ثبت بیوگرافی در گوگل
ثبت بیوگرافی در ویکی پدیا
تبلیغات

در این مطلب جدید در سال 1403 و سال 2024 ، زنجان و مناطق دیدنی زنجان و جاذبه های گردشگری زنجان و اماکن زیارتی زنجان و اماکن تاریخی زنجان و سوغات زنجان و آداب و رسوم زنجان و جاذبه های توریستی زنجان و دیدنی های زنجان برای خارجی ها و طبیعت بکر زنجان و روستاهای دیدنی زنجان و مناظر طبیعی زنجان و آبشار در زنجان و مسجد در زنجان و غذاهای محلی زنجان و شیرینی مخصوص زنجان در نم نمک.

جاهای دیدنی و جاذبه های گردشگری استان زنجان

استان زنجان یکی از شهرهای ترک نشین ایران و دارای 8 شهرستان است. گفته می شود بنای شهر زنجان در زمان اردشیر بابکان ساخته شده و در آن زمان نام شهین یعنی منسوب به شاه به آن اطلاق شده است. برای گشت و گذار در این استان ، انتخاب های متعددی پیش روی شما قرار دارد. هم آثار تاریخی و هم جاذبه های طبیعی و ما سعی کرده ایم بهترین آنها را به شما معرفی کنیم.جاهای دیدنی و جاذبه های گردشگری استان زنجان + نقشه PDFجاهای دیدنی و جاذبه های گردشگری استان زنجان + نقشه PDF

گنبد سلطانیه

دیدنی های زنجان؛ از گنبد سلطانیه تا دودکش جن+تصاویر و شناسه مسیرها

این گنبد فیروزه اس رنگ در شهر سلطانیه و به دستور سلطان محمد خدابنده فرمانرواس ایلخانس ساخته شده و به روایتس آرامگاه اوست. گنبد سلطانیه الهام بخش معماران در ساخت کلیسای جامع فلورانس و تاج محل هند بوده است و شهرت جهانی دارد. نقشه این بنا در قسمت همکف و طبقه اول شکلی شبیه به مستطیل دارد و در طبقه دوم و سوم به صورت هشت ضلعی در می آید. سلطانیه در 43 کیلومتری زنجان و در سمت راست جاده زنجان به تهران واقع است. زمان بازدید از این گنبد همه روزه به جز ایام سوگواری ها درشش ماه اول سال از 8.00 الی 20.00 و شش ماه دوم سال از 8.00 الی 18.30 است و هزینه ورودی آن3000 تومان است.


بازار زنجان

بازار زنجان طولانی ترین بازار ایران است و در دوره آقا محمدخان قاجار ساختش شروع شده و در زمان فتحعلی شاه به پایان رسیده است. این بازار قلب تپنده زنجان است و از خیابان سعدی شروع شده و پس از قطع آن توسط خیابان فردوسی ، در خیابان اصغریه به پایان می رسد. در این بازار میتوانید هر چیزی که دنبالش هستید و همچنین سوغاتی با قیمت مناسب پیدا کنید.


رختشویخانه

دیدنی های زنجان؛ از گنبد سلطانیه تا دودکش جن+تصاویر و شناسه مسیرها

مجموعه تاریخی رختشویخانه در واقع سرپناهی برای زمستان ها و زنانی که رخت هایشان را بیرون از خانه می شستند بوده است که در حال حاضر به عنوان موزه مردم شناسی مورد استفاده قرار می گیرد. سبک و سیاق معماری این بنا به شیوه اواخر دوره قاجار و اوایل دوره پهلوی است. بنای رختشویخانه زنجان در محله قدیمی عباسقلی خان شهر زنجان ، در خیابان سعدی روبروی خیابان 7 تیر واقع شده است.


مجموعه تفریحی ائل داغی

مجموعه تفریحی و کوهستانی ائل داغی یا مجموعه تفریحی گاوازنگ زنجان در شمال این شهرو در دامنه کوه گاوازنگ قرار دارد. برای گذراندن یک روز در مکان خوش آب و هوا و خوردن نهار و عصرانه میتوانید به ائل داغی سفر کنید. در این مجموعه تمام امکانات رفاهی مثل آلاچیق های چوبی ، رستوران ، آسیاب ، آبشار مصنوعی و قایق های پدالی وجود دارد.


کوه های رنگین کمانی آلاداغ لار

یکی از شگفت انگیزترین جاذبه های طبیعی ایران در جاده میانه-زنجان قرار دارد. رنگ های قرمز ، زرد ، سفید و نارنجی خودشان را در میان کوه ها جا کرده اند و پس از بارندگی و وقتی خاک خیس می شود ، دیدنی است. قدمت این کوه ها 15 میلیون سال برآورد شده و از زنجان تا شهرستان میانه و از تبریز به اَهر امتداد دارند. لازم به ذکر است به دلیل اینکه این جاذبه دقیقا در میان جاده است ، محلی برای اقامت و یا کمپینگ در نزدیکی آن وجود ندارد و شما می توانید برای اقامت به یکی از شهرهای اطراف بروید.


مردان نمکی

دیدنی های زنجان؛ از گنبد سلطانیه تا دودکش جن+تصاویر و شناسه مسیرها

مردان نمکی نامی است که به شش مومیایی کشف شده در زمستان سال 1372 در معدن نمک چهرآباد استان زنجان داده شده است. جسد سه تن از مردان نمکی در عمارت ذوالفقاری در شهر زنجان نگهداری می شود.


غار کتله خور

غار کتله خور یک غار خشکی- آبی در شهرستان خدابنده است و به دلیل داشتن ناخالصی ، قندیل های مخروطی آویزان از سقف آن ، رنگ های متنوعی دارند. . بنابه اظهارات یک گروه کوهنوردی از دانشگاه بوعلی همدان قدمت این غار به دوران ژوراسیک (بیش از 120 میلیون سال قبل) باز می گردد.


دودکش جن

دیدنی های زنجان؛ از گنبد سلطانیه تا دودکش جن+تصاویر و شناسه مسیرها

این پدیده طبیعی در اصطلاح زمین شناسی «هودو» (Hoodoo) نامیده می شود و در اصل نوعی سنگ به شکل قارچ می باشد که بر اثر فرسایش پدید آمده و شبیه به مناره بلند و نازکی است . هودوها بیشتر در آمریکا دیده می شوند که یک نمونه از آن ها در منطقه برایس کنیون بسیار معروف است. دودکش جن در 20 کیلومتری شهر ماهنشان و 120 کیلومتری زنجان قرار دارد.


غذاهای محلی و صنایع دستی

خورش آلوچه با مرغ ، جغور بغور ، پیازو و آش گندم جزو غذاهای محلی زنجان است و چاقو ، چاروق (نوعی کفش زنانه ایران باستان) ، گلیم و فرش (با طرحی معروف به ریز ماهی) ، ملیله کاری ، مصنوعات چرمی ، صنایع مسی ، معرق چوب ، قلم زنی ، گردن بند و دست بندهای دست ساز از مرسوم ترین سوغاتی های زنجان به شمار می رود.


پیشنهاد

در صورت اقامت بیشتر در استان زنجان حتما از مسجد جامع زنجان ، پل میر بهاء الدین ، قلعه لک لک ها ، غار تاریخی حاجی کندی ، آبشار ماری دره سی ، آبشار شارشار ، روستای پلکانی شیلاندر ، بقعه قیدار نبی ، کاروانسرای سنگی و رودخانه قزل اوزن بازدید کنید.


دانلود مسیرهای عمومی گردشگری استان زنجان

بیوگرافی

پیج اینستاگرام نم نمک

این مطلب مفید بود؟
(5 رای)
80%

نظر دادن