این روزها همه در تدارک جشنی هستند از جنس سرور و شادی در چهارشنبه ای با عنوان چهارشنبه سوری که ریشه در آداب و رسوم کهن ما ایرانی ها دارد.

تاریخچه و تمام آیین های چهارشنبه سوری در ایران باستان

این آیین ، سالانه که درشب آخرین سه شنبه سال خورشیدی برگزار می شود و نماد و سمبل آن آتش و پریدن از روی آن است ، ریشه ای به بلندای تاریخ دارد ، چرا که در گذشته های دور در هر کوی و برزن ، عده ای گرد آتش جمع می شدند و این ترانه را زمزمه می کردند که 'سرخی تو از من ، زردی من از تو' اما امروز و با تغییر شرایط ، برگزاری این آیین رنگ و بوی دیگری به خود گرفته است که البته چاشنی ترس و وحشت در استفاده از مواد آتش زا باعث شده تامل در ریشه تاریخی و کهن آیین چهارشنبه سوری مغفول واقع شود.آیین های چهارشنبه سوری در ایران باستان + تاریخچهآیین های چهارشنبه سوری در ایران باستان + تاریخچه

جشن سرور و شادی از زمان های دور در ایران مرسوم بوده که به مرور مراسم و آیین های کهن به ویژه جشن چهارشنبه آخر سال می تواند به بهره گیری از این سنت ها برای رقم زدن لحظاتی شاد و مفرح به دور از هرگونه تنش و اضطراب کمک کند.

آیین های زیبای چهارشنبه سوری

آیین های زیبای چهارشنبه سوری

بوته افروزی

در گذشته ، رسم بر این بود که پیش از پریدن آفتاب ، هر خانواده بوته های خار و گزنی را که از پیش فراهم کرده اند روی بام یا حیاط خانه و یا در گذرگاه در سه یا پنج یا هفت 'گله' کپه می کنند.

با غروب آفتاب و نیم تاریک شدن آسمان ، زن و مرد و پیر و جوان گردهم جمع می شوند و بوته ها را آتش می زنند. در این هنگام از بزرگ تا کوچک هر کدام سه بار از روی بوته های افروخته می پرند ، تا مگر ضعف و زردی ناشی از بیماری و غم و محنت را از خود بزدایند و سلامت و سرخی و شادی را به هستی خود ببخشند. مردم در حال پریدن از روی آتش این ترانه را 'زردی من از تو ، سرخی تو از من ' می خوانند.

ایرانیان همچنین عقیده دارند که با افروختن آتش و سوزاندن بوته و خار ، فضای خانه را از موجودات زیانکار می پالایند و دیو پلیدی و ناپاکی را از محیط زیست دور و پاک می سازند. برای این که آتش آلوده نشود خاکستر آن را در سر چهارراه یا در آب روان می ریزند تا باد یا آب آن را با خود ببرد.

از آنجا که مردم معتقد بودند خاکستر چهارشنبه سوری ، نحس است ، زیرا مردم هنگام پریدن از روی آن ، زردی و ییماری خود را ، از راه جادوی سرایتی ، به آتش می دهند و در عوض سرخی و شادابی آتش را به خود منتقل می کنند ، در هر خانه زنی خاکستر را در خاک انداز جمع می کند ، و آن را از خانه بیرون می برد و در سر چهار راه ، یا در آب روان می ریزد.

در بازگشت به خانه ، در خانه را می کوبد و به ساکنان خانه می گوید که از عروسی می آید و تندرستی و شادی برای خانواده آورده است. در این هنگام اهالی خانه در را به رویش می گشایند. او بدین گونه همراه خود تندرستی و شادی را برای یک سال به درون خانه خود می برد.

گرد آوردن بوته ، آتش زدن و پریدن از روی آن و گفتن عبارت 'زردی من از تو ، سرخی تو از من' شاید مهمترین اصل شب چهارشنبه سوری است.

اما در سال های اخیر این رسم جایش را به ترقه بازی و استفاده از مواد محترقه و منفجره خطرناک داده است و درست برخلاف گذشته که از این آیین ، عافیت و سلامت طلب می کردند ، امروز با مواد آتش زا تندرستی و سلامتی با یک غفلت نه تنها در سال جدید گاه تا آخر عمر از دست می رود.

مراسم دیگری مانند کوزه شکنی ، فال گوش نشینی ، آش نذری پختن ، آب پاشی ، بخت گشایی دختران ، دفع چشم زخم ها ، کندر و خوشبو ، قاشق زنی ، فال گرفتن نیز از دیگر آیین های جذابی است که در گذشته چاشنی سور و شادی مردم در چهارشنبه آخر سال بوده است.

آئین های کهن جشن چهارشنبه سوری را می توان بدین صورت نام برد
قاشق زنی

در این رسم دختران و پسران جوان ، چادری بر سر و روی خود می کشند تا شناخته نشوند و به در خانه دوستان و همسایگان خود می روند. صاحبخانه از صدای قاشق هایی که به کاسه ها می خورد به در خانه آمده و به کاسه های آنان آجیل چهارشنبه سوری ، شیرینی ، شکلات ، نقل و پول می ریزد.

آیین قاشق زنی احتمالاً نشات گرفته از این عقیده است که ارواح نیک درگذشتگان در رستاخیز آخر سال به میان زندگان بازگشته و به شکل افرادی که رویشان پوشیده است به خانه بازماندگان سر می زنند و زندگان برای یادبود و برکت به آنان هدیه ای می دهند.در زند اوستا آمده است که پنج روز آخر سال تا روز پنجم فروردین اورمزد دوزخ را خالی می کند و ارواح رها می شوند. قاشق زنی استفاده ارواح از زبان بدنی به جای زبان گفتاری است.

آیین قاشق زنی چهارشنبه سوری

آیین قاشق زنی چهارشنبه سوری

فال گوشی و گره گشایی

یکی از رسم های چهارشنبه سوری است که در آن دختران جوان نیت می کنند ، پشت دیواری می ایستند و به سخن رهگذران گوش فرا می دهند و سپس با تفسیر این سخنان پاسخ نیت خود را می گیرند.

آجیل مشکل گشا

در گذشته پس از پایان آتش افروزی ، اهل خانه و خویشاوندان گرد هم می آمدند و آخرین دانه های نباتی مانند : تخمه هندوانه ، تخمه کدو ، پسته ، فندق ، بادام ، نخود ، تخمه خربزه ، گندم و شاهدانه را که از ذخیره زمستان باقی مانده بود ، روی آتش مقدس بو داده و با نمک تبرک می کردند و می خوردند. آنان بر این باور بودند که هر کس از این معجون بخورد ، نسبت به افراد دیگر مهربان تر می گردد و کینه و رشک از وی دور می گردد. امروزه اصطلاح نمک گیر شدن و نان و نمک کسی را خوردن و در حق وی خیانت نورزیدن ، از همین باور سرچشمه گرفته است.

شال اندازی

آیین شال اندازی شال اندازی یکی دیگر از رسوم چهارشنبه سوری است که در بیشتر روستاها و شهرها رواج داشته و تاکنون نیز اعتبار خود را در شهرها و روستاهای همدان و زنجان و برخی نقاط دیگر حفظ کرده است. جوانان چندین دستمال حریر و ابریشمی را به یکدیگر گره زده ، از آن طنابی رنگین بلند درست می کردند و از راه پلکان خانه ها یا از روی دیوار ، آن را از روزنه دودکش وارد منزل می کنند و یک سر آن را خود در بالای بام در دست می گرفتند ، آنگاه با چند سرفه بلند صاحبخانه را متوجه ورودشان می سازند.

صاحبخانه ها که منتظر آویختن چنین شال هایی هستند ، به محض مشاهده طناب رنگین ، آنچه قبلاً آماده کرده ، در گوشه شال می ریزند و گره ای بر آن زده ، با یک تکان ملایم ، صاحب شال را آگاه می سازند که هدیه سوری آماده است. آنگاه شال انداز شال را بالا می کشد. آنچه در شال است هم هدیه چهارشنبه سوری است و هم فال.

اگر هدیه نان باشد آن نشانه نعمت است ، اگر شیرینی نشانه شیرین کامی و شادمانی ، انار نشانه کثرت اولاد در آینده و گردو نشان طول عمر ، بادام و فندق نشانه استقامت و بردباری در برابر دشواری ها ، کشمش نشانه پرآبی و پربارانی سال نو و اگر سکه نقره باشد نشانه سپیدبختی است و در برخی نقاط به نوعی خواستگاری غیرمستقیم بوده است در این مراسم پسری که قصد داشت با دختری ازدواج کند با این روش پاسخ از دختر می گرفتند. اما در سال های اخیر بجای این رسومات زیبا برخی از مردم ترقه بازی می کنند و باعث می شوند این رسم های زیبا فراموش شوند.


رسوم استان های مختلف

استان آذربایجان شرقی در چهارشنبه سوری

تبریزی ها در شب چهارشنبه سوری به روی هم آب یا گلاب می پاشند و معتقدند آب پاشیدن ، زندگی را با سعادت قرین می کند. از دیگر رسوم ضروری این شب ، فرستادن خُنچه از منزل داماد به منزل عروس است.

استان اردبیل در چهارشنبه سوری

در مغان ، مردم پیش از طلوع آفتاب روز چهارشنبه ، دسته جمعی به کنار رودخانه می  روند ، آتشی بر می افروزند و جوانان در آنجا به سوارکاری می پردازند و هنگام بازگشت ، زنان ظرف هایشان را از آب رودخانه پر می  کنند و به خانه می آورند و آب آن را به دور و برخانه می پاشند.

استان بوشهر در چهارشنبه سوری

بوشهری ها پس از آتش افروزی در خانه  هایشان و پریدن از روی آن ، باقایق از روی آب می گذرند و معتقدند با این کار نحسی این شب از بین می رود.

استان های خراسان در چهارشنبه سوری

در خراسان مراسم کوزه شکستن به این طریق است که درون کوزه های کهنه مقدار نمک که علامت شور بختی است و مقداری ذغال که علامت سیاه بختی است و یک سکه کم ارزش پول می ریزند و تمام افراد خانواده آن را به دور سر می چرخانند و آخرین نفر کوزه را از پشت بام به کوچه پرت می کند.

استان سیستان و بلوچستان در چهارشنبه سوری

در سیستان مردم گونی ، پتو و نمد کهنه را به صورت گلوله در می آورند و آن را در غروب آخرین چهارشنبه سال ، آتش می زنند و معتقدند که نحوست این شب با این عمل از بین می رود.

استان فارس در چهارشنبه سوری

در شیراز برای گشودن بخت دختران در شب چهارشنبه سوری به سعدیه می روند و از آب استخر سعدیه بر سر وروی دختران می  ریزند. زنان نیز با ریختن این آب به روی خود ، معتقدند که مهرشان در دل شوهر بیشتر می شود. در این شب زنان برای برآورده شدن حاجاتشان زیر منبر مسجد جامع شهر دعا می خوانند و پس از دعا خواندن ، حلوا و آش می پزند.

آیین های چهارشنبه سوری

استان کردستان در چهارشنبه شوری

مردم کردستان مخصوصاً روستائیان ، دسته جمعی به صحرا و کنار چشمه سارها می روند و پس از مدتی که به شادی و پایکوبی و کشتی گرفتن گذراندند ، هنگام مراجعت به خانه ، هرکسی مقداری سنگریزه جمع می کند و بدون آنکه به پشت سرخود نگاه کند ، سنگریزه را از روی شانه به عقب پرتاب می کند و بدین ترتیب بلا و آفت را از خود دور می سازد.

از دیگر مراسم این شب ، شال اندازی است که عده ای از جوانان بالای پشت بام خانه  ها و کنار درها و پنجره های همسایگان و ثروتمندان می روند و ضمن خواندن سرود و تصنیف ، از دریچه ای ، شال را آویزان می کنند. اهل خانه هدیه ای را به شال می بندند که معمولاً سکه ، تخم مرغ ، شاخه نبات ، کله قند ، جوراب یا نخودچی و کشمش است.

استان گیلان در چهارشنبه سوری

در روستاهای اطراف رشت ، غروب شب چهارشنبه سوری ، در پنج منطقه پوشال برنج را با فاصله کنار هم می چینند ، سپس آنها را آتش می زنند و برای دفع چشم زخم ، اسپند در آتش می ریزند و افراد هرخانواده از بزرگ به کوچک ، سه مرتبه از روی آن می پرند.

استان لرستان در چهارشنبه سوری

در این شب در خرم آباد هیزم را به هفت دسته تقسیم می کنند و با فاصله های معینی در یک ردیف می چینند و آتش می زنند.

استان مازندران در چهارشنبه سوری

در روستاهای مازندران در شب چهار شنبه سوری ، علاوه برکشتی گرفتن و اسپند دودکردن ، انواع آشها پخته می شود از جمله «آش هفت ترشی» که از هفت نوع سبزی و هفت نوع ترشی و هفت نوع حبوبات در آن استفاده می شود.

استان مرکزی در چهارشنبه شوری

در این استان ، علاوه بر مراسم آتش بازی ، برای آمرزش اموات مقداری خرما یا شکر پنیر تهیه و یا حلوا درست می کنند و سرگذر می ایستند و به عابران تعارف می  کنند. هر رهگذر وظیفه دارد یک دانه بردارد و قبل از خوردن ، برای آمرزش اموات خیرات دهنده ، حمد و سوره ای بخواند و سپس خوراکی را بخورد.

استان تهران در چهارشنبه سوری

در تهران قدیم ، بوته های خشک را از بیابان های اطراف جمع می کردند و با شتر به شهر می آوردند و در محلات مختلف می چرخاندند. پس از غروب خورشید ، بوته های خشک و اسباب و اثاثیه کهنه و شکسته ای را که پس از خانه تکانی بیرون گذاشته شده بود جمع می کردند و با آنها آتشی درست می کردند که همه باید از روی آن می پریدند و می خواندند : «سرخی تو از من ، زردی من از تو».

فشفشه و هفت ترقه هم بود اما از بمب ها و نارنجک های دستی که نوجوانان امروزی می سازند و با انفجار آنها شیشه های ساختمان ها به لرزه می افتد ، خبری نبود.

استان آذربایجان غربی در چهارشنبه سوری

خانواده های ارومیّه ای در این شب به خانه ی مسن ترین فرد فامیل می روند و به خوردن آجیل سرگرم می شوند. آجیل حتماً باید از هفت نوع خوراکی تهیه شود. این هفت نوع می تواند از بین خوراکی های زیر باشد : انجیر ، کشمش ، مویز ، خرما ، توت خشک ، فندق ، بادام ، گردو ، سنجد ، نخودچی ، آب نبات ، تخمه بدون نمک ، باسلق ، برنجک(برنج بوداده) برگه هلو ، برگه زردآلو و گندم برشته. کسی که مرادی و حاجتی دارد ، باید تقسیم آجیل را به عهده بگیرد تا مرادش برآورده شود.

آیین آجیل چهارشنبه سوری

آیین آجیل چهارشنبه سوری

استان چهار محال و بختیاری در چهارشنبه سوری

مردم چهارمحال وبختیاری نیز طبق رسوم نیاکان خود با جمع آوری هیزم و برافروختن آتش و پریدن از روی آن ابیاتی مثل ˈسرخی تو از من زردی من از توˈ و ˈغم برو شادی بیا محنت برو روزی بیاˈ بیان می کنند .

مردم مناطق عشایری چهارمحال وبختیاری نیز باروشن کردن آتش و پریدن از روی آن سلامتی و رزق و روزی و پایان غم را طلب می کنند.

بختیاری ها هنگام پریدن از روی آتش این شعر را سه بار می خوانند :

  • تش تش نوروز ایکنم شادی هر روز ایکنم
  • سرخی تو سی مو زردی مو سی تو
  • غم بره شادی بیا محنت بره روزی بیا

تعداد آتش ها را نیز مانند سبزه ها فرد می گیرند و معتقدند کسی از روی آتش زوج بپرد سال آینده چهارشنبه سوری نخواهد داشت. درمناطق بختیاری نیشین چهارمحال و بختیاری به چهارشنبه سوری ˈچهارشنبه سیریˈ یا ˈتش پرکˈ می گویند.

استان همدان در چهارشنبه سوری

مردم روستاها معمولا با جاروهای کهنه روی پشت بام ها آتش روشن می کنند و جوان ها از روی آتش می پرند. همچنین تعدادی کوزه را که به آن ها کوزه جنی می گویند ، از پشت بام به پایین می اندازند و می شکنند ، با این نیت که با شکستن آن ها ، بلا و بدبختی از خانه دور شود.

یکی از رسم های رایج در کبودرآهنگ استان همدان این است که در چهارشنبه سوری یکی از زنان روستا از چشمه با کوزه ای آب می آورد و دیگر زن ها دور هم جمع می شدند و هر کدام نشانی از خود را مانند سکه ، دگمه و یا سنجاق در آب کوزه می انداختند. سپس یک دختربچه این نشان ها را از آب درمی آورد و یکی از زن ها ، ابیاتی را می خواند که آن را فال مربوطه به صاحب نشان می دانستند. شال انداختن و قاشق زدن از دیگر رسوم رایج چهار شنبه سوری در استان همدان است.

استان کهگیلویه وبویراحمد در چهارشنبه سوری

در استان کهگیلویه وبویراحمد از زمان های بسیار دور رسم بود که در آخرین سه شنبه سال پیش از غروب آفتاب هر خانواده بوته های خار و گزنی را آماده کرده و با غروب آفتاب و نیم تاریک شدن آسمان تمام اعضای خانواده پیر و جوان از روی این بوته های آتش زده شده سه بار می پریدند.

همزمان با پریدن از روی بوته های آتش زده با نیت از بین بردن ضعف و بیماری و غم و نحسی از خود زمزمه می کردند(زردی من از تو ، سرخی تو از من).

آنگاه بعد از پایان مراسم در هر خانه خاکستر جمع می کردند و آن را از خانه بیرون برده تا نحسی و غم های یک سال را بیرون ببرند و و در سر چهار راه ، یا در آب روان می ریختند.

دور بزرگان خانواده جمع شدن و متیل گوش داد و آجیل محلی خوردن از دیگر رسومات کهگیلویه وبویراحمدی ها در آخرین چهارشنبه سال است.

استان یزد در چهارشنبه سوری

در یزد در مراسم چهارشنبه سوری در محوطه های باز هیزم جمع می کردند و زمانی که خورشید غروب می کرد آتش روشن می کردند و شعر «سرخی تو از من ، زردی من از تو» را می خواندند و در یزد شعر «سرخی تو به رویم ، زردیت به جون دشمنونم» خوانده می شد و یزدیها باور داشتند با این کار ناخوشیها را دور ریخته و به سوی سلامتی و تندرستی حرکت می کنند.

یزدی ها همچنین خاکستری که از آتش باقی می ماند را به خاطر حرمتش دور نمی ریختند و بعضی ها آن را بر می داشتند و به در خانه ها می بردند ، در خانه را می زدند و صاحبخانه می گفت کیه؟ جواب می دادند : منم و صاحبخانه می گفت : از کجا آمده ای؟ جواب می دادند : از عروسی آمده ام ، صاحبخانه می گفت : چه آوردی؟ جواب می دادند : تندرستی آورده ام.

یکی از چیزهایی که یزدی ها در آتش می ریختند اسفند بود که برای مردم مقدس بود و اعتقاد داشتند اگر اسفند در آتش بریزند تا یک سال از چشم زخم مصون می ماندند.

یزدی ها از آتش باقی مانده مراسم «کلوخک» را برگزار می کردند که با برگزاری این رسم ، سیب زمینی های کوچک را زیر آتش می کردند و با شادی و خواندن ترانه ، سیب زمینی های پخته شده را می خوردند.

استان هرمزگان در چهارشنبه سوری

اهالی شهرهای ساحلی استان هرمزگان هر سال 2 بار در روزهای معینی به دریا می روند و تنی به آب می زنند. یکی از این روزها چهارشنبه آخر ماه صفر است و یک بار هم چهارشنبه آخر سال به دریا می روند. در این دو روز مردم به صورت دسته جمعی به دریا می روند و با گفتن بسم الله پا در آب های گرم و شور می گذارند و مدتی در آب دریا می نشینند و آب تنی می کنند.

در آخر با فرستادن صلوات سه بار سر خود را در آب فرو کرده و بیرون می آورند. بعد به خانه هایشان بر می گردند و با آب شیرین بدن های خود را می شویند که اصطلاحا به این کار "هو شیرینی" می گویند. چنانچه کسی بیمار باشد و نتواند این دو روز به دریا برود بستگانش از دریا برایش آب می آورند تا در منزل آب تنی کند. در گذشته رسم بود هر وقت بیماری از بستر مریضی نجات می یافت او را به دریا می بردند و بدنش را در آب دریا می شستند.

اهالی هرمزگان معتقدند با این کار یعنی رفتن به دریا در این دو روز در طول سال بیمار نخواهند شد. از نظر علمی هم آب دریا همانند آب گرم ها خاصیت درمانی دارد و برای درمان بیماری های پوستی بسیار مفید است. در برخی مواقع مردم هرمزگان بر سر در منزلشان آب دریا و نمک آویزان می کنند و باور دارند با این کار چشم حسود از آنها دور می شود.

استان کرمانشاه در چهارشنبه سوری

چهارشنبه سوری در استان کرمانشاه که قدمت چند هزار ساله دارد و آثار باستانی آن نیز گویای همین ادعاست ، با ویژگی های خاصی برگزار می شود؛ کرمانشاهی ها علاوه بر این که مانند دیگر ایرانیان آتش روشن می کنند و از روی آن می پرند ، رسم قاشق زنی نیز دارند.

براساس این رسم جوانان قاشق به دست می گیرند و برای این که دیده نشوند ، خود را می پوشانند و با زدن قاشق به هم به در خانه ها می روند و از صاحب خانه عیدی می خواهند. اگر صاحب خانه زرنگ باشد ، چادر را از سر قاشق زن می کشد و تا او را نبیند ، دنبال اش می دود و عیدی هایی را که جمع کرده است ، از او می گیرد.

با این گونه رسم ها ، چهارشنبه سوری نه تنها ترسی ندارد ، بلکه اگر درست انجام شود ، یک جشن بزرگ است که دل همه را شاد می کند؛ تا بهتر به استقبال سال جدید بروند.

استان ایلام در چهارشنبه سوری

در آیین چهارشنبه سوری ایلامی ها براساس یک سنت قدیمی آتش روشن می کنند و از روی آن می پرند. این مراسم آگر نوروزی(آتش نوروزی) نام دارد و بی هیج شکی شبیه مراسم چهارشنبه سوری است اما گویا در این مراسم هیچونه دخل و تصرفی نشده است. اما این مراسم که بعد از غروب آفتاب آغاز می شود ، تنها برای سلامتی اعضای خانواده برگزار می شود و به تعداد اعضای خانواده آتش در کنار هم روشن می کنند. حتی یاد درگذشتگان نیز گرامی داشته می شود و یک آتش نیز به یاد آن نیز روشن می کنند.

استان کرمان در چهارشنبه سوری

مراسم چهارشنبه سوری در آخرین شب چهارشنبه سال در بین مردم استان کرمان با آتش افروزی و جمع شدن دور هم انجام می شود.

در گذشته اهالی هر محله و کوچه ، خار و خاشاک و هیزم روی هم جمع و اتش درحیاط روشن می کردند تا از روی آن بپرند و حین پریدن چنین می گفتند : “زردی ما از تو ، سرخی تو از ما مریضی ما از آتش ، سلامتی آتش از ما”مردم از ذغال های آتش برداشته و به خانه می بردند ، کندرک و اسفند روی آن می ریختند و اطراف خانه دود می دادند.مقداری از آتش را نیز در اجاق و تنور خانه می گذاشتند و بر این باور بودند که اجاق و تنور همیشه گرم می ماند ، سپس آتش که خاموش می شد خاکستر آن را داخل آب روان می ریختند تا نحسی چهارشنبه سوری از بین برود.

از دیگر مراسمی که امروزه به طور کم و بیش انجام می شود ، پخت “اُماچو” است که به آن “آش ابودردا” یا “آش چهارشنبه سوری” نیز می گویند.

مردم برای پخت آش مقداری نخود برداشته و سوره توحید می خوانند و به نخود ها فوت می کنند ، سپس با حبوبات دیگر ( عدس و لوبیا) در آب می خیسانند و بعد از آماده کردن آش ، آن را بین همسایگان تقسیم می کنند.از دیگر مراسمی که در شب چهارشنبه سوری و چهارشنبه ی آخر صفر ، زنان برای برآوردن حاجات خود انجام می دهند ، “کلید زنی” یا “قاشق زنی” است.

آیین های چهارشنبه سوری

در این مراسم زنان الک(کمو) و کلید چوبی بر می دارند و با پوشیدن چادر روی صورت خود به طور ناشناس به در خانه اهالی محل می روند سپس فرد ، روی زمین نشسته با کلید چوبی یا قاشق به در خانه یا الک می زنند که صاحب خانه با شنیدن صدا ، بیرون آمده و مقداری غذا و خوراکی به آنها می دهد.

در گذشته آینه ، سرمه دان و مقداری قند یا نبات داخل الک می گذاشتندکه صاحب خانه برای روشنایی به آینه نگاه می کرد ، از سرمه به چشم می کشید ، برای شیرین کامی از قند یا نبات می خورد ، سپس مقداری خوراکی معمولاً حبوبات داخل الک می گذاشت.

زنان بعد از اینکه داخل محله گشتند به خانه می روند ، در صورتی که حبوبات جمع کرده باشند از آن آش رشته می پزند و خیرات می کنند. “فال دوره ای” ، “چهل بیتو” ، “چارشمبو” یا “مهره دور انداختن” که به “مهره تاسو” معروف است ، یکی دیگر از مراسمی است که در چهارشنبه سوری انجام می شود.برای اینکار ، دختران جوان و دم بخت ، کوزه ، کاسه چینی یا الکلی بر می دارند و هر کس نیتی می کند ، سپس مهره ، انگشتر ، سنجاق و … را به عنوان نشانه داخل ظرف قرار می دهند.این ظرف را زیر چارقد (نوعی روسری) دختر نابالغ یا زیر بوته گل ، کنار آب روان می گذارند ، سپس نیت می کنند و یک بیت شعر حافظ یا یکی از اشعار محلی را می خوانند و یکی از مهره ها ، توسط دختر نابالغ از ظرف برداشته می شود.مهره به نام هرکس بود ، بر اساس شعر خوانده شده نیت خود را تعبیر می کند که این مراسم امروزه با حضور همه اعضای خانواده ، پدر ، مادر ، خواهر ، بردار و فامیل انجام می شود.در شب چهارشنبه سوری ، فامیل و اعضای خانواده دور هم جمع می شوند ، عدس پلو با کشمش ، رشته پلو و … درست می کنند.در این شب ، خوردن تنقلات از جمله آجیل های محلی مانند : “دندلو”(هسته زردآلو) ، «تُرشاله» (برگ زردآلو و هلو) و انواع تخمه ی هندوانه ، کدو ، آفتاب گردان مرسوم است.مراسم شب نشینی تا پاسی از شب انجام می شود که معمولاً بزرگان قصه و شعر می گویند و کوچکتر ها به بازی و تفریح می پردازند.

استان زنجان در چهارشنبه سوری

آیین چهارشنبه سوری یکی از آیین های نوروزی است که مردم زنجان در هر سال آخرین چهارشنبه سال را جشن می گیرند.چهارشنبه آخر سال یکی از سنت های ایرانیان باستان است که از قدیم نیز وجود داشته و مردم زنجان این آیین را هر ساله برگزار می کنند و در این روز مردم در پشت بام خانه ها و جلو در و حیاط آتش روشن می کردند و جوانان از روی آتش می پریدند.دختران دم بخت و جوانان در این روز آرزو می کردند و از روی آتش می پریدند و بر این عقیده بودند کسی که قبل از پریدن آرزو کند آرزویش برآروده می شود.

استان قزوین در چهارشنبه سوری

قزوینی ها در شب چهارشنبه سوری رسوم ویژه ای دارند که از جمله آنها بیرون کردن جوانان و خصوصا دختران دم بخت از خانه است.اندکی مانده به زمان اذان مغرب ، بزرگ خانه با جارو و خاک انداز جوانان را از خانه بیرون می کرده و انها می بایست تا پایان اذان آنجا مانده و پس از ان برمی گشتند.این حرکت با آن نیت صورت می گرفته که در سال جدید ، بخت این جوانان باز شده و از خانه پدری نقل مکان کنند.غذای ویژه چهارشنبه سوری ، رشته پلو با "شیش انداز" بوده که هدف از ان در دست گرفتن رشته امور زندگی در سال جدید بوده است.شیش انداز هم خورشتی است که از آب و رب و ادویه و پیاز سرخ کرده و تخم مرغ تهیه می شده است.قزوینی ها خرید آینه در شب چهارشنبه سوری را خوش یمن می دانسته اند.در این شب همچنین پس از پریدن از روی آتش ، زن و مرد خصوصا بچه ها چادر به سر می کردند طوری که شناخته نشوند و سپس با قاشق و کاسه ای فلزی به سمت خانه هایی می رفتند که درشان رو به قبله باز می شده است.قاشق زن ها پشت در ایستاده و آن قدر قاشق می زدند که صاحبخانه امده و کمی آجیل و شیرینی عید به آنها بدهد.

آیین های چهارشنبه سوری

استان گیلان در چهارشنبه سوری

در آخرین سه شنبه سال در گیلان هم مانند سایر استانها آئینهای خاصی اجرا می شود ، در این شب اسپند ، کندر ، گلاب و شمع باید در خانه باشد ، اسپند و کندر را دود می کنند ، گلاب را به صورت خود می زنند و شمع را به نیت روشنایی روشن می کنند.

گیلانی ها خاکستر آتش افروز شب چهارشنبه سوری را صبح چهارشنبه پای درختها می ریزند و معتقدند که درختها بارور می شوند و کسانی که قصد زیارت اماکن متبرکه را دارند به نیت سفر از خانه خارج می شوند.

در بسیاری ازمناطق کوهستانی گیلان و مازندران که به آداب و سنن ایرانیان باستان دلبستگی بیشتری دارند در استقبال از سال نو ، مراسم آتش افروزی را در شب چهارشنبه برگزار می کنند.

دور ریختن وسیله های کهنه و فرسوده زندگی در بیشترمناطق ایران معمول است ، رسم کوزه شکستن یا کوزه پرت کردن به کوچه به نیت دور کردن بلا در همه ایران عمومیت دارد.

گیلانی ها دختران دم بخت را غروب چهارشنبه سوری با جارو از خانه بیرون می اندازند به این امید که تا سال بعد ازدواج کنند.

استان گلستان در چهارشنبه سوری

آخرین چهارشنبه سال مردم استان گلستان از کوچک تا بزرگ بر روی کوه وپای آتش اشعار « زردی من از تو ، سرخی تو از من » را می خوانند و در اکثریت روستاهای این منطقه در همین هنگام شب کوزه های آب نمک را می شکنند. زیرا معتقد بودند با خرید کوزه نو برکت خانه در سال نو بیشتر می شود. در این شب برخی از دختران به همراه آینه ای به کوچه می رفتند و سخن اولین فردی را که از کنار او عبور می کرد به عنوان نتیجه اعمال و آرزوهای خود تعبیر می کنند.

قاشق زنی در همین شب انجام می گیرد. پسرها چادر به سر کرده ، در دستی قاشق ودر ذستی دیگر ظرفی فلزی همچون کاسه میگرفتند و جلو در خانه ها می رفتند سپس قاشق را برظرف می کوبند و خوردنی طلب می نمایند صاحبخانه در این هنگام به جهت پیروی از سنن غالبا" شکلات ، شیرینی یا قند را به آنها می دهد.

استان البرزدر چهارشنبه سوری

در گویش اصیل البرزی چهارشنبه سوری به "کل چارشنبک" معروف است که "چهارشنبه بی اهمیت" معنی می شود و وجه تسمیه این نامگذاری برای چهارشنبه پایان سال به آداب ایرانیان باستان باز می گردد که 5 روز پایان هرسال دست از هر نوع کاری کشیده و صرفا به جشن و پایکوبی می پرداختند و عملا کسب و کارها در 5 روز پایانی سال تعطیل بوده است.

استان قم در چهارشنبه سوری

مراسم چهارشنبه آخر سال در قم به این شکل برگزار می شود که در غروب سه شنبه آخر سال مردم مقداری هیزم جمع کرده و در محله ها و کوچه ها و یا در باغ ها و پارک ها کپه های آتش روشن می کنند و به شادی مشغول می شوند و از روی آتش می پرند و در این هنگام اشعاری نیز می خوانند : "غم برو شادی بیا/محنت برو شادی بیا" .

از دیگر اداب شب چهارشنبه سوری در قم فالگوش ایستادن ، قاشق زنی و کوزه شکستن است.

آیین کوزه شکستن چهارشنبه سوری

آیین کوزه شکستن چهارشنبه سوری

استان سمنان در چهارشنبه سوری

در شهر سمنان در غروب آخرین چهارشنبه سال نوجوانان با افروختن چند تل آتش با شادی از روی آن پریده و می گویند : زردی من از تو/سرخی تو از من /غم برو شادی بیا/محنت برو روزی بیا /نمد برو قالی بیا . از دیگر آداب این شب رسم فالگوش است که بنابر آن برخی افراد حاجتمند با فال گوش ایستادن در محل گذر و یا محلی دیگر بر اساس شنیده های خود برآورده شدن حاجاتشان را تعبیر می کنند.

دفع شر و بلا ، برآورده شدن آرزو و جشن پذیرایی از بهار ، در چهارشنبه آخر سال ، همه آن چیزی است که از گذشته تا امروز فرصتی فراهم کرده تا با نگاهی متفاوت پا در سال جدید بگذاریم.

نوروز و چهارشنبه سوری در خارج از ایران

ایرانیان بیرون از ایران به ویژه در اروپا و آمریکا و کانادا چند دهه است که جشن های نوروزی را از جمله چهارشنبه سوری به صورت گروهی برگزار می کنند.

از دوره بوش روسای جمهور آمریکا هر سال پیام نوروزی برای ایرانیان می فرستند. در روز چهارشنبه سوری 1393 برای اولین میشل اوباما در مراسم سفره نوروزی کاخ سفید سخنرانی کرد و باراک اوباما در پیام خود گفت :

«با درود ، نوروزتان مبارک و پیروز.

هفته پیش همسر من میشل کمک کرد تا در اینجا نوروز را جشن بگیریم.

این جشن بزرگداشتی بود برای فرهنگهای گوناگون ، غذا ، موسیقی و دوستی جوامع مهاجری که هر روزه خدمات فوق العاده ای در ایالات متحده ارائه می کنند.»

تحریف آیین چهارشنبه سوری

یافته های پژوهشی نشان می دهد که تمامی آیین ها و یادمان هایی که مردم ایران در هنگامه های گوناگون برپا می داشتند و بخشی از آنها همچنان در فرهنگ این سرزمین پایدار شده است ، با منش ، اخلاق و خرد نیاکان ما در آمیخته بود و در همه آنها ، اعتقاد به پروردگار ، امید به زندگی ، نبرد با اهریمنان ، در قالب نمادها ، نمایش ها و آیین های گوناگون نمایشی گنجانده شده بود.

رفتارهای مغایر با عرف و منش جامعه نظیر آنچه که امروزه تحت نام چهارشنبه سوری شاهد آن هستیم ، استفاده از مواد منفجره و آتش زا و در حقیقت شادی و تفریحی از نوع خطر و اضطراب در هیچ کدام از این آیین ها دیده نمی شود.

برگزاری آیین چهارشنبه سوری صرف نظر از حوادث و خطراتی که ممکن است به دلیل شیوه های اشتباه رایج در جامعه برای گذراندن لحظاتی شاد به دنبال داشته باشد ، یک سنت کهن است که باید به آن از دریچه ای دیگر نگریسته شود تا باورها و اعتقادات گذشتگان در گذر ایام دستخوش تغییر و دگرگونی نشود.

تلفیق آیین های کهن با وسایل و ابزارهای مدرن می تواند ضمن حفظ آداب و رسوم گذشته ، راهی برای رقم زدن لحظاتی شاد و مفرح بویژه در آغاز استقبال از فصل بهار و جشن طبیعت باشد به شرط آنکه طرحی نو دراندازیم.

این مطلب مفید بود؟
(1 رای)
100%

نوشتن نظرات

توجه : نظرات حاوی الفاظ نامناسب ، تهمت و افترا منتشر نخواهد شد.


تصویر امنیتی