معرفی مراکز تفریحی زاهدان در سیستان و بلوچستان و ییلاق زاهدان در جدول و جاهای دیدنی سیستان و بلوچستان زاهدان و مجتمع های تفریحی زاهدان و پارک های تفریحی زاهدان و اثر تاریخی زاهدان در جدول و باکلاس ترین منطقه زاهدان در نم نمک.

معرفی مراکز تفریحی زاهدان در سیستان و بلوچستان

زاهدان جاذبه های بکر و ناشناخته بسیاری دارد که برای آشنایی با آن ها باید به شهر زاهدان سفر کنید.معرفی مراکز تفریحی زاهدان در سیستان و بلوچستانمعرفی مراکز تفریحی زاهدان در سیستان و بلوچستان

1- قلعه لادیز از قدیمی ترین جاهای دیدنی زاهدان

در جنوب غربی میرجاوه-سیستان و بلوچستان روستایی تاریخی به اسم لادیز با دارا بودن یکی از قدیمی ترین آثار تاریخی به نام قلعه لادیز چشم انتظار حضور گرم شما عزیزان است. این قلعه با نام های دیگری از جمله قلعه ارباب ها ، قلعه اربابی ها و قلعه تپه لادیز میان مردم بومی شناخته می شود.

معرفی مراکز تفریحی زاهدان در سیستان و بلوچستان

قلعه لادیز به دلیل سکونت داشتن افرادی با نام فامیلی اربابی به قلعه اربابی معروف شد. زمان ساخت این مکان تاریخی به دوره اشکانیان برمی گردد که امروزه از آن بنای باشکوه تنها خرابه ای به یادگار مانده است. قلعه ارباب ها روی صخره های سنگی در حاشیه روستای لادیز بنا شد؛ پی این بنا از سنگ های بزرگ و دیوارهای خشتی بنا گردید و قرن ها همچنان روی پای خود استوار مانده است!

قلعه تپه لادیز از سه طرف به پرتگاه های کوچکی منتهی می شود. این قلعه جزو قلعه های دفاعی طبقه بندی شده به شمار می رفت. این قلعه از بناهای اسم ورسم دار آن روزگاران بوده که با جریان داشتن آب رودخانه در شمال قلعه زندگی در این روستا جریان داشت. قلعه تپه لادیز در تاریخ 10 دی ماه سال 1381 در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسید.

آدرس قلعه لادیز زاهدان : استان سیستان و بلوچستان- میرجاوه- روستای لادیز

2- رودخانه لادیز؛ شنیدن صدای زندگی!

در 100 کیلومتری زاهدان در هماسیگی قلعه لادیز یکی از قدیمی ترین جاهای دیدنی زاهدان جای گرفته است. با صدای آب روان ، سرسبزی و آرامشی از جنس طبیعت بی شک هیچ بهانه ای برای نرفتن به این روستای تاریخی پیدا نخواهید کرد. رفتن به رودخانه لادیز به ویژه در فصول بهار و پاییز بسیار تماشایی و لذت بخش است و از مکان های محبوب گردشگران ایرانی به شمار می رود.

معرفی مراکز تفریحی زاهدان در سیستان و بلوچستان

به شما پیشنهاد می کنم کنار این رودخانه روی حصیر کمی دراز بکشید و در حالی که چشمان تان بسته است ، صدای گوش نواز آب را با جان ودل گوش کنید. این موقع است که از پیشنهاد این ایده لذت بخش در دل تان از من تشکر خواهید کرد!

آدرس رودخانه لادیز زاهدان : استان سیستان و بلوچستان- شهرستان میرجاوه- دهکده لادیز

3- مسجد زرنج؛ مسجد تاریخی بازمانده از دوره تمدن اسلامی

اگر می خواهید در تور زاهدان از مساجد قدیمی این شهر دیدن کنید ، مسجد زرنج را در فهرست جاهای دیدنی زاهدان قرار دهید. جایی که به هیچ وجه نباید بازدید از آن را از دست داد. در قرن اول و دوم مسجد زرنج توسط عبدالرحمن بن سمره (حاکم قدیم عرب) برای آموزش مسائل مذهبی و ادبی احداث شد.

معرفی مراکز تفریحی زاهدان در سیستان و بلوچستان

جالب است بدانید این مسجد درست روبه روی زندان شهر زرنج واقع شده است. مسجد زرنج دارای دو مناره بوده که یکی از آن ها با مس پوشیده شده است. حسن بصری عالمی وارسته مدتی در این مسجد به تعلیم و تدریس مشغول بود. اگرچه قرن ها از ساخت و دوران اصیل آن روزها گذشته ، ولی همچنان این مسجد از مساجد مهم ایران محسوب می شود و نزد مردم زاهدان از احترام ، جایگاه و اهمیت ویژه ای برخوردار است.

هزینه بازدید از این جاذبه رایگان است.

آدرس مسجد زرنج زاهدان : استان سیستان و بلوچستان- زاهدان- بلوار بلوچستان

4- تالاب هامون در زمره بزرگ ترین دریاچه های آب شیرین فلات ایران

آیا کسی است که آوازه مهم ترین تالاب بین المللی هامون به گوش اش نخورده باشد؟ اگر تا حالا نشنیده اید ، اشکالی ندارد ، حالا به اتفاق هم به تالاب هامون می رویم. این تالاب یکی از مهم ترین تالاب های دنیا به حساب می آید که مساحتی بالغ بر 5700 کیلومترمربع و دامنه عمقی 1 تا 5 متری (در ناحیه کویری شرق کشور عزیزمان) دارد! بله پس بی دلیل هم نبوده که لقب بزرگ ترین دریاچه آب شیرین در فلات ایران را از آن خود کرده است.

معرفی مراکز تفریحی زاهدان در سیستان و بلوچستان

تالاب هامون از سه بخش هامون پوزک (سواران) ، هامون صابری (سابوری) و هامون هیرمند تشکیل شده است. هامون در منطقه سیستان وبلوچستان در مرز میان کشور افغانستان و ایران قرار دارد. تالاب بزرگ هامون یکی از مهم ترین جاهای تاریخی زاهدان به شمار می رود. بد نیست بدانید سالانه گردشگران ایرانی و خارجی برای بازدید از تالاب هامون راهی سفر می شوند.

هزینه بازدید از این جاذبه رایگان است.

آدرس تالاب هامون زاهدان : استان سیستان و بلوچستان- زابل

5- روستا و غار لادیز؛ گذری بر یکی از تاریخی ترین روستاهای زاهدان

پیش تر در قسمت های قبل با برخی از جاهای دیدنی لادیز آشنا شدیم. حال قصد دارم روستای تاریخی لادیز را بهتر به شما معرفی کنم ، پس همراه من باشید. همان طور که در جریان هستید ، روستای لادیز از قدمت بالایی برخوردار بوده ، پس طبیعی است جاذبه های تاریخی ارزشمندی در قلب این روستا وجود داشته باشد. از بحث قدمت زیاد روستا که بگذریم ، از طبیعت و چشم اندازهای زیبای لادیز نمی توانیم چشم پوشی کنیم.

اگر قصد دارید به روستای گردشگری لادیز بروید ، پیشنهاد می کنم به دلیل گرمای هوای استان سیستان وبلوچستان در تابستان به آن سفر نکنید. در عوض در فصل پاییز ، زمستان و اوایل بهار که زاهدان بهترین شرایط جوی را دارد ، به این شهر سفر کنید. پس از ورود به این روستا ظاهر خانه ها که اکثرا با خشت وگل و چوب بنا شده اند ، نظرتان را جلب می کند.

معرفی مراکز تفریحی زاهدان در سیستان و بلوچستان

غار لادیز از دیدنی های روستای لادیز است. غاری که محال ممکن است گردشگران بعد از ورود به این روستا از آن دیدن نکنند. فرقی نمی کند تابستان باشد یا زمستان ، در همه فصول سال از سقف و اطراف غار لادیز ، قطرات درشت آب روی جریان آب غار می چکد. با چکیدن هر قطره آب ، انعکاس صدای قطرات آب در غار لادیز پخش می شود و بی تردید صدایی گوش نواز و یک تجربه هیجان انگیز به شما القا می کند.

آدرس روستای لادیز : استان سیستان و بلوچستان- 100 کیلومتری از زاهدان- 25 کیلومتری شهرستان میرجاوه- روستای لادیز

6- خانه ابویی از جاهای دیدنی زاهدان

یکی از زیباترین عمارت های تاریخی که بازدید از آن خالی از لطف نیست ، خانه ابویی است. در سال 1311 خورشیدی عملیات ساخت این خانه به یکی از مشهورترین معمارهای یزدی ، استاد محمودی داده شد. خانه ابویی آن قدر زیبا و باشکوه ساخته شد که حتی با گذشت سال ها ، هنوز که هنوز است حوضخ انه ها و بادگیرهای عمارت ابویی تماشایی هستند.

معرفی مراکز تفریحی زاهدان در سیستان و بلوچستان

این عمارت در حال حاضر توسط سازمان میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری زاهدان مرمت و بازسازی شده و به کارگاه هنرهای بومی و سنتی زاهدان تغییر کاربری داده است. خانه ابویی در سال 1377 در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسید.

آدرس خانه ابویی زاهدان : استان سیستان و بلوچستان- زاهدان- خیابان شریعتی

7- کاروانسرای نصرت آباد؛ محلی پرجنب وجوش در دوره قاجار

جاهای دیدنی زاهدان فقط محدود به چند مورد نمی شود. در دامنه های جنوبی کویر لوت درست در 4 کیلومتری شمال غرب زاهدان ، روستای نصرت آباد قرار گرفته که از کارانسرای معروف نصرت میزبانی می کند. این کاروانسرای بزرگ در دوره قاجاریه با معماری ساده از خشت وگل بنا و سازه آن از دوران صفوی الهام گرفته شد؛ کاروانسرای نصرت آباد دارای 60 حجره بوده و در هر ضلع 15 اتاق و 23 طاق نما قرار گرفته اند.

معرفی مراکز تفریحی زاهدان در سیستان و بلوچستان

این کاروانسرا 4 ایوان داشته و قرینه سازی به خوبی در ساخت آن رعایت شده است. اکنون این کاروانسرای قدیمی سال ها به حال خودش رها شده و از آن هیچ مواظبتی به عمل نمی آید. این آثار ملی تاریخی در سال 1382 در فهرست آثار ملی ایران قرار گرفت.

هزینه بازدید

بازدید از این جاذبه رایگان است.

آدرس کاروانسرای نصرت آباد زاهدان : استان سیستان و بلوچستان- زاهدان- 4 کیلومتری شمال غرب نصرت آباد

8- مسجد شاه علی از مهم ترین جاهای دیدنی زاهدان

یکی دیگر از مساجد تاریخی زاهدان به اسم مسجد شاه علی است؛ پس بدون معطلی به این مسجد می رویم. با رفتن به این مسجد می توانید به سال 847 هجری برگردید ، زمانی که دستور ساخت مسجد شاه علی به حاکم وقت زاهدان داده شد.

همان طور که چشم تان نظاره گر فضای معنوی و معماری مسجد است ، وجود دو کتبه سنگی روی دیوار توجه شما را جلب خواهد کرد. اگر به این دو لوح نزدیک شوید ، متنی حکاکی شده روی آن ها می بینید که قدمت شان به قرن نهم هجری برمی گردد.

معرفی مراکز تفریحی زاهدان در سیستان و بلوچستان

اگر بخواهم معماری این مسجد را دقیق تر برای شما همراهان شرح دهم ، باید بگویم مسجد شاه علی به کاشی کاری سنتی مزین شده که رنگ آبی آن حس شگفت انگیزی به بیننده منتقل می کند. دو مناره بلند و طاق بزرگ مسجد همچنان به شکل اولیه اش حفظ شده و با گذر زمان چیزی از ابهت مسجد شاه علی کم نشده است.

این محل یکی از مساجد مهم و تاریخی زاهدان به حساب می آید که هر ساله گردشگران بسیاری را به چشم خود دیده و از زمان های گذشته تا به حال پذیرای عاشقان دینی- مذهبی بوده است.

هزینه بازدید از این جاذبه رایگان است.

آدرس مسجد شاه علی زاهدان : استان سیستان و بلوچستان- زاهدان- خیابان انقلاب

9- روستای تمین؛ نگین سبز زاهدان

همه ما عاشق طبیعت و هوای پاکیزه هستیم ، پس تعجبی ندارد که چرا روستای تمین زاهدان محبوب گردشگران این منطقه است. روستای تمین یکی از زیباترین روستاهای ایران محسوب می شود. این روستا به معنای واقعی همه چیز تمام است ، می پرسید چرا؟ وجود جاذبه های بکروباصفا و تاریخی در جای جای روستا ، تمین را منطقه ای توریستی تبدیل کرده است.

روستای تمین ، روستایی خوش آب وهوا است که زمستان های سرد و تابستان های خنکی دارد. شاید خنک بودن این روستا در فصل تابستان برای شما کمی غیرقابل باور باشد که دلیل آن واقع شدن تمین در دامنه ای کوهستانی و وجود چشمه سارهای زیادی است.

از مهم ترین جاذبه های دیدنی این دهکده که حتما باید از آن ها دیدن کنید ، چله خانه ، چشمه آب معدنی موسی ، قلعه تمین ، قبرستان تمین و آسیاب آبی هستند.

آدرس روستای تمین زاهدان : استان سیستان و بلوچستان- زاهدان- 65 کیلومتری جنوب غرب میرجاوه

معرفی مراکز تفریحی زاهدان در سیستان و بلوچستان

10- چشمه آب معدنی موسی

جالب است بدانید چشمه های بسیاری در استان سیستان و بلوچستان به ویژه در دهکده تمین وجود دارد که یکی از این چشمه ها در روستای تمین جای گرفته است. چشمه موسی به دلیل گردشگرپذیری و خاصیت آب درمانی اش از محبوب ترین جاهای دیدنی زاهدان حساب می شود.

چشمه آب معدنی موسی از دل صخره ای عظیم می جوشد که باعث خلق چشم اندازی بکر و دیدنی شده است. آب این چشمه دارای خواص درمانی برای بیماری های مفصلی و پوستی است. همان طور که گفته شد ، هوای این روستا در تابستان مطبوع است ، پس تعجب نکنید هنگامی که دل به آب زدید ، آب این چشمه خنک باشد.

احتمالا این سوال برایتان پیش آمده باشید که چرا در این منطقه چشمه های آب زیاد است؟ به لطف وجود قله تفتان در بخش جنوبی روستا ، این همه چشمه در جای جای روستا سر از زمین برآورده اند.

بازدید از این جاذبه رایگان است.

آدرس چشمه آب معدنی موسی زاهدان : سیستان و بلوچستان- زاهدان- 65 کیلومتری جنوب غربی میرجاوه- دهکده تمین

11- آرامگاه هفتاد ملا از شگفت انگیزترین قبرستان ها

قبرستان 800 ساله هفتاد ملا یکی از عجیب ترین آرامگاه های ایران به حساب می آید. این آرامگاه در دل صخره ها به وجود آمده و مردم آن دوره با قلم وچکش بزرگ اقدام به ساخت این آرامگاه کردند. معماری قبرها از سبک آرامگاه کوروش بزرگ الهام گرفته شده استو این معماری قبرستان هفتاد ملا را منحصربه فرد و دیدنی کرده است.

مساحت این قبرستان بیش از 500 مترمربع بوده که با ظاهر کمانی در قسمت شرقی روستای روپس آرام گرفته است. به دلیل موقعیت خاص آرامگاه هفتاد ملا ، قبرها در فضای صخره ای قرار گرفته اند. به این ترتیب از گزند بادوباران در امان مانده و خوشبختانه تخریب نشده اند.

در بازدید از قبرها ، توجه شما به وجود حفره هایی روی سنگ ها جلب می شود! روی هر یک از قبرها 8 سوراخ تعبیه شده که جریان هوا به داخل آن ها عبور می کند. قبرستان هفتاد ملا از جاهای دیدنی زاهدان به عنوان یکی از آثار ملی ایران در سال 1380 به ثبت رسیده است.

معرفی مراکز تفریحی زاهدان در سیستان و بلوچستان

هزینه بازدید از این جاذبه رایگان است.

آدرس آرامگاه هفتاد ملا زاهدان : استان سیستان و بلوچستان- شهرستان میرجاوه- منطقه لادیز- روستای روپس

12- بازار رسولی زاهدان

بازار رسولی که به چهار راه رسولی شناخته می شود ، در مرکز شهر زاهدان واقع شده است. مگر می شود به دیاری سفر کنید و از آن شهر سوغاتی یا خریدی به یادگار با خودتان نبرید! در نگاه اول به این بازار از ازدجام جمعیت دو طرف خیابان متوجه می شوید که همواره به عنوان یکی از شلوغ ترین جاهای دیدنی زاهدان از آن یاد می شود.

در کوچه پس کوچه های بازار رسولی انواع سوغات محلی و معروف این استان وجود دارد؛ از ادویه ، چای ، کالاهای هندی و پاکستانی گرفته تا انواع میوه های استوایی در بازار رسولی به چشم می خورد. شک ندارم با رفتن به این بازار دست خالی برنمی گردید!

معرفی مراکز تفریحی زاهدان در سیستان و بلوچستان

آدرس بازار رسولی زاهدان : زاهدان- تقاطع جامی و مولوی حسین بر

13- موزه بزرگ زاهدان؛ مروارید جنوب شرق ایران

حقیقتش را بخواهید موزه بزرگ زاهدان هیچ چیز از زیبایی کم ندارد. کافی است یک بار به این موزه بروید تا معماری مدرن و خاص موزه بزرگ زاهدان شما را شیفته زیبایی و دنیای پرهنرش کند. این مجموعه گران قدر حکایتی 5 هزار ساله از مردمان خونگرم بلوچستانی در خود پنهان کرده که برای دیدن آن ها باید از سامانه علی بابا بلیط تهیه کرده و راهی سفر شوید.

باید رفت تا آثاری از یافته های باستان شناسی کرمان ، خراسان جنوبی و سیستان و بلوچستان را از نزدیک دید. موزه زاهدان با هزار مترمربع زیربنا در 5 طبقه ساخته شده است. می رسیم به جذاب ترین قسمت ، یعنی معماری موزه! طراحی موزه بزرگ زاهدان از معماری قلعه سب دژی الهام گرفته شده که از نظر من همان مروارید درخشنده زاهدان است.

معرفی مراکز تفریحی زاهدان در سیستان و بلوچستان

آدرس موزه بزرگ زاهدان : استان سیستان و بلوچستان- زاهدان- تقاطع خیابان آیت الله مطهری و امداد

14- خانقاه زاهدان

خانگاه در لغت به معنای عبادتگاه است؛ این مکان محل زندگی ، آموزش و بسیاری از گردهم آیی درویشان بود. دستور ساخت خانگاه زاهدان در دوره ی پهلوی اول صادر شد و به یک از مهم ترین عبادتگاه هان آن دوره به شمار می رفت.

معماری این خانقاه ساده و طراحی آن از دوره اسلامی الهام گرفته شده و نمای این مکان با آجربندی و به کار رفتن کاشی کاری زینت یافته است.

معرفی مراکز تفریحی زاهدان در سیستان و بلوچستان

هزینه بازدید از این جاذبه رایگان است.

آدرس خانقاه زاهدان : استان سیستان و بلوچستان- زاهدان- بلوار جام جم

15- خانه شمس از جاهای دیدنی زاهدان

از بین جاذبه های توریستی شهر زاهدان از بازدید عمارت شمس نمی توان گذشت. قدمت این خانه متعلق به سال 1315 هجری شمسی است. خانه شمس با قیمت 800 میلیون تومان خریداری و برای مرمت و بازسازی آن 210 میلیون تومان هزینه صرف شد. عمارت شمس در حال حاضر در تملک سازمان میراث فرهنگی قرار دارد.

معماری خانه شمس به سبک یزدی بنا شده و فضاهای سنتی اش از جمله هشتی ، مطبخ ، حمام ، طاق نماهای هلالی شکل و اتاق ها عمدتا خشت وگل در لابه لای جرزها ، آجر و طلاق ضربی خودنمایی می کند. این اثر ماندگار در تاریخ 18 اردیبهشت ماه سال 1380 به ثبت آثار ملی رسید.

آدرس خانه شمس زاهدان : استان سیستان و بلوچستان- زاهدان- خیابان شریعتی- روبروی خانه زعیم

16- مسجد فیض الرحمان؛ یادگاری متعلق به دو حکومت قاجار و پهلوی

مشاهده آثار تاریخی آن هم مساجد قدیمی به دلیل ظاهری سنتی و تاریخی از محبوب ترین جاهای دیدنی زاهدان به حساب می آید. ساخت مسجد فیض الرحمان مربوط به اواخر دوره قاجار و اوایل حکومت پهلوی است. این مسجد با نام های مسجد فیض الرحمن و مسجد فیض نیز شناخته می شود.

کدخدا فیض الله بانی اصلی ساخت بود که به همراه استاد حیدری (از معماران بزرگ ایران) ایده ساخت مسجد فیض را اجرا کرد. تماشای طاق بندی قدیمی ، ستون های سبر رنگ و قالی های قرمز پهن شده از زیبایی های این مسجد هستند. با ایده معماران هنرمند آن زمان ، در میان سقف های گنبدی شبستان برای متعادل کردن دمای هوا پنکه های قدیمی کار گذاشته شده است.

تردید ندارم حال وهوای دوست داشتنی مسجد فیض به وجودتان نفوذ خواهد کرد و با خاطره ای به یادماندنی با ثبت تعدادی عکس مسجد را ترک می کنید. مسجد فیض الرحمان در تاریخ 25 اسفندماه سال 1379 در فهرست آثار ملی ایران قرار گرفت.

معرفی مراکز تفریحی زاهدان در سیستان و بلوچستان

هزینه بازدید از این جاذبه گردشگری رایگان است.

آدرس مسجد فیض الرحمان زاهدان : استان سیستان و بلوچستان- زاهدان- خیابان مجدیه

17- بازار سلمان زاده از جاهای دیدنی زاهدان

همین طور که در شهر زاهدان گشت می زنید ، بازار سلمان زاده را از خاطر نبرید. این بازار به نام های بوتیک سلمان زاده و بوتیک لته هم معروف است. اگر می خواهید میان مردم بومی زاهدان باشید و با قیمت های فوق العاده ارزان خرید کنید ، به بازار سلمان زاده بروید. در بازار سلمان زاده هر آنچه که نیاز داشته باشید ، پیدا می شود. از اجناس این بازار می توان به فروش کالاهای دست دوم ، انواع لباس و کیف وکفش اشاره کرد.

معرفی مراکز تفریحی زاهدان در سیستان و بلوچستان

آدرس بازار سلمان زاده زاهدان : استان سیستان و بلوچستان- زاهدان- نبش خیابان مهران

18-کوه تفتان؛ بام شرق ایران

کوه تفتان از بلند قامت ترین قله های جنوب ایران به شمار می رود که در ردیف آتشفشان های فعال جهان قرار گرفته است. کوهنوردی در ایران علاقه مندان بسیاری دارد؛ خلاصه کلام اگر فکر کوهنوردی در سر دارید بدون شک به کوه تفتان بروید. در نظر داشته باشید کوهنوردی به ویژه روی کوهی مانند تفتان با آن همه پیچ وخم و سراشیبی های تند از فعالیت های خطرناک محسوب می شود. پس بهتر است با تجهیزات کامل و همراه با راهنما در شرایط آب وهوایی مناسب رهسپار کوه تفتان شوید.

قله آتشفشان این کوه چیزی حدود 7 هزار سال پیش فوران کرد و پس از آن به خواب هفت هزار ساله رفت. اگر همراه خانواده یا دوستان به این منطقه می روید ، می توانید از مهم ترین مراکز گردشگری استان سیستان و بلوچستان نهایت لذت را ببرید.

از دیگر جاذبه های طبیعی که در این منطقه جای خوش کرده اند می توان به چشمه آب معدنی جم چن ، چشمه آمنی ، چشمه برآبک ، چشمه یوسف آباد و … اشاره کرد. این چشمه ها دارای خاصیت درمانی برای بیماری هایی مثل دردهای استخوانی و بیماری های گوارشی هستند.

معرفی مراکز تفریحی زاهدان در سیستان و بلوچستان

آدرس کوه تفتان زاهدان : استان سیستان و بلوچستان- 50 کیلومتری شمال شرقی شهرستان خاش

19- مسجد جامع مکی؛ نماد شکوه زاهدان

در اولین نگاه به مسجد جامع مکی احتمال دارد این مسجد را با مسجد سلطان احمد استانبول اشتباه بگیرید. مسجد جامع مکی از مهم ترین جاهای دیدنی زاهدان است که بدون شک بیش تر مسافران از این مسجد بازدید می کنند. معماری مسجد جامع به حدی خارق القاده و حیرت انگیز ساخته شده که وصف زیبایی های این مسجد واقعا سخت است!

در سال 1353 مسجد جامع مکی به دست مولانا عبدالعزیز با زیربنای 600 متر مربعی احداث گردید. بنای اولیه جامع مکی دو مناره با ارتفاع 37 متری داشت که بعد از گذشت سال ها تغییراتی در بنای مسجد ایجاد شد. مرحله اول بازسازی مسجد جامع مکی در سال 1370 و فاز دوم مرمت در سال 1390 انجام شد.

جالب است بدانید مردم بومی زاهدان داوطلبانه و بدون دریافت دستمزد در ساخت و بازسازی مسجد جامع مکی همکاری کرده اند. طراحی بنای مسجد با الهام از مسجد سلطان احمد (نمای بیرونی) و مسجد نبی (نمای داخلی) توسط بهترین معماران ایرانی صورت گرفت.

معرفی مراکز تفریحی زاهدان در سیستان و بلوچستان

هزینه بازدید از این جاذبه رایگان است.

آدرس مسجد جامع مکی زاهدان : استان سیستان و بلوچستان- زاهدان- خیابان خیام

این مطلب مفید بود؟
(0 رای)
0%

نوشتن نظرات

توجه : نظرات حاوی الفاظ نامناسب ، تهمت و افترا منتشر نخواهد شد.