.

اما بهبودی افسردگی با درمان مناسب امکان پذیر است. اکثر افراد برای درمان افسردگی شان به سراغ تراپی یا مصرف دارو می روند اما تحقیقات نشان می دهد که ترکیبی از هر دو ، بهترین راه برای درمان افسردگی اکثر افراد است.

اما هر فردی با بقیه متفاوت است ، بنابراین در مورد بهترین روش برای درمان افسردگی تان حتما با پزشک مشورت کنید. در صورتی که پزشکان می توانند در صورت لزوم داروهای ضدافسردگی تجویز کنند ، اما اکثر مردان ترجیح می دهند که اول فقط تراپی را امتحان کنند. پیوستن به یک گروه حمایتی مردان نیز می تواند برای شما مفید باشد. شاید این کار در ابتدا ایده خوبی به نظر نرسد ، اما باعث می شود با مردانی در ارتباط باشید که با مشکلی مشابه شما دست وپنجه نرم می کنند و می تواند در مواقعی که احساس می کنید کسی را برای درددل و صحبت کردن ندارید ، به شما کمک کند.

بیوگرافی

پیج اینستاگرام نم نمک

این مطلب مفید بود؟
(0 رای)
0%

نظر دادن