ثبت بیوگرافی در گوگل
ثبت بیوگرافی در ویکی پدیا
تبلیغات

در این مطلب جدید در سال 1402 و سال 2023 ، استان خراسان رضوی و مناطق دیدنی خراسان رضوی و جاذبه های گردشگری استان خراسان رضوی و اماکن زیارتی استان خراسان رضوی و اماکن تاریخی خراسان رضوی و سوغات استان خراسان رضوی و آداب و رسوم استان خراسان رضوی و جاذبه های توریستی خراسان رضوی و دیدنی های استان خراسان رضوی برای خارجی ها و طبیعت بکر استان خراسان رضوی و روستاهای دیدنی خراسان رضوی و مناظر طبیعی استان خراسان رضوی و آبشار در خراسان رضوی و مسجد در استان خراسان رضوی و غذاهای محلی خراسان رضوی و شیرینی مخصوص خراسان رضوی در نم نمک.

جاذبه های گردشگری استان خراسان رضوی

خراسان رضوی در سال 1383 با تقسیم استان خراسان به سه استان ایجاد شد. واژه رضوی ، به حرم امام رضا (ع) در مرکز این استان اشاره دارد. جاذبه های طبیعی ، تاریخی ، فرهنگی و زیبایی های خراسان رضوی تقریبا نظر همه سلیقه ها را جلب می کند. وجود بارگاه مطهر امام هشتم موجب شده تا سالانه 25 تا 30 میلیون زائر به خراسان رضوی و پایتخت معنوی سفر کنند.جاذبه های تاریخی و دیدنی استان خراسان رضوی + PDFجاذبه های تاریخی و دیدنی استان خراسان رضوی + PDF

آرامگاه فردوسی

دیدنی های خراسان رضوی؛ از حرم مطهر امام رضا(ع) تا آرامگاه عطار نیشابوری +تصاویر و شناسه مسیرها

این مکان با فضای بسیار زیبا و چشم نوازش میزبان گردشگران بسیاری از داخل و خارج از کشور است و وجود کافه ، رستوران و امکانات مناسب در باغ این مجموعه فرصت خوبی را برای گذراندن اوقاتی خوش به شما می دهد. خانه ابدی مهدی اخوان ثالث نیز در جوار مقبره فردوسی است. آرامگاه فردوسی در منطقه توس و انتهای بلوار بهارستان قرار دارد و زمان بازدید از آن همه روزه از ساعت 8:00 تا 18:00 و هزینه آن 3000 تومان است. در سفر به توس و در کنار بازدید از مقبره فردوسی می توانید از گنبد هارونیه و مقبره امام محمد غزالی نیز دیدن کنید.


آرامگاه عطار نیشابوری

دیدنی های خراسان رضوی؛ از حرم مطهر امام رضا(ع) تا آرامگاه عطار نیشابوری +تصاویر و شناسه مسیرها

مقبره عطار در میان باغی زیبا در شهرستان نیشابور ، خیابان عرفان قرار گرفته و یکی از آرامگاه های مشهور ایرانی و جاذبه های برتر شهر نیشابور است. قدمت این بنا به دوران فرمانروایی تیموریان می رسد. زمان بازدید از آن همه روزه از 8:00 الی 20:00 و هزینه آن 2500 تومان است. آرامگاه کمال الملک نقاش معاصر ایران ، آرامگاه خیامو شهر تاریخی شادیاخ نیز در نزدیکی آرامگاه عطار قرار گرفته است.


حمام مهدی قلی بیک

دیدنی های خراسان رضوی؛ از حرم مطهر امام رضا(ع) تا آرامگاه عطار نیشابوری +تصاویر و شناسه مسیرها

یکی از قدیمی ترین و بزرگ ترین حمام های ایرانی ، حمام مهدی قلی بیک مشهد است که امروزه به موزه مردم شناسی تبدیل شده است. به هنگام بازدید از حمام ، با مجموعه ای از اشیاء ، وسایل ، پوشاک و عکس های قدیمی و نقاشی های منحصر به فردی بر روی دیوار و سقف حمام روبرو خواهید شد. این حمام قدیمی درست در کنار حریم مطهر امام رضا و بازار قدیمی فرش مشهد قرار دارد. زمان بازدید از این موزه در ایام هفته از ساعت 8 تا 12:30، پنج شنبه و جمعه و ایام تعطیل از 8 تا 12 و ورودی آن 500 تومان است.


پارک وکیل آباد

دیدنی های خراسان رضوی؛ از حرم مطهر امام رضا(ع) تا آرامگاه عطار نیشابوری +تصاویر و شناسه مسیرها

این پارک ازجمله تفریحگاه های قدیمی و زیبای این شهر محسوب می شود و برای استراحت مسافران مکان مناسبی است. وجود باغ وحش و شهربازی کوهستان پارک شادی و رودخانه فصلی زیبایی این پارک را دو چندان کرده است. پارک وکیل آباد در غرب مشهد واقع شده است.


بازار امام رضا

دیدنی های خراسان رضوی؛ از حرم مطهر امام رضا(ع) تا آرامگاه عطار نیشابوری +تصاویر و شناسه مسیرها

وجود بازارهای سنتی متعدد نیز یکی از جذابیت های این استان است. بازار امام رضا(ع) ، راسته فرش فروش ها ، عباس قلی خان و سرشور هم جزء قدیمی ترین بازارهای مشهد به شمار می آیند که هر زائر و مسافری حداقل یک بار از این بازارها دیدن کرده است و به نشانه تبرک سوغاتی و هدیه ای خریداری کرده است.


ره آورد و غذاهای محلی

انواع ادویه ها ، زرشک ، زعفران ، زیره ، خربزه ، خشکبار مثل برگه هلو ، زردآلو ، سیب و انواع آلوهای خشک ، قیسی ، کشمش و انواع نبات ، نقل و شیرینی از سوغاتی های خوراکی خراسان رضوی و انواع مهر و تسبیح ، انگشتر و زیورآلات ، بافته های مربوط به نشانه ها و پرچم های مذهبی ، پیکره های سنگی ، چاروق ، سنگ فیروزه ، سجاده و جانمازی ، کارهای دستی سرامیکی و نی بافی ، کارهای چوبی و فلزی ، گیوه ، نقاشی بر روی چرم و محصولات ابریشمی از صنایع دستی این دیار به شمار می روند.

آش کشک ، آش لخشک ، آش خلوک ، بلغور شیر ، اشکنه با تخم مرغ ، شله مشهدی ، خوشتلی پلو ، غلور ترش ، قورمه سبزی با گوشت قورمه ، گوره ماست و کله جوش نیز از غذاهای محلی این استان هستند.


پیشنهاد

مجموعه های کوهسنگی ، بند گلستان ، خواجه اباصلت ، خواجه مراد و مقبره گوهرتاج ، طرقبه شاندیز ، در مشهد ، مسجد پامنار ، آرامگاه ملاهادی سبزواری ، مناره خسروگرد ، رباط مهر ، آرامگاه سیدحسن غزنوی و مسجدجامع در سبزوار ، مسجد کبودگنبد در کلات نادری ، شهر عتیق ، تپه بام و مدرسه عرضیه در قوچان ، آرامگاه شاه قاسم انوار و مقبره شیخ احمد جامی در تربت جام ، برج کرات در تایباد ، ارگ کلاه فرنگی ، دریاچه گل بی بی و آرامگاه بابا لقمان در سرخس ، قدمگاه رباط عباسی کتیبه نادری و عمارت خورشید در کلات نادری از دیگر مکانهای دیدنی خراسان رضوی هستند‏.‏ البته ناگفته نماند این اماکن تنها بخشی از صدها اثر تاریخی ، فرهنگی ، هنری و طبیعی خراسان رضوی هستند.


دانلود مسیرهای عمومی گردشگری استان خراسان رضوی

بیوگرافی

این مطلب مفید بود؟
(4 رای)
80%

نظر دادن