درمان ولخرجی و دعا برای درمان ولخرجی و روانشناسی ولخرجی و ولخرجی در جدول و خصوصیات افراد ولخرج و چیکار کنم ولخرج نباشم و دعا برای شوهر ولخرج و اختلال روانی ولخرجی و روش هایی برای جلوگیری از ولخرجی و راه های جلوگیری از ولخرجی در روزهای پایانی سال را در نم نمک بخوانید.

چیکار کنم ولخرج نباشم؟

عید نوروز جشن باستانی ما ایرانی ها به مناسبت فرا رسیدن سال نو و بهار است. قبل از عید همه ما برای استقبال از سال نو در تکاپو هستیم و از وسایل خانه گرفته تا لباس هایمان را نو می کنیم و مدت زیادی را در بازار در حال خرید هستیم اما بعد از عید متوجه می شویم که تمام پس اندازمان را در روزهای آخر سال خرج کرده ایم ، ولخرجی هایی که معمولا در زمان خرید متوجه آنها نمی شویم ولی بعد از مدتی با نگاه به حساب شخصی مان پی به اشتباه مان می بریم.چیکار کنم ولخرج نباشم؟ + درمان ولخرجیچیکار کنم ولخرج نباشم؟ + درمان ولخرجی

اگر شما جزو افراد ولخرجی هستید که هنگام خرید بی اندازه خرج می کنید ، با این بخش از سبک زندگی نم نمک همراه شوید تا با تکنیک ها و روش های بسیار جالبی برای جلوگیری از ولخرجی آشنا شوید و کمتر پول خود را دور بریزید.

ولخرجی

چگونه جلوی ولخرجی را بگیریم؟

خریدتان را به تعویق اندازید :

بسیاری از مواقع هنگام خرید اقلام ضروری بسیاری از غیر ضروریات نیز توجه ما را به خود جلب کرده و پس از خرید متوجه می شویم بسیاری از وسایلی را خریده ایم که مورد نیازمان نبوده است. اگر چنین فردی هستید و وسایل غیرضروری زیادی می خرید ، لحظه ای به خرید خود شک کردید ، خریدتان را به تعویق بیاندازید و به خودتان بگویید چند روز دیگر آن را می خرم. اگر بعد از چند روز پشیمان نشدید ، می توانید دوباره برای خرید آن برگردید و با اطمینان آن را بخرید.

از کارت استفاده نکنید :

امروزه بسیاری از ما کارت بانکی داریم و برای خرید پول نقد به همراه خود نمی بریم ، همین امر باعث می شود که ندانیم چه اندازه پول خرج می کنیم. برای جلوگیری از ولخرجی ، زمان رفتن به خرید عید ، خریدهایتان را حساب کنید و به مقدار لازم پول نقد در جیب خود بگذارید و راهی بازار شوید. بهتر است پولتان نو باشد زیرا تحقیقات نشان می دهد پول نو حدود 10 درصد کمتر از پول کهنه خرج می شود.

عدم استفاده از کارت برای جلوگیری از ولخرجی

کارت اعتباری خود را با یک کاغذ بپوشانید :

اگر شما فرد ولخرجی باشید ، حتما برایتان پیش آمده که هنگام خرید تمام تکنیک های جلوگیری از ولخرجی را فراموش کرده و بعد از آن پشیمان شده اید ، اگر اینگونه است و به حدی مجذوب جنسی می شوید که کل تکنیک های جلوگیری از زیاد خرج کردن را از یاد می برید ، کارت اعتباری خود را با یک کاغذ بپوشانید تا با دیدن آن به خرج کردن فکر کنید. حتی می توانید برای جلوگیری از ولخرجی هدف مالی خود (مثل خرید گوشی) را روی کاغذ بنویسید تا از آن غافل نشوید.

پول محدود در کیف پولتان قرار دهید :

هرگز بیشتر از این مبلغی که روزانه تعیین کرده اید با خود حمل نکنید و با این کار جلوی خرج های اضافه را بگیرید. اگر می ترسید که ناگهان به مشکلی برخورید و احتیاج به پول داشته باشید ، درگوشه کیف خود کارت بانکیتان را پنهان کنید.

همراه داشتن پول کم برای جلوگیری از ولخرجی

هزینه های خود را مشخص کنید :

هزینه های خود را مشخص کنید ، بدین معنی که هزینه رفت و آمد ، هزینه پوشاک ، هزینه تحصیل و... را با هم جمع کنید تا بدانید پول های خود را صرف چه چیزهایی می کنید. با برآورد هزینه ها میزان هزینه های ماهانه و بعد هزینه های یک سال خود را به دست می آورید. بعد از این کار احتمالا در می یابید که شما و در خرید چه چیزهایی ولخرجی می کنید. با حساب و کتاب کردن و نوشتن همه مخارج این آگاهی را پیدا می کنید که نباید بیشتر از درآمد خود خرج کنید.

هزینه های خود را اولویت بندی کنید :

هزینه ها را بر مبنای نیازهای اصلی خود اولویت بندی کنید و برای جلوگیری از ولخرجی سعی کنید ابتدا پولتان را به هزینه های اصلی اختصاص دهید و تا حد ممکن هزینه غیرضروری را حذف کنید.

قبل از خرید فکر کنید :

هر وقت به خرید می روید قبل از پرداخت پول برای خرید هر وسیله ای ابتدا کمی فکر کنید. تنها با ده ثانیه فکر کردن متوجه خواهید شد که شما می توانید پول آن را برای چیز دیگری خرج کنید که مفیدتر باشد. بنابراین شما با 10 ثانیه فکر می توانید از ولخرجی جلوگیری نمایید و همین تفکر کوتاه تا 40 درصد مانع خرید در افرادی می شود که عادت به خرید دارند.

فکر کردن قبل خرید

از این تست جالب کمک بگیرید :

برای جلوگیری از ولخرجی قبل از عید پیشنهاد ما به شما کمک گرفتن از تست «پیشنهاد غریبه» است . بر اساس این تست وقتی قصد خرید وسیله ای را دارید ، در ذهنتان فردی را تجسم کنید که همان وسیله را در یکی از دستانش و پول معادل آن را در دست دیگری گرفته است و از شما می خواهد یکی را انتخاب کنید. اگر در ذهنتان پول را انتخاب کردید ، پس بدانید در حال خرج کردن اضافه هستید.

کمتر به مرکز خرید بروید :

افرادی که بیش از حد به مراکز خرید می روند ، خرید های غیر ضروری زیادی انجام می دهند. همین افراد اگر کمتر به مرکز خرید بروند ، اصلا فکر خرید وسایل غیر ضروری از خورد و خوراک گرفته تا لباس و چیزهای کوچک به ذهنشان خطور نمی کرد. پس اگر ولخرجید ، در روزهای پایان سال چندین بار خرید نکنید زیرا هر بار رفتن به مرکز خرید برای شما هزینه زیادی در پی دارد.

درآمد روزانه خود را حساب کنید :

قبل از رفتن به خرید حساب کنید که هر ساعت چقدر درآمد دارید و یا درآمد یک روزتان چقدر است. اینگونه متوجه می شوید با خرید یک جنس غیرضروری و گران باید درآمد چند روزتان را بپردازید و با خرید هر چیزی چقدر از زندگی خود را وسط می گذارید.

محاسبه درآمد روزانه

برای خرید سقف بگذارید :

قبل از عید و قبل از خرید برای هر نوع خریدی از لباس و تفریح گرفته تا مسافرت رفتن خود سقف بگذارید و قاعده و قانون تعریف کنید. این به معنی خود آزاری نیست بلکه باعث می شود که از اعتدال خارج نشوید.

مارک ها را دور بریزید :

اگر همیشه به دنبال خرید کالاهای گران قیمت هستید ، این کار را کنار بگذارید زیرا شما هزینه زیادی را صرف خرید کالاهای مارک می کنید پس سراغ کالاهای باکیفیت و با قیمت مناسب بروید و بدانید هرکالای گرانی با ارزش و با کیفیت نیست.

وسایل مورد نیازتان را لیست کنید :

قبل از عید برای جلوگیری از ولخرجی وسایل مورد نیازتان را لیست کنید تا هنگام خرید بدانید به چه چیزی نیاز دارید و اقلام غیر ضروری نخرید.

لیست کردن وسایل مورد نیاز

اگر پول کمتری خرج کردید آن را پس انداز کنید :

قبل از خرید برای خرید هر وسیله ای قیمتی در نظر بگیرید ، اگر قیمت آنچه را که می خرید ارزان تر از قیمت در نظر گرفته شده بود ، اضافی پولتان را ذخیره و پس انداز کنید. اگر وسیله غیر ضروری را نخریدید پول آن را نیز ذخیره کنید. اگر آدم ولخرجی باشید احتمالا به زودی پس انداز بزرگی جمع می کنید.

پول را جایگزین نیازهای عاطفی خود نکنید :

خیلی از چیزها را نمی توانید با پول به دست آورید ، یعنی مراقب باشید که پول را جایگزین نیازهای عاطفی خود نکنید و آن را به مهم ترین و بزرگ ترین نیاز خود تبدیل نکنید. برخی افراد برای جلب محبت تنها پول خرج می کنند شما از این دسته از افراد نباشید.

به تنهایی به خرید بروید :

برای همه ما پیش آمده که وقتی با دوستانمان به خرید می رویم ، آنها پیشنهادهای وسوسه انگیزی برای ولخرجی به ما می دهند و ما را به خرید لباس یا وسیله ای تحریک می کنند که به آن نیازی نداریم پس برای جلوگیری از ولخرجی بیشتر تنها خرید کنید و با افرادی که نمی توانید در مقابل نظرشان مقاومت کنید ، به خرید نروید.

خرید کردن به تنهایی برای جلوگیری از ولخرجی

به فکر پرداخت قسط وام خود باشید :

در روزهای آخر سال قسط های وام را از یاد نبرید و از هزینه های غیر ضروری کم کنید و قسط وامتان را بپردازید. در همه سال تلاش خود را بکنید تا هر ماه بیشتر از مبلغ قسط را پرداخت کنید تا مدت پرداخت زمان قسط ها کوتاه شود و مثلا وام چهارساله را سه ساله تسویه و خودتان را راحت کنید.

نرم افزاری روی گوشی تلفن همراه یا کامپیوتر خود نصب کنید که تاریخ پرداخت قسط یا کرایه را به شما یادآوری کند تا همه هزینه ها را در وقت و زمان تعیین شده پرداخت کنید و مجبور به پرداخت دیرکرد یا جریمه نشوید.

از خودتان مالیات بگیرید :

برای جلوگیری از ولخرجی قبل از عید ، از خودتان مالیات بگیرید و به ازای خرج هر مقدار پول ، مقدار مشخصی به عنوان مالیات به خود بپردازید و به آن پایبند باشید. اینگونه شما قبل از خرج کردن به میزان مالیاتی که از جیبتان می رود فکر می کنید و لازم نیست بعد از خرید تازه ببینید چه چیزی برایتان مانده است.

مالیات دادن به خود یکی از روش های درمان ولخرجی

نوع نگاه تان را نسبت به زمان و پول تعیین کنید :

شما وقت زیادی را کار می کنید تا پول به دست آورید ، اگر با پولتان چیزهایی بخرید که نیاز واقعی شما نیستند به همان اندازه باید زمان برای کار کردن و به دست آوردن پول بگذارید و این باعث می شود شما بیشترین وقت خود را صرف جبران هزینه های غیر ضروری کنید. اگر نوع نگاه تان را نسبت به زمان و پول تعیین کنید و برای زمان خود ارزش قائل شوید ، از خریدهای غیر ضروری کم می کنید و کلی زمان برای مسائل مهم زندگی و البته رشد و پیشرفت شخصی تان خواهید داشت.

برنامه ریزی کنید :

کمی خودتان را کنترل کنید و هر چیزی را نخرید و برای هر چیزی هزینه نکنید. از خوشگذرانی های زیادی ، زودگذر و بی خودی بگذرید و زمان کمی را برای خرید لباس ، غذا و حتی مسافرت رفتن اختصاص دهید.

برنامه ریزی برای خرید

برای جلب رضایت دیگران خرید نکنید :

بعضی از افراد برای خوشحال کردن کسی یا برای جلب توجه و دریافت عکس العملی مثبت دست به خرید می زنند و در این مواقع به قیمت فکر نمی کنند و فقط میزان علاقه ای که دریافت می کنند ، اهمیت دارد بنابراین برای جلب رضایت دیگران خرید نکنید.قرار نیست خسیس باشید اما دست و دل باز هم نباشید و اگر قرار است هدیه ای برای دوست تان بخرید اول از همه زمان خرید را تعیین کنید ، یعنی نگذارید خرید یک هدیه ، زمان شما را به هدر بدهد بعد از تعیین زمان چیزی بخرید که ارزش کار شما را نشان دهد نه آن که فقط هزینه زیادی داشته باشد.

برای جلوگیری از ولخرجی در این زمان ها خرید نکنید :

  1. در زمان استرس به خرید نروید.خرید کردن هم یکی از راه هایی است که بسیاری از آدم ها با آن آرامش می یابند پس اگر استرس دارید بهتر است به خرید نروید زیرا در این زمان احتمال ولخرجی شما بیشتر است.
  2. گاهی ما تحت فشار اجتماعی قرار گرفته و می خواهیم خود را هم تراز دیگر افرادی که می پسندیم ، قرار دهیم پس برای هم ترازشدن و تحت تاثیر قرار دادن دیگران ممکن است خرید غیر ضروری نماییم بنابراین در این شرایط خرید نکنید.
  3. کسانی که زمان بیشتری را صرف شبکه های اجتماعی می کنند ، دارای قابلیت خودکنترلی کمتری هستند وقرض و بدهی بیشتری داشتند زیرا این افراد تحت تاثیر تبلیغات فضای مجازی قرار گرفته و خرید بیشتری می کنند پس برای جلوگیری از ولخرجی تحت تاثیر فضای مجازی قرار نگیرید.
  4. تحت تاثیر صحبت فروشنده قرار نگیرید زیرا هنگام خرید فروشندگان سعی می کنند احساس نیازی در شما به وجود بیاورند و یا آن را تقویت کنند. مثلا فروشنده ممکن است با پوشاندن لباسی به شما یا ارائه تخفیف های مدت دار یا استفاده از رنگ های خاص باعث خرید و ولخرجی شوند.

این مطلب مفید بود؟
(0 رای)
0%

نوشتن نظرات

توجه : نظرات حاوی الفاظ نامناسب ، تهمت و افترا منتشر نخواهد شد.


تصویر امنیتی