درمان راه رفتن در خواب طب سنتی و علت راه رفتن کودکان در خواب و درمان راه رفتن در خواب کودکان و راه رفتن نوزاد در خواب و علت راه رفتن و حرف زدن در خواب و علت راه رفتن در خواب و راه رفتن در خواب در جدول و راه رفتن در خواب با چشم باز و خوابگردی کودک در نم نمک.

علت راه رفتن کودک و نوزاد در خواب چیست؟

حقیقت این است که کارشناسان دقیقاً نمی دانند چه چیزی به شکل قطعی باعث راه رفتن در خواب می شود ، هرچند به نظر می رسد که این اتفاق زمینه ٔ ارثی داشته باشد. خوابگردی می تواند در هر زمانی پس از راه افتادن یا خزیدن کودک شروع شود و حداقل 15 درصد از کودکان خردسال در مقطعی از زندگی آن را تجربه می کنند.علت راه رفتن کودک و نوزاد در خواب + درمانعلت راه رفتن کودک و نوزاد در خواب + درمان

راه رفتن در خواب معمولاً طی یک یا دو ساعت پیش از به خواب رفتن اتفاق می افتد ، یعنی هنگامی که کودک در عمیق ترین قسمت خواب بدون رویا یا غیررِم (حرکت سریع چشم) قرار دارد. خوابیدن در مکان های ناآشنا ، کمبود خواب یا تب نیز بالا می تواند محرک بخشی از خوابگردی بچه ها شود.

کودکی که در خواب راه می رود بیدار به نظر می رسد ، هرچند در واقع بیدار نیست. چشمان کودک باز خواهد بود و حتی ممکن است گفت وگویی را ادامه دهد ، هرچند که احتمالاً حرف هایش چندان معنادار نخواهد بود. او ممکن است بی هدف در اطراف خانه پرسه بزند و رفتارهای متداول ناشی از خوابگردی می تواند خوابیدن در یک کمد یا اشتباه گرفتن کمد با دستشویی باشد که بهتر است به آنها توجه کنید تا متوجه خوابگرد بودن کودکتان بشوید.

راه رفتن کودکان در خواب

اما دلیل اصلی راه رفتن در خواب چیست؟

به طور کلی می توان گفت که خواب ، چهار مرحله دارد. در مرحله اول که شامل حرکات سریع چشم است ، هنوز فرد به خواب عمیق نرفته و پس از چرخه کامل ، خواب عمیق صورت می گیرد. هر فردی ، چرخه کامل خواب را در هر شب تجربه می کند. مشکل راه رفتن در خواب ، معمولا در مرحله خواب عمیق صورت می گیرد. کودکی که هنگام شب در خواب راه می رود ، پس از بیداری ، وقایع شب گذشته را به خاطر نمی آورد. فعالیت و حرکت کردن کودک در هنگام خواب ممکن است به صورت راه رفتن ، نشستن ، سعی در بالا رفتن از جایی و سر زدن به اتاق ها و در مراحل خیلی حاد تر ممکن است به صورت خارج شدن از خانه و انجام دادن کارهایی باشد که می توان در بیداری انجام داد.

به هرحال بر اثر خواب گردی های کودک ، آسیب های احتمالی ناشی از این مشکل نیز ممکن است بسیار جدی باشد. معمولا در زمان خواب گردی ، موج مغزی بسیار کند است. در طول روز ، بدن کودک فعالیت داشته و حرکات زیادی انجام می دهد. پس از اینکه کودک به رختخواب می رود ، بدن خسته کودک هنوز فعال بوده و پس از فرمان مغز برای بی حرکتی و استراحت ماهیچه ها و اندام ها ، این فعالیت کم شده و کودک کم کم به خواب می رود. اما در برخی موارد ، عملکرد مغز در ایجاد فرمان دچار اختلال شده و ممکن است بدن کودک پس از مدتی خواب طبیعی ، مجددا به حرکت در آمده و اصطلاحا خواب گردی به وجود آید. مشکل خواب گردی کودکان در اصطلاح ، اختلال تحریک نیز خوانده می شود. به این معنی که مغز ، سبب تحریک خواب عمیق شده و بنابراین کودک در حالتی بین خواب و بیداری قرار می گیرد. در این حالت ممکن است اعمال مختلفی همانند اعمال طبیعی که در زمان بیداری انجام می شود ، از کودک سر بزند.

چه زمانی خطرناک است؟

اختلال راه رفتن و یا هر گونه اختلال خوابی که کودکان به آن دچار می شوند ، ممکن است موضوع جدی به شمار رود. مخصوصا که کودکان در سن رشد بوده و در روند رشد ، مغز کودک نیز به سرعت رشد می کند. زمانی که مغز رشد می کند ، برای انواع تحریک ها آماده می شود و بنابراین کوچکترین مشکل و یا تحریکی می تواند بر تمام اندام های بدن کودک تاثیر گذار باشد. برخی از محققان بر این باورند که مغز کودک تقریبا غیر قابل انعطاف بوده و به خوبی نمی تواند چرخه بیداری و خواب را درک کند. در هنگام خواب ، معمولا بدن انسان بازسازی و اصطلاحا ریکاوری می شود. در این زمان ، هورمون ها آزاد می شوند . از جمله این هورمون ها ، میتوان هورمون رشد را نام برد. کودکان مرتب در حال رشد هستند و ممکن است آزاد شدن هورمون ها ، سبب ایجاد انسداد خواب در کودک شود.

راه رفتن کودکان در خواب

مشکل در سیستم اعصاب و مغز کودک

راه رفتن کودکان در خواب ممکن است دلایل زیادی داشته باشد. مهم ترین دلیل این اختلال ، ممکن است بروز مشکل در سیستم اعصاب و مغز کودک باشد. زیرا مغز رابط مستقیم ایجاد چرخه خواب می باشد. شاید در برخی کودکان ، راه رفتن در خواب مشکل خاصی ایجاد نکند ، اما ، این رفتار نوعی اختلال در خواب بوده و بدون شک بدون علت نیست. راه رفتن کودکان در خواب ممکن است با بیماری هایی مانند تشنج ، اختلالات خواب ، اختلالات مغزی آلی مانند پارکینسون ، در ارتباط باشد. به همین دلیل ، پزشک فوق تخصص مغز و اعصاب کودکان می تواند به بررسی موارد احتمالی این اختلال بپردازد. تشنج کودک ممکن است عاملی برای بروز اختلال راه رفتن در خواب باشد. کودکی که مبتلا به تشنج است به دلیل مشکل در کارکرد مغز ، ممکن است مشکلاتی داشته باشد. علاوه بر مشکلاتی که ممکن است در هنگام تشنج به کودک دست دهد ، این احتمال نیز می رود که در دیگر اعمال طبیعی بدن او نیز تاثیر بگذارد. همین موضوع در مورد بیماری پارکینسون و اختلالات مغزی نیز صدق می کند. کودکی که مبتلا به اختلالات مغزی است ، ممکن است در معرض آسیب بیشتری باشد. زیرا مغز که رابط اصلی عمل خوابیدن کودک است ، دچار اختلال شده و همین موضوع سبب بروز چنین مشکلی می شود. باید اضافه کرد که مشکل راه رفتن کودک در خواب ، ممکن است در برخی مواقع ارتباطی با مسائل روحی و روانی نداشته و ممکن است مغز کودک ، عامل اصلی بروز این مشکل باشد. اختلال راه رفتن در کودکان بیشتر از بزرگسالان بوده و لازم است که جدی گرفته شود.

راه حل درمان خوابگردی کودکان چیست؟

مثل هر مورد دیگری بهتر است ابتدا در مورد خوابگردی های فرزندتان با متخصص اطفال کودکتان صحبت کنید ، هرچند خوابگردی یک بیماری نیست که نیاز به دارو و درمان خاصی داشته باشد. اما شما در رابطه با خوابگردی های کودکتان باید به چه نکاتی دقت کنید :

  • سعی نکنید کودک را بیدار کنید.
  • اگر خودش اجازه می دهد ، به آرامی او را به رختخواب هدایت کنید.
  • کودکتان صبح روز بعد هیچ خاطره ای از این رویداد نخواهد داشت ، بنابراین آن را مطرح نکنید ، چون صحبت در مورد آن ممکن است کودکتان را از خوابیدن بترساند.
  • قبل از اینکه او را برای خواب شب در رختخوابش بگذارید ، حتماً هر اسباب بازی یا اشیای دیگری را که می توانند او را در طول پرسه های شبانه اش به زمین بیندازند ، بردارید.
  • در بالای پله ها یا جلوی هر جایی که امکان سقوط یا خطر وجود دارد گیت محافظ قرار دهید.
  • هر چیز خطرناکی را از روی زمین آشپزخانه بردارید.
  • تمام درها و پنجره ها را حتماً قفل کنید ، چون بیشتر آسیب های مربوط به کودکانی که در خواب راه می روند زمانی رخ می دهد که آنها از یک پنجره ای سقوط می کنند یا موفق می شوند از خانه بیرون بروند.

این مطلب مفید بود؟
(0 رای)
0%

نوشتن نظرات

توجه : نظرات حاوی الفاظ نامناسب ، تهمت و افترا منتشر نخواهد شد.


تصویر امنیتی