شاید با تمام حقایق زمین لرزه آشنا نباشید و به همین دلیل ما قصد داریم در ادامه این مطلب از بخش سرگرمی نم نمک شما را با تعدادی از حقایق جالب در مورد زمین لرزه آشنا کنیم. همراه ما باشید.

دانستنی و حقایقی خواندنی در مورد زلزله و زمین لرزه - Earthquake

بلایای طبیعی کره زمین همیشه یکی از حائل اهمیت ترین مشکلات از گذشته تا هم اکنون بوده است که می تواند خسارت ها و زیان مالی بسیار زیادی را به اقصی نقاط زمین وارد سازد. در میان بلایای مختلف کره زمین می توان به زمین لرزه ، طوفان ، گردباد ، سیل و... اشاره کرد که هر یک از این موارد می توانند در طی چند دقیقه منجر به نابودی و خسارت های متعددی شوند.زمین لرزه | حقایقی خواندنی در مورد زمین لرزهزمین لرزه | حقایقی خواندنی در مورد زمین لرزه

با این حال امروزه یعنی در قرن 21 میلادی ، انسان با وجود فناوری و علمی که در دست دارد ، می تواند بلایای طبیعی گوناگون را پیش بینی کند اما هنوز موفق به پیش بینی زمین لرزه و حرکت صفحات زیرزمینی کره زمین نشده است که سالانه می تواند هزاران انسان را به دام مرگ بیندازد و منجر به خرابی و خسارت های بسیار گران قیمتی گردد.

اما بطور کلی زمین لرزه به معنای لرزش ناگهانی پوسته جامد زمین می باشد که در نواحی زمین لرزه خیز رخ می دهد و علت آن هم آزاد شدن انرژی درون سطح زمین و در نتیجه حرکت صفحات زمین می باشد که به این پدیده ، پدیده زمین لرزه گفته می شود.

از این رو شاید با تمام حقایق زمین لرزه آشنا نباشید و به همین دلیل ما قصد داریم در ادامه این مطلب از بخش سرگرمی نم نمک شما را با تعدادی از حقایق جالب در مورد زمین لرزه آشنا کنیم. همراه ما باشید.

حقایقی درباره زلزله

1- هر ساله چه تعداد زمین لرزه رخ می دهد؟!

سالانه تعداد زیادی زمین لرزه در سطح جهان با تعداد ریشتر کم و زیاد و همچنین در بازه های زمانی کوتاه و بلند رخ می دهند که هر چه بازه زمانی زمین لرزه بیشتر و بیشتر باشد ، قطعا مقاومت و استقامت خانه های ضد زمین لرزه نیز در مقابل آنها بسیار کم خواهد و در نتیجه خرابی و خسارت های شدیدی ایجاد خواهند شد.

اما موسسه " NEIC " اخیرا اعلام کرد که سالانه حدودا 20 هزار زمین لرزه در سطح کره زمین ثبت می شوند که این عدد حائل اهمیتی است و می تواند خبر ناخوشایندی برای ساکنین این کره خاکی باشد که اگر این میزان نسبت به سال های گذشته افزایش یافته باشد ، نشان دهنده افزایش حرکات صفحات زیر زمینی می باشد.

2- شدیدترین زمین لرزه کشور ژاپن

کشور ژاپن یکی از زمین لرزه خیر ترین کشورهای جهان می باشد که بطور کلی کشور ژاپن به خودی خود از 3900 جزیره بزرگ و کوچک تشکیل شده است که تمامی این جزایر و بصورت کلی کل کشور ژاپن را یکی از زمین لرزه خیر ترین کشورهای جهان نموده است. با این حال در 11 مارس سال 2011زمین لرزه ای به قدرت 9 ریشتر به میزان 6 دقیقه این کشور را لرزاند که متاسفانه منجر به کشته شدن 15 هزار نفر گشت.

شدیدترین زمین لرزه ژاپن

شدید ترین زمین لرزه در ژاپن

3- شدیدترین زمین لرزه کشور اندونزی

کشور اندونزی نیز همانند کشور ژاپن از سخت ترین و دردناک ترین زمین لرزه های کره زمین را تجربه نموده است. شدید ترین زمین لرزه کشور اندونزی در ژوئن 2000 میلادی رخ داد و توانست جان 103 نفر را به خطر بیندازد که این میزان بسیار زیاد است و اما در مقابل تعداد از بین رفتگان کشور ژاپن بسیار اندک می باشد.

4- شدیدترین زمین لرزه جهان

بزرگ ترین و شدیدترین زمین لرزه جهان با واحد ریشتر ، 9.5 ریشتر بوده است که در سال 1960 میلادی در والدیویا واقع در شیلی به وقت محلی در ساعت 15 رخ داد که متاسفانه 1655 نفر جانشان را در طی این اتفاق از دست دادند و تعداد زیادی نیز با جراحت و بی خانمانی روبرو شدند که طبق برآوردهای انجام شده خسارتی بالغ بر 550 میلیون دلار وارد شد!

5- مرگبارترین زمین لرزه جهان در کجا رخ داد؟

مرگبارترین زمین لرزه جهان در تاریخ بشر در مرکز چین در ژانویه سال 1556 میلادی رخ داد که طبق گزاراشات انجام شده 830 هزار نفر جان خود را در طی این زمین لرزه از دست دادند که این عدد شامل 60 درصد از جمعیت مردم ساکن شهرهای مرکزی چین می باشد.

6- علت رخ داد زمین لرزه از دید مردم یونان باستان

مردم یونان یکی از قدیمی ترین فرهنگ ها و تمدن هارا دارا هستند که برای هر زمینه ای از دید متفاوتی برخوردار بودند. مردم یونان باستان علت زمین لرزه را " پوزئیدون " می دانستند و علیرغم خداوند زمین لرزه وی را خداوند آب های شو و شیرین ، رودخانه ها ، سیل ، خشکسالی ، اسب ها و... می دانستند.

علت زمین لرزه چیست؟

دلیل رخ داد زمین لرزه از دید مردم یونان

7- زمین لرزه های نیم کره شمالی بیشتر است یا نیم کره جنوبی؟

طبق زمین لرزه هایی که در سازمان زمین لرزه نگاری جهانی ثبت شده است ، بیشترین زمین لرزه های جهان در نیم کره شمالی رخ داده اند و در نیم کره جنوبی نسبت به کره شمالی کمتر است! از این رو نیم کره جنوبی کره زمین موقعیت مناسبی برای سکونت می باشد!

8- شدیدترین سونامی ثبت شده جهان

سونامی به پدیده کاملا طبیعی ای گفته می شود که در طی این اتفاق طبیعی ، آب های دریا با شدت و امواج بیشتری ناشی از زمین لرزه در صفحات زیرین آب ها ایجاد می شوند که در طی آن می توانند منجر به خطرات مرگبار و کشنده ای شوند!

اما شدیدترین و کشنده ترین سونامی ای که تاکنون در جهان رخ داده است متعلق به سونامی 1771 میلادی ژاپن می باشد که ناشی از زمین لرزه دریایی " Yaeyama " رخ داد و توانست منجر به کشته شدن 13486 نفر شود.

9- دستگاه لرزه نگار در چه سالی اختراع شد؟

دستگاه لرزه نگار عموما در علم زمین لرزه شناسی کاربد دارد و قادر است جابجایی های زمین را ثبت کند و این دستگاه با روش های مکانیک ، نوری یا الکترومغناطیسی تقویت می شود تا بتواند حتی ریزترین ارتعاشات حاضل از زمین لرزه را نیز ثبت کند. اما این دستگاه برای اولین بار در سال 1880 میلادی توسط دانشمند انگلیسی به نام جان میلن اختراع شد.

10- قدرت زمین لرزه ها بیشتر است یا بمب اتمی؟

طبق گزارشاتی که اخیرا انجام شد ، اعلام گشت که قدرت زمین لرزه ها حتی گاها می تواند از انفجار یک بمب اتمی نیز بیشتر باشد و خسارت های بیشتری را وارد سازد.

شدیدترین زمین لرزه و سونامی در جهان

حقایق خواندنی در مورد زمین لرزه

11- هر یک دقیقه چند زمین لرزه رخ می دهد؟

به گزارش محققان و دانشمندان فعال در زمینه لرزه شناسی جهانی ، اعلام کردند که بصورت میانگین هر یک دقیقه دو زمین لرزه در سطح جهان رخ می دهد!

این مطلب مفید بود؟
(1 رای)
100%

نوشتن نظرات

توجه : نظرات حاوی الفاظ نامناسب ، تهمت و افترا منتشر نخواهد شد.


تصویر امنیتی