ثبت بیوگرافی در گوگل
ثبت بیوگرافی در ویکی پدیا
تبلیغات

در این مطلب جدید در سال 1402 و سال 2023 ، نان محلی مازندرانی و معرفی انواع نان محلی مازندرانی شمالی و نان محلی شمالی و طرز تهیه نان محلی مازندران در خانه و طرز تهیه نان محلی ساده و طرز تهیه نان محلی مازندران در فر و طرز تهیه نان محلی در فر و طرز تهیه نان محلی گیلان و طرز تهیه نان محلی مازندران در توستر و پخت نان محلی در خانه در نم نمک.

همه چیز درباره انواع نان محلی مازندرانی شمالی

در ادامه به معرفی انواع نان محلی مازندرانی شمالی در سایت نم نمک می پردازیم.معرفی انواع نان محلی مازندرانی شمالی[طرز تهیه]معرفی انواع نان محلی مازندرانی شمالی[طرز تهیه]

نان محلی مازندرانی

نان شیرینی محلی گاتا

این نوع نان یا شیرینی سنتی یادگار کارگران اتریشی و دانمارکی است که در سال 1306 تا 1316 خورشیدی طبق قراردادی برای ساخت راه آهن به سوادکوه آمده بودند ، در آن زمان روستاییان منطقه ارتباط بسیار خوبی با آن ها برقرار کردند و به سبب همین ارتباط ، پخت این نوع شیرینی را یاد گرفتند و تاکنون هم یاد آن ایام را زنده نگه داشته اند و پخت این نان را همچنان در تمام فصول و مناسبت ها انجام می دهند.

برای پخت این نوع نان شیرینی از آرد ، شکر ، زنجبیل ، تخم مرغ ، آب ، کره حیوانی و... استفاده می شود. از آنجایی که این نوع نان شیرینی از ماندگاری بسیار بالایی برخوردار است ، اهالی منطقه از زمان قدیم تا حال حاضر برای توشه راه در فصل ییلاق و قشلاق ، این نوع نان را به مقدار فراوان می پزند. این نان مدت زمان بسیار طولانی ، سالم می ماند و قابل استفاده است.

نان محلی مازندرانی

نان قندی کچیله نون

نوعی نان شیرینی محلی ، به شکل مربع یا لوزی در ابعادی به اندازه کف دست یا کوچکتر است که خمیر آن از آرد به همراه شکر ، روغن ، شیر ، تخم مرغ و زردچوبه درست می شود و وقتی خمیر وَر آمد ، آن را به صورت قطعات کوچک و اشکال مختلف درمی آورند و سپس در تنور می پزند. کچیله نون یا چایی نون مازندرانی برای مصارف عمومی تهیه نمی شود و بیشتر به عنوان نانی تشریفاتی و همچنین برای نگهداری طولانی مدت نان به ویژه برای مسافرت ، برای چوپانان و گالش ها پخته و مصرف می شود. 

نان محلی مازندرانی

نان محلی پنجه کش

این نان معروف ترین نان مصرفی در روستاها و ییلاق های مازندران است که با وجود فراموش شدن نان های دیگر و گسترش نانوایی های صنعتی یا وسایل پخت جدیدتر ، هنوز هم در بسیاری از نقاط این استان می توان شاهد پخت و مصرف آن بود. برای پختن این نان ابتدا باید خمیر تهیه کنند و برای تهیه خمیر از آرد گندم استفاده می شود. روش تهیه خمیر نان به این صورت است که ابتدا مقداری آرد را در داخل ظرفی می ریزند و سپس کمی آب و همچنین مقدار معینی مایه نان (مخمر) به آن اضافه می کنند و بعد از مخلوط کردن آرد و آب و حالت گرفتن خمیر ، آن را با دست آنقدر ورز می دهند تا خمیر به شکل مورد نظر برسد. همچنین میزان این خمیر بر اساس تعداد جمعیت خانه یا مصرف روزانه تعیین می شود. بعد از این مرحله ، روی خمیر را با پوشش گرمی همانند گِلِج یا پتو می پوشانند و در کناری گذاشته تا خمیر خوب ور بیاید. بعد از گذشت ساعتی که خمیر آماده پختن شد ، تنور را آتش می کنند و نان می پزند.

نان محلی مازندرانی

نان پیازی ، دله دَکُرده نون»

نوعی نان محلی به شکل گِرد است که خمیر این نوع نان از  آرد ، روغن ، شیر ، تخم مرغ و … تشکیل شده است. وقتی خمیر نان آماده شد آن را به صورت قطعات کوچک و به شکل گرد درمی آورند ، سپس داخل نان را با پیاز سرخ شده همراه با ادویه جات و سبزی های معطر پر کرده و در تنور می پزند.

نان محلی مازندرانی

شیوه پخت نان سنتی کانی یا کِلانی

نان سنتی «کِلانی» نوعی نان محلی به شکل بیضی است که خمیر آن از آرد گندم ، روغن ، شیر ، تخم مرغ و … تشکیل شده است. خمیر آن را بعد از آماده شدن به قطعات کوچک و به شکل گرد درمی آورند ، سپس داخل نان را با سبزی های معطر متشکل از اوجی ، چغندر شیرین ، رب انار ترش ، مغز گردو ، کدو ، سیر و هویج پر کرده و در تنور می پزند. نان سنتی «کِلانی» سال 1400 با شماره ثبت 2579 ثبت ملی شده است. 

نان محلی مازندرانی

نان پیازی و نان کِلانی شباهت زیادی به غذاهای فست فودی امروز دارند و به پیتزای مازندرانی معروف هستند.

نان قالاج شهرستان قائمشهر

خمیر این نان به دلیل استفاده نکردن از جوش شیرین ، چند ساعتی زمان نیاز دارد تا به اصطلاح وَر بیاید. پخت آن هم با حرارت غیرمستقیم انجام می شود. بعد از داغ شدن تنور ، شعله را کم کرده و پخت را آغاز می کنند. «قالاج» که در سال های جنگ جهانی دوم در کشورهای روسیه ، بلغارستان ، لهستان و رومانی تهیه می شد ، به دلیل ماندگاری بالا در زمان جنگ در اختیار سربازان روس قرار می گرفت. یک زوج ارمنی برای اولین بار تنور این نان های قهوه ای را در کشورمان روشن کردند ، اما امروز این نان تنها در قائم شهر پخت می شود. در واقع این نوع نان یادگار جنگ جهانی دوم در مازندران و در شهرستان قائمشهر است. 

نان محلی مازندرانی

نان کَلَن

کَلَن نون نوعی دیگر از نان های رایج در میان جنگل نشینان به خصوص چاربیدارها* و چوپان های همیشه در راه است. افرادی که همیشه دسترسی به تنور ندارند ، اما آتش یار دیرینه و تضمین کننده بقای آنها در طبیعت است و خوب آموخته اند که چگونه با محدودترین امکانات ، بیشترین بهره را دریافت کنند. جنگل نشینان به سبک و سیاق اجداد خود برای طبخ این نان که ترکیبی از شیر و سرشیر است و خمیر مخصوص خود را دارد ، پس از آماده شدن آتش ، هیزم های آتش را کنار زده و خمیر نان را زیر خاکستر این آتش پهن می کنند. در مدت نیم ساعت این نان آماده سرو می شود و آن را در وعده های مختلف غذایی میل می کنند. (*چاربیدار شغلی اصیل در مازندران است و به کسی گفته می شود که در گذشته با استفاده از یک یا چند چهارپا کالاها و وسایل مورد نیاز روستاییان را که به خاطر مسیرهای سخت جنگلی و کوهستانی توان یا فرصت کافی برای رفتن به شهر نداشتند ، به دست آنها می رساندند.)

نان محلی مازندرانی

بیوگرافی

این مطلب مفید بود؟
(0 رای)
0%

نظر دادن