ثبت بیوگرافی در گوگل
ثبت بیوگرافی در ویکی پدیا
تبلیغات

در این مطلب جدید در سال 1403 و سال 2024 ، در ادامه به موضوع قمر در عقرب و قمر در عقرب یعنی چه؟ و روزهای قمر در عقرب و جدول کامل روزهای قمر در عقرب امسال و محاسبه قمر در عقرب و در قمر در عقرب چه کار کنیم و در قمر در عقرب چه کارهایی را نباید کرد در نم نمک خواهیم پرداخت.

قمر در عقرب یعنی چه و روزهای قمر در عقرب چه روزهایی هستند؟

قمر در عقرب به زمانی گفته می شود که ماه بین زمین و صورت فلکی عقرب قرار بگیرد. بر اساس روایات آغاز کارهای مهم در زمان قمر در عقرب کراهت دارد.جدول کامل روزهای قمر در عقرب سال 1403جدول کامل روزهای قمر در عقرب سال 1403

«قمر در عقرب» اصطلاح رایجی بین مومنین در زمان نه چندان دور گذشته و حتی هم اکنون است. اما این سوال در ذهن جوان ها است که قمر در عقرب چیست؟ به طور خلاصه جواب را با هم مرور می کنیم :

قمر در عقرب (Moon in the scorpio) به زمانی اطلاق می شود که وقتی از روی زمین به ماه نگاه کنیم در برابر صورت فلکی عقرب قرار گرفته باشد.

ماه در طول یک ماه قمری یک بار به دور زمین می چرخد. اگر این دور کامل را به 12 قسمت مساوی تقسیم کنیم 12 برج به دست می آید که با توجه به ستاره هایی که در این ناحیه های دوازده گانه قرار دارد شکل هایی در آسمان تصور می شود که مبنای نامگذاری برج ها می باشند :

حمل (قوچ) ، ثور (گاو نر) ، جوزاء (دو پیکر) ، سرطان (خرچنگ) ، اسد (شیر) ، سنبله (خوشه) ، میزان (ترازو) ، عقرب ، قوس (کمان) ، حوت (ماهی) ، دلو (سطل آبکشی) ، جدی (بزغاله نر)

ماه در طول یک ماه قمری بر روی این 12 صورت فلکی حرکت می کند و بر روی هر یک از این صور حدود 2 روز و 10 ساعت و 48 دقیقه توقف دارد.

جدول کامل روزهای قمر در عقرب

ساعات و ایام قمر در عقرب مربوط به سال 1403 و زمان ورود و خروج از آن ، بر اساس محاسبات آسترولوژی ، مطابق با جدول ترسیم شده زیر است :

جدول قمر در عقرب صورت فلکی عقرب (نظر قابل اعتماد تر)) :

جدول کامل روزهای قمر در عقرب

جدول قمر در عقرب (برج فلکی عقرب) :

جدول کامل روزهای قمر در عقرب

نحوه محاسبه روزهای قمر در عقرب

فرض کنید که امروز 2 مهر مصادف با 15 شوال است.

1. یک واحد به روزها اضافه کنید (3 مهر و 16 شوال)

2. روز قمری را در عدد 12/2 ضرب کنید (195/2) و حاصل را با روز شمسی جمع کنید (198/2)

3. عدد به دست آمده را بر عدد 30 تقسیم کنید (6/61)

4. عدد را با عدد ماه شمسی (در این مثال ماه همهر هفتمین ماه شمسی است) جمع کنید (13/61)

5. اگر عدد به دست آمده بیش از عدد 12 بود عدد 12 را از آن کم کنید (1/61)

عدد به دست آمده تعیین کننده موضع ماه در برج های دوازده گانه است. اگر این عدد برابر 8 بود نشان دهنده آن است که زمان قمر در عقرب است.

انجام چه کارهایی در زمان قمر در عقرب کراهت دارد؟

بر اساس روایات و علم اخترشناسی کارهای زیر در زمان قمر در عقرب توصیه نمی شود :

 • خواندن عقد ازدواج
 • مسافرت
 • اقدام برای بچه دار شدن (انعقاد نطفه)
 • افتتاح کار و کسب و تجارت
 • حجامت
 • تعیین و تغییر نام
 • گذاشتن سنگ بنای کارهای مهم
 • بطور کلی انجام هر یک از کارهای اساسی

راه های برطرف کردن نحوست قمر در عقرب

صدقه دادن در اول صبح نحوست آن روز را از بین می برد.

خواندن آیت الکرسی و معوذتین (سوره هایی که با «قل اعوذ...» شروع می شوند).

روایاتی درباره تاثیرات نجوم و اجرام آسمانی

هر چند حرکات و صور فلکی و اجرام آسمانی بر زندگی بشر تاثیر فراوانی دارند اما اسلام اعتنای بیش از حد به این مساله را نهی کرده است.

رسول اکرم (ص) فرمودند : هرکس بر خدا توکل کند و هیچ گاه ملاحظه سعادت و نحوست روزها را ننماید خداوند او را یاری خواهد نمود و عهده دار او خواهد شد به ویژه اینکه صدقه نیز بپردازد ، زیرا صدقه نحوست را از بین می برد.

شخصی به امام صادق (ع) گفت : «من به گونه ای در نجوم غرق شده ام که هرگاه بخواهم کاری انجام دهم ، آن را با اطلاعات نجومی خود می سنجم ، اگر برای آن طالع شر و نحسی دیدم آن را انجام نمی دهم و هرگاه طالع خیر و خوبی برای آن دیدم ، اقدام به آن کار می کنم. امام (ع) فرمود : آیا به آن چه به دست آورده ای اعتقاد داشته و بر طبق آن عمل می کنی؟ عرض کرد : بله ، امام فرمود : همه کتاب هایت (کتاب های نجومی) را نابود کن و به این علم عمل نکن.»

در روایت دیگری امام علی (ع) در پاسخ به مردی که از حضرت خواسته بود ، به علت نحوست برخی ایام ، در آن روز به جنگ خوارج نرود ، فرمود : «گمان می کنی تو از آن ساعتی آگاهی که اگر کسی حرکت کند زیان نخواهید دید؟ و میترسانی از ساعتی که اگر کسی حرکت کند ضرری دامنگیر او خواهد شد؟ کسی که گفتار تو را تصدیق کند ، قرآن را تکذیب کرده است و از یاری طلبیدن خدا در رسیدن به هدف های دوست داشتنی و محفوظ ماندن از ناگواری ها بینیاز شده است. گویا میخواهی به جای خداوند ، تو را ستایش کنند. چون به گمان خود ، مردم را به ساعتی آشنا کردی که منافع شان را به دست می آورند و از ضرر و زیان در امان میمانند. ای مردم ، از فرا گرفتن علم ستاره شناسی برای پیش گویی های دروغین ، بپرهیزید ، جز آن مقدار از علم نجوم که در دریانوردی و صحرانوردی به آن نیاز دارید ، چه اینکه ستاره شناسی (و پیش بینی هایی در رابطه با آینده افراد) شما را به غیبگویی و غیبگویی شما را به جادوگری میکشاند ، و (چنین) ستاره شناسی چون غیبگو و غیبگو چون جادوگر و جادوگر چون کافر و کافر در آتش جهنم است. با نام خدا (و با توکل بر خدا) حرکت کنید.»

از ابن عمیر روایت شده که من به نجوم نگاه می کردم و حکم آنها را می شناختم و طالع را می دانستم از این لحاظ چیزی نظیر ترس و غیره در دلم راه می یافت در این موضوع به امام رضا (ع) شکایت کردم. حضرت فرمود : اگر به خاطرت چیزی رسید به اولین مسکینی که برخورد کردی صدقه بده و سپس دنبال کارت برو که خدای عزوجل [شر را] از تو دفع می ‏فرماید.»

روایاتی درباره قمر در عقرب

امام صادق (ع) :

«هرکس در هنگامی که قمر در عقرب باشد ، مسافرت یا ازدواج نماید ، خیری نمی بیند.»

امام کاظم (ع) :

«هرکس در محاق ماه (دو شب آخر ماه قمری) با زنش همبستر شود ، خود را آماده سقط فرزند نماید»

تاثیر قمر در عقرب بر کارها

تاثیری که قمر در عقرب بر آغاز انجام کارها دارد به اعتراف منجمین دقیق و قطعی نیست و فقط مجرد احتمالات است. همچنین روایاتی که در مورد قمر در عقرب بیان شده است در مقام بیان علت تامه نیست بلکه در مقام بیان اقتضای مکان و احتمال است و به همین دلیل فقها سفر و اجرای صیغه ازدواج را زمانی که قمر در برج عقرب است مکروه می دانند.

برای همین فقها می گویند : اگر امر اهم مانند اطاعت والدین (مثلا والدین به فرزند خود در روزی که قمر در عقرب است ، دستور سفر دهند) یا حج واجب ، با این موضوع تنافی پیدا کند و آن امر اهم ، مقدم می شود.

وظیفه ما در ایام قمر در عقرب

ما باید بدانیم همانطور که در ایام خاص سال مانند زمستان با تغییر وضعیت هوا ، خود را با لباس گرم می پوشانیم و از خود در برابر آسیب سرما محافظت می نماییم در این ایام نیز مراقبت بیشتری داشته باشیم. البته این بدین معنا نیست که خرافه گرا شویم و تمام کارها را با محاسبات نجومی و طالع بینی انجام دهیم و در امور زندگی دچار وسوسه گردیم.

آنچه لازم است توجه شود اینست که روایات ، ما را متوجه قمر در عقرب کرده اند و در برابر آثار آن نیز راههایی را به ما تعلیم داده اند. وظیفه داریم بدور از هرگونه رفتار خودسرانه و خرافی به روایات عمل کنیم نه گفتار بی دلیل برخی از شیادان.

در روایات آمده که برای برطرف کردن امور نحس حتما دعا و صدقه داده شود……

« عَن أَبِی عَبدِ اللَهِ (ع ) : مَن تَصَدَقَ بِصَدَقَةٍ إِذَا أَصبَحَ دَفَعَ اللَهُ عَنهُ نَحسَ ذَلِکَ الیَوم‏. هر کس صبح صدقه دهد خدا نحوست آن روز را از دفع می کند. »( بحار الأنوار ؛ج‏56 ؛ص31).

خواندن آیه الکرسی و سور معوذتین (فلق و الناس) در هر روز و داشتن برخی از حرزهای منقول از معصومین و انس بیشتر با ادعیه خود بهترین محافظان در برابر هر امر نحس و ناپسندی خواهد بود.

حضرت امام صادق فرمود :

بین من و مردی منجم؛ زمینی مشترک بود. برای تقسیم او پیوسته تأخیر می انداخت تا ساعتی را انتخاب کند که به نظر خودش برایش سعید باشد و برای من نحس. بالاخره تقسیم کردیم به من قسمت خوب افتاد ؛ منجم از ناراحتی دست بر پشت دست دیگر زده گفت مثل امروز ندیده بودم!.

گفتم مگر از علم خود استفاده نکردی؟

گفت من با اطلاع از علم نجوم برای شما ساعت نحس انتخاب کردم و خودم در ساعت سعد خارج شدم باز قسمت بهتر به شما افتاد.

امام به نقل از پیامبر اکرم(ص) فرموند :

هر کس مایل است نحوست آن روزش برطرف شود اول صبح صدقه بدهد خداوند با این صدقه نحوست آن روز را برطرف می کند و هر که میخواهد نحوست شبش برطرف گردد شب را با صدقه شروع کند. گفتم من وقتی خارج شدم صدقه دادم . این صدقه نفعش برای من از علم نجوم تو بهتر بود.

(زندگانی حضرت امام جعفر صادق علیه السلام ، ص : 41)

بیوگرافی

پیج اینستاگرام نم نمک

این مطلب مفید بود؟
(108 رای)
85.2%

نظر دادن

2 نظرها

 • غلامرضا خلیلی .مراغه سه شنبه, 11 ارديبهشت 1403 06:20 توسط غلامرضا خلیلی .مراغه

  بسیار سپاسگزارم تشکر ویژه از عوامل این تبلیغ.قمر در عقرب..
  از آگاهی دادن به مردم بسیار سپاسگزارم و اجرتان انشاالله همیشه با حضرت امام زمان ارواحنافداه

 • سلمان چهارشنبه, 12 بهمن 1401 23:11 توسط سلمان

  یالله
  قمر درعقرب
  یک استلاح و یک تدبیر و یک حکایت است از تدبیر
  حکمت
  حکمت یعنی ، جمیع الاقمار من قبل الاوزن
  تمامی ماه ها و سالهای گذشته بر وزن قبل از اوزن یا سال جمع در قمر میشوند همه با هم بر خوشه و سنبله آید بر قمر و وای از آن روز که آخرین خوشه از سلسله ، نفر، متولد ثامن فی الچلچبه اغلب بالاکثره و منها من والده واحد نفر
  برسد بر اوزن و توازن نباشد / میشود قمر در عقرب
  یعنی هرشی
  یعنی آش شعله قلم کار یا اصل بنیان از بدبختی و فلاکت و بیچارگی و فقر و فحشا و بی ناموسی و تجاوز و دزدی و قتل و غارت و خلاصه کار نکرده نمیماند بر بشر
  البته جسارتا الان هم در زمین تقریبا وضع استغفرالله همین است
  کرونا را حساب نکرده بودند ظاهرا
  باطنا الله اعلم