ثبت بیوگرافی در گوگل
ثبت بیوگرافی در ویکی پدیا
تبلیغات

در این مطلب جدید در سال 1402 و سال 2024 ، چندین کشور در جهان وجود دارد که بنا به دلایلی دارای دو پایتخت هستند.

شهر اصلی یا سیاسی یک کشور پایتخت آن کشور نامیده می شود که محل استقرار حکومت و نهادهای اصلی حکومتی مانند وزارتخانه ها و ادارات مرکزی است. عموما هر کشور یک پایتخت دارد ، اما جالب است بدانید چندین کشور در جهان وجود دارد که بنا به دلایلی دارای دو پایتخت هستند. در این مطلب قصد داریم شما را با این کشور ها آشنا کنیم.کشورهایی که دو پایتخت دارند!کشورهایی که دو پایتخت دارند!

 

بولیوی

در سال 1899 و طی انقلاب فدرال ، این کشور دو پایتختی شد. حزب لیبرال در لاپاز زندگی می کردند و در مقابل حزب محافظه کار در سوکره بودند. در نهایت سوکره به عنوان پایتخت قانونی و رسمی شناخته شد و پایتخت دولتی در شهر لاپاز مستقر شد.

 

شیلی

سانتیاگو پایتخت رسمی شیلی است ولی در سال 1990 و در پایان دوران حکومت پینوشه پایتخت دیگری در شهر والپرایزو ایجاد کردند.

 

گرجستان

شهر تفلیس ، پایتخت رسمی و مرکز عملکرد های اجرایی دولت است. همچنین شهر کوتایسی نیز پایتخت دوم این کشور محسوب می شود که پارلمان گرجستان در آنجاست و قانون گذاری های دولت در انجا صورت می گیرد.

 

هندوراس

دو پایتختی شدن این کشور حاصل تصمیم دولت در سال 1937 است که علاوه بر تگوسیگالپا ، خواهر آن یعنی شهر کومایاگوآ را به عنوان پایتخت معرفی کرد.

 

ساحل عاج

آبیجان پایتخت قدیمی این کشور است ، اما در سال 1960 و پس از استقلال ساحل عاج ، فلیکس اوفویت بوانی اولین رئیس جمهور این کشور پایتخت را به زادگاهش یعنی یاموسوکرو انتقال داد. اما هنوز سفارت خانه ها و نهاد های دولتی در آبیجان قرار دارند.

 

مالزی

به دلیل ازدحام بیش از حد و دلایل سیاسی ، دولت تصمیم گرفت که کشور دو پایتخت داشته باشد. پایتخت اول آن کوالا لامپور و پایتخت جدید شهر پوتراجایا است که تمامی سازمان های دولتی و وزارت خانه ها به آنجا انتقال یافته است.

 

هلند

از سال 1814 و زمانی که پادشاهی جدید هلند تشکیل شد ، آمستردام به عنوان پایتخت رسمی تعیین شد. اما بعد ها وزارت خانه ها و سفارت خانه ها به شهر لاهه انتقال یافت.

 

آفریقای جنوبی

آفریقای جنوبی تنها کشور دارای سه پایتخت رسمی در جهان است که دلیل آن به توافق نرسیدن شهر ها بر سر تعیین مرکز قدرت در یک جا بود. پرتوریا مقر دولت و ریاست جمهوری ، کیپ تاون محل پارلمان آفریقای جنوبی و در بلوم فونتین قوه قضاییه قرار دارد.

 

کره جنوبی

در سال 2003 دولت تصمیم گرفت تراکم سیاسی در سئول را کم کند و در نهایت در سال 2012، سجونگ سیتی به طور رسمی به عنوان پایتخت اداری این کشور تعیین شد.

 

سریلانکا

به دلیل شلوغی بیش از حد و سیاسی شدن شهر کلمبو ، دولت در سال 1977 مجلس ملی را از کلمبو به سری جایاواردنپورا کوته منتقل کرد و این شهر پایتخت سیاسی سریلانکا شد.

بیوگرافی

پیج اینستاگرام نم نمک

این مطلب مفید بود؟
(0 رای)
0%

نظر دادن