یقت این است که قطار از محبوب ترین وسایل نقلیه عمومی سفر است . اما چه چیزی در قطار هست که سفر با این وسیله را تا این حد برای مسافران دلچسب کرده است؟ در ادامه دلایل محبوبیت سفر با قطار اعلام می شود.

مزایا و تفاوت سفر با قطار نسبت به ماشین و هواپیما

10 دلیل مهم محبوبیت سفر با قطار را بشناسید
 • سفر بدون ترافیک از طریق جاده های ریلی
 • هزینه مناسب
 • امنیت قطار ، نسبت به سفر با خودروی شخصی
 • امکان انتخاب صندلی در کوپه مخصوص بانوان یا آقایان
 • امکان رزرو کوپه شخصی
 • امکان حمل توشه با قطار (وزن کمتر از 200 کیلوگرم و ابعاد 2 کمتر از 2 متر)
 • امکان حمل خودرو با قطار
 • امکان گرم کردن غذا در قطار با مایکروفر
 • خواب آسوده روی تخت خواب های قطار و صندلی های تخت خواب شو
 • امکان صرف غذا در رستوران قطار

نکات مهم در سفر با قطار

برای بسیاری از ما ، سفر با قطار می تواند به یک تجربه ی ناب تبدیل شود. همیشه امنیت و اطمینانی که از سفر با قطار داریم بیشتر از سفر با اتوبوس و یا هواپیما در ذهن ما حک شده است. اگر قصد سفر در تعطیلات با قطار را دارید می دانید که پیدا کردن و رزرو آنلاین بلیط قطار با این حجم زیاد مسافر بسیار مشکل است. مجله نم نمک برای آشنایی شما مسافران نکات سفر با قطار را که می تواند راهنمای شما باشد بیان می کند.مزایا و بدی های سفر با قطار نسبت به ماشین و هواپیما + نکات مهممزایا و بدی های سفر با قطار نسبت به ماشین و هواپیما + نکات مهم

قطار-مناسب ترین وسیله نقلیه در سفر

خرید بلیط قطار

ابتدای هر سفری باید وسیله حمل ونقلی را که می خواهید با آن سفر خود را تا مقصد شروع کنید ، حرف اول را می زند. اگر می خواهید با قطار بروید ، ابتدا باید بلیط قطار خود را خریداری کنید. اگر زمان برگشت خود را هم می دانید ، برای راحتی خود ، بلیط رفت و برگشت بخرید تا با خیالی آسوده سفر خود را شروع کنید. در ایران سایت های بسیاری برای خرید بلیط قطار وجود دارد که از بین آن ها سایت رجا معتبرترین بوده و در خارج از کشور و اروپا سایت های بیشماری مانند سایت اینترریل امکان خرید بلیط قطار را برای شما فراهم می آورد.

در زمان خرید بلیط به شماره صندلی ، واگن خود دقت کنید. ببینید که در واگن شما چند نفر دیگر حضور دارند. آیا بلیط شما برای کوپه ۶ نفره ، ۴ نفره یا اتوبوسی است. همچنین دانستن تفاوت قیمت قطارها می تواند به انتخاب گزینه مناسب برای شما راهگشا باشد. ساعت حرکت قطار یکی از دیگر مواردی است که باید به آن توجه کنید. پس از در نظر گرفتن تمام این موارد بلیط خود را برای سفر با قطار بخرید.

سفر با قطار - خرید بلیط

چمدان خود را تا می توانید پر کنید

بله. هر چیزی که می خواهید در چمدان خود بگذارید. در سفرهای با قطار هیچ زمان وزن چمدان شما اندازه گیری نمی شود. این موضوع یکی از مزیت های سفر با قطار است. اگر سوغاتی های زیادی خریده اید و می خواهید از اروپا به کشور خود بروید ، تنها کافیست که سفر با قطار را تجربه کنید. اگرچه مقرراتی برای بار چمدان و تعداد آن وجود دارد اما اگر بتوانید چمدان خود را در مکانی که برای چمدان ها در نظر گرفته شده است یا بین صندلی ها در قطارهای اتوبوسی جای دهید ، به هیچ مشکلی برنخواهید خورد. بنابراین از این فرصت استفاده کرده و هر چقدر که چمدانتان جا دارد ، خرید کنید.

سفر با قطار - کاهش هزینه های حمل و نقل

مراقب چمدان خود باشید

همیشه رعایت کردن جانب احتیاط در سفر با قطار حرف اول را می زند. بهتر است از همان ابتدا مراقب بارها و چمدان خود باشید. آن را در جایی بگذارید که دیگر اشخاص به راحتی نتوانند آن را بردارند. سعی کنید اگر می شود چمدان را در کنار خود بگذارید. در قطارهای اتوبوسی کمدهایی همگانی برای گذاشتن چمدان تعبیه شده است. این کمدها اگرچه فضای شما را باز می کند اما به دلیل همگانی بودن در آن باز بوده و همه افراد درون قطار به آن دسترسی دارند. اگر در کوپه هستید در نظر بگیرید که شاید دیگر افراد درون کوپه در ایستگاه های میانی پیاده شوند و افراد جدیدی جای آن ها را بگیرند. برای اطمینان بیشتر از امنیت چمدان خود سعی کنید تا جایی که می توانید آن را در کنار خود یا مکانی که امنیت بیشتری دارد جای دهید. همچنین مدارک مهم و لوازم ضروری خود را در یک ساک دستی و در کنار خود داشته باشید.

اگر در کوپه ای هستید ، سعی کنید با دیگر افراد درون کوپه ارتباط برقرار کنید. آشنا شدن با آن ها و دانستن مقصدشان می تواند به شما اطمینان بیشتری راجع به چمدانتان در قسمت بار کوپه بدهد. بعد از آشنایی شاید با خیال راحت تری برای گشت و گذار در قطار یا رفتن به رستوران قطار بروید. اگر مجبورید چمدان خود را در قسمت انبار و در قفسه چمدان با دیگر افراد بگذارید ، یک راهکار متصل کردن چمدانتان با یک تسمه قفل دار به درب یا میله قفسه است. در این صورت هیچ کس به غیر از خودتان نمی تواند چمدان را از قفسه بیرون بیاورد.

سفر با قطار- سفر

از زمان خود در قطار هوشمندانه استفاده کنید

زمانی که در سفرهای طولانی با قطار دارید ، می تواند فرصتی برای سازماندهی یا برنامه ریزی برای کارها و اهداف بعدی شما باشد. از این زمان به خوبی استفاده کنید. دفترچه یادداشت خود را به همراه داشته باشید ، مجله یا کتاب بخوانید ، عکس های بد و نامطلوبی که در طول سفر گرفته اید پاک کنید ، اگر اهل سفرنامه نویسی هستید ، بنویسید ، دوباره برنامه سفر خود را چک کنید یا ایمیل های خود را جواب دهید. اکثر قطار ها دارای پریز برق هستند ، در نتیجه اگر وسیله های برقی مانند گوشی هوشمند یا دوربین دارید که نیاز به شارژ دارند از این فرصت استفاده کرده و آن ها را شارژ کنید. با این حال ، به یاد داشته باشید که زیاد خود را سرگرم کارتان نکنید ، گاهی سر را بالا آورده و از پنجره به منظره هایی که در بیرون قطار جلوی رو شما هستند نکاهی بیندازید و از سفر لذت ببرید.

سفر با قطار یوریل

نحوه استفاده از سرویس بهداشتی قطار را بدانید

اگر چه قطار در ایستگاه های متعددی می ایستد و در ایستگاه ها شما به سرویس های بهداشتی دسترسی دارید ، اما استفاده از سرویس بهداشتی قطار مزیت های خودش را نیز دارد. عموماً سرویس های بهداشتی قطار را در انتها و ابتدای هر واگن پیدا می کنید. اگر اشغال باشد می توانید زمانی که در راهرو واگن هستید علامت قرمز سرویس بهداشتی را در سمت آن ببینید. علامت های سبز در بالای ورودی یا خروجی واگن نشان دهنده خالی بودن و علامت قرمز نشان دهنده اشغال بودن سرویس بهداشتی است. در سفر با قطار هر واگنی یک مهماندار دارد که می توانید از او هر سوالی که داشتید بپرسید. همچنین مهماندار موظف است که نظافت سرویس های بهداشتی را در صورت لزوم انجام دهد. اگر می ترسید که از قطار در ایستگاه ها جا بمانید ، به جای استفاده از سرویس های بهداشتی در هر ایستگاه از سرویس های بهداشتی درون قطار استفاده کنید. نکته : در زمانی که قطار به ایستگاهی می رسد و توقف می کند ، تمام در سرویسهای بهداشتی قفل می شود. بنابراین حواستان باشد که در این زمان ها از آن ها استفاده نکنید.

سفر با قطار - سرویس بهداشتی

قوانین عمومی را رعایت کنید

به افرادی که درون کوپه شما هستند نگاه کنید. اگر آن ها را ساکت ، در حال کار یا خوابیدن یافتید ، شما نیز ساکت باشید. بلند حرف نزنید و سرو صدا نکنید. به حقوق دیگر افراد احترام بگذارید. یکی از نکات مهم سفر با قطار پوشیدن کفش مناسب است. اگر می خواهید در کوپه های تخت شو ، بر روی تخت خود بخوابید شاید لازم باشد که کفش های خود را در بیاورید. کفش هایی را برای سفر با قطار انتخاب کنید که به راحتی پوشیده شوند و یا در آورده شوند. همچنین تمیز بودن جوراب و پاهایتان را نیز در نظر بگیرید تا باعث آزار دیگر افراد در کوپه خود نشوید.

سفر با قطار - احترام به دیگر مسافران

با خود ساندویچ به همراه داشته باشید

اگر چه اکثر قطارها رستوران دارند و می توانید غذا سفارش دهید اما به همراه داشتن یک ساندویچ یا میان وعده برای سفرهای کوتاه فکر بسیار خوبی خواهد بود. قبل از خرید بلیط قطار خود ، توضیحات قطار را بخوانید و از وجود رستوران در آن با خبر شوید. از مهماندار قطار ساعات سرو غذا را در رستوران قطار بپرسید و برای اینکه به شما غذا برسد ، بهتر است که در ساعات اولیه سرو غذا به رستوران بروید یا در همان ابتدا به مهماندار واگن خود سفارش غذایتان را بدهید تا برای شما غذا نگه دارند.

سفر با قطار - لذت از مناظر سفر

از ایستگاهی که می خواهید در آن پیاده شوید مطلع باشید

نقشه حرکت قطار را از قبل نگاه کنید. بدانید چند ایستکاه تا رسیدن به مقصد دارید. اگر گوشی هوشمند دارید ، مسیر خود را ردیابی کنید. نام ایستگاه قبل از ایستگاهی که می خواهید در آن پیاده شوید ، را به خاطر بسپارید. قبل از سفر راجع به ایستگاهی که می خواهید در آنجا پیاده شوید ، پرس و جو کنید. اینکه در کجا قرار دارد ، چقدر با شهر فاصله دارد و برای رفتن به داخل شهر آیا تاکسی یا دیگر وسیله حمل و نقل فراهم است یا خیر. چه ساعتی از شبانه روز به مقصد می رسید؟ پاسخ به تمام این سوال ها می تواند به شما کمک کند.


دلایل مهم علاقه اکثریت مردم به سفر با قطار

شما سفر با کدام وسیله را ترجیح میدهید؟اتومبیل ، قطار یا هواپیما؟

 • قطار امن ترین وسیله حمل و نقل در دنیا است. وقتی سوار قطار میشوید نگران گم شدن در جاده های ناشناخته و یا تصادفات جاده ای نیستید. راحت در صندلی خود بنشینید و مناظر زیبا را تماشا کنید.
 • با قطارهای سریع السیر در وقت خود صرفه جویی میکنید. برای مثال مسیر رم به فلورانس با قطار NTVیا Frecciarossaیک ساعت و نیم- مدت زمان سفر از پاریس به لندن با قطار Eurostarبا عبور از کانال مانژ 2 ساعت و پانزده دقیقه است.
 • در طول سفر با قطار میتوانید به واگن بار یا رستوران رفته و از خود پذیرایی کنید یا در صندلی خود بنشینید و فیلم مورد علاقه تان را ببینید ، آهنگ دلخواهتان را گوش کنید و یا به شبکه WIFI متصل شوید.
 • در سفر با ماشین احتمال تصادفات جاده ای به خصوص در فصل زمستان در جاده های لغزنده را دارید. عدم آشنایی به راه ها و گذرگاه ها احتمال گم شدن در راه را بسیار زیاد میکند. همچنین خستگی رانندگی را خواهید داشت بدون لذت بردن کافی از دیدن مناظر زیبای طبیعت سبز اروپا.
 • برای کرایه ماشین باید کارت اعتباری معتبر همراه خود داشته باشید. هزینه های سنگین سوخت را از یاد نبرید.
 • در تمامی شهرهای بزرگ اروپایی مشکل پیدا کردن جای پارک خواهید داشت. ترافیک را هم فراموش نکنید.
 • در سفر با ماشین زمان بیشتری در مسیر خواهید بود. برای مثال در مسیر رم به فلورانس با ماشین 4 ساعت و مسیر پاریس به لندن در حدود 5 ساعت در راه هستید.

مزایای سفر با قطار در مقایسه با هواپیما

ایستگاه های قطار در مراکز شهرها هستند و اغلب در کنار آنها ایستگاه تاکسی و مترو وجود دارد. با انتخاب قطار در هزینه و زمان رسیدن به ایستگاه بسیار صرفه جویی میکنید.

در سفر با قطار کافی است 20 دقیقه قبل از حرکت قطار در ایستگاه باشید. مراحل کنترل پاسپورت و تشریفات چک کردن بار وجود ندارد.

محدودیت وزن بار ندارید. میتوانید هر مقدار که میخواهید چمدانتان را از سوغاتیها پر کنید. در صورت همراه داشتن دوچرخه و اسکی میتوانید وسایل را به واگن بار تحویل دهید.

برنامه حرکت قطارها بسیار دقیق و متنوع است. شما میتوانید نزدیک ترین ساعت حرکت به برنامه خود را انتخاب کنید. برای مثال در مسیرهای اصلی داخل ایتالیا هر یک ساعت یک قطار حرکت دارد یا در مسیر پاریس به لندن روزانه 19 قطار در هر طرف حرکت دارند.

اکثر فرودگاه ها خارج شهر هستند ، حداقل 20 تا بعضی مواقع 60 کیلومتر با شهر فاصله دارند. تعداد فرودگاهایی که متصل به شبکه مترو هستند انگشت شمار است و در اغلب موارد تنها وسیله در دسترس تاکسی است که هزینه بالایی دارد. بعلاوه به دلیل خارج از شهر بودن فرودگاه ها زمان بیشتری در راه خواهید بود.

حداقل 2 ساعت قبل از پرواز برای انجام تشریفات کنترل پاسپورت و چمدان باید در فرودگاه حضور داشته باشید.

در اکثر پروازهای داخلی اروپا باید با توجه به تعداد و وزن چمدان هایتان بار بخرید که در اکثر مواقع هزینه بالایی دارند.

برنامه پروازها در طول روز محدود است.

سفر با قطار

مزایا و تفاوت سفر با قطار نسبت به ماشین و هواپیما

در طول سفر میتوانید در قطار قدم بزنید ، به واگن رستوران بروید ، نوشیدنی و غذای مورد علاقه تان را سفارش دهید. از تلفن همراه خود استفاده کنید. لپ تاپ خود را به برق زده و فیلم مورد علاقه تان را ببینید و در برخی مسیرها میتوانید به شبکه WIFI متصل شوید.

قطار به کوچکترین شهرها و روستاها میرود. شرایط جوی تاثیری در حرکت قطار ندارد.

در مسیرهای طولانی قطار شب رو را پیشنهاد میکنیم. با توجه به تعداد مسافران میتوان کوپه های 6,4,3,2 و 1 تخته را انتخاب کرد.

کوپه های 1 و 2 تخته حمام و دستشویی اختصاصی دارند. هزینه صبحانه و در برخی موارد شام در بلیت لحاظ شده است.

سفر با قطار کمترین آلودگی را برای محیط زیست دارد. برای همین سفر با قطار را سفر سبز نام نهاده اند.

بلیت های قطار دارای شرایط کنسلی راحت تری هستند.

سفر با قطار

برتری سفر با قطار نسبت به ماشین و هواپیما

در طول پرواز باید در صندلی خود بنشینید و از دیدن آسمان بی کران و ابرها لذت ببرید!

هواپیما فقط به شهرهای بزرگ و اصلی هر کشور وارد میشود. خیلی از شهرهای اروپا فرودگاه ندارند.

حرکت هواپیما کاملا به شرایط جوی وابسته است.

بلیت پروازهای ارزان داخل اروپا یا امریکا بعد از صدور قابل بازپرداخت نیستند.


بدی های سفر با قطار

طولانی بودن زمان سفر

اگر مقصد انتخابی شما بسیار دور و طولانی باشد ، مثلا خرید بلیط قطار همدان به مشهد که مسافتی در حدود ۱۲۰۰ کیلومتر است ، مسلما سفرتان بسیار طولانی و زمان بر است و ممکن است به ۲۲ ساعت هم برسد. خیلی طولانی است! پس شاید اولین نقص وارد بر قطار ها طولانی بودن زمان سفر و کند بودن سرعت حرکت قطار هاست. همچنین گاها مشاهده شده است که زمان توقف قطار در ایستگاه ها برای پیاده یا سوار کردن مسافران؛ طولانی است.

امان از بدی های قطار!

 بدی های قطار چیست؟

هزینه های سفر

قطار با اینکه در دسته ارزان ترین ابزار های سفر قرار دارد؛ در برخی از واگن های خاص خود دارای خدماتی است که حتی ممکن است از سفر با هواپیما هم گران تر باشد. برای مثال در بین بهترین قطار های ایران خدمات واگن ها متفاوت است که مسلما هزینه های بالاتری هم به دنبال دارد.

آشنایی کم با قطار

متاسفانه بر خلاف تلاش های همیشگی نیروهای فعال در این حوزه ، اطلاع رسانی کافی برای استفاده از قطار در اختیار مسافران قرار ندارد. تقریبا تمام کسانی که برای اولین قرار است از قطار استفاده کنند ، دچار سردرگمی می شوند. پیدا کردن کوپه و صندلی و جای دادن وسایل همیشه دارای مشکلات خود است.

البته این مشکل فقط برای افرادی که اولین بار به استفاده از قطار روی آورده اند نیست ، حتی کسانیکه همیشه از قطار استفاده می کنند هم در پیدا کردن کوپه و صندلی خود به مشکل می خورند.

این مطلب مفید بود؟
(1 رای)
100%
مزایا و بدی های سفر با قطار نسبت به ماشین و هواپیما + نکات مهم
5.0
out of
5
(
2
) votes

نوشتن نظرات

توجه : ارسال پیام های توهین آمیز به هر شکل و با هر ادبیاتی دور از فرهنگ ایرانی ما است لذا از ارسال اینگونه پیام ها جدا خودداری فرمایید.


تصویر امنیتی

کاربران آنلاین : 3,750