ثبت بیوگرافی در گوگل
ثبت بیوگرافی در ویکی پدیا
تبلیغات

در این مطلب جدید در سال 1402 و سال 2023 ، تاریخ روز مادر و تاریخ شمسی روز مادر و mother's day date و تاریخ میلادی روز زن و تاریخ قمری روز زن و روز زن چندمه و تاریخ دقیق روز زن و تاریخ دقیق روز مادر امسال و تاریخ دقیق روز مادر در تقویم و دلیل روز زن بودن میلاد حضرت زهرا را در نم نمک مشاهده نمایید.

تاریخ روز مادر(روز زن) امسال کی است؟

روز مادر در ایران روز ولادت حضرت فاطمه زهرا (س) 20 جمادی الثانی می باشد اما به علت قمری بودن تاریخ تولد حضرت فاطمه زهرا (س) روز مادر در تاریخ هجری شمسی ثابت نیست. امسال روز مادر در تقویم ایران چه روزی است؟تاریخ روز مادر(روز زن) سال 1402 کی است؟تاریخ روز مادر(روز زن) سال 1402 کی است؟

تاریخ دقیق روز مادر و روز زن در تقویم شمسی

چهارشنبه ، 13 دی 1402

تاریخ دقیق روز مادر و روز زن در تقویم قمری

20 جمادی الثانی 1445

تاریخ دقیق روز مادر و روز زن در تقویم میلادی

3 ژانویه 2024

تاریخ روز مادر در تقویم

از روز ازل و خلقت انسان ، مقام مادر جایگاه والایی در بین هر قوم و نژاد و ملتی ، با هر آداب و آیینی داشته است. نام مادر همواره بر صدر اوراق تاریخ خواهد درخشید و مهر و عطوفتش همیشه در اذهان تداعی خواهد شد طوری که با بردن نام مادرقلب کوچک و بزرگ سرشار از شور و حرارت و مهر و الفت می شود و پر تپش تر می زند. در ایران اسلامی روز ولادت حضرت فاطمه (س) به عنوان روز مادر نام گرفته تا زنان و مادران این مرز و بوم از او درس ایمان ، فداکاری و مهربانی بیاموزند.

امسال روز مادر چه روزی است؟

چرا میلاد حضرت زهرا (س) ، روز زن است؟

حضرت فاطمه زهرا (س) دختر پیامبر گرامی اسلام حضرت محمد مصطفی (ص) آخرین پیامبر مسلمانان هستند که روز تولد آن حضرت روز زن نام گرفته است ، اما چرا میلاد حضرت زهرا (س) ، روز زن نام گرفته است؟

علت این امر را باید در شخصیت حضرت زهرا جستجو نمود. حضرت فاطمه(س) تربیت شده مکتب پیامبر (ص) و یک اسوه به تمام معنا در عرصه عشق و عبادت به خدا ، خدمت به مردم ، عفاف و پاکدامنی ، خانه داری و تربیت فرزند ، صحنه های سیاسی و اجتماعی و ... است. ایشان از باب مادر بهترین مادر و از باب زن و همسر نمونه بارز بهترین همسر است ، به طوری که حضرت علی (ع) می فرمایند : لطف فاطمه (س) یک لحظه از من دریغ نشد و حتی او یک لحظه از من خواسته ای نداشت.

حضرت زهرا (س) نه تنها مادری دلسوز برای فرزندان خود بود بلکه مانند مادری دلسوز رسول خدا (ص) را در آغوش می گرفت ، از او نگهداری می کرد ، زخم هایش را مرهم می گذاشت رنج ها و دردهایش را کاهش می داد و ایشان گام به گام همراه پدر بزرگوارشان حضرت محمد(ص) حرکت می کرد و در تمام سختی ها با پدر شریک بود. به همین دلیل پیامبر گرامی اسلام (ص) به او لقب " اُم ابیها " داده است ، یعنی زنی که برای پدرش همچون مادر بود.

روز ولادت حضرت فاطمه (س) به عنوان روز مادر نام گرفته تا زنان و مادران این مرز و بوم از او درس ایمان ، فداکاری و مهربانی بیاموزند چرا که تمام خصوصیاتی که باید زن نمونه از دیدگاه اسلام داشته باشد ، حضرت فاطمه (س) داشت.

دلیل روز زن بودن میلاد حضرت زهرا

منزلت مادر :

حضرت محمد صلی الله علیه و آله درباره مقام و منزلت حقیقی مادر می فرمایند :

الجنة تحت اقدام الامهات ; بهشت زیر پای مادران است.» (کنز العمال ، ج 16، ص 461، ح 45439؛ مستدرک الوسائل ، ج 15، ص 180)

«تحت اقدام الامهات روضة من ریاض الجنة; جای قدمهای مادران باغی از باغهای بهشت است .» (میزان الحکمه : ح 22691)

نکته :

روز مادر مثل روز زن یک مناسبت جهانی نیست و کشور های مختلف جهان تاریخ های متفاوتی را به عنوان روز زن و روز مادر جشن می گیرند.

بیوگرافی

این مطلب مفید بود؟
(3 رای)
100%

نظر دادن