ثبت بیوگرافی در گوگل
ثبت بیوگرافی در ویکی پدیا
تبلیغات

در این مطلب جدید در سال 1403 و سال 2024 ، برای افزایش طول عمر مفید خودرو و جلوگیری از خرابی آن باید برخی از قطعات اتومبیل مانند تسمه تایم، روغن موتور و غیره را در زمان مناسب و به موقع تعویض کنید.

راهکار های تاثیرگذار درافزایش طول عمر خودروهای جدید

بسیاری از کارشناسان معتقدند که خودروهای قدیمی طول عمر بیشتری نسبت به اتومبیل های جدید دارند اما به موازات کاهش عمر ، خودروهای جدید از نظر ایمنی و رفاهی بهبود یافته اند . در صورت رعایت برخی موارد و دقت نظر در نحوه بکارگیری خودرو می توان ، عمر مفید خودرو را با افزایش هر چه بیشتری همراه کرد.برخی از راهکارهای تاثیرگذار برای افزایش عمر خودروهای جدید را در این بخش نم نمک ارائه کرده ایم.افزایش عمر مفید خودرو با 12 راهکار موثرافزایش عمر مفید خودرو با 12 راهکار موثر

راه های افزایش عمر خودرو

چگونه طول عمر مفید خودرو را افزایش دهیم؟

دقت نظر در تعویض به موقع تسمه تایم خودرو

چنانچه پیش از این هم در بخش دانستنی های خودرو در نمناگ گفته شد ارتباط میان میل لنگ و سایر اجزای موتور به واسطه تسمه تایم انجام می شود در خودروهای قدیمی ، ارتباط میان میل لنگ و سایر اجزای موتورتوسط زنجیری خاص برقرار می شد که بعدها این جنس به علت صدای بالای موتور فلزی به پلاستیکی تغییر کرد.

بی توجهی به تعویض به موقع تسمه تایم ، خسارات زیادی را به همراه دارد زیرا اگر تسمه تایم در سرعت بالا پاره شود ، تعمیر و آماده سازی مجدد اتومبیل ، بسیار هزینه بر است .

عمر متوسط تسمه تایم بر حسب میزان کارکرد کیلومتر خودرو است و زمان تعویض تسمه تایم معمولا پس از 60 تا 80 هزار کیلومتر کارکرد ، می باشد.

پس از 80 هزار کیلومتر ، تسمه تایم پاره نخواهد شد ، اما بهتر است پس از طی این مسافت به علت هزینه های سنگینی که پارگی تسمه تایم به همراه دارد ، آن را تعویض نمود ، حداقل کارکرد برای تعویض تسمه تایم 60 هزار کیلومتر است.

زمان تعویض تسمه تایم خودرو

زمان تعویض به موقع تسمه تایم خودرو

نقش روغن با کیفیت در طول عمر موتور خودرو

روغن موتور در ارتقای عمر مفید موتورِ خودرو تاثیرگذار است . کم توجهی و سهل انگاری در انتخاب روغن استاندارد و با کیفیت و غفلت ازتعویض به موقع آن ، سبب کاهش عمر موتور خودرو می شود.برای تعویض به موقع روغن موتور دو مولفه اساسی زمان و میزان کارکرد اهمیت دارد . میزان کارکرد مشخص و واحدی برای روغن موتور ها وجود ندارد و هر روغنی بنابر کیفیت و نوع ساخت آن ، از شرایط متفاوتی برخوردار است.

میزان کارکرد مفید روغن بر روی قوطی هر روغن موتور درج شده که باید آن را مبنای زمان تعویض روغن دانست اما برخی از افراد آگاه در این زمینه معتقدند بهتر است روغن موتور را بعد از 6 هزار کیلومتر کارکرد تعویض کرد حتی اگر روغن موتوری از قابلیت کارکردی به میزان 8،10 یا حتی 12 هزار کیلومتر نیز برخوردار باشد.با تعویض به موقع روغن موتورمی توانید عمر موتور را افزایش دهید.

برخی روغن موتور ها قابلیت 4 تا 5 هزار کیلومتر کارکرد را دارند و نباید مبنا را در این روغن ها بر 6 هزار کیلومتر قرار داد.برخی از افراد اشتباه می پندارند با پر کردن سقف تعریف شده از حیث کارکرد خودرو (بر مبنای کیلومتر) ، نباید نسبت به تعویض روغن اقدام نمود.

درباره بازه زمانی برای تعویض روغن موتور نظرات متفاوتی وجود دارد ، برخی سه ماه و برخی 6 و گاهی 8 تا 10 ماه را زمان مناسب برای تعویض روغن موتور می دانند . این مقاطع ، بازه هایی است که در صورت عدم به حد نصاب رسیدنِ کارکرد ، باید با سر رسیدن زمان مذکور ، اقدام به تعویض روغن کرد.

منطقی ترین زمان برای تعویض روغن 6 ماه ، است و تعویض روغن موتور در این زمان سبب افزایش عمر موتورِ خودرو (بخصوص رینگ ، پیستون و ...) می شود.

افزایش طول عمر موتور خودرو

تعویض روغن موتور برای افزایش عمر خودرو

کنترل قطعات مصرفی خودرو

کنترل و دقت نظر در بازدید قطعات مصرفی از دیگر مولفه های تاثیرگذار در بالا بردن عمر خودرو است. برخی به اشتباه تصور می کنند قطعات خودرو های فعلی نیز مانند اتومبیل های قدیمی عمر طولانی و کارکرد خوبی دارند اما باید بدانید در صورت نو بودن این قطعات نیز باید آنها را کنترل نمود و نباید چنین ذهنیتی داشت.

از مواردی که باید در بازه های زمانی میان مدت کنترل شوند : سیستم ترمز ، باتری ، تصفیه بنزین ، شیلنگ ها ، تسمه دینام ، وایر ، شمع ها و... هستند که باید در صورت مشاهده نشانه های خرابی به تعویض آن ها اقدام کرد ، زیرا خرابی برخی از آنها خسارات سنگینی به همراه دارد.

عملکرد سیستم خنک کننده موتور خودرو

عوض کردن قطعات مصرفی خودرو

نشت آب یا روغن از شیلنگ ها

نَشتی هایی است که در قالب روغن ، آب یا ضد یخ از خودرو خارج می شوند از دیگر نشانه های خرابی خودرو هستند . اگر در خودرو نشت آب یا روغن از شیلنگ ها یا کاسه نمد وجود داشته باشد باید به آن اهمیت داد ، زیرا با شدت گرفتن نشتی ، مقدار آب یا روغن ترمز ، موتور و... کاهش می یابد و خساراتی را به دنبال دارد ، پس هیچ گاه از کنار این آلارم ها و نشانه های ساده ، بی تفاوت عبور کرد.

توجه به لاستیک و عمر مفید آن

بروز ایراد و یا انقضای عمر مفید لاستیک ، خسارات مالی و جانی فراوانی مانند ترکیدگی ناگهانی لاستیک درتصادفات نابهنگام ، فشار به جلوبندی خودرو به همراه دارد بنابراین با مشاهده تجارب تلخی از ترکیدگی لاستیک خودرو و تمام شدن لنت ، باید با حساسیت بسیار به عمر مفید و میزان آج لاستیک توجه کرد.

افزایش عمر لاستیک خودرو

رعایت نکات ایمنی برای لاستیک خودرو

بررسی عملکرد سیستم خنک کننده خودرو

عامل موثر دیگر در ارتقای عمر مفید اتومبیل کنترل و بازبینی سیستم خنک کننده خودرو است. در صورت روشن بودن موتور خودرو ، اجزای مختلف آن با نظم خاصی با هم درگیر هستند که همه این فعالیت ها سبب بالا رفتن دمای موتور می شود.

برای جلوگیری از این افزایش دما ، کارکرد استاندارد و صحیح سیستم کنترل دما یا خنک کننده نقش ویژه ای دارد بنابراین نباید از کنترل فنی خودرو و مسیر و مجاری عبور مایع خنک کننده غافل شد.

به روز رسانی نرم افزار های خودرو در اتومبیل های پیشرفته

به روز رسانی نرم افزارها در کارکرد صحیح خودرو های پیشرفته کنونی نقش پر اهمیتی دارد. سیستم الکترونیکی و نرم افزار های فعال در خودرو های جدید بسیار مهم است . هنگامی که نرم افزارها را بروزرسانی می کنیم ، برخی نارسایی های خودرو نیز بهبود می یابد؛ توجه و دقت نظر در این خصوص عمر مفید خودرو را بالا می برد.بازدید دوره ای خودرو (حداقل سالی یکبار) توسط مکانیک یا کارشناس فنی خِبره می تواند از بروز نارسایی هایِ پنهانی و احتمالی جلوگیری کند.

آپدیت نرم افزار های خودرو

افزایش عمر خودرو با به روز رسانی نرم افزار های خودروهای جدید

مراعات با پا به سن گذاشته ها

اگر خودرو شما کار کرده و قدیمی است وبیشتر در پارکینگ می ماند تا از آن به صورت روزانه و همیشگی استفاده کنید ، توصیه می کنیم قطعات در ارتباط با مایعات مثل روغن ، ضدیخ ، روغن ترمز و... را مورد بررسی قرار دهید زیرا شیلنگ ها و اجزایی مانند واشرها نیز به مرور زمان دچار خشکی شده و کار خوب خود را از دست می دهند. به همین دلیل باید از فشار آوردن بیش از حد به خودروهای قدیمی پرهیز کنید.

فیلتر هوای خودرو را بازرسی کنید

کثیفی یا مسدود شدن فیلتر هوا ، باعث افزایش مصرف سوخت خودروی شما می شود . تعویض فیلتر هوا نیز بستگی به شرایط آب و هوایی دارد اما به طور معمول باید فیلتر هوا در هر 5000 کیلومتر تعویض شود.

باطری های خودرو را بررسی کنید

باطری را هر پاییز و در یک زمان بندی سه ساله بررسی کنید. سرما تاثیر منفی در باطری خودرو دارد ، ممکن است باطری در دمای 20 درجه سانتی گراد بدون مشکل باشد اما زمانیکه دما کم و سرما روشن نشود .

افزایش عمر باتری خودرو

افزایش طول عمر باطری خودرو

بنزینِ خوب بزنید

برخی از پمپ های بنزین ، بنزین خوبی ندارند پس باید دقت کنید که دیگر به این پمپ های بنزین مراجعه نکنید. هر چند وقت یکبار بنزین خالص و سوپر بزنید وصافی بنزین خودرو را هر 5000 کیلومتر تعویض کنید. جایگاه های سوخت از فیلترینگ مناسبی برخوردار نیستند بنابر این تعویض صافی بنزین ضرورت دارد .

قبل از حرکت خودرو را گرم کنید

پیش از حرکت در زمستان اجازه دهید کمی موتور گرم شود. این کار موجب می شود روغن در موتور و ترمزها به دمای لازم برسد.

بیوگرافی

پیج اینستاگرام نم نمک

این مطلب مفید بود؟
(0 رای)
0%

نظر دادن