ثبت بیوگرافی در گوگل
ثبت بیوگرافی در ویکی پدیا
تبلیغات

در این مطلب جدید در سال 1402 و سال 2023 ، خلیج فارس و کدام کشور به خلیج فارس دسترسی ندارد و داستان درباره خلیج فارس و ویژگی های دریای عمان و خلیج فارس و تحقیق کودکانه در مورد خلیج فارس و نهنگ خلیج فارس و نقشه خلیج فارس و دریای عمان و مقاله در مورد خلیج فارس و دلایل اهمیت خلیج فارس کدامند و اطلاعات درباره خلیج فارس و مساحت خلیج فارس و نام های دیگر خلیج فارس و جزایر ایرانی خلیج فارس و روز ملی خلیج فارس را در نم نمک ببینید.

همه چیز درباره خلیج فارس از مساحت تا عمق و ثروت نهفته اش

خلیج فارس یا دریای پارس ، سومین خلیج بزرگ جهان و آبراهی ارزشمند درآسیای غربی و منطقه خاورمیانه است که در امتداد دریای عمان ، در میان ایران و شبه جزیره عربستان قرار دارد.همه چیز درباره خلیج فارس از مساحت تا عمق و ثروت نهفته اشهمه چیز درباره خلیج فارس از مساحت تا عمق و ثروت نهفته اش

منابع سرشار نفت و گاز خلیج فارس و سواحل آن سبب شده است که هریک از کشورهای کناره ، خلیج فارس را از آن خود بدانند اما نام رسمی این خلیج در تمام سازمان های بین المللی خلیج فارس است. در این بخش از گوناگون نم نمک هر آنچه باید درباره خلیج فارس بدانید را آورده ایم.

خلیج فارس کجاست؟

خلیج فارس (یا شاخاب پارس) آبراهی است که در امتداد دریای عمان و در میان ایران و شبه جزیره عربستان قرار دارد و از شرق از طریق تنگه هرمز و دریای عمان به اقیانوس هند و دریای عرب و از غرب به دلتای رودخانه اروندرود ، که حاصل پیوند دو رودخانه دجله و فرات و پیوستن رود کارون به آن است ، ختم می شود.

کشورهای ایران ، عراق ، عربستان سعودی ، کویت ، امارات متحده عربی ، قطر و بحرین در کناره خلیج فارس هستند. خلیج فارس در 24 تا 30 درجه و 30 دقیقه عرض شمالی و 48 تا 56 درجه و 25 دقیقه طول شرقی از نصف النهار گرینویچ قرار دارد.

اطلاعات درباره خلیج فارس

مساحت خلیج فارس چقدر است؟

خلیج فارس 237٬473 کیلومتر مربع مساحت دارد. طول مرز آبی کشور ایران با خلیج فارس ، در حدود 1400 کیلومتر و با احتساب جزایر آن در حدود 1800 کیلومتر است. طول خلیج فارس از تنگه هرمز تا آخرین نقطه پیشروی آن در جهت غرب حدود 805 کیلومتر است. عریض ترین بخش خلیج فارس 290 کیلومتر است.

خلیج فارس چندمین خلیج بزرگ جهان است؟

بعد از خلیج مکزیک و خلیج هادسون ، خلیج فارس سومین خلیج بزرگ جهان است.

عمیق ترین نقطه خلیج فارس

عمیق ترین نقطه خلیج فارس با عمق 93 متر در 15 کیلومتری تنب بزرگ و کم عمق ترین نقطه آن با عمقی بین 10 تا 30 متر در سمت غرب است.

خلیج فارس سرشار از ثروت و قدرت

خلیج فارس از جنبه های مختلف سیاسی ، اقتصادی ، فرهنگی و امنیتی دارای اهمیت است. خلیج فارس حدودا 565 میلیارد بشکه ذخیره نفتی دارد که این مقدار 63 درصد کل ذخایر 5/596 میلیارد بشکه نفتی شناخته شده در جهان را تشکیل می دهد. خلیج فارس به علت داشتن معادن و ذخایر عظیم نفت و میدان های بزرگ گازی به یک منطقه ثروتمند تبدیل شده است.

خلیج فارس ثروت و قدرت دارد

خلیج فارس به چه نامی معروف است؟

همانطور که اشاره کردیم منابع سرشار نفت و گاز خلیج فارس و سواحل آن سبب شده است که هریک از کشورهای کناره ، خلیج فارس را از آن خود بدانند اما نام تاریخی این خلیج ، در زبان های گوناگون «خلیج فارس» یا «دریای پارس» بوده است.

برخی از کشور های عربی خلیج فارس را به نام جعلی خلیج ع.ر.ب.ی یا به سادگی «خلیج» می نامند اما هرودوت ، تاریخ نگار یونانی در کتاب های خود بارها بحر احمر که بین تنگه باب المندب و کانال سوئز قرار دارد را خلیج عرب نوشته است. یونانی ها دریای پارس را خلیج فارس می نامیدند.

برخی عقیده دارند نام خلیج عربی را ابتدا رودریک اوون (Roderic Owen) ، یکی از نمایندگان سیاسی انگلیس ، در کتاب های خود به کار برد و از آن پس در بین کشورهای دیگر رواج پیدا کرد اما اسناد معتبری برای اثبات نام فارسی خلیج فارس وجود دارد.

زمین شناسان معتقدند که صورت نخستین خلیج فارس در حدود پانصد هزار سال پیش ، در کنار دشت های جنوبی ایران تشکیل شد و خلیج فارس در آغاز ، بسیار پهناور بوده است به طوری که تا اواخر دوره سوم زمین شناسی ، بیشتر جلگه های برازجان ، بهبهان و خوزستان ایران تا کوه های زاگرس ، زیر آب بوده اند.

خلیج فارس بزرگتر است یا دریای عمان؟

دریای عمان پهنه آبی است که خلیج فارس را به اقیانوس هند متصل می کند. دریای عمان از سمت غرب توسط تنگه هرمز به خلیج فارس و از سمت شرق و جنوب شرقی به دریای عرب و اقیانوس هند وصل می شود. مساحت دریای عمان 903 هزار کیلومتر مربع و خلیج فارس 237٬473 کیلومتر مربع است و عمق آن از خلیج فارس بیشتر است.

دانستنی های خلیج فارس

آب و هوای خلیج فارس

آب و هوای خلیج فارس خشک و نیمه استوایی است. در تابستان دما گاهی تا 50 درجه سانتی گراد می رسد و میزان تبخیر بیشتر از میزان آب های وارده می شود. در زمستان دما تا 3 درجه سانتی گراد هم می رسد.

جزایر ایرانی خلیج فارس

چندین و چند جزیره در آغوش خود پنهان کرده است. جزایری که یکی از دیگری زیباتر و دل نوازتر و جذاب تر هستند.

  • جزیره قشم
  • جزیره کیش
  • جزیره هرمز
  • جزیره هنگام
  • جزیره هندورابی
  • جزایر ناز
  • جزیره لارک
  • جزیره سیری
  • جزیره خارک یا خارگ

جزیره کیش از جزایر خلیج فارس

خلیج فارس ثبت جهانی

سازمان جهانی مالکیت فکری (وایپو) در تاریخ 30 مهر سال 97 در اقدامی نام خلیج فارس را به مالکیت ایران با پیشوند مروارید به ثبت جهانی رساند. از این پس هیچ دولت و کشور و سازمانی نمی تواند این خلیج را با نام دیگری نامگذاری کند.

کدام کشور به خلیج فارس دسترسی ندارد؟

در کشورهای منطقه باید گفت کشور عمان به خلیج فارس راه ندارد.

روز ملی خلیج فارس

در زمان شاه اسماعیل یکم امپراتوری پرتغال به رهبری ناخدا آلبوکرک وارد خلیج فارس شده و آنجا را به تصرف خود درآورد. شاه اسماعیل یکم پس از تصرف خلیج فارس با این سردار پرتغالی همکاری کرد و همین سبب شد که پرتغالی ها در مناطق اطراف خلیج فارس نیز نفوذ و قدرت یابند. حضور پرتغالی ها در خلیج فارس 116 سال ادامه یافت .

در روز 21 آوریل سال 1622 سپاه شاه عباس صفوی ، به رهبری امام قلی خان فتح هرمز را با موفقیت انجام داد و کل منطقه خلیج فارس را آزاد کرد.از همان زمان تاکنون ، به دلیل رشادت های شاه عباس صفوی و آزاد سازی بندر گمبرون ، نام این بندر به «بندر عباس» گذاشتند.

روز ملی خلیج فارس در سال 1384 در شورای عالی انقلاب فرهنگی به تصویب رسید و دولت ایران برای پاسداری از میراث معنوی و فرهنگی خلیج فارس ، روز 10 اردیبهشت را در تقویم ایران «روز ملی خلیج فارس» نام گذاری کرده است. روز ملی خلیج در سال 1389 توسط سازمان میراث فرهنگی به عنوان میراث معنوی ، ثبت ملی شد. ‏

بیوگرافی

این مطلب مفید بود؟
(7 رای)
100%

نظر دادن