مضرات انیمیشن و مضرات کارتون دختر کفشدوزکی و انیمیشن های مخرب و مضرات کارتون باب اسفنجی و تاثیر انیمیشن بر یادگیری کودکان و تاثیر انیمیشن بر فرهنگ و مقاله انیمیشن و اهمیت انیمیشن و روانشناسی انیمیشن ها در نم نمک.

روانشناسی انیمیشن ها و عوارض دیدن کارتون های نامناسب

امروزه در عصر فناوری دیجیتال ، انیمیشن با سرعت بسیار بالایی در حال توسعه است که ژانرهای مختلف آن قادر است جذاب ترین بیننده را راضی کند. تماشای کارتون نقش مهمی در رشد کودک در همه جنبه ها دارد - جسمی ، عاطفی ، عقیدتی ، فکری. بنابراین ، والدین مسئول سوالات قانونی را مطرح می کنند : آیا کارتون های مدرن به روان کودک آسیب می زند؟ چه کارتون هایی را ترجیح دهیم - خارجی یا داخلی؟ آیا باید به بچه ها اجازه داد کارتون ببینند؟مضرات انیمیشن و تاثیر منفی انیمیشن بر فرهنگمضرات انیمیشن و تاثیر منفی انیمیشن بر فرهنگ

مضرات انیمیشن

کارتون ها به دلیل روشنایی تصاویر ، دسترسی به درک ژانرهای افسانه ای ، به لطف توطئه های بازی ، ارتباط شخصیت ها ، معنادار برای کودکان ، مورد علاقه همه هستند. شخصیت های کارتونی ایده های اولیه کودک را در مورد رفتار اجتماعی خوب و بد شکل می دهند. یک کودک ، از طریق منشور رابطه شخصیت های کارتونی ، یاد می گیرد که خود و دیگران را درک کند و بر مشکلات غلبه کند. کارتون ها تاثیر بسیار قوی روی تخیل کودکان می گذارند ، شخصیت های آن ها الگو می شوند.

انیمیشن می تواند اثرات مثبت و منفی داشته باشد. وقتی می توانید کودک خود را جلوی تلویزیون یا صفحه نمایش مانیتور بگذارید و او را فراموش کنید و فکر کنید که او در حال تماشای چیز خوب و پیشرفت است ، والدین نباید کارتون ها را نجات دهند. همیشه باید به وضوح از تأثیر کارتون های مختلف بر روان و درک جهان اطراف کودک آگاه بود. اگر امکان آشنایی قبلی با کارتون وجود ندارد ، بهتر است حداقل آن را با کودک تماشا کنید تا بتوانید در مورد محتوا اظهار نظر کنید ، به جنبه های مثبت و منفی آن توجه کنید و به ترسیم آن کمک کنید. خط بین خیر و شر

باید در نظر داشت که تماشای منظم حتی کارتون های خوب خارجی ، کودک را از تاریخ و فرهنگ کشورش ، مردمش دور می کند. در بسیاری از فیلم های انیمیشن خارجی ، ارزش ها ، فرهنگ ، موقعیت های زندگی ، اصول اخلاقی به طور قابل توجهی ترویج می شود.

تعدادی از کارتون های خارجی با تأثیر مخرب آشکار بر کودک مشخص می شوند : استفاده از تکنیک های گفتاری مشکوک ، فحش دادن ، توهین ، نشان دادن رفتار ضد اجتماعی در یک چشم انداز جذاب ، رفتارهای جنجالی جنسیتی ، تصاویر غیر واقعی و جهت گیری غیر سنتی جنسی. توطئه های بسیاری از کارتون ها در واقع خشونت ، اولویت زور ، راه های آسان برای دستیابی به منافع اجتماعی (از طریق جادو ، قدرت ماوراء طبیعی ، مهارت ، بزهکاری) را ترویج می کنند. در ارتباط با موارد فوق ، به ویژه ادعاهای زیادی علیه کارتون های آمریکایی و ژاپنی وجود دارد.

مضرات انیمیشن

نشانه های کارتون های مضر

بیایید نشانه های کارتون های مضر را با جزئیات بیشتری در نظر بگیریم ، با قسمت هایی از کارتون هایی که مخاطبان زیادی از کودکان را به خود اختصاص داده اند ، در برخی موارد پیامدهای احتمالی برای روان کودک و رفتار او را توصیف کنیم.

1. اقدامات تهاجمی شخصیت های اصلی ، صحنه های خشونت ، قتل غالب است. در نتیجه کودکان در اعمال خود خشم ، بی رحمی ، خودخواهی را نشان می دهند که در آینده مملو از ارتکاب اعمال خطرناک اجتماعی است...

2. شخصیت ها دائماً رفتار انحرافی را نشان می دهند ، یک طرح پویا در حال توسعه فقط بر این اساس ساخته می شود ، بدون اینکه زمان لازم برای درک پیشینه هنجاری آن را بدهد. نقض قوانین رفتاری که در جامعه ایجاد شده است ، که در کارتون نشان داده شده است ، به شکل گیری اطاعت در کودکان کمک نمی کند ، تابو را در اعمال بد حذف می کند.

3. غلبه در طرح صحنه های خطرناک ، ترفندها ، اشکال رفتاری که اجرای آنها در زندگی واقعی دشوار است. تقلید کودکان از آنها می تواند نه تنها منجر به ناامیدی ، درک ناکافی واقعیت ، بلکه منجر به از دست دادن سلامتی شود.

4. نگرش بی احترامی نیکوکاران به مردم ، حیوانات ، گیاهان ، زمانی که چنین صحنه هایی با طنز ارائه می شود. طنز زمینه احساسی بالایی را ایجاد می کند - شرط لازم برای به خاطر سپردن قوی ، در حالی که تحلیل انتقادی زمینه معنایی صحنه به تصویر کشیده شده ، حتی با مشارکت والدین ، بسیار دشوار است. عواقب تماشای چنین کارتون هایی توسط کودکان شاید دیری نپایید. والدین اولین کسانی هستند که این را به شکل بدبینی کودکانه ، بی ادبی ، ظلم احساس می کنند.

نگرش بی احترامی خوبان به مردم ، حیوانات ، گیاهان ، وقتی چنین صحنه هایی با طنز ارائه می شود.

5. شخصیت های اصلی قهرمانانی هستند که مانند آنهایی که در جامعه بشری یافت می شوند ، اغلب با ظاهری زشت نیستند. به گفته روانشناسان ، ظاهر شخصیت های کارتونی برای شکل گیری روان کودک اهمیت زیادی دارد. اگر شخصیت ها ، صرف نظر از نقش آنها ، ساختگی باشند ، کودک یک نقطه مرجع درونی برای ارزیابی کافی از جهان اطراف خود را از دست می دهد. او در تلاش برای تقلید از شخصیت های مورد علاقه خود به روش های مختلف ، به طور فزاینده ای در واقعیت مجازی غرق می شود.

6. قهرمانان رفتارهای جنسیتی ناکافی از خود نشان می دهند. مردان می توانند دارای اراده ضعیف ، فاقد ابتکار عمل باشند ، در حالی که زنان می توانند شجاع ، پرخاشگر ، قاطع باشند ، به راحتی با وظایف سنتی مردانه کنار بیایند ، تربیت فرزندان را نادیده بگیرند یا از آنها غفلت کنند ، کانون خانواده را حفظ کنند.

7. نگرش بی احترامی نسبت به سنت ها و بزرگسالان نشان داده می شود ، دستیابی سریع به اهداف ، بدون تلاش های خارجی و داخلی خاص ، اغلب در نتیجه اقدامات غیرقانونی ، فریب و ترفندهای حیله گر تشویق می شود.

8. تصاویری از چنین مردان و زنانی به نظر می رسد که در واقعیت وجود ندارند ، فیگورهای آنها دارای ابعاد غیر واقعی است ، چهره های عروسکی کلیشه ای است ، که پسر در حال رشد را محکوم به جستجوی بی نتیجه برای "نیمه" خود می کند و دختر را به تلاش های بیهوده سوق می دهد. تصویر او را مطابق با یک ایده آل دست نیافتنی بسازد. تحریف نه تنها افراد ، بلکه حیوانات و سایر اشیاء محیط انسانی نیز سازگاری کودک با جامعه را دشوار می کند و به پرواز به دنیای مجازی کمک می کند. برخلاف داستان های خارجی ، در افسانه های داخلی ، چهره ها ، چهره های افراد ، محیط و طبیعت آن ها اغلب طبیعت گرایانه است و فضایی برای تکمیل تصاویر باقی می گذارد.

9. رفتار شخصیت ها عفیفانه نیست. زنان (حیواناتی که روابط انسانی را به تصویر می کشند) بسیار فیزیولوژیک هستند ، قاطعانه رفتار می کنند یا حتی نشانه هایی از همجنس گرایی را نشان می دهند.

مضرات انیمیشن

رفتار شخصیت ها عفیفانه نیست.

نشانه های ارائه شده از کارتون های مضر اغلب پیچیده است. اگر یک فرد در حال رشد مقدار زیادی از چنین محصولات چندگانه را برای مدت طولانی بدون تأثیر اصلاحی بزرگسالان عبور دهد ، احتمال توسعه مخرب آن به شدت افزایش می یابد ، زیرا منصفانه است که فرض کنیم اثرات مضر عوامل فردی در این صورت افزایش می یابد.

در زیر برخی از رایج ترین پاسخ ها به سوالات والدین به متخصصان آورده شده است. پاسخ ها زمان تماشای کارتون را محدود می کنند. چنین توصیه هایی نه تنها برای حفظ سلامتی مفید است ، بلکه شرایطی را برای کودک ایجاد می کند تا توضیحات بزرگسالان را درک کند. از این گذشته ، تأمل انتقادی نیازمند تلاش فکری قابل توجه و به حداقل رساندن حواس پرتی است. بنابراین ، هر چه مزایای تماشای یک کارتون برای یک فرد در حال رشد مشکوک تر باشد ، لازم است به طور مداوم به توصیه های زیر پایبند باشید. علاوه بر این ، برخی از توصیه ها تا حد زیادی نتیجه گیری های فرموله شده در رابطه با علائم فوق از کارتون های مضر را تأیید می کند.

به گفته چشم پزشکان ، نمایش کارتون به کودکان زیر دو سال توصیه نمی شود. سپس می توانید ، اما هنگام انتخاب اولین کارتون برای کودکان باید اصول اولیه را در نظر بگیرید : برای درک بهتر توسط کودکان ، تصاویر باید به آرامی تغییر کنند. طرح باید برای کودک قابل درک و بدون پیچیدگی باشد و مدت زمان آن باید حداقل باشد.

معیارهای انتخاب مدت زمان کارتون ها چیست؟

برای کودکان بالای چهار سال ، مدت زمان کارتون باید حداکثر 20 دقیقه باشد که بیش از دو بار در روز نمایش داده نمی شود. در پنج یا شش سال ، مدت زمان مشاهده را می توان به 40 دقیقه افزایش داد ، برای دانش آموزان جوان - یک ساعت و نیم 2-3 بار در هفته. با اختلال در بینایی ، به ویژه نزدیک بینی ، زمان مشاهده باید حداقل تا 10 دقیقه باشد. اما نمی توان به طور کامل کودک را از تماشای کارتون منع کرد تا کودک در تیم کودک احساس محرومیت نکند. با شروع تحصیل ، کودک باید به حالت دو روزه تماشای کارتون در تعطیلات آخر هفته منتقل شود.

سازماندهی مناسب تماشای کارتون

مناسب ترین برای تماشای کارتون نیمه اول روز است. به گفته متخصصان اطفال و روانشناسان ، کودکان نباید قبل از خواب کارتون تماشا کنند ، به خصوص کودکان تأثیرپذیر. کارتون های خیلی طولانی باید به قطعات تقسیم شوند. وضعیت قرارگیری صحیح و فاصله از صفحه نمایش نقش بسیار مهمی در رشد جسمانی کودکان دارد. والدین باید اطمینان حاصل کنند که فاصله تا صفحه تلویزیون حدود دو متر است ، زاویه دید مستقیم است. اگر چشمان کودک شروع به آبریزش کرد ، فورا تماشای او را متوقف کنید. قبل از نشان دادن یک کارتون جدید به کودک ، خود والدین باید آن را ببینند.

مضرات انیمیشن

چگونه کارتون مناسبی را برای تماشا انتخاب کنیم؟

معیارهای انتخاب کارتون ماهیتی بسیار ساده دارند. اگر در کارتون الگوهای رفتاری تهاجمی و غیراخلاقی وجود نداشته باشد ، و حتی بهتر از آن ، اگر صفات مهربانی ، رحمت ، عفت در طرح به وضوح ترسیم شود ، چنین کاریکاتوری را می توان مفید و دارای پتانسیل آموزشی دانست.

کارتون چه تاثیری بر روان کودکان دارد؟

کارتون های تهاجمی ، هیجان انگیز و پویا باعث ایجاد تنش در کودک ، خنده های کوتاه مدت و پس از تماشای - هیجان بیش از حد با تظاهر پرخاشگری کلامی و فیزیکی می شود. برعکس ، کارتون های خوب به بچه ها احساسات مثبت ، همدلی ، لبخند و پس از تماشا - الهام ، خنده ، حالت آرام می دهد.

آیا می توانم هنگام تماشای کارتون فرزندم را تنها بگذارم؟

به هیچ وجه نباید کودک را در حال تماشای کارتون رها کرد ، به خصوص اگر برای اولین بار است که یک عکس را تماشا می کند. پس از همه ، یک کودک در هر زمان ممکن است به کمک شما نیاز داشته باشد ، توضیحی در مورد هر قطعه یا موقعیتی. کودک تقریباً همیشه به واکنش والدین نسبت به رویدادهایی که در حال وقوع است علاقه مند است. پس از تماشای کارتون با یک کودک ، باید در مورد کارتون بحث کنید ، شخصیت ها ، بپرسید : "به جای این یا آن قهرمان چه می کنید؟"

آیا تماشای کارتون می تواند به کودک آسیب برساند؟

اگر تماشای کارتون برای کودکان زمان زیادی ببرد ، این امر با نقض توجه ، تظاهرات رفتار تکانشی ، بی قراری ، تغییر مکرر از یک نوع فعالیت به نوع دیگر ، فراموشی و بیش فعالی را تهدید می کند. با گذشت زمان ، ترکیب همه این عوامل می تواند باعث ایجاد اختلال کمبود توجه شود. اما اگر والدین اوضاع را کنترل کنند ، تماشای کارتون های مهربان ، خوب ، آموزنده و آموزشی فقط به درد بچه ها می خورد.

در پایان ، من همچنان می خواهم بر روی پتانسیل رشد مثبت کارتون های خوب تمرکز کنم. کارتون های خوب نسبتا روشن هستند (اغلب از رنگ های بسیار روشن و سمی در کارتون های غربی استفاده می شود) ، دیدنی ، تخیلی ، با طرح ساده و مهربان ، کارتون های قابل دسترس برای درک کودکان.

کارتون های خوب ایده های اولیه کودک را در مورد خیر و شر در چارچوب ارزش های جهانی ، بهترین نمونه های میراث فرهنگی ، شکل می دهند. از طریق مقایسه خود با قهرمانان مثبت ، فرد در حال رشد باید بتواند یاد بگیرد که خود را مثبت درک کند ، با ترس ها و مشکلات خود کنار بیاید و با دیگران با احترام رفتار کند.

اتفاقاتی که در یک کارتون خوب رخ می دهد باعث افزایش آگاهی کودک ، رشد تفکر و تخیل او می شود. توجه داشته باشید که اکثریت قریب به اتفاق کارتون های شوروی ، به گفته بسیاری از کارشناسان ، این معیارها را دارند. برای آنها مشخص است که شر همیشه بر توپ حکومت نمی کند ، خوب برنده می شود و اغلب حتی شخصیت های منفی را دوباره آموزش می دهد. متأسفانه کارتون های مدرن روسیه به طور فزاینده ای یادآور کارتون های خارجی است.

یک کارتون خوب باید یک هدیه ، یک تعطیلات برای یک کودک باشد. استفاده از کارتون به عنوان ابزار پاداش و تنبیه مفید است. باید در نظر داشت که یک کودک در حال رشد معمولی همیشه ارتباط "زنده" ، جامعه اطراف او را به تلویزیون ترجیح می دهد.

این مطلب مفید بود؟
(0 رای)
0%

نوشتن نظرات

توجه : نظرات حاوی الفاظ نامناسب ، تهمت و افترا منتشر نخواهد شد.