توصیف شهر زاهدان و زندگی در زاهدان و جاهای دیدنی زاهدان و شیرآباد زاهدان و جمعیت شهر زاهدان و مردم زاهدان و شهر زاهدان چگونه است و سختی های زندگی در زاهدان در نم نمک.

توصیف شهر زاهدان در یک نگاه

زاهدان یکی از شهرهای تاریخی و زیبای ایران زمین در دل استان سیستان و بلوچستان است که کمتر مورد توجه بازدیدکنندگان قرار می گیرد. زاهدان در ناحیه شمالی سیستان و بلوچستان قرار گرفته و در گذشته نام این محدوده «دزآپ» بوده که در زمان رضاشاه پهلوی به زاهدان تغییر پیدا کرد.توصیف شهر زاهدان و امکانات آن [جمعیت ، آب و هوا و مردم]توصیف شهر زاهدان و امکانات آن [جمعیت ، آب و هوا و مردم]

آب و هوای این شهر در بیش تر روزهای سال گرم و خشک است. وجود بادهای 120 روزه سیستان و بلوچستان از شدت گرما در فصل تابستان می کاهد. چهار سمت این شهر را کوه هایی با ارتفاع های مختلف فراگرفته است. کوه اشتران ، انجیردان ، جیکو و پیرخان.

جمعیت زاهدان برپایه سرشماری عمومی نفوس و مسکن سال 1395 خورشیدی مرکز آمار ایران بالغ بر 587٬730 نفر بوده که از این جهت ، دوازدهمین شهر پرجمعیت ایران محسوب می شود. برپایه همین آمار در سال 1395 از مجموع جمعیت زاهدان ، 299٬550 نفر مرد و 288٬180 نفر زن بوده اند. هم چنین شمار خانوارهای ساکن این شهر در این سال بالغ بر 146٬717 خانوار بوده است.

توصیف شهر زاهدان

زاهدان از شمال به زابل ، از جنوب به خاش ، از شرق به افغانستان و پاکستان و از غرب به شهرستان فهرج می رسد. در این مطلب به سراغ بررسی فرهنگ و آداب و رسوم زاهدان و پیشینه تاریخی این شهر رفته ایم.

جغرافیا

توصیف شهر زاهدان

زاهدان ، مرکز استان سیستان و بلوچستان ، در شمال این استان در فاصله 1494 کیلومتری جنوب شرقی تهران قرار دارد و ارتفاع این شهر از سطح دریا ، 1385 متر است. آب و هوای زاهدان ، گرم و خشک است و در فصل تابستان روزهایی به شدت گرم و شب هایی خنک دارد. آمار بارش برف در زاهدان بسیار پایین است.

اطراف زاهدان ، کوه های بسیار مهمی از جمله کوه های اشتران ، انجیردان ، جیکو ، پیرخان و ملک سیاه قرار دارد. جمعیت زاهدان بر اساس سرشماری سال 1395، حدود 587730 نفر اعلام شد و ازنظر جمعیت ، زاهدان دوازدهمین شهر پرجمعیت ایران است.

تاریخچه

توصیف شهر زاهدان

زاهدان تا قبل از جنگ جهانی اول ، روستایی کوچک و دورافتاده به نام دزآپ بود و دلیل این نام گذاری هم وجود قنات ها و چشمه های آب در اطراف زاهدان بود. در بخش شمالی زاهدان دژ یا قلعه ای وجود داشت که بر اساس اسناد این قلعه محل سکونت افراد بوده است. بعد از جنگ جهانی دوم ، زاهدان موردتوجه بیشتری قرار گرفت ، به دلیل موقعیت حساس این شهر و نزدیکی آن به کشورهای افغانستان و پاکستان ، دولت وقت تصمیم گرفت تا این محدوده را آباد کند.

در سال 1302، رضاشاه پهلوی ، نام دزآپ را به زاهدان تغییر داد و ادارات و ارگان های دولتی در این شهر بیشتر از قبل رشد کردند.

توصیف شهر زاهدان

بسیاری از بازرگانان هندی ، بازاریان مشهدی ، یزدی و بیرجندی از شهرهای خود به زاهدان کوچ کردند تا از مزایای رونق اقتصادی در این ناحیه بهره مند شوند. در این دوره بسیاری از بازرگان های یزدی با سبک های هندی در عرضه محصول رقابت می کردند. شهر زاهدان از اولین شهرهایی بود که لوله کشی شد؛ لوله کشی در ابتدا به ایستگاه راه آهن و در خانه کارگرها رفت و سپس به شهر رسید.

فرهنگ

پوشش

توصیف شهر زاهدان

لباس محلی ساکنان زاهدان ، با لباس محلی سیستان و بلوچستان مشترک است و در بسیاری از مناطق زاهدان ، مردم لباس محلی رسمی این ناحیه که به نام لباس محلی سیستان شناخته می شود را بر تن دارند.

لباس محلی مردان بلوچ عبارت است از :
 • پاک : عمامه ای گرد که بر سر می بندند؛
 • مسر : دستمال سر ، شبیه عمامه می بندند؛
 • کلاه سوپی : عرقچین است و در مسجد و عبادت بر سر می گذارند؛
 • چکن دوز : کلاه دست دوزی شده اعیانی؛
 • جامگ : پیراهن مردانه ای است گشاد و جادار؛
 • لنگ : پارچه ای است که به دور گردن می آویزند؛
 • گنج پراک : زیر پیراهن؛
 • پاجامک : شلوار گشاد و چین دار بلوچی است؛
 • سرین بند : کمربندی است پارچه ای برای شلوار؛
 • شال : کت پشمی که زمستان می پوشند؛
 • سواس و پوزا : کفشی است که با برگ خرمای وحشی می بافند؛
 • دوبنده : پای افزاری است که با پوست گاو می سازند؛
 • کوش : کفش چرمی؛
 • کرو : جوراب پشمی برای زمستان.
و اما لباس محلی زنان بلوچ :

توصیف شهر زاهدان

 • تکو : چارقد
 • سریگ : روسری بزرگ تر از چارقد

زیورآلات شامل :

 • گوشواره
 • پوفلک
 • پولوه
 • کیگ
 • پور (سینه ریز)
 • کید
 • سربند و مزبری

در تمام لباس های زنان بلوچستان ، سوزن دوزی دیدن می شود. سوزن دوزی هنری است به نام مردم بلوچستان و بسیاری از ما هنر این ناحیه را با سوزن دوزی می شناسیم. لباس محلی این ناحیه ، از گران ترین لباس های محلی ایرانی است که زیبایی منحصربه فردی دارد.

آداب و رسوم

توصیف شهر زاهدان

نوروز در سیستان با آداب و رسوم خاصی گرامی داشته می شود. مردم این ناحیه هم مانند مردم سایر نقاط ایران ، قبل از عید خانه تکانی می کنند و با لباسی تمیز منتظر سال جدید می شوند. یکی از رسوم خاص مردم ناحیه بلوچستان ، رسم کاسه شکستن است. در سپیده دم تحویل سال نو ، بر اساس یک سنت قدیمی سیستانی تمامی ظروف سفالی که در عرض یک سال از آن ها استفاده شده ، مثل کاسه و کوزه ، شکسته می شود و تکه های شکسته را بر بالای پشت بام قرار می دهند.

توصیف شهر زاهدان

این کار در نزد مردم این خطه تقدس داشت ، زیرا معتقد بودند اگر این کار انجام نشود ، ارواح پلید که درون آن ها جای می گرفته اند ، خانواده و اعضای آن ها را ناخوش و زرد موی می کنند.

یکی دیگر از اعیاد بزرگ مردم استان بلوچستان ، عید قربان است. در این عید مردم لباس نو می پوشند و در محلی به نام «عیدگاه» جمع می شوند. در این روز معمولا چند خانواده باهم شتری را قربانی می کنند و گوشت آن را به فقرا می دهند. پس از اتمام ، مراسم قربانی دید و بازدید شروع می شود و به خانه دوستان و اقوام و آشنایان می روند و حلالیت می طلبند. مراسم دید و بازدید این عید تا سه روز ادامه دارد.

رسوم متنوعی در مناسبت های مختلف از جمله عروسی در این ناحیه برگزار می شود که ما به همین تعداد بسنده می کنیم.

صنایع دستی

توصیف شهر زاهدان

از جمله صنایع دستی این ناحیه باید به سوزن دوزی ، گز بافی ، قالی بافی ، گلیم بافی ، چادربافی ، سفره بافی ، حصیربافی ، نمدمالی ، سکه دوزی ، سفال سازی ، خراطی و لنج سازی اشاره کنیم.

سوغاتی ها

توصیف شهر زاهدان

از جمله سوغاتی های خوشمزه زاهدان و بلوچستان می توانیم از نان های محلی ، مرکبات ، انار ، موز ، خربزه درخیت ، زیتون ، ماهی ، خرما ، ادویه ، انبه ، چای و کلوچه خرمایی یاد کنیم.

غذای محلی

توصیف شهر زاهدان

از جمله غذاهای محلی ناحیه بلوچستان و شهرهای این استان می توان به کشک زرد ، اوجیزک ، آبگوشت زابلی ، چنگال ، تنورچه ، دوغ پا ، دوغ برک ، املت سوزی ، تباهگ و لنجو اشاره کرد.

جاذبه های گردشگری

جاذبه های تاریخی

توصیف شهر زاهدان

یکی از قدیمی ترین آثار تاریخی زاهدان ، محدوده تاریخی روستای نوکچاه ، بخش دومک است که قدمتی برابر با 1600 سال دارد. بر اساس باور روستاییان این ناحیه ، هر 40 سال یک بار ، دیوی با نام «مم» از غاری در این روستان بیرون می آید و دختری را به خود می برد. متأسفانه این محدوده تاریخی مورد بی توجهی قرار گرفته و هیچ امکاناتی در این ناحیه از طرف دولت ایجاد نشده است.

از دیگر آثار تاریخی زاهدان باید به مسجد زرنج زاهدان ، موزه منطقه ای جنوب شرق ایران ، مسجد جامع مکی ، موزه پست و ارتباطات و مسجد شاه علی اشاره کنیم.

جاذبه های طبیعی

توصیف شهر زاهدان

یکی از مهم ترین جاذبه های طبیعی زاهدان ، تالاب هامون است. هامون پوزک تالابی فصلی در مرز استان سیستان و بلوچستان و افغانستان است. مساحت کل این هامون حدود 1600 کیلومتر مربع است که از این مساحت 350 کیلومتر مربع داخل کشور ایران و سایر متعلق به کشور افغانستان است. این تالاب بخشی از تالاب بزرگ هامون است که از سه تالاب تشکیل شده است. این تالاب ها به هم متصل هستند و در مواقع تر سالی تشکیل تالاب بزرگ هامون را می دهند.

این مطلب مفید بود؟
(1 رای)
100%

نوشتن نظرات

توجه : نظرات حاوی الفاظ نامناسب ، تهمت و افترا منتشر نخواهد شد.