کودک خجالتی و بازی درمانی برای کودکان خجالتی و ده بازی برای کودکان خجالتی و قصه درمانی برای کودکان خجالتی و بازی درمانی برای کودکان خجالتی و کودکان خجالتی در پیش دبستانی و بچه خجالتی و علت خجالتی بودن کودک سه ساله و خجالتی بودن کودک سه ساله و چگونه با کم رویی کودکان برخورد کنیم و درمان خجالت کودکان و به کودک خجالتی خود کمک کنید و مشکلات کودکان خجالتی در نم نمک.

اجتماعی کردن و رفع مشکل کودکان خجالتی

خجالت در کودکان عیب و نقص نیست بلکه یک خصوصیت اخلاقی است که نیازی به تنبیه والدین و شرمندگی آنها ندارد. این ویژگی اخلاقی در کودکان با تشویق و حمایت والدین اصلاح خواهد شد. در برخی از جوامع خجالتی بودن یک امتیاز رفتاری محسوب می شود و مورد پسند و ستایش مردم است و به کودکان از طریق فرهنگ جامعه به ارث می رسد.اجتماعی کردن و رفع مشکل کودکان خجالتیاجتماعی کردن و رفع مشکل کودکان خجالتی

خجالتی بودن یک ویژگی شخصیتی است که بسیاری از کودکان و حتی نوجوانان و بزرگسالان نیز درگیر این مسئله هستند. بسیاری از بزرگسالان در کودکی خجالتی بوده اند پس نباید این مسئله در کودکان خشونت والدین را در پی داشته باشد و باعث شرمندگی شود زیرا این خصوصیت در کودکان با صبر و حوصله و تشویق و حمایت والدین قابل اصلاح است.

اغلب کودکان خجالتی در احوالپرسی های معمول روزانه با دیگران مشکل دارند و هنگام احوال پرسی پشت والدینشان پنهان می شوند و بدون هیچ حرفی ساکت می ایستد. با تنها کمی حمایت از طرف والدین کودکان خجالتی می توانند به مدیریت کم رویی شان بپردازند پس شما به عنوان والدین کودک خجالتی بهتر است با مطالعه دقیق این بخش مهم از نم نمک راه های کمک به کودکتان را بیابید.

رفع مشکل خجالتی بودن کودکان با روش های تاثیر گذار

کمک به کودکان خجالتی که با همسالان خود ارتباط برقرار می کنند

استاندارد رفتار شناختی - درمانی برای اضطراب شامل کمک به افراد در مواجهه با شرایط بیمناک است ، بنابراین آن ها می توانند اطمینان ایجاد کنند که بتوانند این شرایط را کنترل کنند.

با این حال ، زیرمجموعه فرزندان خجالتی که توسط گزل شناسایی می شوند به وضوح نشان می دهد که نمی توانیم کودکان خجالتی را به موقعیت های اجتماعی وارد کنیم برای کودکان خجالتی نابالغ و هم خجالتی پرخاشگر نگرانی آن ها در رابطه با تعامل با هم سن و سالان به خوبی ایجاد شده است : همسالان آن ها واقعا تمایل به واکنش منفی با آن ها دارند!

قرار گرفتن در معرض رد (بیشتر)به کودکان در جلب اعتماد اجتماعی کمک نخواهد کرد خجالتی بودن کودکان به راهنمایی خاص در نحوه ارتباط با همسالان به روش های مثبت و نیز انجام چنین کارهایی نیاز دارند.

کودک خجالتی و گوشه گیر

راهکارهایی برای اجتماعی کردن کودک خجالتی

سبک کودک خجالتی در ارتباط با آن

کار کردن با آن به جای مقابله

کودکان خجالتی مجبور نیستند به طور جادویی برون گرا شوند تا بتوانند با آن ها جور و دوست داشته شوند. قطعا در دنیا جایی برای یک سبک ساکت تر وجود دارد! آن ها نیاز به یافتن راه هایی برای تعامل با این که چه کسی هستند و هم چنین منجر به واکنش های مثبت از سوی دیگران می شوند دارند.

علایق کودک را دنبال کنید

کودکان با انجام کارهای سرگرم کننده با هم دوست می شوند فعالیتی که کودک از آن لذت می برد می تواند گامی برای دوستی باشد اگر کودک بر فعالیت های سرگرم کننده متمرکز است ، او کاری برای انجام دادن و صحبت کردن در مورد همسالان خود دارد و کم تر نگران احتمال تنهایی یا رد شدن است.

دستورالعمل های اجتماعی را آموزش دهید و تمرین کنید

اغلب تعامل اجتماعی مستلزم بذله گویی هوشمندانه نیست بسیاری از چیزهایی که ما به افراد دیگر می گوییم روتین است به کودک کمک کنید تا ارتباط های اجتماعی ساده را از طریق بازی یاد بگیرد. برای مثال ، خوش آمدگویی به افراد با ارتباط چشمی ، صدای واضح و لبخند دوستانه دوست به خود جلب می کند.

بر روی تعامل تمرکز کنید

بسیاری از کودکان خجالتی احساس راحتی بیشتری نسبت به یک فرد دارند استراحت کردن و حضور در بازی می تواند به کودک خجالتی فرصتی برای تمرین مهارت های اجتماعی و تعمیق دوستی بدهد داشتن حتی یک دوست که آن ها را دوست بدارد به کودکان کمک می کند تا احساس شادی کنند و کم تر مورد تهدید قرار بگیرند. در صورت نیاز به فرزند مراجعه کنید و بگویید قبل از رسیدن مهمان چگونه رفتار کنند.

زمانی که دیگران صمیمی هستند ، واکنش دهید

مطالعه گزل نشان داد بچه های خجالتی که قادر به پاسخگویی به پیشنهادهای دوستانه دیگر کودکان بودند ، زمان اجتماعی آسان تری داشتند به کودک کمک کنید که مراقب رفتارهای محبت آمیز کودکان دیگر باشد این می تواند نشانه دوستی اولیه باشد! به کودک کمک کنید تا به گرمی پاسخ دهد.

کودکان کم رو

بهترین برخورد با کودک کم رو و خجالتی

چطور کودک خجالتی را اجتماعی کنیم؟

چشم انداز دیگران را تصور کنید

این کار برای بچه ها سال ها طول می کشد تا یاد بگیرند چطور ممکن است فرد دیگری در یک وضعیت خاص چه احساسی داشته باشد. برای پشتیبانی از دیدگاه خود ، صحبت کردن با شما درباره ایده ها و احساسات در زندگی روزمره و یا در کتاب ها ، نمایش های تلویزیونی ، و یا فیلم است.

صحبت کردن در مورد احساسات به کودکان کمک می کند که به آن ها برچسب بزنند و تجربه درونی را درک کنند ذهنی که خود را جای دیگران قرار می دهد می تواند کودکان را راهنمایی کند که چطور به راه خود ادامه دهند به بیرون نگاه کنید ، با تمرکز بر کمک به دیگران احساس راحتی کنید ، می تواند به کودکان خجالتی کمک کند تا خود را رها کنند .

صبور باشید

می تواند مدتی طول بکشد تا شهرت تغییر کند همسالان ممکن است فورا متوجه نشوند که کودک شما برگ جدیدی پیدا کرده است. به توانایی کودک برای رشد و یادگیری اعتماد کنید. با راهنمایی و تلاش مداوم ، کودک می تواند با کودکان دیگر ارتباط برقرار کند.

کمک به کودک خجالتی

بسیاری از کودکان خجالتی هستند. اگر درک کنید این عبارت واقعا چه معنایی دارد ، ممکن است تصمیم بگیرید که داشتن کودک خجالتی ، چنین کیفیت منفی ندارد. خجالت می تواند کمک یا مانع برای کودک باشد و این بستگی به نحوه مدیریت آن دارد.

زمانی که خجالت به کودک کمک می کند

خجالت یک ویژگی شخصیتی است نه یک عیب بعضی از بهترین آدم هایی که تا به حال شناخته ام خجالتی هستند. این افراد تمایل دارند که شنوندگان دلسوز و افراد خصوصی باشند که حتی بدون گفتن یک کلمه ، حضور خوشایند را از خود نشان می دهند.

بسیاری از افراد خجالتی بودن را درک نمی کنند و با مشکل ، خجالتی بودن را برابر می دانند آن ها بر این باورند که کودک خجالتی از تصویر ضعیف خود رنج می برد بیشتر اوقات این برچسب بیش از پیش ناعادلانه بود بسیاری از کودکان خجالتی مفهوم خود را درک می کنند.

وقتی خجالت مانع است

در برخی از کودکان ، خجالت تجلی مشکلات داخلی است ، نه آرامش درونی این کودک بیش از حد خجالتی است و عقب می نشیند از ارتباط چشمی اجتناب می کند و مشکلات رفتاری بسیاری دارد.

مردم در حضور او احساس راحتی نمی کنند وقتی در این فرد کوچک کاوش می کنید متوجه می شوید که او با عصبانیت و ترس به جای صلح و اعتماد عمل می کند. وقتی عمیق تر به کاوش ادامه می دهید ، اغلب متوجه می شوید که او خیلی عصبانی است.

رفع خجالت در کودکان

کودکان خجالتی چگونه اند؟

پنهان شدن پشت سر کودک خجالتی

برخی از کودکان پشت برچسب کودک خجالتی پنهان می شوند و بنابراین مجبور نیستند خود را به کسی نشان دهند که دوست ندارند ایمن تر این است که هیچ چیزی رو نشان ندهیم برچسب "خجالتی" بهانه ای برای توسعه ندادن مهارت های اجتماعی و دلیلی برای عدم استفاده از آن ها می شود.

کودک می تواند از "خجالت" به عنوان دفاع در برابر تلاش سخت تر و بهانه ای برای ماندن در همان سطح رشد مهارت استفاده کند برای این کودکان خجالتی بودن نقص است و عزت نفس ضعیف آن ها را تقویت می کند. برای درمان خجالت باید عزت نفس خود را افزایش دهید این کودک به والدینی نیاز دارد که بتواند به آن ها اعتماد کند.

مهارت های اجتماعی را به کودک آموزش دهید :

می توانید مهارت های اجتماعی زیادی را به کودک آموزش دهید که بتواند بر خجالت غلبه کند. می توانید به او یاد بدهید که چگونه :

  • با افراد جدید ملاقات کند
  • به دیگران خوشامد بگویید
  • گفتگوها را آغاز کنید
  • در بازی شرکت کنند
  • ارتباط چشمی برقرار کنید
  • شنونده خوبی باشید

می توانید از عروسک ها ، شخصیت های اکشن یا عروسک برای ایفای نقش در وضعیت های مختلف استفاده کنید. به او یاد دهید چطور از عبارت های خاص مانند "سلام ، اسم من ..." استفاده کند ، و "آیا من هم می توانم بازی کنم؟

مزایای اجتماعی بودن را توضیح دهید :

احتمال زیاد زمانی که کودک خجالتی بودید یا ممکن است هنوز هم در وضعیت های ویژه ای خجالتی باشید زمینه خجالت ، با این که این ویژگی می تواند مغلوب شود به ژنتیک مربوط می شود.

چنانچه در نم نمک اشاره شده است اگر این مورد صدق می کند توضیح دهید که چرا این تجربه برای شما خوب بوده است چیزهای خوب را توضیح دهید که از عمل اجتماعی بیشتری به عمل می آیند این چیزها می تواند شامل ایجاد دوستان جدید ، داشتن لذت بیشتر و لذت بردن از مدرسه باشد.

به کودک کمک کنید تا ارتباط اجتماعی و دوست داشته باشد :

سعی کنید کودک را در معرض کودکان و تنظیمات جدید قرار دهید اما این کار را به تدریج انجام دهید. مثالا ، ممکن است از یک پارک بازدید کنید که در آن کودکان به طور منظم بازی می کنند مجبورش نکنید که با بچه های ناآشنا ارتباط برقرار کند حتما برای گرم کردن او وقت زیادی بدهید.

در طول تعاملات اول ، به فرزندتان کلماتی را که نیاز دارد با دوستان جدید صحبت کند بدهید می توانید این کار را به طرق مختلف انجام دهید ، اما در اینجا چند گزینه وجود دارد :

کسب تکلیف از او به طور مستقیم ، مانند "به او بگویید که دوست دارید به آن ها کمک کنید ، " یا "بپرسید چه بازی می کند".

برای تشویق مکالمه با هر دو کودک صحبت کنید. مثلا ممکن است بگویید " الا ، می دانم که شما دوست دارید نقاشی کنید. آنا نقاش بزرگی است."

رفع خجالت کودک

تقویت مهارت های کودکان خجالتی

به کودک خجالتی خود کمک کنید

اهداف را مشخص کنید و به پیشرفت خود پاداش دهید :

با فرزندتان کار کنید تا اهداف رفتاری را تعیین کرده و پیشرفت او را پی گیری کنید کوچک شروع کنید و به تدریج بسازید زمانی که فرزندتان به هدفتان می رسد ، آن را روی نمودار پیشرفت مشخص کنید.

رفتار اجتماعی را تحسین کنید :

مهارت های اجتماعی جدید را تقویت کنید تا کودک یاد بگیرد وقتی او را می بینید که سعی دارد بر خجالت غلبه کند ، او را با محبت و گرمی تحسین کنید مراقب باشید که این کار را در عموم انجام ندهید اگر کودک به احتمال زیاد خجالت زده شود. به جای آن به او بگویید که در خلوت چه کار کرده است.

عزت نفس کودک را بسازید :

کودکانی که در مورد خود احساس خوبی دارند ، کم تر خجالتی هستند. نقاط قوت فرزندتان را مشخص کنید و آن ها را بسازید. آیا او خلاق است؟ ورزش کار است؟ ترویج این مهارت ها به کودک امکان می دهد که خود را فردی با استعداد و توانا ببیند این حس اعتماد می تواند به او کمک کند در موقعیت های اجتماعی شجاع تر شود.

با معلمان ارتباط برقرار کنید :

اگر کودک در پیش دبستانی و یا مهد کودک تحصیل می کند با معلمان همراه شوید یک برنامه برای کمک به کودک ایجاد کنید تا بر خجالت غلبه کند بارها درباره استراتژی هایی که در خانه از آن ها استفاده می کنید صحبت کنید با یکدیگر کار کنید تا اهداف کودک را تعیین کنید با رویکرد سازگار هم در خانه و هم در مدرسه ، می توانید نتایج تلاش های خود را افزایش دهید.

این مطلب مفید بود؟
(0 رای)
0%

نوشتن نظرات

توجه : نظرات حاوی الفاظ نامناسب ، تهمت و افترا منتشر نخواهد شد.