ثبت بیوگرافی در گوگل
ثبت بیوگرافی در ویکی پدیا
تبلیغات

در این مطلب جدید در سال 1403 و سال 2024 ، پلاک ایران 86 برای کدام شهر است و پلاک ایران 86 برای کجاست و پلاک 86 کدام شهر است و پلاک جدید ایران 86 و پلاک ایران 86 مال کجاست و پلاک 86 مال کجاست و پلاک ایران 86 و پلاک 86 مربوط به کدام شهرستان است و پلاک ایران 86 برای کدام استان است و پلاک های ایران و انواع پلاک اتومبیل در ایران و پلاک ماشین و ماشین های شخصی و شماره پلاک خودرو و پلاک وسیله نقلیه در نم نمک.

پلاک ایران 86 برای کدام شهر است؟

پلاک ایران 86 متعلق به استان سمنان و شهرهای سمنان و سرخه است.پلاک ایران 86 مال کجاست و برای کدام شهر است؟پلاک ایران 86 مال کجاست و برای کدام شهر است؟

شهرستان کد
سمنان ، سرخه (3) 86 ب ج د
شاهرود ، میامی (3) 96 ج ص ط
دامغان 96 ب
گرمسار ، آرادان 96 د
مهدی شهر 96 س

پلاک خودروهای شخصی

جدول کامل پلاک های استان سمنان 86
حرف شهرستان وضعیت شماره گذاری
الف دولتی سرشماره 16 در حال واگذاری
ب سمنان ، سرخه (1) پایان شماره گذاری
ت تاکسی سرشماره 22 در حال واگذاری
ج سمنان ، سرخه (2) پایان شماره گذاری
د سمنان ، سرخه (3) سرشماره 46 در حال واگذاری
ژ جانبازانمعلولین سرشماره 11 در حال واگذاری

سرشماره 51 در حال واگذاری

س ذخیره  
ص ذخیره  
ط ذخیره  
ع عمومی سرشماره 39 در حال واگذاری
ق ذخیره  
ک کشاورزی سرشماره 21 در حال واگذاری
ل ذخیره  
م ذخیره  
ن ذخیره  
و ذخیره  
ه‍ ذخیره  
ی ذخیره  
جدول کدهای اتومبیل منطقه استانی
استان کد استان کد
شهر تهران 11، 22، 33، 44، 55، 66، 77، 88، 99، 10، 20، 40
خراسان رضوی 12، 32، 42، 36، 74 مرکزی 47، 57
اصفهان 13، 23، 43، 53، 67 بوشهر 48، 58
فارس 63، 73، 83، 93 کردستان 51، 61
البرز و تهران 68، 78، 21، 38، 30 یزد 54، 64
مازندران 62، 72، 82، 92 گلستان 59، 69
خوزستان 14، 24، 34 چهارمحال و بختیاری 71، 81
آذربایجان شرقی 15، 25، 35 قزوین 79، 89
آذربایجان غربی 17، 27، 37 هرمزگان 84، 94
کرمان 45، 65، 75 سیستان و بلوچستان 85، 95
گیلان 46، 56، 76 سمنان 86، 96
همدان 18، 28 زنجان 87، 97
کرمانشاه 19، 29، 39 قم 16
لرستان 31، 41 اردبیل 91
خراسان شمالی 32، 26 کهگیلویه و بویراحمد 49
خراسان جنوبی 32، 52 ایلام 98
انواع پلاک در ایران

پلاک های وسایل نقلیه ایرانی دارای یازده نوع برای خودروها و پلاک موتورسیکلت ها هستند که در چهار رنگ صادر می شوند. شماره گذاری خودروها نیز به صورتی است که می توان از شماره پلاک آن ها به اطلاعاتی مانند استان صادرکننده پلاک ، تاریخ صدور پلاک و … پی برد.

انواع پلاک ها شامل موارد زیر است :

 • شخصی
 • تاکسی
 • عمومی
 • دولتی
 • جانبازان و معلولین
 • ترانزیت
 • کشاورزی
 • تشریفات
 • نظامی
 • تاریخی
 • موتورسیکلت ها
 • مناطق آزاد تجاری صنعتی
خودروهای شخصی

پلاک های ملیِ شخصی ، همان طور که از نام آن ها مشخص است ، برای خودروهای شخصیِ معمولیِ جامعه صادر می شود. این پلاک ها به شکل مستطیل هستند و از چپ به راست خوانده می شوند که به ترتیب شامل یک عدد دورقمی ، یک حرف از الفبا ، یک عدد سه رقمی و در آخر یک عدد دورقمی در یک کادر مربع شکل که نشان دهنده محل صدور پلاک است را نشان می دهد.

پلاک خودروهای شخصی

پلاک ویژه معلولین و جانبازان

این پلاک ویژه معلولین و جانبازان طراحی شده است. دلیل طراحی این پلاک این بوده است که در صورت پارک در محل پارک ویژه معلولین و جانبازان قابل تشخیص باشند و همچنین برای دادن سهمیه بنزین و درمان نیز ساماندهی شوند. این پلاک کاملا شبیه به پلاک ملی شخصی صادر می شود و تنها تفاوتش در این است که در آن به جای حروف از نماد ویژه معلولین و جانبازان استفاده شده است.

پلاک ویژه معلولین و جانبازان

پلاک های گذرموقت

این پلاک برای خودروهایی طراحی شده است که از خارج از کشور و یا از مناطق آزاد تجاری وارد شهرها می شوند و برای آن ها مهلت محدودی مشخص شده است. در این پلاک از حرف گ استفاده می شود و یک تاریخ نیز در قسمت پایینی کادر مربع شکل به پلاک اضافه شده است.

پلاک های گذرموقت

تاکسی

پلاک ملی خودروهای عمومی ، پلاکی است که به خودروهای حمل ونقل عمومی مانند تریلی ها ، وانت بارها ، اتوبوس و مینی بوس ها و … تعلق دارد. اعداد و حروف این پلاک مشکی است و بر روی یک پس زمینه زرد رنگ چاپ می شود. در این نوع پلاک حرف ع به معنای عمومی چاپ می شوداین نوع پلاک به صورت کد منطقه ای مرکز استان (به غیر از تهران) صادر میشود.

پلاک تاکسی ها

کشاورزی

پلاک ملی ماشین آلات کشاورزی ، پلاکی است که به ماشین آلات کشاورزی مانند تراکتور ، کمباین و … تعلق دارد. اعداد و حروف این پلاک مشکی است و بر روی یک پس زمینه زرد رنگ چاپ می شود. در این نوع پلاک حرف ک به معنای کشاورزی چاپ می شوداین نوع پلاک به صورت کد منطقه ای مرکز استان (به غیر از تهران) صادر میشود.

پلاک خودروهای کشاورزی

عمومی

پلاک ملی خودروهای عمومی ، پلاکی است که به خودروهای حمل ونقل عمومی مانند تریلی ها ، وانت بارها ، اتوبوس و مینی بوس ها و … تعلق دارد. اعداد و حروف این پلاک مشکی است و بر روی یک پس زمینه زرد رنگ چاپ می شود. در این نوع پلاک حرف ع به معنای عمومی چاپ می شوداین نوع پلاک به صورت کد منطقه ای مرکز استان (به غیر از تهران) صادر میشود

پلاک خودروهای عمومی

دولتی

این پلاک مخصوص خودروهای دولتی اعم از سواری ، اتوبوس ، مینی بوس ، کامیون و… است. این پلاک به شکل مستطیل است و از چپ به راست خوانده می شود و از چپ به راست شامل یک عدد دورقمی ، حرف الف ، یک عدد سه رقمی و یک عدد دورقمی در کادر مربع شکل است. اعداد و حروف این پلاک سفیدرنگ است که بر روی یک پس زمینه قرمزرنگ چاپ می شود.

پلاک دولتی

نظامی

این پلاک ویژه خودروهای نیروی انتظامی (پ) ، سپاه (ث) ، وزارت دفاع (ز) ، ارتش (ش) و ستاد کل فرماندهی نیروهای مسلح (ف) است. این پلاک به شکل مستطیل است و از چپ به راست خوانده می شود که شامل یک عدد دورقمی ، یک عدد سه رقمی ، و در آخر ، یک عدد دورقمی در یک کادر مربع شکل است که محل صدور پلاک را نشان می دهد.

پلاک نظامی

پلاک خودروهای تاریخی

پلاک خودروهای تاریخی ایران پلاکی است که به خودروهای قدیمی که دارای ویژگی های زیر باشند :

 • خودروهای نفیس : خودروهایی که بیش از 50 سال از تولید آن گذشته باشد.
 • خودروهای قدیمی : خودروهایی که بیش از 25 سال از تولید آن گذشته باشد و از لحاظ طراحی و مهندسی ساخت یا کاربردی بی نظیر باشد.
 • خودروهای ویژه : خودروهایی که دارای بعد فرهنگی باشد.

پلاک خودروهای تاریخی

این پلاک به شکل مستطیل است و برخلاف سایر پلاک های مورد استفاده ، اندازه آن به صورت استاندارد آمریکایی (دارای 12 اینچ طول و 6 اینچ عرض) است و به سه قسمت مستطیلی تقسیم می شود که در مستطیل سمت راست بالا عبارت تاریخی ذکر شده ، در سمت راست پایین شماره پلاک قید شده و در سمت چپ پلاک در یک نوار آبی رنگ پرچم ایران در بالا که زیر آن عبارت I.R. IRAN نوشته شده و در قسمت پایین همین نوار عکسی از مکانی تاریخی زده شده است.

پلاک سیاسی

پلاک سیاسی مخصوص خودروهای سفارت ها است و فقط کارکنان شاغل در سفارت می توانند از این خودروها استفاده کنند.

پلاک سیاسی

صاحبان این خودروها بدون عوارض واردات خودرو می توانند خودرو خود را وارد کنند. حرف میانی در این پلاک ها به دو صورت D (برای دیپلمات ها) و S (برای خدمات سفارت خانه ها) است. در رابطه با این خودروها باید کمال دقت را داشته باشید ، چرا که طبق قوانین دیپلماتیک ، این خودروها از حفاظت خاصی برخوردار هستند و در صورت تصادف با آن ها باید مسیر سختی را بگذرانید.

پلاک خودروهای تشریفات

حروف مورد استفاده

حرف ویژه خودروهای
ب ج د س ص ط ق ل م ن و ه‍ ی سواری های شخصی
الف ادارات و نهادهای دولتی
پ پلیس (نیروی انتظامی)
ت تاکسی ها
ث سپاه پاسداران انقلاب اسلامی
ز وزارت دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح
ژ معلولین و جانبازان (نماد ویلچر)
ش ارتش جمهوری اسلامی ایران
ع خودروهای عمومی
ف ستاد فرماندهی کل نیروهای مسلح
ک ماشین آلات کشاورزی
گ گذر موقت
D دیپلمات های سفارتخانه ها
S سرویس های سفارتخانه ها

انواع پلاک خودرو

بیوگرافی

پیج اینستاگرام نم نمک

این مطلب مفید بود؟
(0 رای)
0%

نظر دادن