در برخی شرایط و بیماری ها تغییراتی در ناخن ها بروز می کند که باعث می شود شکل و حالت طبیعی ناخن به هم بریزد و حتی رنگ و قوام آن تغییر کند. لازم است والدین با مشاهده هر یک از علایم زیر با پزشک اطفال مشورت کنند.

مراقبت از ناخن کودکان و جلوگیری از مشکلات شایع آن

ناخن ها در کودکان باید شکل و انحنای طبیعی داشته و براق باشند. نسج زیر ناخن نیز باید کاملا مشخص باشد. در برخی شرایط و بیماری ها تغییراتی در ناخن ها بروز می کند که باعث می شود شکل و حالت طبیعی ناخن به هم بریزد و حتی رنگ و قوام آن تغییر کند. لازم است والدین با مشاهده هر یک از علایم زیر با پزشک اطفال مشورت کنند.ناخن کودک | 5 مشکل شایع ناخن کودکان و درمان آنناخن کودک | 5 مشکل شایع ناخن کودکان و درمان آن

1-قاشقی شدن ناخن ها

در کودکی که تغذیه خوبی دارد و از منابع ویتامینD و کلسیم ، ویتامین و فسفر و زینک به اندازه کافی بهره می برد ، رشد استخوانی خوب است ، بنابراین ناخن ها هم قوام خوبی دارند اما کمبود برخی ریزمغذی ها می تواند باعث تغییر شکل یا شکننده شدن ناخن یا کاهش رشد آن شود مثلا در اثر کمبود آهن ، ناخن انحنای طبیعی خود را از دست می دهد ، دوام طبیعی ندارد و حالت فرورفته و قاشقی پیدا می کند.

قاشقی شدن ناخن های کودک

در این شرایط در صورت فشار آوردن بر ناخن ، نسج زیر آن به رنگ قرمز شفاف نیست و رنگ پریده است. اگر نتایج آزمایش خون هم نشان دهد میزان هموگلوبین کمتر از 12 است ، بی شک کودک دچار کم خونی است و با تجویز مکمل آهن و رژیم غذایی حاوی گوشت ، جگر ، زرده تخم مرغ و برخی حبوبات مثل عدس ، لوبیا و پسته که منبع خوب آهن هستند ، کم خونی درمان می شود و درنتیجه به تدریج ناخن حالت طبیعی پیدا می کند.

2-شکننده و نازک شدن ناخن

کمبود ویتامینD و کلسیم باعث شکنندگی و نازکی ناخن و کاهش رشد آن می شود.

شکننده و نازک شدن ناخن کودک

اگر نتایج آزمایش ها ، کمبود ویتامین D و کلسیم و راشیتیسم را در کودک نشان دهند ، به خصوص در فصل زمستان که کمبود ویتامینD شایع است ، تجویز ویتامینD به صورت خوراکی یا تزریقی و در معرض آفتاب مستقیم قرار گرفتن کودک می تواند باعث بهبود عارضه ناخنی شود.

3-عفونت و التهاب کناره ناخن

برخی بیماری های عفونی می توانند باعث عفونت ناخن ها شوند. استافیلوکوک ها کنار ناخن ها عفونت هایی ایجاد می کنند که قرمزرنگ هستند و ترشحات چرکی دارند و چون بستر ناخن وسیع نیست ، دردهای شدیدی در کودک ایجاد می شود.

عفونت و التهاب کناره ناخن کودک

این عفونت در شست پا شایع تر است. برای درمان از محلول های موضعی و آنتی بیوتیکی و گاهی آنتی بیوتیک خوراکی مناسب استفاده می شود. اگر عفونت شدید باشد پزشک مجبور است ناخن را بکشد و آن را موضعی درمان کند. برخی عفونت های قارچی نیز شکل ناخن را تغییر می دهند و آن را شکننده می کنند. در این شرایط درمان های موضعی ضدقارچی تجویز می شود.

4-سیاه شدن و افتادن ناخن

ممکن است در اثر ضربه ، ناخن کودک بشکند و سیاه شود. در این شرایط لازم است آن را نگهداری کرد تا عفونت نکند. بعد از مدتی ناخن جدید از ریشه رشد می کند.

سیاه شدن و افتادن ناخن کودک

5-تغییر رنگ ناخن

یکی از دلایل شایع تغییر رنگ ناخن در کودکان ، استفاده مرتب از لاک و لاک پاک کن هاست. این مواد روی رشد ناخن کودکان تاثیر منفی می گذارند و در طولانی مدت می توانند باعث بروز عفونت های ناخن شوند. بهتر است لاک زدن ناخن کودک به جشن ها یا مواقع خاص محدود شود.

تغییر رنگ ناخ کودک

مشکلات شایع ناخن کودکان و درمان آن

این مطلب مفید بود؟
(2 رای)
90%

نوشتن نظرات

توجه : نظرات حاوی الفاظ نامناسب ، تهمت و افترا منتشر نخواهد شد.


تصویر امنیتی

کاربران آنلاین : 12,145