جنس چمدان و بهترین جنس چمدان چیست؟ و هارد یا سافت کدام بهتره؟ و انواع چمدان از لحاظ جنس و مواد سازنده چه تفاوتی باهم دارند و راهنمای انتخاب چمدان مسافرتی و معرفی بهترین مارک چمدان و بهترین مارک چمدان پلی کربنات و بهترین چمدان برای سفر خارجی و چمدان پلی کربنات نی نی سایت و چمدان پلی کربنات نشکن و بهترین چمدان مسافرتی و کدام چمدان بهتر است و قیمت چمدان پلی کربنات و چمدان پلی پروپیلن دیجی کالا در نم نمک.

بهترین جنس چمدان چیست؟ هارد یا سافت کدام بهتره؟

خرید چمدان جدید باوجود تنوع بسیار زیاد ازلحاظ جنس بدنه و ماده سازنده همیشه کار دشواری است. یکی از مهم ترین عوامل در انتخاب چمدان ، جنس بدنه می باشد زیرا همیشه در معرض آسیب دیدگی می باشد. اغلب افراد ترجیح می دهند محصولی را پیدا کنند که از یک سفر یک روزه گرفته تا مسافرت طولانی آن ها را همراهی کند و پس از چند ماه خراب نشود. در این مقاله از نم نمک ، ما به طور مفصل معیارهای انتخاب میان چمدان هارد یا سافت را توضیح می دهیم و به شما کمک می کنیم که انواع جنس های بدنه چمدان را بشناسید تا بر اساس انتظارات یا نیازهای آینده تان برای یک خرید رضایت بخش اقدام کنید.بهترین جنس چمدان چیست؟ چمدان پارچه ای بهتره یا پلاستیکی؟بهترین جنس چمدان چیست؟ چمدان پارچه ای بهتره یا پلاستیکی؟

انواع چمدان با جنس سخت

چمدان های با بدنه سخت از جنس هایی مانند ABS ، پلی کربنات ، پلی پروپیلن یا آلومینیوم ساخته می شوند. اما هر کدام ویژگی های خاص خودشان را دارند.

ABS

جنس چمدان

ABS (کوتاه شده اَکریلونیتریل بوتادین اِستایرِن) نوعی پلیمر ترموپلاستیکِ مورداستفاده در صنعت چمدان سازی است. این جنس پلاستیک در صنایع دیگری هم کاربرد دارد. اما خصوصا در چمدان سازی به دلیل وزن سبک و قیمت ارزان جنس پرمصرفی است.

ویژگی ها

 • قیمت ارزان : چمدان های خوش قیمت یا بهتر بگوییم ارزانِ مشتری پسند معمولا از این جنس اند. چراکه استفاده از ABS در قاب چمدان موجب کاهش هزینه های تولید می شود. چمدان های جنس ABS از پلی کربناتی ها (این جنس چمدان را در ادامه توضیح داده ایم) ارزان ترند. درکل اگر دنبال چمدان ارزان قیمت می گردید ، می توانید از بین مدل های جنس ABS انتخاب کنید. منتها پیشنهاد می کنیم تنها درصورتی که روی قیمت پایین اصرار دارید سراغ این جنس چمدان بروید. وگرنه سایر جنس ها ازلحاظ کیفیت و دوام بهترند.
 • وزن سبک : ABS از پلی کربنات سبک تر است. اما به سبکی پلی پروپیلن (این جنس چمدان را هم در ادامه توضیح داده ایم) نیست.
 • دوام نه چندان طولانی : ABS در مقایسه با سایر پلاستیک های مورداستفاده در چمدان سازی جنس محکمی است. اما محکم بودن همیشه به معنای دوام طولانی نیست. چمدان های جنس پلی کربنات و پلی پروپیلن بادوام ترند. چون ABS جنس انعطاف پذیری نیست ، ممکن است براثر فشار یا ضربه شدید آسیب ببیند. یادتان باشد که در فرودگاه ها با چمدان ها چندان بالطافت برخورد نمی کنند!

پلی کربنات

جنس چمدان

پلی کربنات هم نوعی پلیمر ترموپلاستیکیِ پرمصرف در صنعت چمدان سازی است. چمدان های این جنسی به دلیل تنوع رنگی بی نظیرشان محبوبیت زیادی دارند.

ویژگی ها

 • دوام بالا : پلی کربنات جنس بسیار انعطاف پذیری است. ازاین رو چمدان های با قاب پلی کربنات را می توان تا حد زیادی نشکن توصیف کرد. اگر هم قسمتی شان فروبرود ، دوباره به حالت اولیه برمی گردد. این جنس چمدان ها چندبرابر ABS و پلی پروپیلن نسبت به ضربه مقاوم ترند. اگر دو چمدان ABS و پلی کربنات را کنار هم ببینید ، شاید فکر کنید ABS چون محکم تر است بادوام تر هم هست. اما نه! پلی کربنات برای چمدان به دلیل انعطاف پذیری بالا جنس بادوام تری محسوب می شود.
 • قیمت گران : برای خرید چمدان بادوام باید پول خوبی خرج کنید. چمدان های جنس پلی کربنات از ABS و پلی پروپیلن گران ترند.
 • سایر ویژگی ها : پلی کربنات جنس نسبتا سبک وزنی است. از آلومینیوم (چمدان های جنس آلومینیوم را هم در ادامه توضیح داده ایم) که سبک تر است. اما در مقایسه با ABS و پلی پروپیلن سنگین تر محسوب می شود. پلی کربنات عایق پرتوهای فرابنفش هم هست و درنتیجه می توانید امیدوار باشید که رنگ خوشگل چمدان تان دوام بیشتری خواهد داشت. تنوع طرح و رنگ را هم به سایر مزیت های این جنس اضافه کنید.

پلی پروپیلن

جنس چمدان

پلی پروپیلن هم مانند ABS و پلی کربنات نوعی پلیمر ترموپلاستیکی است. با این تفاوت که به نسبت دو جنس دیگر استفاده کمتری در صنعت چمدان سازی دارد.

ویژگی ها

 • فوق العاده سبک : پلی پروپیلن از هر دو جنس دیگری که تا به اینجا بررسی کردیم سبک تر است. چمدان های با قاب پلی پروپیلن را به کسانی پیشنهاد می کنیم که سبک ترین جنس ممکن را می خواهند.
 • نسبتا بادوام : این جنس چمدان ها از ABS بادوام ترند. اما به بادوامی پلی کربنات نیستند.
 • سایر ویژگی ها : پلی پروپیلن جنس نسبتا انعطاف پذیری است. خاصیت ارتجاعی چمدان های این جنسی در حد پلی کربنات نیست. اما از ABS منعطف ترند. درکل چمدان های پلی پروپیلنی از لحاظ کیفیت بین ABS و پلی کربنات قرار می گیرند. قیمت شان هم به چمدان های ABS نزدیک تر است.

آلومینیوم

جنس چمدان

استفاده از آلومینیوم در صنعت چمدان سازی پدیده نوظهوری نیست. اما ازآنجاکه ساخت چمدان با آلیاژ آلومینیوم هزینه های تولید را بالا می برد ، این جنسِ به خصوص تا حد زیادی با روی کار آمدن مواد سخت اما ارزان تر جایگزین شده است. بااین حال هنوز هم چمدان های با قاب آلومینیوم جزو کالاهای لوکس محسوب می شوند و مشتری های خاص خودشان را دارند. ازجمله شناخته شده ترین برندهای سازنده چمدان های این جنسی می توان به ریمووا اشاره کرد.

مقایسه انواع چمدان با جنس سخت

در یک وب سایت بررسی ملزومات سفر به جدول مقایسه ای زیر برخوردیم. در این جدول هرچه به عدد 10 نزدیک تر می شویم ، یعنی جنس مذکور بادوام تر و سبک تر است.

جنس دوام سبکی قیمت
آلومینیوم 10 5 ﷼﷼﷼﷼﷼
پلی کربنات 8 7 ﷼﷼﷼
پلی پروپیلن 6 9 ﷼﷼
ABS 5 8 ﷼﷼

انواع چمدان با جنس نرم

ازجمله پارچه های مورداستفاده در ساخت چمدان و ساک مسافرتی می توان به موارد زیر اشاره کرد :

پلی استر

جنس چمدان

پلی استر از خانواده پلی کربنات ها و ساخته شده از الیاف مصنوعی است.

ویژگی ها

 • قیمت ارزان : پلی استر در بین انواع پارچه های مورداستفاده در ساخت چمدان های نرم بدنه جنس ارزان قیمتی است. ازاین رو چمدان های جنس پلی استر معمولا قیمت مناسب تری دارند.
 • دوام و کیفیت مطلوب : البته نمی توان گفت که چمدان های جنس پلی استر همیشه باکیفیت اند. کیفیت این جنس چمدان ها می تواند در هر برندی متفاوت باشد. اما درکل پلی استر جنس بی کیفیتی و کم دوامی نیست. دوام چمدان های پارچه ای را می توانید از روی معیاری به اسم دِنیر بفهمید. هرچه عددی که برای این معیار ذکر می شود بالاتر باشد ، یعنی تراکم و دوام پارچه بیشتر است. البته وزن پارچه هم با افزایش دِنیر سنگین تر می شود. برای چمدان های پراستفاده دنبال دِنیرِ بین 500 تا 2000 باشید. هرچه بالاتر بهتر. این را هم بگوییم که نایلون بالیستیک و کوردورا (این جنس چمدان ها را به ترتیب در ادامه توضیح داده ایم) از پلی استر باکیفیت ترند.

نایلون بالیستیک

جنس چمدان

نایلون بالیستیک از جنس الیاف نایلون است. اما با پارچه های نایلونی معمولی فرق دارد. این جنسِ به خصوص در زمان جنگ جهانی دوم در تلاش برای ساخت پارچه ضدگلوله به وجود آمد و بعدها به صنعت چمدان سازی وارد شد.

ویژگی ها

 • بادوام و مقاوم : نایلون بالیستیک به دوام و مقاومت بالا شهرت دارد. ازاین رو در ساخت ملزوماتی استفاده می شود که باید در برابر سایش و پارگی مقاوم باشند. نایلون بالیستیک از این لحاظ به نسبت نایلون و پلی استر جنس مقاوم تری است.
 • سایر ویژگی ها : چمدان های جنس نایلون بالیستیک علاوه بر اینکه بسیار بادوام اند ، تمیزکردن شان هم سخت نیست. فقط اینکه تنوع رنگی محدودی دارند. چراکه رنگرزی نایلون بالیستک فرایند دشواری است. به همین دلیل این جنس چمدان ها معمولا در رنگ های مشکی و تیره تولید می شوند. پس اگر طالب چمدان های رنگی هستید ، در بین سایر جنس ها تنوع بیشتری برای انتخاب خواهید داشت.

نایلون کوردورا

جنس چمدان

کوردورا نوع دیگری از نایلون است که تا حدی به نایلون بالیستیک شباهت دارد و در همان حول وحوش زمانی هم به وجود آمده است.

ویژگی ها

 • دوام و مقاومت بالا : نایلون کوردورا مانند بالیستیک به عنوان جنسی بادوام شناخته می شود. تفاوتش با نایلون بالیستک این است که چمدان های جنس کوردورا در برابر سایش مقاوم ترند. اما از لحاظ مقاومت در برابر پارگی به پای بالیستیک نمی رسند. درکل کوردورا و بالیستیک هر دو جزو جنس های بسیار مقاوم و بادوام اند و برای چمدان های نرم بدنه جنس باکیفیتی محسوب می شوند.
 • سایر ویژگی ها : کوردورا از نایلون بالیستیک اندکی سنگین وزن تر است و راحت تر هم رنگ می شود. یعنی در این جنس چمدان ها تنوع رنگی نسبتا بیشتری خواهید داشت.

سایر جنس ها

 • برزنت : برزنت بیشتر در تولید ساک و کوله پشتی کاربرد دارد تا چمدان. برزنت از پلی استرهای معمولی محکم تر است. اما از نایلون محکم تر نیست. ضمنا چون برزنت به جای پلاستیک از مواد طبیعی به دست می آید ، چندان ضدآب نیست و اگر در جای مرطوب نگهداری شود ، می پوسد. دیگر اینکه برزنت از پلی استر و نایلون سنگین وزن تر است و می تواند گران تر هم باشد.
 • چرم : در گذشته استفاده از چرم در ساخت چمدان مرسوم تر بود. اما با روی کار آمدن جنس های جایگزین ، برای مثال پارچه ها و پلاستیک های مقاوم و سبک ، رفته رفته چمدان های چرمی از رونق افتادند. البته هنوز هم ساک های مسافرتی چرمی موجودند. ولی اینجا به طور خاص از چمدان حرف می زنیم. حتی درمورد خرید ساک های مسافرتی چرمی هم دقت داشته باشید که چرم جنس سنگین و گرانی است و چندان ضدآب نیست.

مقایسه انواع چمدان با جنس نرم

جنس دوام سبکی
پلی استر 5 9
نایلون بالیستیک 9 6
نایلون کوردورا 8 6

جنس چمدان

جمع بندی

در جدول زیر می توانید کلیتی از مقایسه چمدان های سخت بدنه و نرم بدنه را به اختصار ببینید :

چمدان های با بدنه سخت چمدان های با بدنه نرم
نمی توانید به اندازه چمدان های پارچه ای اسباب داخل شان بچپانید. برای زورچپانی وسایل بهترند.
برای لوازم آسیب پذیر و شکستنی محافظت کنندگی بیشتری دارند. به اندازه چمدان های سخت بدنه در محافظت از لوازم آسیب پذیر و شکستنی خوب نیستند.
ضدآب ترند. به نفوذناپذیری چمدان های سخت بدنه نیستند.
به راحتی تمیز می شوند. تمیزکردن شان سخت تر است.
معمولا به قفل رمزدار مجهزند. در بسیاری از مدل ها بدون قفل رمزدار عرضه می شوند.
معمولا سنگین ترند. اغلب نسبتا سبک ترند.
خطوخش برمی دارند و ظاهرشان زود از نو بودن می افتد. تا مدت طولانی تر نو باقی می مانند.
به شکل چمدان های پارچه ای دارای جیب های متعدد در قسمت رویه نیستند. معمولا در قسمت رویه یک یا چند جیب بیرونی دارند.

حتی اگر زیاد اهل مسافرت نیستید ، باز پیشنهاد می کنیم در انتخاب چمدان سَرسَری تصمیم نگیرید.

این مطلب مفید بود؟
(0 رای)
0%

نوشتن نظرات

توجه : نظرات حاوی الفاظ نامناسب ، تهمت و افترا منتشر نخواهد شد.