ثبت بیوگرافی در گوگل
ثبت بیوگرافی در ویکی پدیا
تبلیغات

در این مطلب جدید در سال 1403 و سال 2024 ، فلورانس و مناطق دیدنی فلورانس و جاذبه های گردشگری فلورانس و اماکن زیارتی فلورانس و اماکن تاریخی فلورانس و سوغات فلورانس و آداب و رسوم فلورانس و جاذبه های توریستی فلورانس و دیدنی های فلورانس برای خارجی ها و طبیعت بکر فلورانس و روستاهای دیدنی فلورانس و مناظر طبیعی فلورانس و آبشار در فلورانس و مسجد در فلورانس و غذاهای محلی فلورانس و شیرینی مخصوص فلورانس در نم نمک.

جاذبه های گردشگری و جاهای دیدنی فلورانس ایتالیا

کلانشهر فلورانس ، پایتخت منطقه توسکانی ایتالیا و زادگاه هنر و معماری رنسانس است. این شهر ، زادگاه مشاهیر زیادی در میان هنرمندان ، مخترعان ، نویسندگان ، دانشمندان ، کاشفان و همچنین خاستگاه اپرا و ارز فلورین است که به عصر تاریکی اروپا پایان داد.جاذبه های گردشگری و جاهای دیدنی فلورانس ایتالیا(2024)جاذبه های گردشگری و جاهای دیدنی فلورانس ایتالیا(2024)

جاذبه های گردشگری و جاهای دیدنی فلورانس ایتالیا

در ادامه این مطلب از نم نمک می توانید با برخی از بهترین دیدنی های این شهر آشنا شوید.

1. کلیسای جامع سانتا ماریا

میدان دوامو و تعدادی از ساختمان های اطراف آن که مجموعه کلیسای جامع (Cathedral of Santa Maria del Fiore) را تشکیل می دهند گنجینه ای از بهترین جلوه های هنر ایتالیا را در یک میدان کوچک در خود جمع آوری کرده اند. هنگامی که از جاهایی مثل تعمیدگاه ، برج ناقوس ، کلیسای جامع یا موزه آن بازدید می کنید ، مجموعه ای از بهترین شاهکارهای هنر و معماری ساخته دست هنرمندان بزرگی همچون «گیبرتی» ، «برونلسکی» ، «دوناتلی» ، «جوتو» و «میکل آنژ» را خواهید دید. بهتر است از قدم زدن دورتادور میدان شروع کنید تا منبت کاری های پیچیده و پر از جزییات سنگ مرمر تحسین شما را برانگیزد ، سپس یک به یک وارد هرکدام از ساختمان ها بشوید تا به هرجا که نگاه می کنید آینه کاری های داخل آن شما را به وجد بیاورد.

کلیسای جامع سانتا ماریا

2. تعمید گاه سنت جان

از هر نمایی که به این تعمیدگاه (Baptistery of St. John) هشت وجهی قرن دوازدهمی نگاه کنیم -چه از داخل و چه از خارج- خواهید دید که این ساختمان نمونه ای تمام و کمال از هنر است. نمای بیرونی سنگ مرمر ، موزاییک کاری های نفس گیر داخل و مجموعه کارهای هنری که در خود جای داده این مکان را شایسته قرار گرفتن در بالاترین بخش های لیست شما می نماید. در این میان صفحه های برنزی بی نظیری که «گیبرتی» برای تزیین درهای رو به کلیسای جامع ساخته است گوی سبقت را از تمامی آثار دیگر می رباید. در هیچ کجای دیگر مثل "دروازه های بهشت" اثری برنزی را با این حالت نفیس و باورنکردنی نخواهید یافت. برای بازدید دقیق تر از گنجینه هایی که برای این تعمیدگاه ساخته شده اند می توانید از موزه کلیسای جامع دیدن کنید.

تعمید گاه سنت جان

3. قلعه قدیمی فلورانس

تاریخ ، هنر و قدرت از سرتاسر اتاق ها و گالری های متنوع این کاخ قلعه مانند (Palazzo Vecchio) در وسط فلورانس بازتاب می شود. شهر/جمهوری فلورانس از این مکان هدایت می شد. خاندان قدرتمند «مدیچی» نیز هنرمندان و معماران طراز اول آن دوران را برای طراحی و دکور دفاتر کار و خانه هایشان به کار می گماشتند. حواستان باشد که زودتر برای یکی از تورهای مجانی این کاخ ثبت نام کنید تا بتوانید از برخی از گذرگاه های مخفی که مدیچی ها برای رفت و آمد بین اتاق ها استفاده می کردند عبور کنید ، یادتان باشد که بلیتتان را نگه دارید و بعدازظهر برای رفتن به روی بام و دیدن منظره شهر هنگام غروب بازگردید.

قلعه قدیمی فلورانس

4. کاخ و گالری اوفیتزی

افراد کمی هستند که مخالف قرار دادن کاخ «اوفیتزی» (Uffizi Palace and Gallery) در میان برترین موزه های هنر جهان باشند. مجموعه های این موزه در تنوع و کیفیت مبهوت کننده اند ، حتی اگر هنر علاقه اصلی شما هم نیست ، بهتر است از نقاشی های معروف این موزه دیدن کنید. اینجاست که بیش از پیش متوجه می شوید که نقاشان قرن های 14 تا 16 فلورانس چطور چهره هنر غرب را عوض کرده اند. گذاری از تصاویر باشکوه دوره بیزانس تا فیگورهای به شدت واقعی و مناظر طبیعی دوره رنسانس. ساختمان عظیمی که در کناره رود ساخته شده یکی از کاخ های مدیچی ها است که نه به عنوان اقامتگاه بلکه قرار بوده به عنوان مقر حکومت ، مطالعات علمی و بخشی از مجموعه رو به گسترش هنری این خاندان مورد استفاده قرار بگیرد. یکی از دوست داشتنی ترین فضاهای اینجا اتاق «تریبونا»ی هشت ضلعی است که اختصاصاً به عنوان محلی برای نمایش نفیس ترین نقاشی ها و جواهرات شخص «فرانچسکو مدیچی اول» به کار گرفته می شده است.

کاخ و گالری اوفیتزی

5. پل وکیو

پل «پونته وکیو» (Ponte Vecchio) احتمالاً شناخته شده ترین نماد فلورانس است. تاق های با شکوه آن که پر از مغازه های رنگارنگ است به حتم یکی از زیباترین مناظر شهر به شمار می رود. این پل به صورت سنتی مأمنی برای طلاسازان خبره فلورانس بوده و امروزه نیز با گردشی کوتاه می توانید انواع جواهرات خیره کننده و کم نظیر را در آنجا پیدا کنید اما اکثر توریست ها نمی دانند که یکسری جواهرات دیگر درست بالای سر آن هاست! هدف از ساختن پل مسلماً وصل کردن دو سوی رودخانه آرنو بوده است چرا که مدیچی ها نیاز داشتند به صورت متناوب بین قصر «وکیو» و آپارتمان هایشان در قصر «پیتی» رفت و آمد کنند. به همین منظور از معمار معروف "واساری" خواستند تا برایشان یک راهرو بسازد که به صورت رسمی «راهرو شاهزاده» نامیده می شود اما امروزه بیشتر به "دالان واساری" معروف است.

می توانید ردیف پنجره هایی که به طرز دقیقی با مغازه های پایین هم راستا هستند را ببینید؛ اما اینجا فقط دالانی برای گذر نیست بلکه دیوارهای آن با مجموعه بی نظیری از پرتره ها و غالباً خودنگاره هایی از هنرمندان بزرگی مثل رامبراند ، لئوناردو داوینچی ، رافائل ، میکل آنژ و ولاسکز پوشیده شده است.

 پل وکیو

6. سن لورنزو

مدیچی بهترین اساتید را برای ساخت کلیسای خانوادگی و آرامگاه انتخاب کرد : «برونلسکی» را برای کلیسا برگزید و به منظور جاودانه کردن ممتازترین شاهزادگان خاندان مدیچی نیز وظیفه ساخت مقبره خانوادگی را به «میکل آنژ» سپرد. متأسفانه هر دو هنرمند قبل از تمام کردن کارشان از دنیا رفتند اما کلیسای برونلسکی با استفاده از نقشه های خودش کامل شد. آرامگاه میکل آنژ اما چنین بختی نداشت و درواقع هیچ گاه هم کامل نشد؛ اما آنچه که انجام شده به عنوان یکی از والاترین جلوه های هنر پیکره تراشی مرمر به شمار می رود.

سن لورنزو

7. میدان سینیوریا

میدان سینیوریا (Piazza della Signoria) از قرن چهاردهم و حتی شاید پیش تر مرکز قدرت در فلورانس بوده چراکه بقایایی از دوره های «اتروسکان» و «رومی »ها نیز در این مکان پیدا شده است؛ امروزه هم این میدان به عنوان مرکزی اجتماعی محسوب می شود. مکانی دوست داشتنی مملو از توریست ها و افراد محلی! در مرکز میدان فواره نپتون قرار گرفته و در یک سمت آن قصر وکیو که هنوز هم مقر دولت در شهر است. روبروی دیوار اوفیتزی که یک سمت میدان را تشکیل داده ، «لوجیا دی لانتزی» قرار دارد که یک گالری فضای باز است و مجسمه ها قابل توجهی نیز در خود جای داده است. شناخته شده ترین آن ها کار معروف سلینی یعنی برساووش با سر مدوزا است. درست جلوی قصر وکیو بدل مجسمه داوود میکل آنژ قرار دارد.

میدان سینیوریا

8. کلیسای سانتا ماریا نوولا

با اینکه سانتا ماریا نوولای (Santa Maria Novella) دوره «سنت دومنیک» همچون بسیاری از کلیساهای دیگر فلورانس نمایی از سنگ تراشه های مرمر پیچ در پیچ دارد ، اما اینجا کمی فرق دارد ، ردیف های بی بدیل سنگ تراشه ، پنجره های متقارن و ردیف هایی از قوس های برجسته در پایین آن قرار دارد. هنر در بخش های داخلی هم با مجموعه ای از بهترین نقاشی های دیواری شهر ادامه پیدا می کند. نقاشی هایی از اساتید بزرگی مثل «مازاکیو» ، «جوتو» ، «دومنیکو جیرلاندایو» ، «لیپی» و «پائولو اوسلو». اگر باز هم برایتان کافی نیست بهتر است بدانید که کل مقبره با نقاشی های «آندره بونائیتو» پوشیده شده که به عنوان بخشی از باشکوه ترین کارهای هنری قرن 14 ایتالیا شناخته می شوند. علاوه بر این نقاشی های دیواری یک منبر مرمرین از برونلسکی و عیسای مصلوب چوبی او ، تمثیل مریم مقدس واساری و ساخته برنزی لورنتزو جیبرتی نیز در محل وجود دارند. سری هم به داروخانه تاریخی صومعه بزنید که در آن داروهای ضد شوره سر و لوسیون های گیاهی تجویز می کرده اند.

کلیسای سانتا ماریا نوولا

9. کلیسای سانتا کروسه

در پس نماهای مرمرین هندسی و معمول دوره توسکانی ، سانتا کروسه (Santa Croce) هم کلیسایی مملو از آثار هنری است و هم آرامگاه برخی از معروف ترین مشاهیر فلورانس. این مجموعه بی نظیر شامل تعداد زیادی از آثار دوره رنسانس است. قطعاً دیدن «کاپلا باردی» با مجموعه ای از بهترین نقاشی دیواری های جوتو و در کنار آن کاپلا پروتزی برای شما جذاب خواهد بود. نقاشی های که برای افرادی مثل ماساکیو و میکل آنژ الهام بخش بوده اند. نقاشی دیواری های آرامگاه بارونسِلی از باارزش ترین کارهای تادئو گادی به شما می روند؛ اما معروف ترین آن ها عیسای مصلوب بی نظیر چیمبائو ، یکی از اولین نمونه های گذار از حالت خشک بیزانسی به طبیعت گرایی رنسانس است که هنرمندان بزرگ بعد از خود را تحت تأثیر قرار داده است. درون تالار کلیسا مزار هنرمندان بزرگی همچون میکل آنژ ، گالیله ، جیبرتی ، جیائوچینوی آهنگساز و حتی ماکیاولی را خواهید یافت.

کلیسای سانتا کروسه

10. آکادمی گالری

کپی های شناخته شده ترین کار میکل آنژ یعنی مجسمه داوود را در سرتاسر فلورانس خواهید دید ، اما نسخه اصلی آن درون آکادمی گالری (Academy Gallery) قرار دارد. هرچند امروزه متأسفانه به دلیل سابقه تلاش فردی برای تخریب آن ، مجسمه پشت شیشه نگهداری می شود اما هنوز هم از الهام بخشی آن کم نشده است.

البته داوود تنها کار میکل آنژ در این موزه نیست ، همانطور که تنها شاهکار اینجا هم محسوب نمی شود. اینجا می توانید میکل آنژ را تقریباً در حال کار کردن ببینید ، آن هم در دل مجسمه های چهارگانه ای که نیمه کاره رها شده اند و گویی که در حال بیرون آمدن از سنگ مرمر هستند. این مجسمه ها برای مقبره ای در رم ساخته می شده است. در این موزه همچنین می توانید مجسمه نیمه تمام «سنت متیو» که قرار بود برای کلیسای جامع فلورانس ساخته شود را نیز مشاهده کنید. اگر می خواهید شاهکارهای هنرمندان قرن 13 تا 16 میلادی را ببینید باید به باقی گالری ها هم سر بزنید. مریم مقدس «سندرو بوتیچلی» یکی از مهم ترین آثار این موزه است.

آکادمی گالری

11. کاخ های پیتی و باغ های بوبولی

گذراندن یک روز کامل در مجموعه کاخ های پیتی (Palazzo Pitti) به شما کمک می کند تا کمی از آنچه فلورانس در دل خود دارد را حس کنید : گالری های هنر غیرقابل تصور ، قصری از دوران مدیچی ها ، محصولات فلورانسی ، موزه ، تاریخ ، آپارتمان های سلطنتی و یکی از برترین باغ ها در سرتاسر ایتالیا. اگر قصد ندارید یک روز کامل را اینجا بگذرانید حداقل سری به کاخ و آپارتمان های سلطنتی و اتاق های مجللش بزنید و نقاشی های بزرگانی چون «رافائل» ، «روبن» ، «تینتورتو» و دیگران را ببینید که نه به شکل معمول داخل گالری ها بلکه به صورت بخشی از دکور اتاق هایی به نمایش در آمده اند که به منظور نمایش و سرگرمی ساخته شده بودند. الحق که این مجموعه طعنه به مجموعه اوفیتزی میزند.

در پشت کاخ ، باغ های بوبولی گسترده شده اند. «دوک کازیموی اول» از هیچ خرجی دریغ نکرد و نتیجه آن مدلی شد برای باغ های سلطنتی کل اروپا از جمله ورسای! این باغ که هنوز هم به خوبی به آن رسیدگی می شود چشم اندازی نفس گیر رو به شهر دارد. در سرتاسر باغ فواره ها و مجسمه هایشان ، غار دست ساز کناره کوه ، یک هزارتو ، تخت های رسمی و حتی یک آمفی تئاتر در محل چاله ای که در اثر استخراج سنگ برای ساخت کاخ در آنجا به وجود آمده است را خواهید دید.

کاخ های پیتی و باغ های بوبولی

12. میدان میکل آنجیولو

میدان «میکل آنجیولو» (Piazzale Michelangiolo) که اغلب حتی در بروشورهای توریستی هم به اشتباه میدان میکل آنژ تلفظ می شود یکی از اماکنی است که اتوبوس های توریستی حتماً باید در آن ها توقف داشته باشند. تمام عکس های کارت پستال های کلیسای جامع از همین تراس که بر فراز شهر قرار دارد گرفته شده است. در اوقات پر توریست ، بهترین زمان برای بازدید از این مکان در آرامشی نسبی ، اواخر ظهر یا اوایل عصر است هرچند که منظره غروب نیز بسیار زیباست. درست است که می توانید منظره پانورامای فلورانس را روی گنبد کلیسای جامع هم ببینید ، اما فقط از همین تراس است که می شود متوجه شد که گنبد برونلسکی چقدر بر مرکز شهر حکم فرمایی می کند. علاوه بر این که هیچ بلندای دیگری در شهر چنین منظره ای را که شامل پونته وچیو ، میدان وچیو ، سانتا گروسه و دیگر اماکن دیدنی شهر باشد ، نخواهید یافت.

می توانید از میان باغ های کنار رود تا این مکان پیاده بالا بروید و یا سوار اتوبوس های شماره 12 و 13 شوید. اگر دوست داشتید می توانید پیاده سری هم به کلیسای «سن مینیاتو اَل مونته» بزنید یا حتی ابتدا با اتوبوس تا بالا بروید و آن را ببینید سپس قدم زنان تا میدان پایین بیاید.

میدان میکل آنجیولو

بیوگرافی

پیج اینستاگرام نم نمک

این مطلب مفید بود؟
(0 رای)
0%

نظر دادن