ثبت بیوگرافی در گوگل
ثبت بیوگرافی در ویکی پدیا
تبلیغات

در این مطلب جدید در سال 1402 و سال 2023 ، صلیب سرخ و عکس روز جهانی صلیب سرخ و هلال احمر و روز هلال احمر چه تاریخی است و روز جهانی هلال احمر مبارک و روز هلال احمر در سال و تحقیق درباره صلیب سرخ و تاریخچه هلال احمر و صلیب سرخ و تبریک روز صلیب سرخ و تاریخ هلال احمر و روز جهانی صلیب سرخ و تاریخ شمسی صلیب سرخ و صلیب سرخ در تقویم امسال و تاریخچه هلال احمر و صلیب سرخ چه روزی است و تاریخ دقیق صلیب سرخ و هلال احمر چند شنبه است و صلیب سرخ چندمه و صلیب سرخ در تقویم میلادی و علت نامگذاری هلال احمر و صلیب سرخ در تقویم قمری در نم نمک.

روز جهانی صلیب سرخ و هلال احمر چه روزی است؟

 • 18 اردیبهشت 1402
 • برابر با 8 ماه می

روز جهانی صلیب سرخ و هلال احمرروز جهانی صلیب سرخ و هلال احمر 1402 چه روزی است؟روز جهانی صلیب سرخ و هلال احمر 1402 چه روزی است؟

تاریخچه روز جهانی صلیب سرخ و هلال احمر

هنری دونان در سال 1828 میلادی در سوئیس به دنیا آمد. او با مشاهده صحنه های خونین و کشتاری که در جنگ سال 1859 در شمال ایتالیا رخ داده بود کتابی نوشت و ضمن شرح خاطراتی از مشاهداتش ، در پایان کتاب خواستار تشکیل جمعیت های امدادی داوطلب برای کمک به آسیب دیدگان این گونه حوادث شد. این کتاب که در سال در سال 1862 منتشر شد ، یک سال بعد باعث شکل گیری اولین تشکیلات پیشنهادی دونان در ژنو شد. شانزده کشور در ژنو طی کنفرانسی بین المللی ، اولین کمیته دائمی بین المللی برای کمک به مجروحان جنگی را شکل دادند که بعد ها به کمیته بین المللی صلیب سرخ تغییر نام یافت. الهام بخش و آغاز کننده این حرکت هنری دونان و کتاب خاطراتش بود.

دونان کمی در سال 1901 به پاس تفکرات انسان دوستانه و سازنده اش جایزه «صلح نوبل» را دریافت کرد. او همچنین در سال 1903 ازدانشکده پزشکی دانشگاه هایدلبرگ ، مدرک دکترای افتخاری دریافت کرد. سرانجام او در سال 1910 در 82 سالگی از دنیا رفت.

اما هفتاد و چهار سال پس از مرگش ، یعنی در سال 1984 «هشتم ماه می» به افتخار روز تولد دونان ، روز جهانی صلیب سرخ نامگذاری شد.

روز جهانی صلیب سرخ و هلال احمر

تعریفی از سازمان صلیب سرخ و هلال احمر

کمیته بین المللی صلیب سرخ (International Committee of the Red Cross) و به اختصار ICRC انجمن و سازمان غیردولتی انسان دوستانه است که مقر اصلی آن در شهر ژنو سوئیس است. هدف این سازمان در ابتدا مراقبت از سربازان زخمی جنگ بود ، اما بعد ها برای التیام تمامی درد های بشری گسترش یافت. امروزه صلیب سرخ در اکثر کشور های دنیا شعبه دارد که در زمان جنگ و صلح کار می کنند. این سازمان به تمام مردم بدون هیچ تبعیضی از نظر طبقه ، رنگ ، عقیده و ملیت خدمات ارائه می دهند. کشورهای اسلامی با تغییر در پرچم صلیب سرخ ، نام هلال احمر را برای خود انتخاب کردند. امروزه یکی از معیار های سنجش میزان فعالیت های بشردوستانه و غیرسیاسی در هر کشور ، وضعیت صلیب سرخ و یا هلال احمر آن کشور است. ملاک سنجش وضعیت این سازمان ها میزان عدم وابستگی و غیرسیاسی بودن آن ها است. صلیب سرخ توسط کمیسیون بین المللی به عنوان بزرگ ترین کمک به صلح پس از جنگ جهانی اول معرفی شد.

پرچم صلیب سرخ و هلال احمر

آرم این سازمان به افتخار ملیت بنیانگذارش از نشان پرچم سوئیس گرفته شد. کشور های مسلمان یعنی ترکیه (عثمانی) و اعراب نشان هلال ماه را که برگرفته از پرچم کشورعثمانی بود را انتخاب کردند و از آن پس به جای صلیب سرخ برای کشور های مسلمان مورد استفاده قرار گرفت. صلیب سرخ و هلال احمر در حال حاضر از بزرگترین سازمان های بشردوستانه ، غیرسیاسی و امدادرسانی جهانی هستند.

هلال احمر جمهوری اسلامی ایران

جمعیت هلال احمر جمهوری اسلامی ایران ، عضوی از نهضت بین المللی صلیب سرخ و هلال احمر و سازمان غیرانتفاعی است. هلال احمر طبق وظایف بین المللی خود (کمیته بین المللی صلیب سرخ) باید در مواقع بروز بحران هایی نظیر سیل ، زلزله و جنگ و غیره در داخل و خارج مرزها به امدادرسانی و خروج مصدومان و قربانیان این حوادث کمک کند. شماره تلفن امداد و نجات هلال احمر 112 است. هلال احمر جمهوری اسلامی ایران سازمان های زیرشاخه متعددی دارد که طیف گسترده ای از خدمات پزشکی ، بهداشتی ، آموزشی و امدادی را در بر می گیرند.

بخش های مختلف صلیب سرخ

صلیب سرخ جهانی دارای سه بخش است که در زیر به شرح هر یک می پردازیم :

 • کمیته بین المللی صلیب سرخ : کمیته ای مستقل از 25 شهر سوئیس که مرکز اصلی آن در ژنو واقع شده است.
 • انجمن های صلیب سرخ
 • انجمن های ملی صلیب سرخ

وظایف صلیب سرخ جهانی

صلیب سرخ سازمانی بی طرف ، بی غرض و مستقل است که وظایف بشردوستانه آن به شرح ذیل است :

 • کمک و حفاظت از زندگی و کرامت انسان های قربانی جنگ و خشونت داخلی.
 • فعالیت های صلیب سرخ بر اساس مقررات حقوق بشراست و در موارد سیاسی ، دینی و اعتقادی کاملا بی طرف است.
 • صلیب سرخ و اعضای آن برنامه ها و رویداد های زیادی برای تشویق داوطلبان و همچنین تسهیل و ارتقاء فعالیت های انسانی خود برگزار می کنند.

اصول

 • بشر دوستی
 • بی غرضی
 • بی طرفی
 • استقلال
 • خدمات داوطلبانه
 • جهان شمولی
 • جمعیت هلال احمر پیام آور صلح ، آرامش ، سلامتی و زندگی هستند.

اهداف

 • تلاش برای تسکین درد های بشری
 • تلاش برای برقراری دوستی
 • حمایت از زندگی و سلامت بشریت

روز جهانی صلیب سرخ و هلال احمر

هدف از گرامیداشت روز جهانی صلیب سرخ

از ابتدا هدف از جشن روز جهانی صلیب سرخ این بود که به افراد در معرض خطر به دلیل جنگ ، کمبود مواد غذایی ، بیماری های همه گیر یا بلایای طبیعی ، امداد رسانی شود.

از اهداف دیگر آن این است که سازمان های خصوصی یا دولتی بیشتری جذب این سازمان شوند و به صورت منطقه ای برای کمک به افراد مورد نیاز در معرض هر نوع فاجعه یاری رسانند.

هر ساله مردم جهان این روز را جشن می گیرد تا ضمن ادای احترام به داوطلبان شرکت کننده در این رویداد ، از ارزشمند بودن کمک آن ها برای یاری رساندن به افرادی که نیاز دارند استقبال کنند.

این جشن گرامیداشت تمام اصول اساسی بشر است. اصولی همچون وحدت ، کمک داوطلبانه ، استقلال ، بی طرفی و جهانی بودن. در این روز مردم بیش از پیش برای بهبود شأن بشری و رفع رنج های او در مقابل بلایای طبیعی و جنگ متحد می شوند.

بیوگرافی

این مطلب مفید بود؟
(1 رای)
100%

نظر دادن