ثبت بیوگرافی در گوگل
ثبت بیوگرافی در ویکی پدیا
تبلیغات

در این مطلب جدید در سال 1403 و سال 2024 ، نام خوزستان از نام یکی از طوایف اصیل ایرانی بنام خوجی ها در زمان ساسانیان گرفته شده است.

از لحاظ تاریخی ، خوزستان قدیمی ترین منطقه فلات ایران محسوب می شود. نام خوزستان از نام یکی از طوایف اصیل ایرانی بنام خوجی ها در زمان ساسانیان گرفته شده است. بهترین زمان سفر فصل های پاییز و بهار است که اکثر شهرها خنک هستند و به راحتی می توان جای جای این استان را دید.مناطق دیدنی استان خوزستان + دانلود PDFمناطق دیدنی استان خوزستان + دانلود PDF

پل معلق اهواز

دیدنیهای خوزستان؛ از آرامگاه دانیال نبی تا تالاب های بی نظیر +تصاویر و شناسه مسیرها

پل سفید اهواز یا پل معلق یا پل هلالی یکی از نماد های این استان محسوب می شود که بر روی رودخانه کارون ساخته شده است و به عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است. این پل قدیمی ترین پل هلالی فلزی خاورمیانه به شمار می رود.

در سفر به اهواز از پل کابلی یا پل غدیر نیز دیدن کنید ، چرا که گفته می شود این پل بزرگ ترین پل کابلی خاورمیانه است.

 

روستای لیوس

دیدنیهای خوزستان؛ از آرامگاه دانیال نبی تا تالاب های بی نظیر +تصاویر و شناسه مسیرها

این روستا دارای یک سبک خاص معماری است به نحوی که از تمام بخش های موجود در یک ساختمان استفاده بهینه می شود ، به طور مثال از ستونهای ساختمان به عنوان انبار گندم استفاده شده است یا طراحی و جنس مصالح ساختمان به گونه ای بوده که در فضاهای مختلف دمای مورد نیاز برای نگهداری اجناس و مواد مورد نظر را داشته باشد. هنوز نحوه معیشت ، فرهنگ و سنن ، گویش ، آداب و رسوم و برپایی مراسم مختلف به شیوه کاملا سنتی است. روستای سنگی لیوس در 73 کیلومتری شمال دزفول در بخش سردشت قرار دارد.

 

تالاب ها

تالاب هورالعظیم : هورالعظیم یاهورالهویزه درجنوب غرب شهرستان جدیدالتأسیس هویزه واقع شده و شاهدی زنده براقوام وتمدنهای مختلفی از بدو خلقت تاکنون بوده است.

تالاب شادگان : این تالاب در جنوب استان خوزستان و شهر شادگان جای دارد و متاسفانه هنوز برای گردشگران و حتی بومیان خوزستان ناشناخته مانده است. قایق سواری و گشت زنی به خصوص عصرها از جمله تفریحاتی است که در سفر به خوزستان نباید از دست دهید.

تالاب هورالدورق و هور مزرعه نیز از تالاب های این استان هستند.

 

حمام کرناسیون(موزه مردم شناسی)

دیدنیهای خوزستان؛ از آرامگاه دانیال نبی تا تالاب های بی نظیر +تصاویر و شناسه مسیرها

این حمام از بناهای زیبای دوره قاجاریه در دزفول و در مرکز محله کرناسیون در شمالی ترین قسمت بافت قدیم قرار گرفته است که انواع آداب و رسوم و مشاغل سنتی دزفول در آن به نمایش گذاشته شده است.

 

سازه های آبی شوشتر

دیدنیهای خوزستان؛ از آرامگاه دانیال نبی تا تالاب های بی نظیر +تصاویر و شناسه مسیرها

معماری متفاوت و بسیار کارآمد این سازه ها که به عصر هخامنشیان برمیگردد ، آن را به یکی از اصلی ترین جاهای دیدنی شهرستان شوشتر تبدیل کرده است. سازه های آبی یا آبشارهای شوشتر مجموعه ای از بندها ، آسیاب ها ، آبشارها ، کانال ها و تونل های بزرگ است که سیستمی عظیم و به هم پیوسته برای هدایت آب است.

 

زیگورات چغازنبیل

اولین اثر تاریخی ایران که در فهرست میراث جهانی یونسکو ثبت شد ، زیگورات چغازنبیل است و در جنوب غربی خوزستان در فاصله 40 کیلومتری شهر شوش و 35 کیلومتری شهر شوشتر واقع شده است. چغازنبیل بخش به جای مانده از شهر دوراونتش است و باستان شناسان آن را نخستین ساختمان مذهبی و نیایشگاه در ایران می دانند.

 

آرامگاه دانیال نبی

دیدنیهای خوزستان؛ از آرامگاه دانیال نبی تا تالاب های بی نظیر +تصاویر و شناسه مسیرها

دانیال ، پسر یوحنا پیامبری است که نسب وی به یهودا فرزند یعقوب نبی می رسد که هر سال صد ها تن از ایرانیان یهودی بر روی تپه ارگ شوش جمع می شوند و به پیامبرشان ادای احترام می کنند. البته در مورد محل دفن پیکر دانیال نبی اختلاف نظر وجود دارد.

 

ره آورد و غذاهای محلی

سمبوسه ، امگشت خوزستان ، بورانی باقلا سبز تازه ، قلیه تخم مرغ خوزستانی ، نافله خوزستانی ، پوکورا ، بُرشُک ، قلیه ماهی ، ماهی تنوری صُبور ، فلافل خانگی ، ارده پلو خوزستانی و حمیس توله دزفول (پنیرک) از غذاهای محلی این استان است.

انواع و اقسام خرما ، کلیچه(نوعی کلوچه) ، حلواشکری و مرکبات دزفول از سوغاتی های این دیار هستند.

همچنین کپوبافی ، گلیم افشار خوزستان ، احرامی بافی ، عبابافی و قلم نی از صنایع دستی استان خوزستان به شمار می روند.

 

پیشنهاد

در صورت اقامت بیشتر در این استان پیشنهاد می کنیم حتما سری به اسکله هندیجان ، روستای زیبای مال آقا ، لشکرآباد بازار فلافل اهواز ، دریاچه سد دز ، خانه تیزنو دزفول ، پل ساسانی ، آبشار شِوی ، شیرهای سنگی ، نرگس زارهای بهبهان ، حلقه قدرت ارجان ، اش‍ک‍ف‍ت س‍ل‍م‍‍ان ، خ‍ون‍گ اژدر ، قلعه شوش و بقعه یعقوب لیث صفاری بزنید.

 

دانلود مسیرهای عمومی گردشگری استان خوزستان

بیوگرافی

پیج اینستاگرام نم نمک

این مطلب مفید بود؟
(0 رای)
0%

نظر دادن