ثبت بیوگرافی در گوگل
ثبت بیوگرافی در ویکی پدیا
تبلیغات

در این مطلب جدید در سال 1403 و سال 2024 ، ضرب المثل خیاط در کوزه افتاد و ضرب المثل در مورد خیاطی و داستان ضرب المثل خیاط در کوزه افتاد و حکایت ضرب المثل خیاط در کوزه افتاد و خیاط در کوزه افتاد کنایه از چیست و گسترش ضرب المثل خیاط در کوزه افتاد و داستان واقعی ضرب المثل خیاط در کوزه افتاد و جریان ضرب المثل خیاط در کوزه افتاد چیست و کاربرد ضرب المثل خیاط در کوزه افتاد و ضرب المثل خیاط در کوزه افتاد کجا استفاده می شود و داستان پند آموز ضرب المثل خیاط در کوزه افتاد در نم نمک.

کاربرد ضرب المثل خیاط در کوزه افتاد

ضرب المثل خیاط در کوزه افتاد در مورد افرادی است که از عاقبت کارهای زشت خود خبر ندارند.کاربرد و معنی ضرب المثل خیاط در کوزه افتاد + داستانکاربرد و معنی ضرب المثل خیاط در کوزه افتاد + داستان

خیاط در کوزه افتاد

ریشه ضرب المثل خیاط در کوزه افتاد

در روزگاران قدیم ، در روستایی کوچک خیاطی زندگی می کرد که تازه به آن روستا آمده بود تا کسب و کاری به راه بیندازد و مغازه ای در انتهای روستا ، نزدیک گورستان خرید. با گذشت سال ها این مرد که خیاط ماهری بود توانست مشتریان فراوانی برای خود جمع کند تا جایی که مجبور شد فردی را به شاگردی قبول کند تا در دوختن لباس ها کمکش کند.

مرد خیاط با تمام مهارت و توانایی که در کارش داشت ، اصلا مسئولیت پذیر نبود. حتی پیش می آمد مردم پارچه ای را برای دوخت به او می دادند به امید اینکه تا دو هفته دیگر لباس تحویل بگیرند ولی گاه ماه ها می گذشت ولی خیاط لباس آن فرد را حاضر نمی کرد. بارها شاگردش به او گوشزد کرده بود که مردم لباسشان را لازم دارند ولی مرد خیاط به صحبت های او اصلا توجه نمی کرد.

از آنجایی که مغازه مرد خیاط نزدیک گورستان بود و هر جنازه ای که برای دفن می بردند باید از دم در مغازه او رد می شد. این مسئله خود باعث یکی از سرگرمی های مرد خیاط شده بود. او در گوشه ای از دکانش کوزه ای را آویزان کرده بود و هر جنازه ای که از دم دکان او رد می شد یک سنگ داخل کوزه می انداخت. آخر هر ماه کوزه را پایین می آورد و با شمردن تعداد سنگ ها موضوعی برای صحبت کردن پیدا می کرد اگر مرده های روستا کم یا زیاد شده بودند دلیلی برای آن پیدا می کرد.

خیاط در کوزه افتاد

مرد خیاط چندین سال این روش را ادامه داد تا اینکه یک روز صبح که شاگردش به در دکان آمد دید دکان تعطیل است. ساعتی را منتظر خیاط ماند ولی دید خبری از او نشد. به ناچار به خانه اش رفت و چون می دانست خیاط تنها زندگی می کند ، چند بار در زد ولی دید خیاط جواب نمی دهد. با خود فکر کرد حتما برای خیاط اتفاقی افتاده از لبه دیوار به خانه اش پرید وقتی وارد اتاق شد ، دید خیاط با ناله و درد در گوشه ای از اتاق افتاده.

نزدیک تر رفت سلام کرد و حال خیاط را پرسید؟ مرد پاسخ داد : چیزی نیست. فکر کنم سرما خوردم تو کلید را بگیر و برو در مغازه را باز کن من تا فردا بهتر می شوم و می آیم. شاگرد هرچه گفت شما حالتون خوب نیست اجازه بدهید برای شما حکیم بیاورم قبول نکرد ، حتی بر سر شاگرد فریاد زد : برو به کارهایت برس می گویم خوبم. راستی یادت نرود هر جنازه ای که از دم در دکان ما رد کردند تا در گورستان دفن کنند حتما یک سنگ در کوزه بینداز.

شاگرد که چاره ای نداشت قبول کرد ، کلید را گرفت و به سمت مغازه حرکت کرد. چند روزی ، شاگرد خیاط هر روز می آمد در دکان را باز می کرد و مشغول کار می شد اگر جنازه ای از آنجا رد می شد یک سنگ داخل کوزه می انداخت. تا اینکه یک روز پسربچه ای آمد و خبر آورد که خیاط مرده. شاگرد که می دانست او هیچ کس را ندارد ، مغازه را بست تا برود و آماده مراسم خاکسپاری خیاط شود. در همین حین که او درب مغازه را قفل می زد ، یکی از مشتریان برای گرفتن لباسش آمد ، مرد رو به شاگرد کرد و گفت : مرد با انصاف تا حالا چندین بار برای گرفتن لباسم آمده ام و خیاط من را با وعده و وعید برگردانده. حالا هم که آمده ام وسط روز دارید مغازه را می بندید و می روید.

شاگرد جواب داد : بله حق با شماست ولی باید به خانه استادم بروم ، می دانید راستش را بخواهید خیاط هم در کوزه افتاد.

بیوگرافی

پیج اینستاگرام نم نمک

این مطلب مفید بود؟
(9 رای)
64.4%

نظر دادن