در این مطلب می خواهم ۲۳ جاذبه طبیعی زیبا و بکر ایران که خودم به آنها سفر کرده ام و از شگفتی های آن مسحور شده ام، را معرفی کنم.

23 جاذبه گردشگری ناب و دیدنی ایران

من به کشورهای دیگر نیز سفر کرده ام ولی تا به حال طبیعت چهار فصل ایران را در هیچ کجای دنیا ندیده ام. انگار خدا قلم موی خود را برداشته و طبیعت ایران را با دقت و حوصله بیشتری نقاشی کرده است. این طبیعت جادویی من را همیشه مجبور می کند که به نقطه نقطه ایران سفر کنم تا بتوانم غرق جلوه های سحرانگیز کویرها ، جنگل ها ، دریاچه ها ، غارها ، آبشارها ، کوهستان ها و دیگر نقاط طبیعی جذاب ایران شوم. در این مطلب می خواهم 23 جاذبه طبیعی زیبا و بکر ایران که خودم به آنها سفر کرده ام و از شگفتی های آن مسحور شده ام ، را معرفی کنم.23 جاذبه گردشگری ناب و دیدنی ایران + عکس23 جاذبه گردشگری ناب و دیدنی ایران + عکس

جاذبه های گردشگری ایران

کوه دماوند

در شمال شرقی تهران ، به دور از شلوغی شهر ، کوهی به نام دماوند قد برافراشته و قامتش به ابرها می رسد. همیشه دوست دارم که هوای تهران تمیز باشد تا بتوانم کوه دماوند که به قلب آسمان قد کشیده و در نقطه نقطه تهران دلربایی می کند را از همه جای پایتخت تماشا کنم. کوه دماوند که بلندترین کوه ایران و خاورمیانه و همینطور بلندترین قله آتشفشانی آسیا است ، برای ما ایرانی ها از ارزش بالایی برخوردار است و در هرجا خصوصا ادبیات و افسانه کشور ردپایی از آن دیده می شود.

معرفی زیباترین مناطق طبیعی و بکر ایران

کویر مرنجاب

میان کویرهای سحرانگیز ایران ، کویر مرنجاب که در استان اصفهان قرار دارد ، نزد من جایگاه ویژه ای دارد. هروقت هوس کویر به سرم بزند ، به کویر مرنجاب سفر می کنم. این کویر به خاطر موقعیت خاص و بکرش ، حس کنجکاوی و جستجو را در من بیدار می کند و من را به سمت خود می کشاند. شن های روان ، پوشش گیاهی و جانوری خاص و همچنین سختی پیمودن رمل های آن از دیگر جذابیت های کویر مرنجاب برای من به شمار می روند.

معرفی زیباترین مناطق طبیعی و بکر ایران

 

جاده چالوس

همه تهرانی ها از جمله من وقتی هوس سفر می کنند ، شمال کشور را انتخاب می کنند و برای رفتن به آن ترجیح می دهند که از جاده چالوس بروند. این جاده پرخاطره و دوست داشتنی با خم های فراوانش ، همجواری با کوه های بلند ، رودخانه خروشان و درختان دلفریب برای من مسیری فراتر از یک محل عبور و مسیری سرشار از لذت و طراوت است. همیشه با سفر به جاده چالوس با یک تیر به چند نشان می شود زد و همزمان از دیدن رودخانه ، کوه ، جنگل ، غار ، دریاچه ، سد و روستاهای دیدنی لذت برد.

معرفی زیباترین مناطق طبیعی و بکر ایران

دریاچه ارومیه

یادم می آید در یکی از کتاب های درسی مان درباره دریاچه ارومیه اینطور نوشته بودند که بزرگترین دریاچه شور ایران است و به دلیل شوری بالای آب آن ، کسی داخل آن غرق نمی شود و شناگران می توانند روی آب دراز بکشند و شناور بمانند. وقتی این مطلب را در کتاب درسی خواندم از پدرم خواستم که مرا به دریاچه ارومیه ببرد که این حس وصف نشدنی را از نزدیک تجربه کنم. متاسفانه طی سالیان گذشته عواملی دست در دست هم داده اند تا حیات این دریاچه را نابود کنند و آن را در خطر نابودی قرار دهند. با این وجود این دریاچه هنوز هم زیبا و دوست داشتنی است.

معرفی زیباترین مناطق طبیعی و بکر ایران

پارک جنگلی سراوان

هر زمان به رشت سفر می کنم حتما از پارک جنگلی سراوان که طبیعت بی نظیری دارد ، دیدن می کنم. این پارک جنگلی با درختان سر به فلک کشیده و قدیمی اش ، حرف های زیادی برای گفتن دارد و از امکانات مناسبی برای گردشگران با تمام سنین برخوردار است. پارک جنگلی سراوان با دریاچه ای زیبا ، رودخانه خروشان و دیگر جلوه های طبیعی خود همیشه من را غافلگیر می کند.

معرفی زیباترین مناطق طبیعی و بکر ایران

غار علیصدر

من عاشق غارنوردی و طبیعت گردی هستم و همواره اولین انتخابم میان غارهای ایران یکی از بزرگترین غارهای آبی ایران و جهان یعنی غار علیصدر است که مملو از تجربه های ناب و خاطره های خوش است. این غار همچنین یکی از بزرگترین غارهای آبی قابل قایقرانی در دنیا نیز به شمار می رود. در غار علیصدر من همیشه شاهد مناظر خارق العاده زمین شناسی و معجزه طبیعت بوده ام و هستم.

معرفی زیباترین مناطق طبیعی و بکر ایران

کلوت شهداد

تعریف زیبایی های کویر کلوت شهداد عجیب و حیرت انگیز و شب های پرستاره اش را زیاد شنیده بودم و باید راهی کرمان می شدم تا آن را از نزدیک ببینم. سفر به کلوت شهداد یکی از سفرهای تکرارنشدنی و اعجاب انگیز من بود. در این سفر آسمان و زمین برای من رنگ و بوی دیگری داشت و به نظرم باید هرکسی یکبار هم که شده طلوع یا غروب خورشید را در کلوت شهداد تماشا کند.

معرفی زیباترین مناطق طبیعی و بکر ایران

جاده اسالم به خلخال

جاده اسالم به خلخال به اندازه جاده چالوس برای من رویایی است. اول این جاده ، از سمت شهر اسالم به سمت شهر خلخال ، جاده ای پوشیده از درختان جنگلی دیده می شود که مسیر پیچ در پیچ و بسیار زیبایی دارد. سپس با دور شدن از شهر اسالم مناظر اطراف دشت های سرسبز می شود که دامنه دید زیادی به آدم می دهد. در این میان روستاها و مناطق عشایرنشینی وجود دارند که سحرانگیز و حیرت آورند و من همواره وقتی از آنجا عبور می کنم ، آرزو می کنم که کاش جای ساکنین آنجا بودم و صبح ها در منطقه ای به این زیبایی چشم هایم را باز می کردم.

معرفی زیباترین مناطق طبیعی و بکر ایران

دریاچه اوان

دریاچه اوان یکی از دریاچه های طبیعی ایران در فاصله 75 کیلومتری قزوین در منطقه ای کوهستانی است که به سبب چشم انداز تماشایی که دارد ، طرفدارای زیادی را مجذوب خود می کند. من و دوستانم وقتی به دنبال جایی برای کمپ زدن هستیم ، معمولا به این دریاچه سفر می کنیم ، چون اطراف این دریاچه زمین های مناسبی برای برپایی کمپ وجود دارد. مسیر رسیدن به دریاچه اوان نیز یکی از قسمت های فراموش نشدنی سفر برای من است چون با جاده های پیچ در پیچ و کوهستانی ، با آبی بیکران آسمان و مناظر تماشایی ، شیرینی سفر برای من دو چندان می شود.

معرفی زیباترین مناطق طبیعی و بکر ایران

باداب سورت

یکی از نقاط اعجاب انگیز و حیرت آور ایران برای من باداب سورت است. باداب سورت شامل چشمه های جوشان رنگی زیبا می شود که از میان کوهستان جاری و بر روی مسیری پلکانی به پایین سرازیر می شوند. این جاذبه گردشگری زیبا در شهر ساری جای گرفته است و گردشگران زیادی را به سمت خود می کشاند. با دیدن چشمه های رنگارنگ و هارمونی سرسبز طبیعت این منطقه با رنگ های چشمه ها ، این حس را خواهید داشت که گویا خدا این مکان را نقاشی کرده است. مسیر رسیدن به باداب سورت بسیار تماشایی و زیبا است و لذت سفر به آن را دو برابر می کند.

معرفی زیباترین مناطق طبیعی و بکر ایران

آبشار شوی

استان خوزستان من را یاد نخلستان های تماشایی ، رطب و خرماهای تازه می اندازد ، اما در کنار این موارد خوزستان همیشه برای من یادآور سفر به یاد ماندنی به آبشار شوی ، یکی از زیباترین آبشارهای ایران است که برای رسیدن به آن کمی سختی را به جان خریدم. دره های سرسبز ، آبشارهای کوچک و بزرگ که با صدای گوش نوازشان من را همراهی می کردند ، از جذابیت این سفر برای من بودند که روح مرا تازه کرده و خستگی راه طولانی رسیدن به این آبشار را از من گرفتند. برخی آبشار شوی را به عنوان یکی از منحصر به فردترین آبشارهای خاورمیانه می شناسند.

معرفی زیباترین مناطق طبیعی و بکر ایران

ییلاق فیلبند

یکی از سفرهای آرامش بخش و نشاط انگیزی که تا به حال رفته ام ، سفر به یکی از زیباترین ییلاق های ایران بر فراز ابرها در شهر آمل در استان مازندران است. سفر به ییلاق فیلبند با منظره دریایی از ابرها تمام انرژی از دست رفته را به من بازگرداند و حال من را برای مدتی طولانی خوب کرد. عکاسی از طلوع و غروب آفتاب اقیانوس ابر در ییلاق فیلبند نیز یکی از جذابیت های سفر برای من بود.

معرفی زیباترین مناطق طبیعی و بکر ایران

روستای درک

سفر به روستای درک در استان سیستان و بلوچستان ، ماجراجویی متفاوتی برای من بود. ساحل شگفت انگیز و رویایی این روستا که در آن تلاقی صحرا با دریای عمان را می شود تماشا کرد ، بسیار حیرت انگیز است و در هیچ کجای دیگر ایران و شاید دنیا چنین منظره ای را نمی توان تماشا کرد. در کنار این ساحل بی نظیر ، تماشای تپه های ماسه ای چشم نواز ، سواحل صخره ای ، شنی و مرجانی ، کوه و جنگل ، گله های گوسفند ، بز و شتر تنها در این روستا نصیب من شد.

معرفی زیباترین مناطق طبیعی و بکر ایران

نمک آبرود

در هر فصلی از سال سفر به نمک آبرود را دوست دارم ، زیرا هم می توانم از تماشای دریای خزر و سواحل آن لذت ببرم و هم از جنگل های انبوه و سرسبز آن دیدن کنم. همچنین تفریحات و خوش گذرانی هایی که در نمک آبرود وجود دارد به جذابیت سفر به آن می افزاید. یکی از جاهایی که در نمک آبرود خیلی دوست دارم ، تله کابین آن است که امکان ندارد به نمک آبرود سفر کنم و سوار تله کابین آن نشوم.

معرفی زیباترین مناطق طبیعی و بکر ایران

پل معلق پیرتقی

تا پل معلق پیرتقی در استان اردبیل را از نزدیک نمی دیدم ، نمی توانستم تصور یک پل را میان آسمان آبی و زمین ، بدون هیچگونه تکیه گاه یا ستونی بکنم. با اولین قدمی که بر روی این پل معلق گذاشتم ، صدای چوب خشک ، هیجان و ترس مرا فرا گرفت. ولی وقتی قدم دوم را گذاشتم دیگر ترسم ریخت و حرکات باد که صورتم را نوازش می کرد باعث شد که آرام شوم. قسمت هیجان انگیز این پل این است که وقتی به وسط آن می رسید ، تازه پل کم کم شروع به تکان خوردن می کند و دیگر پناهی جز طناب های اطراف آن وجود ندارد.

معرفی زیباترین مناطق طبیعی و بکر ایران

جواهرده

گشت و گذار در روستاها برای من بسیار جذاب است چون هم زندگی روستایی را در آن می توان دید و هم فرصتی تازه برای دیدن شکل جدیدی از زندگی را به من می دهد و از پیچیدگی های زندگی شهری برای مدتی من را دور می کند. جواهرده یکی از روستاهایی است که همیشه در سفر به آن انرژی تازه ای می گیرم و فکرهای نویی وارد روح و ذهنم می شود. در این روستا ، طبیعت به حد نهایی زیبایی خود می رسد و خیال و واقعیت در هم گره می خورند. مسیر افسونگر از رامسر تا جواهرده نیز ساعت ها من را با زیبایی هایش مشغول نگه می دارد.

معرفی زیباترین مناطق طبیعی و بکر ایران

ییلاق اولسبلانگاه

اگر کسی از من بپرسد بهشت روی زمین کجاست ، بی شک نام ییلاق اولسبلانگاه را خواهم برد. اولسبلانگاه ییلاقی تماشایی در ارتفاعات ماسال در استان گیلان است که پس از جاده ای پر پیچ و خم ، مانند رویایی پیش روی شما ظاهر می شود. تماشای ابرها بر بلندای این ییلاق ارمغان ییلاق طبیعت است. هر موقع می خواهم از روزمرگی خلاص شوم ، راهی این جاده سرسبز که بر فراز ابرها قرار گرفته می شوم تا انرژی از دست رفته ام را ییلاق اولسبلانگاه بازگرداند.

معرفی زیباترین مناطق طبیعی و بکر ایران

جزیره کیش

از بچگی تا به امروز سفر به جزیره کیش یکی از سفرهای هیجان انگیز و جذاب برای من بوده است. کیش از نظر من یکی از زیبایی های جنوب ایران در استان هرمزگان است که آرامش وصف نشدنی ، تماشای خلیج نیلگون و همیشه فارس ، جاذبه های گردشگری و تفریحی ، مراکز خرید فراوان ، هتل های لوکس و رستوران های فوق العاده آن من را جذب خود کرده و راهی جزیره کیش می کند.

معرفی زیباترین مناطق طبیعی و بکر ایران

پارک جنگلی گیسوم

پارک جنگلی گیسوم در استان گیلان مانند تونلی از درختان و محل قرار عاشقانه ساحل دریای خزر و جنگل است. همیشه وارد این تونل رویایی که می شوم از سرعتم کم می کنم ، چون حیفم می آید به سرعت از آن بگذرم و زیبایی هایش را نبینم. انتهای این جاده سحرآمیز که از خواب های شیرین بیرون آمده ساحل قرار دارد. در واقع من با سفر به این پارک جنگلی همیشه با یک تیر دو نشان می زنم که هم از جنگل دیدن کنم و هم از تماشای ساحل نیلگون دریای خزر لذت ببرم.

معرفی زیباترین مناطق طبیعی و بکر ایران

جزیره قشم

جزیره قشم بزرگترین جزیره ایران و همینطور جزیره شگفتی هاست. عجایب طبیعی این جزیره زیبا که روایت ها و داستان های افسانه ای زیادی به دنبال خود دارند ، همواره برای من رمزآلود و شگفت انگیز بوده است. از شگفتی های قشم هرچقدر بگویم باز کلی حرف برای گفتن باقی می ماند. در سفر به جزیره قشم از دیدن جنگل های حرا گرفته تا غارهای نمکی ، تنگه چاهکوه ، دره ستارگان و جزایر ناز نمی توانم بگذرم.

معرفی زیباترین مناطق طبیعی و بکر ایران

دهکده جهان نما

دهکده جهان نما یکی از زیباترین و تماشایی ترین مناطق حفاظت شده در استان گلستان و ایران است که هنوز بکر و دست نخورده باقی مانده است و اثری از زندگی شهری در آن دیده نمی شود. این دهکده زیبا مرا یاد کارتون هایدی ، مناظر کوهستان های آلپ و دهکده های سوئیسی می اندازد. در دهکده جهان نما امکان کوه نوردی ، دره نوردی ، گشت و گذار در دشت ها ، کناره رودها و چشمه ها وجود دارد.

معرفی زیباترین مناطق طبیعی و بکر ایران

جزیره هرمز

جزیره هرمز ، جزیره ای کوچک و مملو از شگفتی و زیبایی و همینطور عروس سرخپوش استان هرمزگان است. از جذابیت های سفر به این جزیره زیبا می توانم بازدید از خاک سرخ خوراکی و بیش از 70 کانی رنگی که در هیچ کجای دنیا نمی توان دید ، چشم اندازهای بی نظیر ، طبیعتی بکر و متفاوت ، سواحل نیلگون و شفاف ، تفریحات آبی و دریایی ، مردمانی خونگرم و همینطور آب و هوایی معتدل در فصل زمستان اشاره کنم.

معرفی زیباترین مناطق طبیعی و بکر ایران

گردنه حیران

من عاشق سفرهای جاده ای هستم و در این میان برخی جاده ها با جلوه های بی بدیل و زیبایی های مبهوت کننده شان برای من جذاب ترند. گردنه حیران ، جاده آستارا به اردبیل یکی از شاهکارها میان جاده های ایران است. این جاده زیبایی های زیادی را در خود جای داده است که هرکدام دنیایی متفاوتی را پیش روی آدم قرار می دهند و لحظاتی خوش را در سفر به ارمغان می آورند. از جذابیت های دیگر گردنه حیران امکانات تفریحی مانند تله کابین است.

معرفی زیباترین مناطق طبیعی و بکر ایران

این مطلب مفید بود؟
(1 رای)
100%

نوشتن نظرات

توجه : نظرات حاوی الفاظ نامناسب ، تهمت و افترا منتشر نخواهد شد.


تصویر امنیتی