لازم است بدانید که استعمال دخانیت علیرغم آسیب رساندن به بدن و سلامتی، می تواند به ارگان های مختلف بدن نیز آسیب شدیدی برساند و به مرور زمان باعث فروپاشی اعضا و دستگاه های مختلف بدن شود.

13 حقیقت شگفت انگیز درباره سیگار و دخانیات

در دنیای شلوغ و پر مشغله امروزه شاهد اتفاقات تلخ و شیرینی در زندگی شخصی و خصوصی خود هستیم که هر یک از آنها می توانند در جهت دهی و مسیر زندگی ما موثر واقع شوند. از این ممکن است به میزان زیادی تحت تاثیر استرس های شدید و تحریک عصبی نیز در برخی مواقع روبرو شویم. با این حال زمانیکه استرس زیادی بر روی یک فرد اعمال می شود ، نتایج تلخی به فرد وارد خواهند شد که زمینه برخی کارهای مخرب را فراهم می سازد.13 حقیقت شگفت انگیز درباره سیگار و دخانیات13 حقیقت شگفت انگیز درباره سیگار و دخانیات

از این رو فرد مضطرب برای آنکه بتواند میزان استرس و افسردگی های روزمره خود را کاهش دهد تصمیم به کارهای مختلفی می کند که قطعا اولین و مخرب ترین راهی که هر فرد ممکن است آنرا برگزیند ، استعمال دخانیات می باشد که کاملا مخرب است و می تواند در طول یک برنامه بلند مدت و گاها حتی کوتاه مدت جان فرد را بگیرد و آنرا دچار آسیب های مختلفی در اقصی نقاط بدن کند!

اما بی مقدمه لازم است بدانید که استعمال دخانیت علیرغم آسیب رساندن به بدن و سلامتی ، می تواند به ارگان های مختلف بدن نیز آسیب شدیدی برساند و به مرور زمان باعث فروپاشی اعضا و دستگاه های مختلف بدن شود.

چه لزومی دارد که یک فرد سیگار بکشد؟!

اکثر افراد سیگاری برای اولین بار سیگار را در دوران جوانی خود تجربه کرده اند که از مهم ترین و اصلی ترین عوامل آن می توان به سیگاری بودن برخی اعضای خانواده ، سیگار کشیدن دوستان ، بارهای روانی ، مشغله زیاد ، آسیب های اجتماعی و روانی ، شکست در حین رسیدن به هدف و... اشاره نمود که با یکبار سیگار کشیدن وسوسه کشیدن آن در میان این افراد به صورت روزمره زیاد و زیاد می شود.

با این حال زمانیکه شخص اولین سیگار خود را تجربه می کند ، به میزان زیادی برای دفعات بعدی نیز نسبت به میزان استرس ، بیشتر تحریک می شود و در طول دوره کوتاه مدت به استعمال دخانیات اعتیاد پیدا می کند که این عادت زمینه ای برای فروپاشی درونی ، روانی ، خانوادگی و اجتماعی وی خواهد بود.

دانستنی های جالب سیگار

حقایقی در مورد سیگار که باید بدانید

علت اصلی استعمال دخانیاتی همچون سیگار چیست؟؟!

1- اعتیاد به نیکوتین

یکی از محتویات درون سیگار ، نیکوتین است و همانند یک ماده مخدر می باشد و می تواند در روان و مغز فرد بسیار تاثیر گذار باشد. با این حال زمانیکه یک فرد در طول زمان سیگار می کشد ، بدن آن به نیکوتین موجود در سیگار اعتیاد پیدا می کند و ناخواسته آنرا به سمت سیگار سوق می دهد و وسوسه می کند!

از این رو اگر فردی بعد از استعمال یک سیگار ، سیگار دیگری را همزمان روشن کند ، نشان دهنده عواقب و اعتیاد سخت بدن آن می باشد. با این حال نیکوتین که یک ماده مخدر است ، می تواند در کاهش استرس ، اضطراب و... موثر باشد و شخص به دلیل آرام شدن بیشتر ، سعی می کند تا با سیگارهای بیشتری این تفاوت را در خودش ایجاد کند.

2- سیگار کشیدن منجر به آرامش فرد سیگاری می شود !

یکی از دلایلی که همان گونه در بالا گفته شد ، ایجاد احساس آرامش در مغز فرد سیگاری می باشد و شاید هیچ علتی از نحوه آرامش بخش بودن سیگار نداند و تنها بر این باشد که سیگار می تواند آرامش بخش باشد!

با این حال این گونه طبق مورد یک ، بدن شخص سیگاری به نیکوتین موجود در سیگار اعتیاد پیدا می کند و این گونه به سیگار اعتیاد پیدا خواهد کرد و به مرور دچار آسیب های ناشی از استعمال سیگار خواهد شد!

3- عادت کردن به استعمال دخانیات!

سیگار کشیدن در ابتدا ممکن است همانند یک تفریح باشد و فرد با خود این گونه تصور کند که این کار اشتباه را تنها برای برطرف کردن میزان استرس های خود استفاده می کند و به هیچ وجه به آن اعتیاد پیدا نخواهد کرد. از این رو این تفریح در طول مدت زمان کوتاهی تبدیل به یک عادت سخت خواهد شد که بدن آن دائما نسبت به آن احساس نیاز کند!

با این حال در ادامه این مطلب از بخش سرگرمی نم نمک ما قصد داریم برخی از حقایق در مورد سیگار را برای آشنایی هر چه بیشتر شما ذکر کنیم تا هر چه بیشتر با این شیء مخرب و آلوده کننده بدن آشنا شوید. همراه ما باشید.

استعمال دخانیات در بارداری

علت سیگار کشیدن افراد چیست؟

حقایقی در مورد سیگار و دخانیات

1- آمار افراد سیگاری بر روی کره زمین!

طبق آمار سازمان بهداشت جهانی (WHO) در جهان امروزی بیش از 1.1 میلیارد سیگاری وجود دارد که طبق پیش بینی های انجام شده گفته می شود این میزان تا سال 2025 میلادی به 1.6 میلیارد نفر افزایش خواهد یافت.

2- آمار مرگ و میر بر اثر مصرف دخانیات

طبق آمار بدست آمده ، سالانه بیش از 6 میلیون نفر بر اثر استعمال دخانیات جان خودشان را از دست می دهند و به عبارتی می توان گفت هر 5 ثانیه یک فرد سیگاری جانش را از دست می دهد!!

3- تعداد بیماران مبتلا به انسداد ریوی!

با توجه به اطلاعات بدست آمده ، حدودا 16 میلیون آمریکایی وجود دارند که از میان 37.8 میلیون نفر سیگاری در آمریکا ، به انسداد ریوی مبتلا هستند و سالانه 480 هزار نفر آنها به دلیل استعمال دخانیات جان خود را از دست می دهند!

4- رابطه کشیدن سیگار و کاهش طول سن چقدر است؟!

بطور کلی با توجه به تحقیقات انجام شده گفته می شود انسان های سیگاری به مدت 13 سال از عمرشان کاهش پیدا خواهد کرد و این در حالی است که اگر فردی مبتلا به HIV باشد ، طول عمر آن حدودا 16 سال خواهد بود و در نتیجه می توان این گونه گفت که تفاوت سیگار کشیدن و بیماری HIV چیز زیادی نیست!

5- سرطان هایی که یک فرد سیگاری ممکن است به آنها مبتلا شود!

بی شک سرطانی که ممکن است برای افراد سیگاری بیشتر رخ دهد ، سرطان ریه می باشد که این گونه نیست و آنها ممکن است دچار سرطان های مختلف دیگری اعم از سرطان مثانه ، خون ، مغز ، استخوان ، روده ، مری ، کلیه ، حنجره ، کبد ، دهان ، پانکراس ، معده و حتی گلو نیز شوند!

همچنین علیرغم سرطان های مختلف ، احتمال ابتلا ه بیماری های قلبی و عروقی 200 و 400 برابر خواهد شد!!!!

سرطان در افراد سیگاری

سرطان های مختلف در افراد سیگاری

دانستنی ها و حقایقی در مورد سیگار

6- افراد سیگاری زیر خط فقر هستند؟!

استعمال دخانیات یکی از بزرگترین اشتباهات هر فردی می باشد که طبق تحقیقات انجام شده 80 درصد افراد سیگاری در کشورهای کم درآمد و دارای درآمد متوسط می باشد و اکثر این افراد نیز زیر خط فقر هستند و تامین نیازهای اولیه توسط آنها کار سختی می باشد!

7- رکورد چین در میان مردم سیگاری جهان!

کشور چین خانه بیش از 300 میلیون سیگاری می باشد که طبق تحقیقات انجام شده مردمان سیگاری این کشور در طول سال 1.7 تریلیون سیگار و یا به عبارتی 3 میلیون سیگار در دقیقه مصرف می کنند که به همین دلیل کشور چین یکی از کشورهای رکورد دار سیگاری می باشد.

8- پولی که سالانه صرف خرید سیگار می شود چقدر می باشد؟

در سطح جهان هر دقیقه 10 میلیون سیگار خرید و فروش می شود که در طول روز برابری می کند با 15 میلیون دلار! به عبارتی بیش از 5 هزار میلیارد تومان بصورت سالانه توسط افراد سیگاری ، صرف خرید سیگار می شود.

9- تعداد گازهای سمی سیگار

جالب است بدانید که هر نخ سیگار دارای 4000 مواد شیمیایی و یا به عبارتی گازهای سمی می باشد که بیش از 250 عدد آنها برای سلامتی خطرناک هستند و این 250 مرود قادر به ایجاد برخی سرطان های مختلف در بدن فرد استعمال کننده گردد!

10- گزارش مرگ و میر عجیب بر اثر استعمال سیگار

از 6 میلیون مرگ و میری که سالانه به علت استعمال سیگار رخ می دهد ، حدودا 890 هزار نفر آنها به دلیل استعمال سیگار دست دوم جان خود را از دست می دهند!

آمار مرگ و میر بر اثر سیگار

آمار مرگ و میر در افرادی که سیگار می کشند

11- روزانه چند نفر سیگاری می شوند؟!

طبق تحقیقاتی که در کشور آمریکا انجام شده است ، روزانه بیش از 3200 نفر از جوانان برای اولین بار سیگار را تجربه می کنند که در میان این 3200 نفر ، بیش از 2100 نفر آنها تبدیل به یک فرد سیگاری خواهند شد!

12- آمار عجیب سازمان بهداشت جهانی (WHO)

سازمان بهداشت جهانی (WHO) طی اعلامیه ای اعلام کرد که بیش از نیمی از افراد سیگاری به علت مصرف دخانیات جان خود را از دست می دهند و این آمار بسیار تلخ و ناخوشایندی می باشد.

13- رابطه استعمال دخانیات و بارداری چیست؟

استعمال سیگار فرآیند بارداری را برای خانم ها کار بسیار سختی می کند که آنها سخت تر باردار خواهند شد و استعمال دخانیات می تواند بر روی جنین در رحم موثر واقع شود و سلامتی آنرا حتی بعد از متولد شدن به خطر بیندازد. همچنین استعمال دخانیات می تواند روی اسپرم آقایان موثر باشد چرا که می تواند باروری را کاهش دهد و خطرات احتمالی ناشی از سقط جنین را افزایش دهد!

این مطلب مفید بود؟
(2 رای)
60%

نوشتن نظرات

توجه : نظرات حاوی الفاظ نامناسب ، تهمت و افترا منتشر نخواهد شد.


تصویر امنیتی