ثبت بیوگرافی در گوگل
ثبت بیوگرافی در ویکی پدیا
تبلیغات

در این مطلب جدید در سال 1403 و سال 2024 ، خرافات درباره غذا و عجیب ترین خرافات درباره غذا و اعتقادات غلط درباره غذا و خرافات عجیب و اشتباه در تغذیه و خرافات غذایی را بشناسیم و باورها و خرافات عجیب مردم گوشه کنار جهان و باورهای غلط و خرافات درباره تغذیه دوران بارداری و حاملگی در نم نمک.

عجیب ترین خرافات درباره غذا در ایران و جهان

امروزه تغذیه به عنوان مهمترین عامل سلامت و تندرستی در مرکز توجه عموم مردم قرار گرفته است. در این میان شایعات بسیاری هم در این زمینه هستند که هیچ پایه علمی ندارند و به سرعت از طریق شبکه های اجتماعی میان مردم گسترش پیدا می کنند. علاوه بر این ، با وجود پیشرفت بسیاری که در علم تغذیه اتفاق افتاده ، خرافات غذایی قدیمی که در این مورد وجود داشته همچنان کم و بیش پا برجا هستند. به همین دلیل برآن شدیم تا تعدادی از این خرافات غذایی را با شما در میان بگذاریم :عجیب ترین خرافات درباره غذا در ایران و جهانعجیب ترین خرافات درباره غذا در ایران و جهان

با نم نمک همراه باشید تا با 9 خرافه عجیب آشنا شوید!

1. تخم مرغ و تخم دوزرده

تخم مرغ یک خوراکی مقوی و مغذی است و برای تهیه بسیایر از غذاها ، سالاد و انواع فینگر فود لازم است. در بعضی فرهنگ ها تخم مرغ نماد باروری است. به همین دلیل بعضی از کشاورزان به امید برداشت محصول بیشتر ، تخم مرغ شکسته را در زمین زراعی خود پخش می کنند! درباره تخم مرغ دو زرده نیز خرافاتی وجود دارد. مثلاً آن را به فال ازدواج یا به دنیا آمدن دوقلو می گیرند. البته تخم دوزرده در فرهنگ ما ایرانی ها نیز ضرب المثل است برای کسی که کار کوچکی انجام داده اما آن را خیلی بزرگ جلوه می دهد.

عجیب ترین خرافات درباره غذا در ایران و جهان

2. رشته دراز در غذا و عمر طولانی

در بعضی کشورها مثل چین که انواعی از غذاهای رشته ای مثل نودل دارند ، این اعتقاد وجود دارد که موقع خوردن اینگونه غذاها نباید رشته آن را قطع کرد بلکه باید موقع خوردن غذاهای رشته ای آنها را بدون شکستن رشته ها هم زد و رشته ها را به صورت کامل و دراز خورد چرا که عمر را کوتاه می کند!

از قضا ایرانی ها هم وقتی رشته کار و زندگی را گم می کنند رشته پلو می خورند!

عجیب ترین خرافات درباره غذا در ایران و جهان

3. چای و پذیرایی

چای و قهوه ، دو نوشیدنی جهانی و از مهم ترین اجزای هر دورهمی هستند که خرافات درباره شان زیاد است. در فال و فالگیری هم زیاد از آنها استفاده می شود.

چند نمونه از خرافات در مورد چای را با هم بخوانیم :

  • برای تهیه کردن چای و شیر ، نباید شیر را پیش از شکر داخل فنجان ریخت چرا که ممکن است هرگز ازدواج نکنید!
  • شکر حل نشده ته استکان یا فنجان چای ، نشانه این است که کسی عاشق شماست!
  • اگر هنگام نوشیدن چای ، مقداری از آن ریخت ، به این معناست که یک شخص غریبه می خواهد به دیدن شما بیاید!
  • در پذیرایی ، بهتر است تنها یک نفر چای بریزد را بریزد ، چون بدشانسی می آورد!

عجیب ترین خرافات درباره غذا در ایران و جهان

4. پرتقال و عشق

درباره آجیل و خشکبار و حتی میوه ها هم خرافات عجیبی وجود دارد.

در بعضی فرهنگ ها باورهایی درباره پرتقال وجود دارد. برخی معتقدند که اگر به کسی پرتغال بدهید آن فرد عاشق شما می شود! برخی از آدم ها در این مورد گفته اند که ما بارها این کار را کرده ایم اما جواب نداده و کار نکرده است!

عجیب ترین خرافات درباره غذا در ایران و جهان

5. قاشق ، چنگال و چاقو

وسایل خانه و آشپزخانه در ساختن خرافات نقش زیادی دارند؛ به خصوص کارد و قاشق و چنگال. مثلاً :

برخی باور دارند اگر هنگام غذا خوردن ، چنگال از دستتان بیفتد ، یک زن به ملاقات شما می آید و اگر چاقو را بیندازد یک مرد.

هدیه دادن چاقو خوش یمن نیست و باعث قطع دوستی می شود. بنابراین هنگام هدیه دادن چاقو یک سکه به آن بچسبانید و گیرنده هم بلافاصله آن سکه را به جای پول چاقو به شما برگرداند!

شما اگر به این خرافه اعتقاد دارید فقط همان سکه یا نیم یا ربع سکه را حتی به غریبه هدیه دهید تا ببینید چطور دوست صمیمی شما می شود!

عجیب ترین خرافات درباره غذا در ایران و جهان

6. حبوبات ، غلات ، سبزی و صیفی

انواع آش از گذشته های دور ، یکی از اصلی ترین خوراک ها بوده و به همین دلیل مکان پخت وپز غذا در خانه را آشپزخانه می گفتند. به همین جهت انواع سبزی ، حبوبات و غلات به مراتب بیشتر از امروز اهمیت داشتند تا جایی که حتی آنها را به یکدیگر هدیه می دادند و البته برایشان خرافه هم می ساختند. مثلا :

معتقد بودند کاشتن تخم جعفری ، به باردار شدن زنان کمک می کند. بنابراین اگر زنی می خواست باردار شود بهتر بود بذر جعفری بکارند.

هدیه دادن جعفری یا بردن آن برای مهمانی شام ، بدشانسی می آورد.

پرتاب کردن برنج به زوج تازه ازدواج کرده برایشان سلامتی ، شادی و ثروت به دنبال داشت.اما این روزها برنج این قدر گران شده که بعید کسی چنین باوری داشته باشد!

در بعضی کشورها در روز سال نو ، لوبیا چشم بلبلی یا غذاها با این نوع حبوبات می خورند؛ چرا که باور داشتند موفقیت و رفاه مالی برایشان در سال جدید به همراه خواهد داشت.

حتی امروزه نیز در مناطق مختلف جهان ، سال نو و بعضی روزهای خاص از سال پر از خرافات غذایی است و درباره آن می شود یک کتاب نوشت. در ایران نیز خوردن آجیل و خوراکی هایی خاص برای شب یلدا یا عید نوروز از گذشته های دور رسم بوده است.

فلفل تند را هرگز مستقیماً به دوست صمیمی خود ندهید که باعث اختلاف و جدایی می شود. برای دادن فلفل تند آن را روی چیزی بگذارید و از دوستتان بخواهید خودش بردارد!

عجیب ترین خرافات درباره غذا در ایران و جهان

7. کیک جشن تولد و کریسمس

کیک تولد و سال نو هم بهانه خوبی برای خرافات شده است :

یک باور قدیمی می گوید با فوت کردن و خاموش شدن شمع های روی کیک تولد و گفتن تولدت مبارک ، ارواح شیطانی دور می شوند. خاموش کردن شمع های کیک تولد می تواند آرزوهای شما را به واقعیت تبدیل کند.

بریدن کیک پیش از شب کریسمس بدشانسی آور است. جالب اینکه حداقل یک تکه از آن کیک باید برای روز کریسمس باقی بماند و نخوردن این تکه آخر از کیک ، چقدر می تواند عذاب آور باشد!

عجیب ترین خرافات درباره غذا در ایران و جهان

8. سیب و عاشق واقعی

میوه های مقوی و مغذی هم برای خودشان داستان و خرافه کم ندارند. سیب یکی از میوه هایی است که هم نماد سلامتی است و گاهی هم نماد عشق و دوستی :

می گویند وقتی سیب درختی ، را پوست کندید پوست آن را روی جایی بگذارید و ببینید شبیه چه حرفی می شود. این حرف اولین حرف اسم عشق واقعی شماست و اگر پوست سیب دراز و بلند باشد شاید حرف های بیشتری یا کل نام عشقتان را نشان دهد! به نظرم به دلیل ذهن باز بشر این خرافه در هر زبانی امکان آزمایش دارد حتی در زبان شیرین فارسی!

اگر یک سیب را خرد کنید و دانه های آن را بشمارید ، تعداد فرزندان آینده شما را معلوم می کند!

عجیب ترین خرافات درباره غذا در ایران و جهان

9. دوازده انگور به نیت ماه های سال

در بعضی از کشورهای آمریکای جنوبی رسم است که نصف شب دوازده عدد انگور را یکی یکی و به نیت دوازده ماه سال می خورند. اگر آن انگور شیرین باشد ماه مرتبط با آن هم برای آن شخص خوب است و اگر ترش باشد آن ماه برای او بد و ناخوشایند است.

عجیب ترین خرافات درباره غذا در ایران و جهان

بیوگرافی

پیج اینستاگرام نم نمک

این مطلب مفید بود؟
(3 رای)
46.6%

نظر دادن