شعار روز جهانی معلولین و روز جهانی معلولین چه روزی است و ایده برای روز جهانی معلولین و شعارهای روز جهانی معلولین و روز جهانی معلولین جسمی و حرکتی و روز معلولین کودکانه و روز جهانی معلولان 12 آذر و روز جهانی معلولین به انگلیسی و روز جهانی دختر کم توانان ذهنی در نم نمک.

شعار روز جهانی معلولین امسال

  • 3 دسامبر 2022
  • 12 آذر 1401

سوم دسامبر از سوی مجمع عمومی سازمان ملل متحد ، روز جهانی معلولین نام گذاری شده و هدف از این نام گذاری ، افزایش توجه و آگاهی عمومی در باره مسائل مربوط به افراد دارای معلولیت است.شعار روز جهانی معلولین 2022 در سال 1401شعار روز جهانی معلولین 2022 در سال 1401

شعار امسال : راه حل های تحول آفرین برای توسعه فراگیر و نقش نوآوری در دامن زدن به جهانی در دسترس و برابر

شعار روز جهانی معلولین امسال

احترام نه ترحم :

آنچه در ارتباطات اجتماعی با معلول باید در نظر گرفت ، این نکته است که ارتباط با آنها باید همراه با احترام باشد و از ترحم به افراد دارای معلولیت پرهیز شود. تفاوت احترام و ترحم این است که در احترام ، شخص مقابل ، انسانی بزرگ بشمار می آید اما در گزینه ترحم ، مخاطب انسانی ذلیل و خوار شمرده می شود که باید همواره دست او را گرفت و به شخصیت و روحیات وی اندک توجهی نمی گردد.

معلولین مشکلات فراوانی دارند

مشکل حمل و نقل و جابجایی ، یکی از عمده ترین مشکلات افراد دارای معلولیت است. نبود امکانات مناسب بهداشتی بین جاده ای برای افراد دارای معلولیت ، نبود امکانات خرید و غیره. اما مهم ترین موانع ، نبود امکانات حمل و نقل درون شهری برای آنهاست.

در مقوله دسترس پذیری باید تمامی دستگاه ها از جمله استانداری ، شهرداری ، نظام مهندسی ، راه و شهرسازی ، فرهنگ و ارشاد و... ورود پیدا کنند و مشکلات حضور معلولین در جامعه را حل نمایند و دسترس پذیری برای تمامی آحاد جامعه از جمله افراد دارای معلولیت ، سالمندان ، زنان باردار ، کودکان و سایر کم توانان فراهم گردد.

شعار روز جهانی معلولین امسال

یکی دیگر از مسائل مهم افراد دارای معلولیت ، اشتغال است ، اشتغال هر فرد موجب استقلال اقتصادی او می شود. داشتن شغل به شخص هویت و تشخص اجتماعی می بخشد و در او اعتماد به نفس به وجود می آورد. متاسفانه تعداد زیادی ازمعلولان به رغم گذراندن دوران تحصیلی عالی یا تخصص های فنی و دانش مهارت لازم ، نمی توانند به اشتغال مناسب برسند.

بین اشتغال زایی برای افراد دارای معلولیت با سایرین ، تبعیض فاحشی وجود دارد و گاه میزان بیکاری میان معلولین دو برابر بیکاران عادی است. درصورتی که بر اساس قانون ارگان ها موظف هستند 3% از اشتغال را به معلولین اختصاص دهند.

امید است با توجه به شعار امسال سازمان ملل برای روز جهانی معلولین ، در حمایت و توانمندسازی اقشار آسیب پذیر به ویژه افراد دارای معلولیت تلاش نموده و با عمل به قانون حمایت از حقوق معلولین ، در احقاق حقوق و امتیازات شهروندی این افراد بکوشیم.

این مطلب مفید بود؟
(2 رای)
100%

نوشتن نظرات

توجه : نظرات حاوی الفاظ نامناسب ، تهمت و افترا منتشر نخواهد شد.