روز جهانی آب و تاریخ شمسی روز جهانی آب و روز جهانی آب چه روزی است و تاریخچه روز جهانی آب و چندین حقیقت مهم درباره آب و موارد مهم درباره روز جهانی آب را در نم نمک مشاهده نمایید.

روز جهانی آب چه روزی است؟

شاید برایتان تعجب بر انگیز باشد؛ اما این که در کل جهان 783 میلیون نفر هستند که هنوز هم به آب تمیز و آشامیدنی دسترسی ندارند ، حقیقت دارد. در حالی که بیش از دو و نیم میلیون از آن ها حتی برای موارد بهداشتی هم آب کافی ندارند. این کمبود آب به شدت نگران کننده است زیرا آب جزء نیاز های اصلی انسان هاست و کشور های مختلف باید برای این موضوع چاره ای بیاندیشند.تاریخچه روز جهانی آب(22 مارس)تاریخچه روز جهانی آب(22 مارس)

اولین بار در مورد روز جهانی آب در سال 1992 در کنفرانسی راجع به محیط زیست صحبت شد. در ماه دسامبر همان سال ، اعلام کردند که بیست و دوم ماه مارس هر سال ، روز جهانی آب برگزار می گردد؛ روزی که برای افزایش آگاهی درباره ی مشکلات آب در کل جهان است و همه کشور ها باید متحد شوند تا کمک کنند همه افراد به آب تمیز آشامیدنی دسترسی داشته باشند.

در ماه مارس سال 1993، اولین روز جهانی آب برگزار شد و از آن به بعد این روز هر ساله درست 22 مارس جشن گرفته شده و می شود علت آن هم نیاز به آب تمیز برای انجام کار های بهداشتی بود. سازمان ملل تصمیم گرفت که این روز جهانی را نامگذاری کند تا با بحران کمبود آب در کل جهان مبارزه شود. هدف از روز جهانی آب این است که افراد روی کمک به جمعیت های مختلف برای تامین آب سالم و تمیز تمرکز داشته باشند.

روز جهانی آب همچنین روی این که افراد معمولی چگونه می توانند به جمعیت های تحت آسیب کمک کنند تا آب کافی و لازم را در طولانی مدت تامین کنند و همچنین به مشکلات مربوط به آب ، می پروازد.

روز جهانی آب

چند حقیقت مهم درباره ی آب

در مطلب " دانستنی های جالب و باورنکردنی درباره آب " حقایق مهمی درباره ی این مایه ی مهم گفتیم و در ادامه ی همان رازها چند مورد مهم را در این بخش آورده ایم که شامل :

  • در یک دوره 100 ساله ، یک مولکول آب 98 سال را در اقیانوس ، 20 ماه به عنوان یخ ، حدود 2 هفته در دریاچه ها و رودخانه ها و کمتر از یک هفته در جو می گذراند.
  • آب حدود 66 درصد از بدن انسان را تشکیل می دهد.
  • 70 درصد مغز انسان را آب تشکیل می دهد.
  • 85% از جمعیت جهان در خشک ترین نیمه کره زمین زندگی می کنند.
  • 1.7% از آب جهان منجمد است و بنابراین غیر قابل استفاده است.
  • آب ناسالم سالانه صدها کودک را به کام مرگ می کشاند.

world water day

آنچه خواندید تنها بخشی از صدها حقیقت مهم و خواندنی درباره ی آب بود که ذره ای از اهمیت بی شمار آب را نشان می داد پس در مورد مصرف و صرفه جویی این مایه ی حیاتی بیشتر دقت کنیم.

این مطلب مفید بود؟
(0 رای)
0%

نوشتن نظرات

توجه : نظرات حاوی الفاظ نامناسب ، تهمت و افترا منتشر نخواهد شد.


تصویر امنیتی