برنامه ریزی روز تعطیل و انشا درمورد یک روز تعطیل در کنار خانواده و توصیف یک روز تعطیل و خاطرات یک روز تعطیل و برنامه ریزی آخر هفته و یک روز تعطیل با خانواده و سرگرمی در روز های تعطیل و برنامه ی یک روز جمعه ی خود را بنویس و برنامه یک روز خود را بنویسید و هرآنچه باید درباره برنامه ریزی در یک روز تعطیل بدانیم و برنامه ریزی برای یک روز تعطیل و در روز تعطیل چه کارهایی بکنیم در نم نمک.

برنامه ریزی آخر هفته و یک روز تعطیل با خانواده

تعطیلات فرصت مناسبی برای استراحت و دور شدن از استرس و مشغله های روزانه است اما گاهی تعطیلات کسل کننده می شود و برنامه های زندگی مان را به هم می ریزد و خستگی میهمانی رفتن ها و میهمان داری ها ، رمقی برایمان نمی گذارد. اگر می خواهید روزهای تعطیل خسته کننده ترین و دردآورترین روز هفته شما نباشد ، باید بدانید چگونه از این تعطیلات استفاده کنید و در روزهای تعطیل چه کارهایی انجام دهید. اگر دوست دارید روز تعطیل تان مانند روزهای دیگر کسل کننده و خسته کننده نباشد و در روزهای تعطیل پرانرژی و نشاط باشید و احساسات منفی نداشته باشید ، این بخش از نم نمک را مطالعه نمایید.برنامه ریزی آخر هفته و یک روز تعطیل با خانوادهبرنامه ریزی آخر هفته و یک روز تعطیل با خانواده

انرژی و نشاط در تعطیلات

برنامه ریزی کنید :

قبل از آغاز روز تعطیل ، تصمیم بگیرید که چه کارهایی باید انجام دهید. اگر برای روزهای تعطیل از قبل برنامه ای نداشته باشید ، احتمال این که روز تعطیلتان بیهوده بگذرد ، زیاد است.

کمی بیشتر بخوابید :

در روز تعطیل تمام ساعت های بیدارباش را خاموش کنید و کمی بیشتر بخوابید. اجازه دهید بدن به دلخواه خودش بیدار شود تا انرژی بدنتان تا آخر روز حفظ شود.

ورزش را فراموش نکنید :

در روز تعطیل ورزش را فراموش نکنید. برای اینکه حال جسمانی و روحی خوبی داشته باشید ، نرمش کنید و تنبلی را کنارگذاشته و از ورزش و فعالیت بدنی غافل نشوید. پیاده روی ، شنا ، فوتبال ، وسطی ، گل کوچیک و ... در طول روز تعطیل موجب شادابی شما خواهد شد.

ورزش در روزهای تعطیل

صبحانه را مفصل و دورهم میل کنید :

بعد از برخاستن از خواب و انجام ورزش ، صبحانه کامل و مفصلی را میل کنید و یا از روز قبل برای صبحانه مفصل روز تعطیل برنامه ریزی کنید و با دوستان یا خانواده برای صبحانه روز تعطیل ، بیرون از خانه قرار بگذارید.

پیغام های کاریتان را بررسی نکنید :

اگر در روزهای دیگر عادت به بررسی ایمیل ها ، خبرها ، بررسی پیغام های کاری و ... خود هنگام صرف غذا دارید ، در روز تعطیل این کار را کنار بگذارید و از انجام آنها خودداری کنید.

خودتان را درگیر کار نکنید :

بسیاری از افراد نمی توانند بین زندگی و کار خود تعادل ایجاد کنند و در روز تعطیل نیز مشغول انجام کار می شوند ، بدین گونه هم خودشان روز خسته کننده ای را می گذرانند و هم اطرافیانشان کسل می شوند پس در روز تعطیل حتی اگر کارها و برگه های امضا نشده روی میزتان تلنبار هم شده باشد ، نباید یک برگ از آنها را با خود به خانه آورده و در روز تعطیل جسم و ذهن تان را درگیر کار کنید.

کار نکردن در روز های تعطیل

روز تعطیل را به قرارهای تفریحی اختصاص دهید :

هرگز قرار کاری خود را به روز تعطیل موکول نکنید و تعطیلات را به تفریح با خانواده و دوستان اختصاص دهید. تعطیلات زمان خوبی است تا به بیرون از خانه بروید و هوای تازه را نفس بکشید و از طبیعت اطراف تان انرژی بگیرید.

تنها به تلفن های غیرکاری پاسخ دهید :

بسیاری از افراد حتی در تعطیلات نیز کارهای خود را با تلفن انجام می دهند ، جواب دادن به تلفن های کاری وقت زیادی را از شما می گیرد و به سرعت غرق تان خواهد کرد پس بهتر است اصلا تلفن همراه تان را خاموش کرده یا فقط به پیغام ها و تماس های غیر کاری پاسخ بدهید.

غذا درست کنید :

در روزهای کاری بسیاری از ما غذاهای آماده و فست فود می خوریم اما روز تعطیل را متفاوت آغاز کنید و این یک روز غذای حاضری نخورید. بهتر است خودتان با حوصله مشغول آشپزی شوید و غذای خوشمزه بپزید. لازم نیست در روز تعطیل در زمان مشخص غذا بخورید ، می توانید این قانون را بشکنید و هر وقت احساس گرسنگی کردید ، ناهار بخورید.

آشپزی کردن در تعطیلات

تعطیلات را با خانواده بگذرانید :

اگر مشغله کاریتان زیاد است و در روزهای عادی زمان زیادی را با خانواده نمی گذرانید ، بهتر است در تعطیلات جبران کنید و زمان زیادی را به خانواده اختصاص دهید. در این روز با خانواده خود مشغول تفریح شوید و با آنها خوش بگذرانید. اولویت شما در روز تعطیل باید خانواده تان باشد حتی اگر دوستان زیادی داشته باشید و همیشه سرتان گرم باشد.

مطالعه کنید :

در روز تعطیل ساعتی را به مطالعه کتاب هایی که به خواندن آن علاقمند هستید ، اختصاص دهید. اگر اهل نوشتن هستید ، می توانید در روز تعطیل مدتی را به نگارش هرآنچه برایتان رخ داده بپردازید.

قبل از روز تعطیل برنامه ریزی تفریحی انجام دهید :

قبل از آغاز تعطیلات با دوستان یا خانواده تان قرار بگذارید به خارج از شهر برای تفریح روید. این سفرها باید از نظر مسافت کاملا کوتاه و از نظر کیفیت تفریح ، جذاب و عالی باشد. سفرهای یکروزه خارج برای تمدد اعصاب و تجدید قوا عالی هستند. سعی کنید همه چیز را ساده و آسان برگزار کنید تا به شما و همه خوش بگذرد.

استراحت کنید :

اگر در طول روز تعطیل احساس خستگی نمودید ، گوشی تلفنتان را خاموش کرده و ساعتی در آرامش کامل استراحت کنید. مکانی راحت و آرام را برای خوابیدن انتخاب کنید و به جای خوابیدن روی مبل ، جلوی تلویزیون یا در جایی که بچه ها مشغول بازی هستند ، به اتاق خواب بروید ، درب را ببندید و نور را تا جایی که می توانید ، کم کنید.

استراحت کردن در روز های تعطیل

نه بگویید :

اگر در روز تعطیل یکی از دوستان شما انجام کاری که دوست ندارید را به شما سپرد و اگر برنامه ای را دوست نداشتید ، رک و رو راست به آن «نه» بگویید و برای خود و زمانتان ارزش قائل شوید و به دنبال فعالیت هایی باشید که شادتان می کنند. با روش نه گفتن های محترمانه را در مطالب قبلی نم نمک کامل آشنا شدید.

مدیتیشن انجام دهید :

از تک تک لحظات تان به بهترین شکل ممکن استفاده کنید و مدیتیشن را در برنامه روز تعطیلتان بگنجانید. زمانی که مدیتیشن می کنیم تغییرات عمیق بدنی و روانی در ما رخ می دهد. مدیتیشن در مغز و در فرایندهای خودکار بدن تغییرات واقعی ایجاد می کند.

از تنهایی تان لذت ببرید :

حتی اگر تنها هستید ، از تنهایی خود لذت ببرید و قدر خود را بدانید و برای شادی خود تلاش بدانید و درک کنید که هیچ فردی جز خودتان مسئول شادی شما نیست ، پس از تنهایی خود نیز نهایت لذت را ببرید.

شادی و لذت از لحظات تنهایی

شب تعطیل برای انجام کار بیدار نمانید :

هرگز شب تعطیل را تا دیروقت برای انجام کارها بیدار نمانید زیرا باید روان شما این رهایی را تجربه کند تا بتواند بیاساید. اگر برای گردش و تفریح و دورهمی در روز تعطیل شب زنده داری کنید ، عیبی ندارد.

فیلم ببینید :

در روز تعطیل می توانید در کنار خانواده به تماشای فیلم مورد علاقتان بپردازید. تماشای فیلم و سریال در ایام تعطیل بسیار لذت بخش خواهد بود. حتی می توانید با تماشای فیلم و سریال های خارجی در روز تعطیل به تقویت زبان خود هم کمک کنید.

کارهای سرگرم کننده و مورد علاقه انجام دهید :

در روزهای تعطیل که زمان کافی دارید ، کارهای سرگرم کننده و مورد علاقه انجام دهید. اگر به نقاشی یا عکاسی علاقمند هستید ، این کار را انجام دهید ، کارهایی را که بدان علاقه دارید و در طول هفته های شلوغ قادر به انجام آنها نیستید.

*

توجه به همسر ، روش توجه به همسر ، علائم نیاز به توجه همسر ، توجه به مرد ،

علائم نیاز همسرتان به توجه شما

وقتی همسرتان از شما توجه می خواهد

توجه به همسر بسیار مهم است و شناخت علائم نیاز همسرتان به توجه و روش های بیان نیاز توجه همسر را در نم نمک بخوانید.


علائم نیاز همسرتان به توجه بیشتر از طرف شما

صادقانه باید بگوییم ازدواج و زندگی مشترک چالش ها و مشکلاتی دارد که در زندگی مجردی به هیچ وجه با آنها روبرو نمی شویم پس باید در این دوران مدام آگاهی و دانش خود را در زمینه رفتار با همسر افزایش دهیم و بدانیم چه موقع همسرمان به چه چیزهایی نیاز دارد . ممکن است گاهی یکی از زوجین دوست داشته باشد اوقاتی را تنهایی سپری کند و بنابراین فرد دیگر نادیده گرفته می شود پس ممکن است یکی از آن ها به اندازه کافی توجه را از دیگری دریافت نکند و این نیاز خود را غیرمستقیم به همسرش ابراز کند غافل از اینکه او این علائم را نمیشناسد ، پس لازم است دراین مورد بیشتر بداند تا از سردی رابطه جلوگیری کند .به همین دلیل در این قسمت از خانواده پلاس نم نمک علائمی را به شما معرفی می کنیم که نشان می دهد همسرتان از سمت شما دچار کمبود توجه شده است.

علائم نیاز همسر به توجه

این مسئله را کاملاً واضح به شما می گوید

یکی از آسان ترین راه هایی که نشان دهنده درخواست توجه از سمت شما به همسرتان است ، این است که این جمله را به شما می گویند مثلاً "ما به اندازه کافی کنار هم نیستیم" یا "دلم برات تنگ شده" . او با چنین جملاتی نیازش را کاملا به طور واضح بیان می کند.

به شدت به شما می چسبد

شاید احساس می کنید که همسر شما از لحاظ فیزیکی به شدت به شما می چسبد. احتمالاً نیاز به توجه بیشتری دارد و به طور مداوم ترس از دست دادن شما را دارد و سعی می کند اوقات خودش را در کنار شما سپری کند.

روش توجه کردن به همسر

دیگر برای باهم بودن برنامه ریزی نمی کند

آیا قبلا همسرتان مدام برای آخر هفته برنامه ریزی می کرد که در کنار شما باشد و اکنون دیگر این کار را انجام نمی دهد؟ این می تواند یکی از علائم کمبود توجه در مدت زمان طولانی باشد. یعنی او دیگر از توجه شما ناامید شده و برای آن تلاش نمی کند.

گوشه گیر شده است

بر عکس چسبیدن بیش از حد به شما ممکن است گاهی اوقات همسرتان در اوقاتی که کمبود توجه را احساس می کند ، گوشه گیر شود و سعی کند از شما دوری کند زیرا احساس می کند که دیگر فایده ندارد و به اندازه کافی محبت و توجه شما را دریافت نمی کند.

علائم نیاز به توجه همسر

برای چیز های کوچک نگران می شود

اگر همسر شما مدام برای چیزهای کوچک نگران می شود ، نشان دهنده این است که از چیزی ترس دارد و توجه بیشتری از شما می خواهد . رفتار همراه با استرس و اضطراب و ناراحتی ، عاملی برای علامت کم توجهی شما نسبت به همسرتان است.

زود رنج شده است

بسیاری از زوج ها هنگامی که مدام کم توجهی را احساس کنند ، زودرنج می شوند و از هر چیز کوچکی ناراحت می گردند. گذراندن اوقات و مدت زمان طولانی بدون توجه به همسر باعث می شود که آن ها دیگر از چیزی خوشحال نشوند و از حرف های هرچند کوچک هم دلخور شوند.

زود رنجی زوجین

حسودی میکند

آیا همسرتان همیشه به شما اعتماد داشت اما هم اکنون احساس می کنید زمانی که در کنار دیگران هستید ، به شما حسودی می کند؟ این یک علامت هشدار است که همسرتان دچار احساس کم توجهی از سمت شما شده است.

به رابطه جنسی علاقه ای ندارد

زمانی که همسرتان به رابطه جنسی علاقه نشان نمی دهد ، یعنی توجه خوبی را از سمت شما دریافت نکرده است . مانند گذشته عشق را در درون خودش احساس نمی کند و در نتیجه همین عامل باعث می شود که اعتماد خود را به رابطه جنسی از دست بدهد.

مشکلات زناشویی دلیل سردی رابطه

کمتر مهربانی میکند

ممکن است همسرتان بر اثر بی توجهی شما دیگر مانند گذشته مهربان نباشد ، علائق خود را مثل گذشته ابراز نکند و سکوت کرده و کمی از شما فاصله بگیرد.

غر زدنش بیش از حد شده

اگر همسرتان مدام از شما انتقاد می کند و می خواهد چیزی را به شما یادآوری کند ، احتمالاً احساس کم توجهی را از شما دریافت کرده و دیگر کنترل غر زدن و نق زدن خود را ندارد زیرا احساس منفی به او غلبه کرده است.

جلوگیری از بحث در رابطه

تغییر کرده است

مدل موی جدید ، میکاپ جدید ، مدل لباس جدید و حتی یک برنامه روتین برای تناسب اندام ممکن است نشان دهنده این باشد که همسرتان قصد دارد توجه شما را جلب کند. هوشیار باشید ! آیا همسرتان از این که از ظاهرش تعریف می کنید ، لذت می برد؟ پس این کار را انجام دهید . احتمالا او با این کار می خواهد احساس ناامنی و بی توجهی شما را جبران کند.

تهاجمی شده است

ممکن است نوع رابطه با هر کسی در طول زمان تغییر کند اما تغییراتی که عامل ایجاد تهاجمی شدن همسرتان می شود ، شما را عصبانی می کند که می تواند نشان دهنده کمبود توجه از سمت شما به او باشد.

راه های توجه کردن به همسر

مکرر سوال میپرسد

شاید قبلا تجربه نداشته باشید که همسرتان مدام در مورد هر کاری که انجام می دهید از شما سوال بپرسد اما این سوال های مداوم می تواند نشان دهنده کمبود توجه شما باشد و او قصد دارد که توجه تان را جلب کند.

از خود نیاز به تایید شدن نشان می دهد

آیا همسرتان مدام از شما می پرسد که هنوز او را دوست دارید یا نه؟ نیاز به تایید شدن و مطمئن شدن از عشق و علاقه ای که بین شما وجود دارد ، نشان دهنده کمبود اعتماد به نفس و گاهی اوقات بی توجهی زیاد شما نسبت به همسرتان است.

از موبایل زیادتر از قبل استفاده میکند

اگر بخواهیم جامعه مدرن را در نظر بگیریم ، کاملاً طبیعی است که بسیاری از زوج ها زمان زیادی را در گوشی و شبکه های اجتماعی سپری می کنند اما گاهی اوقات همسر قصد دارد که با انجام این کار حواس خودش ر از بی توجهی شما پرت کند. اگر احساس می کنید که جدیداً بیش از حد با گوشی کار می کند ، احتمالا سعی دارد کمی از شما فاصله گرفته و کم توجهی شما را جبران کند.

جلوگیری از سرد شدن رابطه

دیگر از شما کمک نمی گیرد

اگر مدت زمان طولانی است که همسرتان برای انجام امور خانه ، امور فرزندان و کارهای معمولی ، خرید کردن و غیره از شما کمک نمی خواهد ، احتمالاً دیگر از توجه شما ناامید شده است و سعی می کند تمام این کارها را خودش انجام دهد و این درخواست ها را از شما نکند.

از تلاش دست کشیده است

زمانی که همسرتان در مورد موضوعات مختلف از خودش بی علاقگی نشان می دهد و علائم افسردگی در او ظاهر شده ، احتمالاً می تواند نشاندهنده نادیده گرفتن توسط شما باشد. یعنی دیگر خودش را تسلیم چنین شرایطی کرده و سعی ندارد برای این رابطه تلاش کند.

بی انگیزه شدن زوجین

بیش از حد به بعضی مسائل اهمیت می دهد

اگر احساس کردید که همسرتان بیش از حد هر چیزی را در منزل برایتان فراهم می کند و مراقبت غیر عادی از شما دارد نشان دهنده این است که تمرکزش روی این رابطه است و سعی دارد که هرچه بیشتر توجه شما را جلب کند. شما هم باید سعی کنید در مقابل به این میزان از توجه او پاسخ دهید .

*

رفتار با خانواده همسر ، خط قرمزهای رفتار با خانواده همسر ، نحوه رفتار با خانواده همسر ، نحوه برخورد با خانواده همسر ، نحوه رفتار با خانواده شوهر ، نحوه ی رفتار با خانواده همسر ،

نبایدهای بزرگ رفتار و رابطه با خانواده همسر

خط قرمزهای رفتار با خانواده همسر

رفتار با خانواده همسر و بایدها و نباید های برخورد با خانواده همسر و نحوه رفتار با خانواده شوهر را در بخش سبک زندگی نم نمک بخوانید.


نبایدهای رابطه و رفتار با خانواده همسر

یکی از مهم ترین موضوعات بعد از ازدواج چگونگی برقراری ارتباط با خانواده همسر است. رفتار درست با خانواده همسر و مدیریت ارتباط بر روی زندگی مشترک تاثیر گذار است چرا که برخلاف عقیده بسیاری از جوانان ازدواج تنها زندگی کردن با یک فرد نیست بلکه خانواده نیز تاثیر زیادی بر ازدواج دارند. در همان ابتدای تشکیل زندگی بهتر است با خانواده همسر خود رفتار مناسبی داشته باشید و برخی رفتارها را انجام ندهید. اگر می خواهید با نبایدهای رابطه و رفتار با خانواده همسر آشنا شوید ، این بخش از خانواده پلاس نم نمک را مطالعه نمایید.

نحوه رفتار با خانواده همسر

زیادی صمیمی نشوید :

در مطلب دیگری از سبک زندگی نم نمک در این مورد گفتیم که در رابطه تان با خانواده همسر تعادل داشته باشید و زیادی صمیمی نشوید. صمیمیت بیش از حد مخرب است پس حریم تان را حفظ کنید و بگذارید رابطه تان روند طبیعی خود را طی کند.

دیگران را واسطه نکنید :

برای رساندن حرف تان از شخص سوم استفاده نکنید و خودتان مستقیما صحبت کنید. اگر کسی اذیت تان کرد ، هرچه سریع تر به او بگویید تا سوءتفاهم ایجاد نشود.

بی احترامی نکنید :

به خانواده همسرتان احترام بگذارید و در همه شرایط احترامشان را حفظ کنید.احترام گذاشتن به این معنی نیست که فردی منفعل باشید و هرچه به شما گفتند انجام دهید اما به صحبت هایشان گوش دهید و آن ها را درک کنید.

خط قرمزهای رفتار با خانواده همسر

قضاوت نکنید :

افراد را براساس شخصیت و عملکردهایشان قضاوت کنید و از پیش قضاوت نکنید . اگر شما بر حسب شنیده ها و دیده ها یا قالب های فکری و باورهایتان نگاه متعصبانه و سوگیرانه نسبت به اقوام همسرشان داشته باشید ، به قضاوت نادرست آنها دست خواهید زد پس این ذهنیت های از پیش تعیین شده را از بین ببرید.

انتقاد های بی موقع نداشته باشید :

انتقادهای نابجا و نابخردانه یا بدکلامی از جمله رفتارهای نامطلوبی است که مانند سم مهلکی عمل کرده و باعث کدورت ، ناراحتی و دل چرکینی می شود. گاهی ممکن است گله و شکایت و انتقاد شما درست باشد ، اما چون انتقاد شما بی موقع است و کلام و لحن گفتارتان تلخ است ، موجب می شود با کلامتان دیگران را بیازارید. حرف های خیرخواهانه بی موقع یا از سر دلخوری و کینه همیشه آسیب زاست.

نگهداری فرزندتان را به خانواده همسر نسپارید :

نگهداری فرزند شما بر عهده خانواده همسرتان نیست و اگر آنها این کار را انجام می دهند ، به شما لطف دارند و این یک وظیفه نیست. بهتر است این کار را به آنها نسپارید زیرا ممکن است این کار سبب ایجاد اختلاف گردد و آنها تمام رفتارهای شخصی خودشان را وارد تربیت فرزند شما کنند و در شکل گیری و تربیت کودکتان دخالت کنند.

نگهداری فرزند توسط خانواده همسر

در روابط همسرتان با خانواده اش دخالت نکنید :

هنگامی که همسر شما با خانواده اش در مورد مسئلهای صحبت می کند که به شما مربوط نیست ، در روابط همسرتان با خانواده اش دخالت نکنید. حتی اگر همسرتان و خانواده اش بحث کردند ، هیچ واکنشی به بحث و دعوا کردن آنها با هم نشان ندهید و مشغول کار دیگری شوید تا حرمت شما حفظ شود.

بی مهری نکنید :

همیشه محبت داشته باشید و با خانواده همسرتان مهربان باشید و از کارهایی که آنها انجام می دهند ، تشکر و قدردانی کنید. افراد بی مهر و پرتوقع همیشه محبت دیگران را وظیفه دانسته و تشکر و قدردانی نمی کنند.

مهمان ناخوانده نباشید :

برخی افراد دائما در خانه خانواده همسرشان هستند و به دلیل احساس راحتی با آنها بدون دعوت چند روزی را در آنجا سپری می کنند. رابطه های نامحدود و تعریف نشده با خانواده یکی از همسران می تواند سر منشأ اختلاف میان زن و شوهر شود.چگونگی ارتباط با خانواده همسر یکی از مهم ترین عوامل موثر در بروز اختلاف های جدی و درگیری های خانوادگی است.

مهمانی رفتن بدون دعوت

مشکلات خانوادگیتان را جار نزنید :

وقتی شما و خانواده ی همسرتان اختلافی با هم دارید ، این موضوع را بین خودتان نگه دارید و پشت سر خانواده ی همسرتان حرف نزنید. ممکن است حرف های شما به گوش خانواده همسرتان برسد و آنها از شما کینه به دل بگیرند پس به جای اینکه نقش قربانی را بازی کنید و به دنبال ترحم دیگران باشید ، محکم باشید و با حفظ اعتماد بنفس ، راه درست را پیدا کنید.

بیش از حد صحبت نکنید :

هرگز در زمان برخورد با خانواده همسرتان از همه مسائل صحبت نکنید. اگر شما همه چیز را در حضور خانواده همسرتان توضیح دهید و از آرزوها و برنامه ریزی های آینده تان سخن گویید ، این برداشت را ایجاد می کنید که ما به دنبال مشورت گرفتن هستیم.

نیش و کنایه نزنید :

همه حرف هایتان را بدون نیش و کنایه و صریح بزنید و دلایل ناراحتی خود را دوستانه و محترمانه با آن ها مطرح کنید. ریشه بسیاری از اختلاف ها و درگیری ها در روابط انسانی ، وجود ابهاماتی است که طرفین را دچار سوءتفاهم می کند.

صحبت کردن با نیش و کنایه

پرتوقعی را کنار بگذارید :

پرتوقعی و انتظارات رنگارنگ بی پایان عروس و داماد از خانواده های همسر یا بالعکس خانواده ها از عروس و داماد ، مانعی بزرگ بر سر راه روابط سالم و مثبت است پس توقعات بیجای خود را کنار بگذارید و توقع نداشته باشید که پدر همسرتان همیشه به فکر وضعیت مادی زندگی شما باشد یا خانواده همسرتان همیشه مطیع و فرمانبر خواسته های شما باشند و...

کینه های قدیمی را بیان نکنید :

کینه های پنهان یکی از مهم ترین عوامل در تیرگی روابط است. اگر بر سر مهریه یا درمراسم عروسیتان کینه هایی را از خانواده همسر به دل گرفته اید ، بعد از ازدواج کینه های قدیمی را بیان نکنید. برای اینکه برخورد مناسبی با خانواده همسر داشته باشید ، هر زمان که آنها را می بینید فکر کنید که اولین باریست که آنها را دیده اید.

کودکانه رفتار نکنید :

کودکانه رفتار نکنید و از مسائل کوچک بگذرید و بر سر مسائل اصلی مذاکره کنید.یاد بگیرید شرایط را از دریچه ی نگاه خانواده همسرتان ببینید و اگر موافق چیزی نبودید ، پخته رفتار کنید.

*

ضربه به سر ، درمان ضربه مغزی ، آسیب های نخاعی ، علائم آسیب دیدگی نخاعی ، آسیب دیدگی سر کودکان ، آسیب های نخاعی ، درمان ضربه مغزی ، علائم آسیب دیدگی به سر ، انواع آسیب دیدگی سر ،

علائم نگران کننده بعد ضربه به سر + کمک های اولیه

علائم نگران کننده بعد ضربه به سر

ضربه به سر و انواع آسیب دیدگی سر و کمک های اولیه ضربه به سر و آسیب دیدگی بسته سر و علائم آسیب دیدگی به سر و درمان ضربه مغزی را در نم نمک بخوانید.


کمک های اولیه ضربه به سر

مغز انسان یک عضو ظریف و لطیف است ، آسیب دیدگی سخت به سر می تواند به مغز و نخاع آسیب وارد کند؛ حتی اگر هیچ علائم ظاهری از آسیب دیدگی به سر و صورت وجود نداشته باشد. به همین دلیل همه نوع آسیب دیدگی های سر را باید جدی گرفت و حتماً باید به پزشک و نزدیکترین بیمارستان موجود مراجعه کرد. بهتر است که در صورت امکان ، آمبولانس خبر کنید و هرگز تاخیر نداشته باشید.

انواع آسیب دیدگی سر

آسیب دیدگی سر می تواند به دو دسته تقسیم شود :

باز

همراه با زخم های دارای خونریزی در صورت یا سر

بسته

بدون هیچ علائم ظاهری از آسیب دیدگی در صورت یا سر

علائم آسیب دیدگی بسته سر

آسیب دیدگی های بسته سر

قسمت نرم و ژله ای داخل مغز توسط جمجمه نگهداری می شود. مغز به طور کامل جمجمه را پر نمی کند و در یک مایع شفاف قرار می گیرد. این مایع شبیه به یک جاذب شوک آور عمل می کند اما ارزش نگهداری آن محدود است.

انرژی کینتیک از یک ضربه کوچک به سر و صورت ، می تواند توسط این مایع جذب شود و باعث شکستگی سر داخل جمجمه شود. این وضعیت ممکن است مغز را کبود کند یا رگ های خونی را پاره کند.

اگر خون و سرم های خونی در این بین درست عمل نکنند ، ورم داخل جمجمه اتفاق می افتد و فشار داخل جمجمه می تواند باعث آسیب دیدگی دائمی شود و مغز را دچار مشکل نماید.

علائم آسیب دیدگی به سر

خون ریزی علامت قابل اعتمادی از جدی بودن آسیب به سر نیست. جدا از زخم ها ، علائم دیگر آسیب دیدگی به سر که باید جدی گرفته شود ، شامل موارد زیر است :

تغییر در هوشیاری فرد

به عنوان مثال در چنین حالتی ممکن است فرد برای یک مدت زمان کوتاه یا طولانی ، هوشیاری خود را از دست بدهد و دوباره به حالت هوشیاری برگردد یا دچار سرگیجه و خواب آلودگی شود. همچنین ممکن است یک تشنج کوتاه داشته باشد و برای مدت زمان کوتاهی دوباره بهبود یابد و دوباره به حالت قبل برگردد.

سذگیجه از علائم آسیب دیدگی به سر

بد شکل شدن جمجمه

فشار یا بدشکل شدن جمجمه جزء علائم شکستگی هستند.

بیرون ریختن مایع شفاف از داخل گوش و بینی

شکستگی جمجمه مخصوصاً در پایه جمجمه عامل بیرون ریختن مایع شفاف از داخل گوش و بینی می شود.

سیاه شدن چشم و کبودی پوست زیر گوش

این ها نشان دهنده نیروی وارد شده به رگ های خونی در اطراف چشم و گوش است.

تغییر در بینایی

در چنین حالتی مردمک چشم بزرگ می شود یا سایز متفاوتی پیدا می کند و شخص ممکن است از مشکلاتی مثل تاری دید یا دوبینی شکایت کند.

حالت تهوع و استفراغ

این ها عوارض جانبی آسیب دیدگی جدی به سر هستند و حتماً باید توسط پزشک معاینه شوند.

حالت تهوع از عوارض آسیب دیدن سر

کمک های اولیه برای آسیب دیدگی به سر

 • در مواردی که آسیب دیدگی جدی به سر وجود داشته باشد ، همیشه باید آمبولانس را خبر کرد.
 • در صورتی که فرد هوشیار باشد ، حتماً به او بگویید که سر و گردن خود را تکان ندهد و این حرکت ها را به حداقل برساند.
 • آسیب دیدگی به فرق سر ممکن است باعث خونریزی شود ، بنابراین زخم های سر را ببندید تا جلوی خونریزی را بگیرید. البته باید مراقب باشید که فشار مستقیم و بالایی را وارد نکنید.
 • مراقب باشید که هنگام بررسی زخم ، رگ های خونی را داخل موی فرد جابجا نکنید.
 • سعی کنید که به فرد کمک کنید تا آرامشش را حفظ کند.
 • هنگامی که فرد هوشیار نیست ، او را هرگز نباید تکان دهید؛ مگر این که در معرض خطر جدی باشد.
 • هر تکان و حرکت غیر ضروری ممکن است آسیب دیدگی سر را افزایش دهد و به نخاع آسیب وارد کند ، زیرا ممکن است آسیب دیدگی سر و گردن او را هم درگیر نماید.
 • فقط باید مراقب باشید که آسیب دیدگی افزایش پیدا نکند.
 • همچنین مراقب مسیر تنفسی بیمار باشید تا آمبولانس برسد.
 • اگر احساس کردید که جریان هوا برای تنفس کافی نیست ، سر او را کمی بچرخانید. خودتان از سر او مراقبت کنید تا راحت تر نفسش برگردد.
 • اگر نفس نمی کشید و هیچ ضربانی نداشت ، حتماً عملیات احیا را انجام دهید.

کمک های اولیه آسیب دیدگی به سر

درمان ضربه مغزی

ضربه مغزی یک نوع اسیب دیدگی به مغز است که بر اثر ضربه و جراحت اتفاق می افتد. تشخیص آن توسط پزشک انجام می شود . اگر به پزشک مراجعه نشود ، احتمالا وضعیت وخیم خواهد شد. علائم ضربه مغزی می تواند تا سه هفته بعد از آسیب دیدگی هم ادامه پیدا کند.

پزشک و بیمارستان حتماً دستورالعمل ها و مراقبت های لازم را به فرد آسیب دیده و خانواده اعلام می کنند.

خانواده باید مراقب هر گونه علائم هشداردهنده در روز اول یا دو روز بعد باشند.

علائم آن مثل حالت تهوع مداوم ، از دست دادن هماهنگی بدن ، بدتر شدن سر درد با وجود مصرف مسکن است.

آسیب های نخاعی

ممکن است که آسیب دیدگی به سر ، باعث آسیب دیدگی به نخاع هم بشود. در افراد سال خورده نیروی وارد شده ، عامل آسیب دیدگی به گردن هم خواهد بود و این موضوع در افراد جوان کم تر اتفاق می افتد. بسیار مهم است که سر این فرد موازی با گردنش قرار بگیرد.

 • از تکان دادن و خم کردن سر او به هر طرف خودداری کنید.
 • اگر می توانید یک عدد تیشرت ، حوله یا هر چیزی شبیه لباس را دور گردن فرد بپیچید تا سر او را صاف نگه دارد.
 • این فرد را تا جایی که می توانید تکان ندهید تا آمبولانس برسد.

کمک ها اولیه تا رسیدن آمبولانس

علائم و نشانه های آسیب دیدگی نخاع شامل موارد زیر است :

 • موقعیت غیر طبیعی بدن هنگام دراز کشیدن
 • سرد و مرطوب شدن پوست
 • احساس سوزش غیر معمولی در قسمت سر و گردن یا هر گونه سوزش
 • ناتوانی در حرکت دادن پا و اعضای مختلف بدن

آسیب دیدگی سر در کودکان

ممکن است که کودکان مدام زمین بخورند بنابراین این خانواده ها هستند که باید نکات زیر را به یاد داشته باشند :

 • افتادن کودک روی وزن خودش که معمولاً باعث آسیب دیدگی جدی به سر نمی شود.
 • کمی برآمدگی روی سر که هیچ ربطی به شدت آسیب دیدگی ندارد.
 • آسیب دیدگی های خفیف به سر مثل ورم سر را می توان با استفاده از داروهای معمول تجویزی توسط پزشک درمان کرد.
 • اگر احساس کردید که آسیب جدی است ، هرچه سریع تر به پزشک مراجعه کنید؛ مخصوصاً اگر کودک شما حالت تهوع و احساس خواب آلودگی داشت.
 • مواردی که باعث آسیب دیدگی به سر در کودکان می شود ، شامل افتادن از پله ها ، غلت زدن از یک مسیر طولانی ، افتادن روی زمین سفت ، افتادن از روی تخت به زمین سفت ، چرخیدن سر و غیره است.
 • اما در هر صورت بهتر است که ریسک نکنید و حتما به پزشک مراجعه کنید.

*

دمای طبیعی بدن ، دمای طبیعی بدن کودک ، دمای طبیعی بدن انسان ، طیف طبیعی بدن ، دمای بالای بدن ، گرمای زیاد بدن کودک ، هیپوترمی چیست ، دمای طبیعی بدن در بزرگسالان ،

دمای طبیعی بدن کودکان و بزرگسالان چنده؟

دمای بدن از چند به بالا خطرناکه؟

دمای طبیعی بدن و نکات مهم درباره دمای طبیعی بدن و میزان دمای طبیعی بدن انسان و عوامل تاثیر گذار روی دمای بدن و میزان دمای بسیار بالا در بدن.


نکات مهم درباره دمای طبیعی بدن در کودک و بزرگسال

بدن همه ی انسان ها شبیه به یک کوره است و مدام از خودش گرما را به سمت بیرون خارج می کند. گرمایی که بر اثر فعالیت های بدن ایجاد می شود ، باعث زنده نگهداشتن ما می گردد. زمانی که این گرما بیشتر یا کمتر از حد معمول باشد ، احتمالاً مشکلی پیش خواهد آمد که در این قسمت از بهداشت و سلامت نم نمک مفصلا به توضیح آن خواهیم پرداخت.

گرمای بیش از حد بدن

میزان و طیف طبیعی بدن انسان

دمای طبیعی بدن همه افراد با یکدیگر یکسان نیست. دمای بدن شما باید کاملاً با فرد دیگر متفاوت باشد. یک پزشک آلمانی در قرن 19، دمای استاندارد بدن را 37 درجه سانتی گراد معرفی کرد اما مطالعات اخیر نشان می دهد که اساس دمای بدن برای اکثر افراد نزدیک به 36.7 درجه سانتی گراد است.

دمای بدن برای یک فرد معمولی می تواند بین 36.1 تا 37.2 درجه سانتی گراد باشد.

کودکان و نوزادان کمی دمای بالاتری دارند که بین 36.6 درجه سانتی گراد و 38 درجه سانتی گراد است.

دمای بدن در کل روز یکسان باقی نمی ماند و ممکن است دچار تغییراتی شود.

دمای طبیعی بدن انسان

عواملی که روی دما و تغییرات آن در طول روز تاثیر می گذارند ، شامل موارد زیر هستند :

 • میزان فعالیت بدنی شما
 • هر زمان از روز
 • سن
 • جنسیت
 • مواد غذایی و نوشیدنی مصرفی
 • قرار گرفتن در بخش های مختلف چرخه قاعدگی

دمای بدن و تغییرات آن بستگی به این دارد که در کدام قسمت از بدن ، آن را اندازه می گیرید. دمای بدن در قسمت زیر بغل می تواند یک درجه پایین تر از دمای داخل دهان باشد. دمای مقعدی معمولاً یک درجه بالاتر از دمای داخل دهان است.

دمای بدن بالاتر از حد معمولی تقریباً علامت تب است. گاهی اوقات نیز دمای بدن بیشتر از حد طبیعی افت می کند که هر دو نیاز به مراقبت دارند.

قاعدگی از عوامل تاثیر گذار روی دمای بدن

چه دمایی در بدن دمای بسیار بالا محسوب می شود؟

هر دمایی بالاتر از 38 درجه سانتی گراد دمای بالا محسوب می شود و آن را تب تفسیر می کنند. در چنین حالتی ممکن است احساس خوبی نداشته باشید اما به طور کل تب برای بدن ضرر ندارد ، بلکه علامت این است که بدن سعی دارد با این کار در برابر جرم ها و آلودگی ها از خودش مراقبت کند و در حال مبارزه است.

اگر دمای بدن شما 38.3 درجه سانتیگراد یا بیشتر است یا بیش از سه روز است که تب دارید ، حتما به پزشک مراجعه کنید.

اگر تب همراه با علائمی مثل ورم گلو ، استفراغ ، سر درد ، درد قفسه سینه ، گردن درد یا حساسیت بود ، حتماً به پزشک مراجعه کنید.

تب کردن برای کودکان کمی پیچیده تر است. اگر کودک شما شرایط زیر را داشت ، حتما به پزشک مراجعه کنید :

 • سن زیر 3 ماه و دمای مقعدی 38 درجه سانتی گراد یا بیشتر.
 • سن بین سه ماه تا سه سال و دمای مقعدی 38.8 درجه سانتی گراد.
 • سن بالاتر از 3 سال و دمای دهانی بالاتر از 39.4 درجه سانتی گراد.
 • سن بین 3 و 6 ماه و علائم ناراحتی بدن همراه با تب که نشان می دهد کودک مانند همیشه نیست.
 • احساس بیماری در کودک ، بدون توجه به دمایی که دماسنج نشان می دهد.

شرایط حساس دمای بدن کودک

هیپوترمی

اگر بدن شما دما و گرمای زیادی را از دست بدهد ممکن است وضعیت جدی تر باشد و حتی منجر به مرگ شود.

هیپوترمی یا سرمازدگی زمانی است که دمای بدن شما به زیر 35 درجه سانتی گراد می رسد. شاید احساس کنید که این وضعیت فقط برای مواردی است که فرد در هوای سرد در مدت زمان طولانی قرار بگیرد اما ممکن است در داخل منزل هم ایجاد شود.

هیپوترمی یک وضعیت نگران کننده برای نوزادان و افراد سال خورده است.

کودکانی که دمای بدن منظمی ندارند ، معمولاً به سرعت گرمای بدن را از دست می دهند بنابراین بسیار مهم است که بدن آن ها را گرم نگه دارید.

هیپوترمی در نوزادان

دمای بدن زیر 36.1 درجه سانتی گراد برای کودکان یک دمای پایین محسوب می شود.

نوجوانان هم ممکن است در طبیعی نگه داشتن دمای بدن خود دچار مشکل باشند؛ مخصوصاً هنگامی که در جایی قرار بگیرند که هوای آن جا به اندازه کافی گرم نیست.

هم کودکان و هم افراد سال خورده باید دمای بدن طبیعی داشته باشند.

دمای بدن زیر حد طبیعی برای آن ها علامت بیماری است.

دمای بدن زیر حد طبیعی

موارد دیگری که افراد را در معرض ابتلا به هیپوترمی قرار می دهد ، شامل مواردی است که در ادامه ی این بخش از نم نمک خواهیم گفت.

*

پیری پوست ، فتوایجینگ ، علائم پیری پوست ، علت فتوایجینگ ، دلایل پیری پوست ، علائم پیری زودرس ، عواقب فتوایجینگ ، پیشگیری از فتوایجینگ ، جلوگیری از پیری زودرس پوست ، skin photoaging process ،

فتوایجینگ چیست؟ علائم و راه حل این نوع پیری پوست

فتوایجینگ و پیری پوست انسان های امروزی

پیری پوست و فتوایجینگ چیست و علت پیری پوست و علت و علائم فتوایجینگ و افزایش سن و فتوایجینگ و پیشگیری از عواقب فتوایجینگ را در نم نمک ببینید.


آشنایی با فتوایجینگ ، نوعی دیگر از پیری پوست

فتوایجینگ نتیجه قرارگیری در معرض نور خورشید بدون اقدامات احتیاطی است. اگر قرار است در معرض آفتاب باشید ، حتما از ضدآفتابی با SPF بالا استفاده کنید و لباس هایی آستین دار و مناسب بپوشید. فتوایجینگ به وخامت پوست در اثر قرارگیری درمعرض نور خورشید و در نتیجه علائم پیری پوست اشاره دارد.

طبق تخمین ها ، بین 75-90 درصد از چین و چروک ها و عدم قابلیت ارتجاعی پوست نتیجه نور خورشید است و به افزایش سن ربطی ندارد بنابراین مهم است که از دلایل و عواقب فتوایجینگ مطلع شوید.

قرارگیری در معرض اشعه ماورابنفش UVA و UVB عامل مهمی در بروز علائم زودرس پیری است. کارشناسان بر این باورند که فتوایجینگ از حدود 20 سالگی بروز می کند و آسیب آن مستقیما با زمان قرارگیری در معرض نورخورشید بدون حفاظت بستگی دارد.

بنابر آنچه گفتیم فتوایجینگ یک فرآیند طولانی مدت است. به عنوان مثال ، اگر فردی در سن 15 سالگی در معرض نورخورشید قرار بگیرد ، عواقب آن در 40 سالگی نمایان خواهد شد.

دلایل پیری پوست و فتوایجینگ

افزایش سن و فتوایجینگ

پیری تحت تاثیر عوامل داخلی و خارجی قرار دارد :

 • در میان عوامل داخلی ، ژنتیک نقشی اساسی دارد زیرا ضخامت و کیفیت پوست و همچنین میزان ترمیم آن ، کیفیت الاستین و الیاف کلاژن و ... را تعیین می کند.
 • از طرف دیگر عوامل خارجی شامل چندین فاکتور می شود که با تاثیر بر روی پوست روند پیری را تسریع می کند. اگر چه رژیم غذایی ، آلودگی محیط زیست و سبک زندگی نیز نقش مهمی دارند اما مهم ترین عامل تعیین کننده ، نورخورشید است.

پس از 25 سالگی ظرفیت بازسازی سلول های پوستی کاهش میابد که این امر منجر به ازبین رفتن تدریجی قابلیت ارتجاعی پوست و ایجاد چین و چروک هایی در صورت می شود. اگر در معرض آفتاب و نور خورشید قرار داشته باشید ، این علائم افزایش میابد که بدان فتوایجینگ گفته می شود.

جلوگیری از پیری زودرس پوست

علل فتوایجینگ

فتوایجینگ ناشی از عملکرد اشعه ماورابنفش بر روی پوست است. چنانچه در بخش بهداشت و سلامت نم نمک می خوانید اصولا اشعه ماورابنفش دو نوع است :

 1. اولین اشعه UVA است که لایه های سطحی پوست را تحت تاثیر قرار می دهد و باعث برنزه شدن و همچنین علائم پیری زودرس مانند چین و چروک پوست می شوند.
 2. اشعه دیگر ، UVB است که به عمق پوست نفوذ می کند. این اشعه قادر به عبور از شیشه نیز می باشد که در تمام طول سال وجود دارد و ممکن است باعث آفتاب سوختگی و سرطان پوست شود.

قرارگیری در معرض اشعه ماورابنفش باعث تخریب کلاژن می شود ، مولکول های کلاژن تجزیه می شوند و باعث تجمع غیرطبیعی الاستین خواهند شد. در مواجهه با این تجمع ، غشای میانی پوست (درم) با تولید تعداد زیادی آنزیم به نام ماتریس متالوپروتئیناز(MMP) پاسخ می دهد.

نتیجه این اتفاق ، تغییر شکل فیبر های کلاژن است. آن ها ظاهری نامنظم به خود می گیرند و با گذشت زمان ، باعث ایجاد چین و چروک می شوند و پس از مدتی ، پوست حالت پوسته پوسته به خود می گیرد ، ناهموار شده وتغییراتی در رنگدانه پوست به وجود خواهد آمد.

نور آفتاب علت فتوایجینگ

چگونه می توان از عواقب فتوایجینگ پیشگیری کرد؟

بهترین اقدام برای پیشگیری از عواقب فتوایجینگ دوری از قرارگیری در معرض نورخورشید است. بهترین راه برای این کار استفاده روزانه از کرم ضد آفتابی با طیف گسترده است. طیف گسترده به این معنی است که هم در برابر اشعه UVB و هم اشعه UVA محافظت می کند. در حالت ایده آل ، آن ها باید دارای ضریب محافظت در برابر آفتاب (SPF) 30 یا بالاتر باشند.

توجه داشته باشید که صرف نظر از هر فصل سال ، استفاده روزانه از ضد آفتاب مهم است. حتی اگر روزی هوا ابری باشد ، باز هم اشعه ماورا بنفش وجود دارد. بنابراین فقط در تابستان یا در هوای آفتابی محافظت از پوست کافی نیست.

بهترین ضد آفتاب آنی است که حاوی هلیوپلکس و مکسوریل باشد. این مواد باعث طولانی شدن اثر می شوند و استفاده مجدد و مکرر آن ها لازم نیست. اگر نشانه هایی ازفتوایجینگ دارید که قبلاً ظاهر شده است ، بهتر است از کرم ها یا سرم های حاوی رتینوئید استفاده کنید.

نکاتی که باید در نظر بگیرید

روش دیگر برای پیشگیری از فتوایجینگ ، قرار دادن غذاهایی سرشاراز آنتی اکسیدان در رژیم غذایی است که همه این ها به مبارزه با اشعه ماورابنفش کمک می کند. این موادغذایی شامل مرکبات ، سبزیجات تازه ، فلفل ، هویج ، کرفس ، کاهو و . . . می شود.

سازمان بهداشت جهانی خاطر نشان کرده است که بهترین محافظت در برابر آفتاب این است که مستقیماً در معرض آن قرار نگیرید ، خصوصاً در ساعاتی که بیشترین شدت را دارند. علاوه براین ، استفاده از ضد آفتاب را فراموش نکنید ، از لباس محافظی مانند کلاه های لبه دار ، عینک آفتابی و . . . استفاده کنید.

این مطلب مفید بود؟
(0 رای)
0%

نوشتن نظرات

توجه : نظرات حاوی الفاظ نامناسب ، تهمت و افترا منتشر نخواهد شد.


تصویر امنیتی