یکی قطعات مهم ، پمپ آب ماشین است که در صورت فرسوده شدن مشکلات مختلفی را برای شما ایجاد خواهد کرد. در این قسمت از دانستنی های خودرو در نم نمک به نحوه عملکرد واتر پمپ در اتومبیل و علائم فرسودگی آن خواهیم پرداخت.

خرابی و فرسودگی پمپ آب یا همان واتر پمپ ماشین کدام است؟

قطعات مختلفی در ماشین وجود دارند که در صورت فرسوده شدن مشکلات مختلفی را برای خودرو شما ایجاد می کنند. یکی از این قطعات ، پمپ آب ماشین است که در صورت فرسوده شدن مشکلات مختلفی را برای شما ایجاد خواهد کرد. در این قسمت از دانستنی های خودرو در نم نمک به نحوه عملکرد پمپ آب در اتومبیل و علائم فرسودگی آن خواهیم پرداخت.علائم و نشانه های خرابی واتر پمپ خودرو + راه حلعلائم و نشانه های خرابی واتر پمپ خودرو + راه حل

واتر پمپ چیست و چه وظیفه ای در اتومبیل دارد ؟

قبل از این که به شناسایی علائم پمپ آب فرسوده در اتوموبیل بپردازیم ، لازم است بدانیم که پمپ آب چیست و چه وظیفه ای را در اتومبیل برعهده دارد.

ممکن است این گونه به نظر برسد که پمپ آب قطعه ضروری در ماشین نیست اما در واقعیت این قطعه ریز و کوچک نقش اساسی را در اتومبیل شما ایفا می کند ، این وسیله ، مایع خنک کننده را از طریق رادیاتور به موتور می رساند و این امر باعث می شود که اتوموبیل شما در روز های گرم تابستان خنک بماند و در روزهای سرد زمستان از ایجاد یخ زدگی در اتوموبیل جلوگیری می کند.

بسیاری از کارشناسان ماشین اعتقاد دارند که انتقال آب از رادیاتور به موتور ماشین به همان اندازه که تعویض روغن ماشین مهم است ، ضروری می باشد.

بنابراین واتر پمپ وظیفه مهمی را در اتوموبیل به عهده دارد و باید بتوانیم علائم مربوط به فرسودگی و از کار افتادگی آن را شناسایی کنیم تا بتوانیم اقدامات لازم جهت تعمیر و یا تعویض آن را در زمان مناسب انجام دهیم که این علائم عبارتند از :

- گرمای بیش از حد موتور

اول از همه اگر موتور ماشین شما بیش از اندازه گرم می شود ، ممکن است به این دلیل باشد که پمپ آب ماشین شما وظیفه خود را به خوبی انجام نمی دهد و بنابراین بهتر است به سرعت برای رفع این مشکل اقدام کنید که در غیر اینصورت ممکن است موتور ماشین و یا بسیاری دیگر از قطعات خودرو شما آسیب ببینند.

اتومبیل های مدرن داری مانیتور داخلی هستند که می توان به وسیله آن ها دمای موتور را بررسی کرد و در صورت نشان دادن دمای بیش از حد موتور توسط مانیتور ، نسبت به تعمیر ان اقدامات لازم را انجام داد . اگر اتومبیل شما دارای مانیتور داخلی نیست ، می توانید با لمس کردن موتور ماشین متوجه این موضوع شوید. در اتوموبیل هایی که پمپ آب فرسوده دارند ، موتور چند دقیقه بعد از روشن ماندن ماشین بیش از اندازه داغ می شود.

عملکرد واتر پمپ در خودرو

علائم خرابی واتر پمپ چیست؟

- صدای ناله مانند قرقره واتر پمپ ماشین

یکی دیگر از علائمی که به راحتی قابل شناسایی است و نشان دهنده پمپ آب فرسوده در ماشین است ، قرقره شل پمپ آب است که باعث ایجاد صدای ناله در هنگام رانندگی با سرعت بالا می شود که در چنین شرایطی اگر نسبت به تعمیر و یا تعویض پمپ آب اتوموبیل خود اقدامات لازم را انجام ندهید ممکن است باعث آسیب رسیدن به قطعات دیگر ماشین از جمله موتور آن شود.

صدا دادن موتور خودرو

ایجاد صدا از موتور خودرو

- نشت مایع خنک کننده

علائم دیگری که ناشی از وجود پمپ آب فرسوده در ماشین است ، نشت مایع خنک کننده از آن است که ناشی از فرسودگی واشر های آن است و در صورت نادیده گرفتن این علائم نشت مایع خنک کننده می تواند باعث ایجاد مشکلاتی جدی در ماشین شود.

مایع خنک کننده معمولا به رنگ قرمز و یا سبز است و بنابراین اگر در نزدیکی جایی که پمپ آب قرار دارد ، مایعی به این رنگ دیدید ، اتوموبیل خود را سریعا به مکانیک نشان دهید تا در صورت لزوم به تعمیر آن بپردازد و برای جلوگیری از بروز چنین وضعیتی بهتر است به طور مرتب پمپ آب اتوموبیل خود را بررسی کنید.

از کار افتادن واتر پمپ

علائم فرسودگی واتر پمپ خودرو

- خارج شدن بخار از موتور ماشین

علامت دیگری که نشان دهنده فرسوده بودن پمپ آب است ، خارج شدن بخار از رادیاتور و یا موتور ماشین است و همانطور که گفته شد پمپ آب وظیفه خنک نگه داشتن موتور ماشین را بر عهده دارد و در صورت عدم این عملکرد ، دمای موتور ماشین افزایش یافته و ممکن است بخار از آن بلند شود.

اگر در حین رانندگی متوجه این موضوع شدید ، بلافاصله ماشین را به کنار جاده هدایت کنید و توقف داشته باشید زیرا در غیر این صورت هم جان خود و سایر سرنشینان را به خطر انداخته اید و هم ممکن است خودروتان دچار مشکل شود و همچنین در صورت خراب شدن اتوموبیلتان در وسط جاده ، باعث ایجاد ترافیک خواهید شد که بهتر است متوقف شوید و از جرثقیل بخواهید که اتوموبیل شما را به مقصد برساند.

خارج شدن بخار از داخل موتور خودرو

علائم خرابی واتر پمپ خودرو و راه حل صحیح آن

در صورت خرابی واتر پمپ چه باید کرد ؟

ممکن است در برخی موارد همه علائم قابل مشاهده باشند و در برخی موراد یک و یا دو مورد از علائم فوق.

- نم نمک توصیه می کند برای جلوگیری از بروز مشکلی جدی ، پمپ آب ماشین خود را مرتبا چک کنید تا در صورت بروز مشکل در آن سریعا اقدام به تعمیر کنید وهمچنین لازم است که مایع خنک کننده اتوموبیل خود را سر وقت تعویض کنید و در برخی موارد نیز ، نیاز به تعمیر و یا تعویض رادیاتور ماشین است که لازم است گزینه با کیفیت تر را انتخاب کنید.

- از به وجود آمدن رسوب در داخل پمپ آب ماشین خود جلوگیری کنید. برای جلوگیری از ایجاد رسوب درون پمپ آب باید نسبت به انتخاب مایع خنک کننده برای آن هوشیار باشید و نوع مرغوب آن را خریداری کنید.

- در آخر ، اگر چیزی از مکانیکی خودرو بلد نیستید بهتر است اتوموبیل خود را مرتبا نزد مکانیک حرفه ای ببرید تا آن را بررسی کند و در صورت وجود مشکل آن را برطرف نماید.

این مطلب مفید بود؟
(0 رای)
0%

نوشتن نظرات

توجه : نظرات حاوی الفاظ نامناسب ، تهمت و افترا منتشر نخواهد شد.