گچسر و مناطق دیدنی گچسر و جاذبه های گردشگری گچسر و گچسر در استان البرز و اماکن زیارتی گچسر و اماکن تاریخی گچسر و سوغات گچسر و آداب و رسوم گچسر و جاذبه های توریستی گچسر و دیدنی های گچسر برای خارجی ها و طبیعت بکر گچسر و روستاهای دیدنی گچسر و مناظر طبیعی گچسر و آبشار در گچسر و مسجد در گچسر و غذاهای محلی گچسر و شیرینی مخصوص گچسر در نم نمک.

لیست جاذبه های گردشگری گچسر

  • گچسر
  • چشمه وله
  • دریاچه خرس چال
  • غار یخ مراد
گچسر

گچسر نام شهری است از توابع آسارای شهرستان کرج و در مسیر جاده کرج به چالوس است. این شهر در 65 کیلومتری شمال شرقی کرج واقع شده است. ارتفاع این روستا از سطح دریا 2230 متر است. آب و هوای گچسر در زمستان سرد و پربرف و در تابستان مطبوع و دلپذیر است. این شهر باغات زیبایی دارد ، ازجمله باغ معروف لاله گچسر.جاذبه گردشگری گچسر در استان البرز + دیدنی هاجاذبه گردشگری گچسر در استان البرز + دیدنی ها

دیدنی های گچسر

چشمه وله

چشمه وَلِه یکی از چشمه های استان البرز است که در شمال غربی روستای وله در 2 کیلومتری هتل گچسر و 70 کیلومتری شمال شرقی شهر کرج در جاده چالوس قرار دارد.

دیدنی های گچسر

آب این چشمه از گروه آب های بیکربنات کلسیک گوگردی سرد است و برای درمان بیماری های پوستی ، مجاری تنفسی و رماتیسم مفید است.

دریاچه خرس چال

شوق دیدار یکی از دورافتاده ترین دریاچه های کوهستانی البرز بیش از هر زمان حتی بیشتر از زمانی که قصد صعود به یک قلۀ را در این ارتفاعات دارید به سراغتان می آید تا باز هم پای در راه نهاده با یک کوهپیمایی طولانی ولی بسیار جذاب و دیدنی به آنچه می خواهید برسید.

دیدنی های گچسر

پس حرکت را آغاز کنید. اوایل خرداد ماه بهتر است و از طریق جادۀ کرج - چالوس به بخش گچسر و از این محل وارد جادۀ سمت راست ( شرقی ) شوید که پس از چند کیلومتر در نزدیکی پست محیط بانی وارد جاده خاکی کوتاهی می شود و پس از زمانی اندک به آبادی زیبا و سرسبز و با طراوت وارنگرود می رسید. پیاده روی ، از این نقطه آغاز می شود. در ابتدا نیم ساعتی در سمت راست رودخانۀ بسیار زلال و آبی رنگ منطقه طی طریق کنید و سپس با عبور از پلی بر روی آن در سمت چپ آب ، در حالی مسیرتان را پی می گیرید که انبوه بوته های گلپر و سایر گیاهان همه جا را پوشانده است. هوا نیمه ابری و بسیار خنک خواهد بود و دیدن رودخانه هر لحظه و در پس هر گام بر شادی وصف ناپذیر شما می افزاید. به آرامی به حرکت ادامه می دهید. در حالی که قطرات باران به آرامی بر سر و رویتان می نشیند ، از فضایی سرشار از بوی خاک باران خورده پیش روید. ساعتی راهپیمایی شما را به دو راهی و مرتع شیر کمر و سپس به پیچ اصلی رودخانه در نزدیکی مرتع سکه نو می رساند. در آنجا به سختی از رودخانه عبور می کنید. و در سمت دیگر پس از سه ساعت راهپیمایی به گوسفند سرای سکه نو می رسید. پس از استراحتی کوتاه ، مسیر مالرو را در پیش گرفته ، درپس یک سربالایی و سراشیبی با عبور از سنگهای بزرگ وسط رودخانه مجددا به سمت چپ آن بروید. مسیر را پی گیرید و در هوایی پرطراوت و زمینی سرسبز پس از یک و نیم ساعت به آخرین گوسفند سرای فشمیها در منطقه می رسید. با ادامۀ مسیر پس از دو ساعت دیگر در حالی که به پایان روز نزدیک شده اید به دو آب خلنو می رسید. کنار رودخانه خروشان مکان مناسبی برای اقامت شبانۀ شماست.

روز بعد مجددا مسیر را پی گرفته ، در نقطه ای مناسب ، از آب سرد رودخانۀ عبور کنید و وارد مسیر پر شیب دره یخی هرزکوه می شوید ، یک ساعتی به حرکت به سمت جنوی ادامه دهید ، پس از یک یال پر شیب شن اسکی از مسیر منحرف می شوید و با زیگزاگهای چندی بر روی یک یال کم شیب تر قرار می گیرید. در حالی که نمای از قلل کمانکوه ، یخچال و سرماهو را در شمال و قلۀ خلنو را در جنوب می بینید ، گام به منطقه ای سرسبز و با طراوت و یخچالی می گذارید.

پس از دو ساعت کوهپیمایی به دروازۀ قله خرس چال نزدیک شده اید. سینه کش قله را به صورت پهنۀ مسطحی با شیب تند و عرضی از این نقطه تا قله دال کولی پیش می رود و لکه برف بزرگی روی آن قرار دارد. به دره وسیع ساکت و خاموشی که خبر از بکر بودن آن می دهد گام گذاشته اید. لکه ها و نوارهای کوچک و بزرگی از برف شیارهای دره ها را پوشانده اند. هوا صاف است و باد خنکی می وزد. در پس چند تپه ماهور نزدیک به ریشۀ کوه خرس چال به ناگهان در مقابل دریاچۀ زیبای خرس چال در یک فرو رفتگی و در زیر حاشیه ای از برف بهاری مواجه می شوید. آب این دریاچه بسیار سرد و یخ زده است و هنوز به منتهای وسعت خود نرسیده است. اما به هر حال جذابیت خاصی در این فصل از سال دارد.

مدتی را در کنار دریاچه به استراحت بپردازید. و در طراوت و زیبایی آن غوطه ور شوید. از قرائن چنین بر می آید که دریاچه فصلی است و پس از اتمام برف کاملا خشک می گردد و در نقاط دیگر دره نیز به چند آبگیر کوچک برخورد می کنید که همگی بر فصلی بودن خود گواهی می دهند.

غار یخ مراد

غار یخ مراد از جمله غارهای دیدنی و زیبای استان البرز است که در حوالی روستای کهنه ده منطقه گچسر در 84 کیلومتری کرج قرار دارد.

دیدنی های گچسر

دهانه این غار 9/5 متر عرض و 3 متر ارتفاع دارد و در ارتفاع 2500 متری از سطح دریا واقع شده است. طول غار از ابتدا تا انتهای آن نامشخص است و گفته می شود به علت وجود حفره های متعدد در آن ، تاکنون کسی به انتهای غار دست نیافته است. مسیر غار عموماً شیب دار و رو به پایین است که نهایتاً با رسیدن به اعماق آن ، چشمه های یخ زده در کف زمین و استالاکتیت های اسفنجی غار نمایان می شود. در داخل غار یخ مراد 3 تالار ، یک برکه یخی و یک آبشار یخی وجود دارد.

غار دارای بادگیر و هواکش های مخفی بی شماری است که هوای خارج با شدت از آن ها خارج شده و به همین دلیل هوای غار فوق العاده سرد می باشد و همین امر سبب گردیده است که آب های موجود در غار به حال انجماد درآمده و توده های بزرگ یخ در غار تشکیل شود. یخبندان غار از اسفند ماه آغاز و تقریباً تا اواسط بهار سال بعد ادامه دارد و سپس در طول تابستان و پاییز به علت خشکی هوا و عدم جریان آب ، یخ ها شروع به ذوب شدن کرده و رو به کاهش می رود.

این غار متعلق به دوره دوم زمین شناسی می باشد و 70 تا 230 میلیون سال از عمر آن می گذرد. غار یخ مراد در ادوار گذشته در زیر آب بوده و در حقیقت یک غار زیر دریایی به شمار می رود این مطلب از وضعیت طبیعی غار و از بقایای یک فسیل کاریتا که بر روی سنگی در ورودی غار باقی مانده تأیید می شود. کاریتا از نرم تنان دریایی متعلق به دوران سوم زمین شناسی می باشد.

به گفته اهالی روستای کهنه ده ، در گذشته بیماران با خوردن یخ های غار بهبود می یافتند. در واقع وجه تسمیه این غار (یخ مراد) از وجود قندیل ها و توده های یخی و کارکرد درمان بیماری ها گرفته شده است.

غار یخ مراد یکی از جاذبه های گردشگری استان البرز است و به دلیل وجود پیچ و خم های فراوان بازدید از آن مستلزم وقت کافی ، حوصله و دقت فراوان است. مناسب ترین زمان برای بازدید از این غار فصل بهار است زیرا علاوه بر وجود قندیل های بسیار زیبا و دیدنی ، در محوطه بیرون غار منظره گیاهان معطر کوهستانی منظره دلپذیری را برای مراجعه کنندگان ایجاد می نماید.

این مطلب مفید بود؟
(3 رای)
73.4%

نوشتن نظرات

توجه : نظرات حاوی الفاظ نامناسب ، تهمت و افترا منتشر نخواهد شد.


تصویر امنیتی