علت بوی بد داخل ماشین و علت بوی بد داخل خودرو و علت بوی بد داخل اتومبیل و علت بوی بد اگزوز ماشین و علت بوی بد ماشین هنگام روشن شدن و علت بوی گاز در ماشین بنزینی و علت بوی بد موتور ماشین و علت بوی بد ماشین در سربالایی و علت بوی اگزوز داخل ماشین و بوی روغن سوخته از ماشین و علت بوی روغن سوخته داخل کابین خودرو در نم نمک.

علت بوی بد داخل خودرو چیست؟

بوی بد همیشه آزاردهنده است؛ مخصوصاً اگر این بو در محیط کوچک و سربسته خودرو باشد. بوی بد داخل ماشین مشکل شایعی است که می توان با توجه به نوع بو ، آن را ریشه یابی و برطرف کرد. اگر خودروی شما بوی بدی دارد و دنبال راه حلی برای این معضل آزاردهنده هستید ، با ما تا انتهای این مقاله در نم نمک همراه باشید.علت بوی بد داخل ماشین چیست؟علت بوی بد داخل ماشین چیست؟

انواع بوی بد در ماشین ناشی از مشکلات فنی

در ادامه انواع بوی بد در ماشین ناشی از مشکلات فنی را مورد بررسی قرار می دهیم. در هر مورد نیز راه کارهایی برای حل آن ارائه می کنیم.

1- بوی سوختگی سیم

علت بوی بد داخل خودرو چیست؟

استشمام بوی سوختگی سیم در ماشین زنگ هشداری برای رانندگان است. به طوری که با حس آن باید فورا خودرو را متوقف نموده و به بررسی سیم کشی و فیوزها بپردازید. زیرا به طور معمول بوی سوختگی در خودرو ناشی از سوختن مدارهای الکتریکی و یا عایق سیم هاست. در صورت عدم توجه به این مسئله ، خطرات و خسارات جبران ناپذیری در انتظارتان خواهد بود.

2- بوی بنزین داخل کابین

یکی دیگر از انواع بوی بد ماشین ، بوی بنزین است که معمولا داخل کابین به مشام می رسد. اگر این بو را تنها هنگام استارت زدن یا بنزین زدن ، به طور موقت حس می کنید ، نشان از مشکل خاصی نیست. اما استشمام بوی بنزین در ماشین به صورت دائمی ، حاکی از نشت آن از شلنگ های ورودی و خروجی بنزین در بخش باک یا خرابی قطعاتی از جمله پمپ بنزین ، حباب گیر و کنیستر است.

بدیهی است نشت بنزین ، خطرات زیادی از جمله آتش سوزی را به دنبال دارد. بنابراین باید هنگام مواجه با بوی بنزین ، سریعا به تعمیرگاه مراجعه نموده و باک و مسیر سوخت رسانی را بررسی کنید.

3- بوی روغن داغ در ماشین

بوی روغن داغ داخل کابین ، یکی دیگر از بوهای بد در ماشین است که باید فورا برای حل آن اقدام نمود. این بو معمولا در اثر نشت روغن به داخل منیفولد و سیستم اگزوز ایجاد می شود. این مسئله بسیار خطرناک بوده و ممکن است با آتش سوزی همراه شود. علاوه بر این ، در پی نشت روغن ، سطح آن در موتور کاهش یافته و عملکرد قطعات موتور را دچار مشکل می کند. از جمله دلایل نشت روغن می توان به شل بودن توپیِ تخلیه ، عدم اتصال درست فیلتر تخلیه و محکم نبودن درپوش روغن اشاره نمود. البته آب بندی ضعیف از واشرها نیز در مسئله نشت روغن ، شایع است. با بررسی مداوم و چکاپ خودرو می توان از بروز این مشکل تا حد زیادی پیشگیری نمود.

4- بوی اگزوز یا دود در خودرو

استشمام بوی اگزوز یا دود در کابین خودرو ، یکی دیگر از انواع بوی بد در ماشین است. این مسئله ناشی از نشت اگزوز به داخل خودرو است که منجر به افزایش ناگهانی سطح مونواکسیدکربن در ماشین می شود. بالا رفتن سطح این گاز در کابین ، بسیار خطرناک بوده و سلامت سرنشینان را تهدید می کند. بنابراین باید در اولین قدم ، شیشه های پنجره را پایین داده و در صورت امکان خودرو را متوقف کنید. سپس به نزدیک ترین تعمیرگاه مراجعه نمایید.

5- بوی گوگرد از موتور

گاهی اوقات رانندگان از بوی گوگرد در ناحیه موتور گلایه دارند. این بوی بد ماشین ناشی از خرابی گیربکس و باقی ماندن روغن بیش از حد مجاز در آن است. در این مواقع گوگرد موجود در روغن گیربکس (واسکازین) داغ شده و بوی آن به مشام می رسد. برای حل این مشکل باید گیربکس را مورد بازبینی قرار داده و روغن آن را تعویض نمود.

6- بوی شربت شیرین در ماشین

یکی دیگر از انواع بوی بد در ماشین مربوط به بوی شربت شیرین افرا یا آبنبات میوه ای در کابین است. این بو در اثر نشت مایع خنک کننده ایجاد می شود. همان طور که می دانید کاهش سطح مایع خنک کننده منجر به افزایش دمای موتور شده و آسیب های شدیدی به قطعات وارد می کند. در صورت استشمام این بوی شیرین باید خودرو را خاموش کرده و به کمک یدک کش ، آن را به تعمیرگاه برسانید.

علت بوی بد داخل خودرو چیست؟

7- بوی پلاستیک سوخته

منشا دیگر بوی بد ماشین می تواند وجود مشکل در سیستم ترمز باشد. در این شرایط ، بویی شبیه به پلاستیک سوخته را احساس خواهید کرد. این بو ناشی از استفاده بیش از حد از کلاچ و داغ شدن آن و یا سوختن لنت ترمز است. گاهی نیز دلیل آن ، بالا بودن ترمز دستی در حین رانندگی است که معمولا با دود غلیظی همراه می شود. در این شرایط باید خودرو را خاموش نموده و به بررسی سیستم ترمز آن بپردازید. در صورتی که نیاز به تعویض لنت ها دارید ، فورا به تعمیرگاه مراجعه نمایید.

8- بوی فرش سوخته در خودرو

یکی دیگر از نشانه های داغ شدن بیش از حد لنت ترمز یا پروانه خودرو ، استشمام بوی فرش سوخته است. این بوی بد ماشین معمولا در مسیرهای شیب دار و سرپایینی احساس می شود. زیرا برخی رانندگان ، در چنین مسیرهایی به طور مداوم پای خود را روی ترمز نگه می دارند. این کار منجر به داغ شدن لنت ها شده و بوی آن ها را بلند می کند.

گاهی نیز دلیل بوی فرش سوخته در خودرو ناشی از کشیدن یا چسباندن کولیس های ترمز یا لنت های خیلی نازک می باشد. البته این حالت با حسی شبیه به اسفنجی بودن ترمزها همراه است.

برای حل این مشکل باید در طول مسیر سراشیبی ، کمی به ترمزها استراحت داده و گاهی آن را رها کنید. همچنین توصیه می شود ، به بررسی لنت ها پرداخته و در صورت نیاز آن ها را تعویض کنید.

9- بوی کاغذ سوخته

در برخی مواقع بوی بد ماشین شبیه به بوی کاغذ سوخته است. این مسئله ، نشان از تمام شدن صفحه کلاچ و به اصطلاح سوختن آن دارد. در چنین مواقعی باید برای تعویض صفحه کلاچ خودرویتان اقدام نمایید.

10- بوی تخم مرغ فاسد

استشمام بوی تخم مرغ فاسد حاکی از عدم تعادل میان هوا و سوخت موتور است. بنزین دارای مقدار کمی گوگرد است که هنگام سوختن منجر به تولید ماده ای به نام هیدروژن سولفید می شود. این ماده ، پس از اتمام فرآیند احتراق به مبدل کاتالیستی در سیستم اگزوز وارد می گردد. هیدروژن سولفید تبدیل به اکسید گوگرد شده و در طول زمان منجر به خرابی مبدل کاتالیزگر می شود. طوری که کاملا مسیر خروجی اگزوز را بسته و مانع از خروج دود خواهد شد. در نتیجه بویی شبیه به بوی تخم مرغ فاسد به داخل کابین رسیده و زنگ هشداری برای رانندگان می شود. در این مواقع باید سریعا به تعمیرگاه مراجعه نموده و در پی حل مشکل باشید.

11- بوی بد جوراب از کولر ماشین

علت بوی بد داخل خودرو چیست؟

گاهی اوقات هنگام روشن کردن کولر خودرو شاهد بوی بد جوراب یا کپک از دریچه های آن هستیم. این بوی بد ماشین در اثر رشد نوعی قارچ در سیستم تبخیر و ایجاد رطوبت محفظه کولر است. برای حل این مسئله می توان فن کولر را روشن گذاشته و پنجره ها را پایین دهید. این کار به خارج شدن رطوبت موجود در سیستم کولر و خشک شدن آن کمک می کند. البته استفاده از اسپری های مخصوص نیز می تواند تاثیرگذار باشد. در موارد حادتر توصیه می شود فیلتر هوای خودرو را تعویض نمایید.

انواع بوی بد خودرو ناشی از عوامل خارجی

در برخی مواقع منشا بوهای بد و نامطبوع خودرو ، مربوط به عوامل خارجی بوده و ارتباطی با مشکلات فنی ندارد. در ادامه چند نمونه از بوهای بد ناشی از عوامل خارجی را با هم بررسی می کنیم :

1- بوی سیگار

یکی از رایج ترین انواع بوی بد در ماشین ، بوی سیگار است. این بو بسیار قوی بوده و تا مدت زیادی درون کابین باقی می ماند. از این رو بهتر است تا حد ممکن از کشیدن سیگار درون خودرو اجتناب کنید. در صورتی که مایل به سیگار کشیدن در ماشین هستید ، حتما یکی از شیشه ها را برای جریان یافتن هوا ، باز بگذارید.

2- بوی بد کپک

گفتیم که بوی بد کپک می تواند ناشی از رشد نوعی قارچ در مسیر سیستم تهویه مطبوع خودرو باشد. اما در برخی مواقع نیز این بو به سبب وجود مواد غذایی فاسد شده و آلوده درون کابین ایجاد می شود. گاهی اوقات افراد فراموش می کنند مواد خوراکی خود را از درون خودرو بیرون آورند. باقی ماندن این مواد پس از مدتی منجر به ایجاد بوی بد ماشین می شود.

علت انواع بوی بد در ماشین چیست؟

همان طور که گفتیم استشمام بوی بد در ماشین می تواند ناشی از وجود مشکلی در بخش فنی باشد. به همین منظور در ادامه چند دلیل عمده و شایع ایجاد بوی نامطبوع در ماشین را بیان می کنیم :

1- گرم شدن اجزای خودرو

گاهی بوی بد ماشین به سبب گرم شدن بیش از حد اجزای خودرو از قبیل داشبورد ، صندلی ها و … ایجاد می شود. دلیل این اتفاق استفاده از مواد نامرغوب در ساخت اجزای ماشین است. به طوری که در مقابل گرما و حرارت ناشی از هوا و یا موتور ماشین ، مقاومت کافی را ندارند. در نتیجه با بالا رفتن دما ، بویی ناخوشایند از خود ساطع می کنند.

2- ایراد در سیستم ترمز یا کلاچ

وجود ایراد در سیستم ترمز یا کلاچ نیز می تواند دلیل ایجاد بوی بد ماشین باشد. مواردی از قبیل سوختن کلاچ ، لنت ترمز ، بالا بودن ترمز دستی و یا فرسوده و تنظیم نبودن سیم کلاچ باعث تولید بویی تند و گس در خودرو می شوند.

3- نفوذ آب به داخل ماشین

اگر بوی بد ماشین شبیه به بوی نم و نا است ، احتمال نفوذ آب به داخل کابین وجود دارد. زیرا این نشت آب منجر به خیس و مرطوب شدن کفی خودرو و صندلی ها شده و بوی نم را ایجاد می کند. گاهی نیز این بو از کولر ماشین به داخل انتشار می یابد.

4- نشتی مخزن بخاری

وجود نشتی در مخزن بخاری به تولید بویی شیرین در خودرو می انجامد که در واقع بوی ضدیخ است. این بو هشداری مهم برای رانندگان بوده و باید سریعا برای یافتن محل نشتی و حل مشکل اقدام کنند.

5- نشتی روغن و مایعات خودرو

نشت روغن و مایعات نیز از دیگر دلایل ایجاد بوی بد ماشین هستند. این نشتی منجر به ایجاد بویی شبیه به روغن سوخته در خودرو شده و برای برطرف کردن آن باید محل نشتی را پیدا کنید.

6- نشتی گاز در ماشین

گاهی اوقات بوی پیچیده در ماشین شبیه به بوی گاز خام است. این بو به دلیل نشت سوخت و یا ورود گاز به موتور تولید می شود. البته این مشکل در خودروهای گازسوز طبیعی است ، اما در ماشین های بنزینی نشان از وجود نقصی جدی است. گرفتگی انژکتور ، نشتی باک بنزین ، اختلال در تنظیم کننده فشار سوخت و سایر مشکلات فنی از دلایل بروز این اتفاق به شمار می آیند.

7- کثیف شدن فیلتر هوا

یکی از دلایلی که منجر به ایجاد بوی بد در خودرو می شود ، کثیفی فیلتر هواست. فیلتر هوا موظف به تصفیه گازهای خروجی از اگزوز است تا میزان گازهای سمی آن کاهش یابد. حال اگر این فیلتر خود کثیف باشد ، دیگر قادر به انجام وظایفش نبوده و بویی شبیه به گوگرد از خود ساطع می کند.

8- عوامل خارجی در بوی بد ماشین

عوامل خارحی نظیر ریختن مواد غذایی درون کابین ، سیگار کشیدن و … نیز از دلایل عمده ایجاد بوی بد در ماشین شناخته می شوند.

نکاتی جهت پیشگیری از ایجاد بوی بد در ماشین

برای پیشگیری نمودن از ایجاد بوی بد در ماشین می توانید نکات زیر را به خاطر بسپارید :

 • به هیچ عنوان ظرف خاکستر سیگار را درون خودرو نگه ندارید.
 • همیشه در زمان سیگار کشیدن ، شیشه ماشین را پایین داده و اجازه بدهید هوا به گردش درآید.
 • بهتر است یک اسپر خوشبو کننده درون ماشین داشته باشید.
 • بالافاصله پس از ریختن هر نوع نوشیدنی یا خوراکی در خودرو ، آن را تمیز کنید.
 • هیچ گاه کفپوش خیس و مرطوب را در کابین قرار ندهید.
 • فیلترهای هوای خودرو را به طور مرتب تعویض نمایید.
 • به صورت دوره ای به نظافت سیستم تهویه مطبوع ، کولر و بخاری ماشین بپردازید.

علت بوی بد داخل خودرو چیست؟

راه کارهای رفع بوی بد ماشین و خوشبو کردن آن

حال که با انواع بوی بد در ماشین و علل آن ها آشنا شدیم ، باید راهی برای رفع این بوها بیابیم.

در قدم اول بهتر است به دنبال منشا بوی بد ماشین باشید. زیرا بدون شناخت منبع بو ، پس از تمیز کردن ، باز هم بوی بد در خودرو ادامه خواهد داشت. بنابراین باید به بررسی تک تک قسمت های خودرو پرداخته و محل بو را شناسایی کنید. در این مسیر حتما موارد زیر را چک کنید :

 • جیب پشت صندلی جلو و داخل درب
 • زیر کفی های خودرو
 • زیر صندلی ها
 • داخل داشبورد
 • صندوق عقب
 • زیر کاپوت
 • سیستم تهویه

پس از یافتن منشا بو در خودرو به سراغ راه کارهای زیر بروید :

1- باز گذاشتن پنجره ها

پنجره های خودرو را کاملا باز بگذارید تا بوی بد به طور کامل خارج شود. این کار باعث گردش هوا درون کابین شده و با جایگزینی هوای تازه ، بوی نامطبوع را به بیرون هدایت می کند.

2- نظافت خودرو

دومین راه کار برای رفع بوی بد ماشین ، نظافت آن است. طوری که تمام عوامل خارجی منجر به ایجاد بود در خودرو ، از آن حذف شوند. برای این کار باید تمام بخش های کابین از جمله کف اتاق ، روکش ها ، داشبورد و … شسته و جارو شوند.

3- استفاده از مواد طبیعی جهت رفع بوی بد خودرو

پس از تمیز کردن کامل خودرو از عامل ایجاد بوی بد ماشین می توانید از مواد طبیعی مختلفی برای رفع کامل بوی باقی مانده کمک بگیرید. این مواد بو زدا عبارتند از :

 • زغال فعال ، نوعی تصفیه کننده کاملا طبیعی است که در رفع بوی بد موثر واقع می شود. برای این کار باید مقدار زغال فعال تهیه نموده و در قسمت های مختلف کابین قرار دهید. از داخل داشبورد گرفته تا زیر صندلی ها و کنار درب ها.
 • سرکه سفید مقطر ، یکی از خنثی کننده ترین محصولات طبیعی برای بوهای نامطبوع است. برای استفاده باید سرکه و آب را با نسبت 50 درصد با یک دیگر مخلوط نموده و در محل بو اسپری کنید. توجه داشته باشید استفاده بیش از اندازه از این محصول ، منجر به ایجاد بوی ترشی در کابین می شود.
 • جوش شیرین نوعی ضدعفونی کننده طبیعی است که قدرت بالایی در رفع لک و بوهای مختلف دارد. تنها کار لازم ، پاشیدن مقداری جوش شیرین روی صندلی ها و کف خودرو است. سپس 15 دقیقه به آن زمان داده و در نهایت با جاروبرقی کابین را تمیز کنید. می بینید که به راحتی بوی بد ماشین از بین رفته است.
 • اسانس طبیعی هم می تواند به رفع انواع بوی بد در ماشین کمک کند. برای این کار باید چند قطره از اسانس را روی یک دستمال چکانده و آن در صندوق عقب قرار دهید. عطر این اسانس تا مدت های طولانی درون کابین پیچیده و بوی نامطبوع را از بین می برد.

4- استفاده از بوگیر و خوشبوکننده های ماشین

امروزه انواع بوگیر و خوشبو کننده ماشین در بازار یافت می شود. این محصولات در رفع بوی نامطبوع خودرو بسیار موثر بوده و می توانند دردسرهای شما را از میان بردارند. در این میان خوشبو کننده های اتوماتیک ، انتخابی ایده آل هستند. این اسپری ها به طور خودکار هر چند دقیقه یک بار محلول خوشبوکننده را در فضا اسپری می کنند.

این مطلب مفید بود؟
(0 رای)
0%

نوشتن نظرات

توجه : نظرات حاوی الفاظ نامناسب ، تهمت و افترا منتشر نخواهد شد.