ثبت بیوگرافی در گوگل
ثبت بیوگرافی در ویکی پدیا
تبلیغات

در این مطلب جدید در سال 1402 و سال 2023 ، عوامل ایجاد انگیزه در کارکنان و عوامل موثر بر انگیزش کارکنان در سازمان ها doc و ایجاد انگیزه در کارکنان سازمان pdf و انگیزش در سازمان و راه های ایجاد انگیزه در کارکنان و مقاله در مورد ایجاد انگیزه در کارکنان و ایجاد انگیزه در کارکنان سازمان ppt و عوامل موثر بر انگیزش کارکنان در سازمان ها doc و تکنیک ایجاد انگیزه و پاداش های کم هزینه برای افزایش انگیزه کارکنان و انگیزش کارکنان چیست در نم نمک.

عوامل موثر بر انگیزش و ایجاد انگیزه در کارکنان سازمان ها

یک مدیر حرفه ای باید بتواند میزان انگیزه کارکنان را تشخیص دهد و در صورت نیاز برای ایجاد انگیزه در کارکنان سازمان اقدام کند. فهمیدن این موضوع بسیار ساده است. چرا که میزان انگیزه درونی افراد با عملکرد آن ها ارتباط مستقیم دارد. در ادامه این مطلب از نم نمک به مهم ترین نشانه های افراد با انگیزه و بدون انگیزه اشاره کرده ایم و به شما خواهیم آموخت که چگونه می توان در کارکنان انگیزه ایجاد کرد.عوامل موثر بر انگیزش و ایجاد انگیزه در کارکنان سازمان هاعوامل موثر بر انگیزش و ایجاد انگیزه در کارکنان سازمان ها

عوامل ایجاد انگیزه در کارکنان

نشانه های بی انگیزگی کارکنان

 • بهره وری پایین آمده است
 • کارکنان خسته شده اند
 • اشتباهات زیاد شده است
 • سهل انگاری ها زیاد شده است
 • کیفیت محصولات و خدمات هم پایین آمده است

نشانه های انگیزه بالا در کارکنان

 • تعهد به نتایج و مسئولیت کارها
 • شایعه پراکنی در سازمان خیلی کم است
 • جابجایی و ترک کار کارکنان بسیار پایین است
 • خلاقیت و قوه ابتکار در حل مسائل بسیار و محیطی پویا وجود دارد
 • همکاری بین افراد در سطح عالی وجود دارد
 • کارکنان بهترین خدمات را عرضه می کنند

تشخیص اینکه یک کارمند انگیزه کافی دارد یا خیر ، به تنهایی کافی نیست. شما به عنوان مدیر بعد از فهمیدن این موضوع باید برنامه ای بچینید تا باعث ایجاد انگیزه در کارکنان بی انگیزه و حفظ آن در افراد با انگیزه مجموعه شوید. آموزش حرفه ای در این زمینه می تواند یک سرمایه گذاری ایده آل برای شما باشد. چرا که افزایش انگیزه به معنی افزایش بازدهی منابع انسانی و افزایش چشمگیر سودآوری سازمان خواهد بود

اصول ایجاد انگیزه در کارکنان

اصول ایجاد انگیزه کارکنان را می توان در چهار مورد خلاصه کرد. در ادامه درباره هر یک از این اصول برای ایجاد انگیزه در کارکنان توضیح می دهیم.

عوامل ایجاد انگیزه در کارکنان

1- حذف موانع ایجاد انگیزه

در بسیاری از موارد ، ترس علت اصلی بی انگیزگی کارمندان در محیط کار است. آن ها می ترسند در کارهای خود شکست بخورند یا در صورت اشتباه کردن ، مورد سرزنش و نکوهش قرار گیرند. پس برای ایجاد انگیزه باید ترس از شکست را از کارمندان دور کنید و از آن ها بخواهید ایده هایشان را امتحان کنند. به آن ها نشان دهید حتی اگر موفق نشدند نیز می توانند فرصت دوباره ای از شما بگیرند و باز هم امتحان کنند.

2- تعامل و ارتباط صحیح بین مدیر و کارمند

ارتباط دوستانه و همراهی اعضای مختلف یک سازمان با یکدیگر مهم ترین علت ایجاد وفاداری در کارمندان است. دوست داشتن مدیر و سازمان یکی از مهم ترین اصول ایجاد انگیزه در کارکنان است. از طرف دیگر ، ارتباطات اجتماعی یکی از مهم ترین نیازهای ارتباطی ما انسان هاست. تأمین این نیاز نیز می تواند باعث انگیزش فردی و جمعی در افراد شود. زمانی که کارها به صورت گروهی انجام می شوند و مدیر نیز در کنار کارکنان در روند پروژه همراه است ، کارمندان انگیزه بیشتری دارند و در نتیجه با بازدهی بالاتری کار می کنند.

3- هدف و ارزشمندی

احتمالا برای شما هم پیش آمده است که برای دریافت یک امضا وارد اداره ای شده باشید. کارمندان مدام شما را از این اتاق به اتاق دیگر هدایت می کنند. شاید از میان ده کارمندی که می بینید حتی یک نفر هم با رغبت و انگیزه زیاد کار شما را انجام ندهد. دلیل اصلی این موضوع هم یک چیز است؛ عدم وجود هدف! آیا واقعا لازم است ارباب رجوع برای دریافت یک امضا با ده نفر ملاقات کند؟ وقتی اعضای یک سازمان هدفی نداشته باشند کم کم احساس می کنند کاری که انجام می دهند ارزشی ندارد و بی انگیزه می شوند.

عوامل ایجاد انگیزه در کارکنان

پس وظیفه شما به عنوان مدیر این است که برای کارمندان هدف تعیین کنید و به آن ها احساس ارزشمندی بدهید. کاری کنید که متوجه اهمیت نقش خود در سازمان شما بشوند. این موضوع نیز از دیگر اصول ایجاد انگیزه در کارکنان است.

4- تصور افراد درباره خودشان

همه افراد خودشان برای خودشان انگیزه ایجاد می کنند. برای اینکه بتوانند این کار را انجام دهند به دو فاکتور عزت نفس و اعتماد به نفس نیاز دارند. تا زمانی که فردی خودش را (با تمام خطاها و دستاوردها) نپذیرد و دوست نداشته باشد ، نمی تواند انگیزه ای برای انجام کارها در خود ایجاد کند. بنابراین باید به میزان اعتماد به نفس و عزت نفس افراد نیز توجه داشته باشید.

عوامل ایجاد انگیزه در کارکنان و افزایش انگیزه در کار

با توجه به اصولی که در قسمت های قبلی بیان کردیم ، اکنون تاحدودی می دانید که چه چیزی باعث ایجاد انگیزه در کارکنان می شود. اما برای درک بهتر لیستی جمع بندی شده از عوامل ایجاد و افزایش انگیزه در کارکنان بیان می کنیم.

عوامل ایجاد انگیزه در کارکنان

 • احساس مهم بودن نقش آن ها در سازمان و تأثیرگذاری در زندگی مردم جامعه و ارائه خدمات به آن ها
 • داشتن رییسی ایده آل با ویژگی هایی نظیر عدالت ، مهربانی ، مسئولیت پذیری و صمیمیت
 • تعامل و دوستی با سایر اعضای مجموعه
 • مورد توجه قرار گرفتن توسط مدیران سازمان (مثلا اگر برنامه استراحتی برای اعضای سازمان خود در نظر بگیرید ، به آن ها نشان می دهید که برای سلامتی شان ارزش قائل هستید)
 • شنونده بودن مافوق ها و تلاش آن ها برای حل مشکلات کارمندان

البته این عوامل ایجاد و افزایش انگیزه در کارکنان ، تنها آن ها را به عملکرد بهتر تشویق می کند. نکته مهمی که در این باره باید مورد توجه قرار بگیرد این است که انگیزه یک امر درونی است. یعنی افراد تنها خودشان می توانند برای خودشان انگیزه ایجاد کنند. شما با فراهم کردن عوامل ایجاد و افزایش انگیزه در کارکنان ، شرایطی ایجاد می کنید که استعداد و انگیزه کارمندان شکوفا شود.

چگونه انگیزه کارکنان را افزایش دهیم؟ (10 راهکار کلیدی برای افزایش انگیزه)

ترفندها و راهکارهایی که برای افزایش انگیزه در کارکنان به کار می روند در سازمان های مختلف متفاوت هستند. این تفاوت به ایده های مدیران و طرز فکر و ارزش های اعضای سازمان برمی گردد. شما تاکنون با اصول و عوامل ایجاد انگیزه در کارکنان آشنا شدید و می توانید خودتان روش هایی برای ایجاد انگیزه در کارکنان انتخاب کنید. اما اگر هنوز دقیقا نمی دانید ، چه باید بکنید ما پاسخ سوال «چگونه انگیزه کارکنان را افزایش دهیم» را در این بخش ارائه داده ایم. این راهکارها مثال هایی هستند که می توانند برای پیدا کردن بهترین روش انگیزش در کارمندان شما را راهنمایی کنند. با نم نمک همراه باشید تا با مهمترین اقدامات مدیران برای ایجاد انگیزه در کارکنان آشنا شوید.

1- با ایجاد انگیزه در کارکنان ترس را از آن ها دور کنید

همانطور که گفتیم ترس یکی از موانع ایجاد انگیزه در کارکنان است. پس یک مدیر باید سعی کند ترس ها را از اعضای سازمان خود دور کند. برخی از رایج ترین ترس های کارمندان در موقعیت های شغلی مختلف عبارتند از؛

عوامل ایجاد انگیزه در کارکنان

 • ترس از شکست
 • ترس از اینکه مورد پذیرش مدیران واقع نشوند
 • ترس از دست دادن شغل
 • ترس از جایگزین شدن و تقلیل رتبه
 • ترس رقابت

ترس مهم ترین عاملی است که باعث ریشه کن شدن انگیزه در افراد می شود! پس اگر می خواهید مشکل بی انگیزگی کارکنان به صورت ریشه ای حل شود ، به آن ها در روبرو شدن با ترس هایشان کمک کنید.

2- به جای درخواست اطاعت ، به آن ها مسئولیت واگذار کنید.

هر زمان که از خود پرسیدید : چگونه انگیزه کارکنان را افزایش دهیم؟ به یاد این نکته بیفتید :

 

نیروهای سازمان شما انسان هستند ، نه ربات!

توجه به این نکته روش های بسیاری برای ایجاد انگیزه در کارکنان را به شما یاد می دهد. سعی کنید به جای اینکه به کارمندان جزء به جزء درباره کارهایی که باید انجام دهند توضیح دهید ، به آن ها مسئولیت واگذار کنید. البته منظور این نیست که شفاف سازی انجام ندهید و چیزی از شرح وظایف به آن ها نگویید. بلکه منظور این است که به آن ها اجازه دهید بخشی از وظایفشان را با خلاقیت و به سبک خودشان انجام دهند و مدام مجبور به اطاعت از شما نباشند.

3- نیازی نیست همه خطاها را تنبیه کنید.

وجود یک سیستم پاداش و تنبیه حرفه ای در سازمان می تواند به ایجاد انگیزه در کارکنان کمک کند. پس اگر کارمندان سازمان شما بی انگیزه هستند و از خود می پرسید چگونه انگیزه کارکنان را افزایش دهیم ، نگاهی به سیستم تنبیه های خود بیندازید. شاید آن ها با کوچک ترین اشتباهی مورد نکوهش قرار می گیرند و این موضوع باعث بی انگیزگی آن ها شده است. برای تنبیه کارکنان به چند نکته توجه داشته باشید.

 • ابتدا مطمئن شوید که کارمند دقیقا می داند که باید چه کاری را انجام دهد.
 • فراموش نکنید که انسان ممکن الخطاست! پس اگر اشتباهات کوچک یا اشتباهاتی که بعد از مدت ها ایجاد می شوند را ببخشید.
 • اگر کارمند شما به دلیل وجود مشکلی خطا کرده است ، نه تنها نباید او را تنبیه کنید ، بلکه باید در حل مشکلش همراه او باشید.

4- به رشد و پیشرفت کارمندان توجه داشته باشید.

برای استفاده از این روش نیز باید به این نکته توجه کنید : شما با انسان ها کار می کنید ، نه ربات ها. شما باید اقدامات مختلفی انجام دهید تا به کارمندان نشان دهید برایشان ارزش قائل هستید و صرفا به چشم ماشین پولسازی به آن ها نگاه نمی کنید.

انسان ها در مسیر زندگی خود هیچوقت روی یک خط مستقیم حرکت نمی کنند. آن ها یا در حال پیشرفت هستند و یا در حال پسرفت. حتی زمانی که خودشان تصور می کنند مسیر زندگی آن ها یک خط مستقیم است ، در واقع در حال پسرفت هستند. پس برای ایجاد انگیزه در کارکنان باید به آن ها کمک کنید مهارت های جدید یاد بگیرند ، آموزش ببینند و رشد کنند. فراموش نکنید که آب راکد به مرداب تبدیل خواهد شد. آب را جاری کنید!

5- محیط کاری مناسبی برای کارمندان فراهم کنید.

اینکه کار در محیطی فعال و پویا و در میان گروهی از افراد باانگیزه انجام شود ، به ایجاد انگیزه در کارکنان کمک می کند. پس سعی کنید محیط کاری خود را به گونه ای ایجاد کنید که کارمندان در آن احساس آرامش داشته باشند. برخی از ایده هایی که در این راستا می توانید مورد استفاده قرار دهید را در ادامه بیان کرده ایم.

عوامل ایجاد انگیزه در کارکنان

 • اتاق استراحت درست کنید و در آن تجهیزات مختلف اعم از وسایل پذیرایی و خوراکی و تجهیزات بازی قرار دهید. زمانی که کارمندان استراحت خوبی میان روز داشته باشند ، با انگیزه بیشتری به کارهای بعد از ظهر خود خواهند رسید!
 • برای هر تیم فضای منحصر به فردی در نظر بگیرید. اگر همه اعضای سازمان در کنار یکدیگر باشند ، بی نظمی ایجاد می شود. اگر هر فردی به تنهایی کار کند نیز خسته و منزوی خواهد شد. پس بهتر است برای هر تیم فضای منحصر به فردی ایجاد کنید تا در ضمن تعامل کارهایشان را انجام دهند. رعایت اصول کار تیمی باعث ایجاد انگیزه در کارکنان می شود.
 • دکوراسیون مناسب برای فضا در نظر بگیرید. رنگ ها و دکوراسیون محیط تأثیر بسزایی در روحیه دارند و می توانند باعث افزایش انگیزه در کارکنان مجموعه شما شوند.

6- مدیر باشید ، نه رییس!

یک مدیر کارمندان را هدایت می کند. باعث رشد آن ها می شود و در واقع با یک تیم به هدف سازمان می رسد. اما یک رییس از کارمندان به عنوان ابزار استفاده می کند ، به آن ها اجازه پیشرفت نمی دهد و در نهایت به عنوان شخصی که سازمان را به اهدافش رسانده ، معرفی می شود.

معمولا اعضای سازمان رییس ها افرادی بی انگیزه هستند که کارهایشان را تنها از سر انجام وظیفه انجام می دهند. اما اعضای سازمان مدیران افراد مسئولیت پذیری هستند که وظایفشان را با علاقه انجام می دهند و برای تیم و اهداف سازمانی ارزش قائل هستند. مدیرها به خوبی می توانند اقداماتی برای ایجاد انگیزه در کارکنان انجام دهند.

7- با کارمندان صادق باشید و کاری کنید که به شما اعتماد داشته باشند.

رابطه ای که کارمندان با مدیران دارند ، نقش مهمی در ایجاد انگیزه برای کارکنان دارند. اگر هنوز به پاسخ پرسش چگونه انگیزه کارکنان را افزایش دهیم ، نرسیده اید به رابطه ای که با کارمندان دارید ، دقت کنید. اگر بین شما فضایی صمیمانه همراه با اعتماد ، احترام و صداقت وجود ندارد ، ریشه مشکل بی انگیزگی کارمندان در همین قسمت است. برای ایجاد انگیزه در کارکنان و اعتمادسازی تنها کافی است با آن ها صادق باشید و به وعده هایی که می دهید ، عمل کنید.

8- زمانی را برای تفریح و استراحت در نظر بگیرید.

هر محیط کاری سالمی که در آن افراد با انگیزه کار می کنند ، چاشنی هم دارد. افراد بخشی از زمان حضورشان در محل کار را به گپ و گفت و برقراری ارتباط با سایر افراد می گذرانند. ایجاد چنین فضایی می تواند در ایجاد انگیزه در کارکنان تأثیر داشته باشد.

عوامل ایجاد انگیزه در کارکنان

 

البته باید توجه کنید که پنیر و نان جایگزین نان و پنیر نشود! یعنی کارمندان شما باید کار کنند و در خلال آن تفریح و گپ و گفت هم داشته باشند. آن ها نباید تمام وقت مشغول گپ و گفت باشند و در میان آن کمی هم کار کنند! مدیریت این موضوع با شماست. کمک به حل مشکلات پیش آمده به ایجاد انگیزه در کارکنان کمک می کند.

حتی این مورد نیز به نکته ای که بارها بر آن تاکید کردیم ، برمی گردد. شما با انسان ها کار می کنید ، نه ربات ها! سعی کنید به حالات روحی کارمندان خود توجه کنید. اگر یکی از آن ها در طول روز حس خوبی ندارد ، به او کمک کنید. حداقل کاری که می توانید انجام دهید این است که به او گوش دهید و پیشنهادهایی برای حل مشکلش به او ارائه دهید. به یاد داشته باشید که یکی از مهم ترین عوامل ایجاد انگیزه در کارکنان این است که ببینند در سازمان مورد توجه واقع می شوند و همکارانشان همیشه سعی در کمک به آن ها دارند.

9- حرفه ای مدیریت کنید

یک مدیر حرفه ای کسی است که به راحتی می تواند به سوال چگونه انگیزه کارکنان را افزایش دهیم ، پاسخ دهد. به یاد داشته باشید که کارمندان از شما به عنوان مدیر الگوبرداری می کنند. در واقع سازمان شما بازتابی از شخصیت خودتان است. اگر شما فردی باانگیزه باشید که مسئولیت های خود را به صورت دقیق انجام می دهید ، می توانید اطمینان داشته باشید که سازمانتان نیز به همین صورت خواهد بود.

مهم ترین ویژگی های یک مدیر حرفه ای که در ایجاد انگیزه در کارکنان موفق عمل می کند را در ادامه بیان کرده ایم.

 • یک مدیر حرفه ای به موقع در محل کارش حضور دارد. او همیشه در کنار اعضای سازمان خود هست و پا به پای آن ها کار می کند.
 • یک مدیر حرفه ای شکست های سازمان را به خوبی مدیریت می کند. به کارمندان انگیزه می دهد ، از شکست درس می گیرد و برای پیروزی دوباره تلاش می کند.
 • یک مدیر حرفه ای از تمام پتانسیل نیروهای انسانی خود بهره می گیرد. به همین دلیل حتی در تصمیم گیری های مهم با اعضای سازمان خود مشورت می کند.
 • مدیران حرفه ای ارتباطی صمیمانه و بر پایه احترام با اعضای سازمان خود دارند.
 • مدیران حرفه ای برای ایجاد انگیزه در کارکنان آن ها را در جمع تشویق و تکریم می کنند. اما در صورت نیاز به تنبیه و انتقاد ، این کار را در خلوت و به دور از چشم دیگران انجام می دهند.

این مطلب مفید بود؟
(1 رای)
100%

نظر دادن