آیا به لحاظ قانون کار کارگرانی که وفق مقررات قانون تأمین اجتماعی بازنشسته گردیده و از سازمان تامین اجتماعی مستمری بازنشستگی دریافت می دارند می توانند در بخش خصوصی شاغل باشند؟

اشتغال بکار پس از بازنشستگی و پرداخت حق بیمه ایام اشتغال منع قانونی ندارد

اشتغال بکار پس از بازنشستگی و پرداخت حق بیمه ایام اشتغال منع قانونی ندارد لیکن می بایست مراتب به اطلاع شعبه مربوطه رسیده تا از پرداخت مستمری در این ایام خودداری گردد .قانون کار بازنشستگان در شرکت خصوصی + حقوق و مزایاقانون کار بازنشستگان در شرکت خصوصی + حقوق و مزایا

نحوه محاسبه حقوق و مزایا

به لحاظ اجرای مقررات قانون کار اشتغال بکار افراد بازنشسته سازمان تامین اجتماعی در واحد های بخش خصوصی منع قانونی ندارد و در صورت بکارگیری آنان در کارگاه های مشمول قانون کار ، این قبیل کارگران همانند سایر کارگران شاغل در آن واحد از کلیه مزایای قانون کار منجمله بن کارگری و افزایش های مزدی ناشی از مصوبات شورایعالی کار نیز برخوردار خواهند شد.

بازگشت بکار بازنشستگان تامین اجتماعی

بازگشت بکار بازنشستگان تامین اجتماعی

نکته : در ضمن این اشتغال باید به اطلاع شعبه مربوطه رسیده تا از پرداخت مستمری در این ایام خودداری گردد.

البته در صورت اشتغال و اعلام نکردن به سازمان تامین اجتماعی مشمول جریمه می شوید.

دستورالعمل اشتغال بکار مجدد بازنشستگان تامین اجتماعی

مدیرعامل سازمان تامین اجتماعی با صدور بخشنامه ای اعلام کرد : نظر به اینکه در خصوص نحوه محاسبه مستمری بازنشستگان در صورت اشتغال مجدد بازنشستگان سوالات و ابهاماتی مطرح شده و موضوع از سوی دیوان عدالت اداری نیز مورد پی گیری قرار گرفته است لذا با توجه به ماده (9) قانون ساختار جامع رفاه و تأمین اجتماعی که مقرر می دارد « ارائه تعهدات بیمه ای صندوق ها در قبال افراد عضو تحت پوشش بر اساس قاعده عدالت و تناسب میزان مشارکت و سنوات و میزان پرداخت حق بیمه و با تنظیم ورودی ها و خروجی های طبق محاسبات بیمه ای صورت می پذیرد » لازم است مقررات جاری به متقاضیان جدید بازنشستگی ، افرادی که قبلاً بازنشسته شده اند و نیز کارفرمایانی که این قبیل افراد را بکار گمارده اند اطلاع رسانی شود  .

بخشنامه می افزاید : به آگاهی می رساند طبق بند (15) ماده (2) قانون تأمین اجتماعی « بازنشستگی عبارت است از عدم اشتغال بیمه شده به کار به سبب رسیدن به سن بازنشستگی مقرر در این قانون » ، بنابراین تعریف مذکور در مورد بازنشستگانی که مطابق شرایط و مفاد قانون کار اشتغال بکار پیدا کنند مصداق نخواهد داشت .

بخشنامه تصریح کرده است : اشتغال بکار پس از بازنشستگی و پرداخت حق بیمه ایام اشتغال منع قانونی ندارد لیکن می بایست مراتب به اطلاع شعبه مربوطه رسیده تا از پرداخت مستمری در این ایام خودداری گردد .

اشتغال بکار مجدد بازنشستگان

اشتغال بکار مجدد بازنشستگان

بخشنامه خاطرنشان ساخته است : بدیهی است پس از خاتمه اشتغال ، مستمری این قبیل افراد با احتساب سوابق ایجاد شده پس از بازنشستگی عبارت خواهد بود از مجموع مستمری ماهانه به نسبت ایام اشتغال بکار مجدد ( که بعد از بازنشستگی انجام گرفته ) با مستمری قبلی که افزایش های سالانه ماده 96 قانون هم در مورد آن اجرا گردیده است .

  • برگرفته از: tamin

این مطلب مفید بود؟
(8 رای)
77.6%

نظرات کاربران بروز رسانی

01
قانون احمقانه ی منع به کارگیری بازنشستگان رو یه مشت بی شرف حروم لقمه تصویب کردند که نارضایتی ایجاد کنند
اینها از صهیونیست ها خط میگیرند
هرکس که دستش تو خرج باشه میدونه که به هیچ وجه حقوق بازنشستگی حتی در سطح یک مدیر کفاف زندگی یک بازنشسته رو که دختر و پسر بزرگ یا حتی نوه و... داره نمیده

خدا باعث و بانی چنین قانونی رو لعنت کنه
همشون ضدانقلاب اند
1398-06-08 01:09
پاسخ دادن

نوشتن نظرات

توجه : نظرات حاوی الفاظ نامناسب ، تهمت و افترا منتشر نخواهد شد.


تصویر امنیتی

کاربران آنلاین : 21,102